Pożądanie

Wydawnictwo: W.A.B.
Lust

Kiedy AIDS dociera do ostatniej alpejskiej doliny, dyrektor fabryki papieru rezygnuje z wizyt w burdelach, a swoje żądze zaspokaja w domu, bez skrupułów wykorzystując żonę Gerti. Kobieta, zredukowana do cech płciowych, o każdej porze dnia ma być do dyspozycji męża, który całkowicie ignoruje jej pragnienia. Gerti porzuca męża i nawiązuje romans z Michaelem studentem, który odnajduje ją pewnego dnia pijaną w śniegu. Próby odzyskania godności kończą się jednak niepowodzeniem, a powrót do męża tragedią...

Książka jeszcze przed pojawieniem się na rynku wydawniczym wzbudzała ogromne emocje, ponieważ autorka w kilku wywiadach zapowiadała, że pracuje nad kobiecą powieścią porno. W rezultacie powstało błyskotliwe antyporno, krytyka brutalnego języka mężczyzn, którym opisują oni kontakty fizyczne z kobietami. Sama noblistka mówi o swym dziele: Dążę do tego, by czytelnik nie tarzał się w nim jak świnia w błocie, lecz by zbladł podczas lektury.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2007

Kaliber48 | 2014-07-29

Przeczytałem książkę, przeczytałem informację o książce, przeczytałem opinie na LC i załamałem się. Ale po kolei...

Przeczytałem książkę...Książka NIE dla wrażliwców i estetów płci obojga. Książka przeznaczona może dla zboczonych maniaków seksualnych, ale chyba też i nie dla nich, ponieważ sadzę, że maniacy seksualni mają jednak zdrowszy zmysł estetyczny niż Jelinek. Seks w książce jest pomazany kałem, ochlapany moczem i udekorowany spermą. Jest jednym wielkim dołem kloacznym w którym każe się nam nurzać autorka (Noblistka!). Ja takiego seksu nie kupuję, nawet jeśli służy jakiemuś przesłaniu. No właśnie, jakiemu?

...przeczytałem informację o książce... Ma to być antyporno, jak pisze wydawnictwo na skrzydełku obwoluty. W takim razie ja nie wiem co to jest porno i co to jest antyporno. A może jest to manifest feministek pokazujący jak Ci okropni mężczyźni upodlają kobiety? Jeśli tak, to choć "feministką" jestem, takiej filozofii nie kupuję, przesłania nie czuję i podejrzewam, ze...

Wroński | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Szok!!! Obrzydliwość goni obrzydliwość. Wulgarność ocieka kałem, moczem i spermą. Instrumentarium męskie i kobiece odmienione przez wszystkie przypadki z użyciem wszystkich możliwych czasów. Obrzydliwe słowa, obrzydliwa książka, a jej treść godna pożałowania. I tylko smutno, że „znawcy” literatury zbrukali nagrodę Nobla.

Peggy_Brown | 2014-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

To jakiś sprawdzian z obleśności, czy co? Obleśna musi być baba co napisała taką obleśną książkę. Albo to wyjątkowa intelektualistka. Chyba jednak wyjątkowo obleśna intelektualistka. Przeczytałam i nie zwymiotowałam, choć nie było do tego daleko. Kilka ciekawych smaczków dla dewiantów (czyżby dla mnie???). Jelinek naprawdę dostała Nobla? Konkretni jajcarze zasiadają w szacownym jury tej nagrody:) Noblistka-obleśnistka;)
N-n-nie polecam, chociaż momentami książka do mnie mocno trafiała (w zasadzie to antytrafiała) i stąd wysoka ocena. Może to jednak było antyporno...?

Olena | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Bombardowana opisami agresywnych, erotycznych praktyk w pewnym momencie sądziłam, że nie dobrnę do końca. Lektura wymagająca od czytelnika nieustannej czujności, gdyż każda chwila nieuwagi owocuje zagubieniem sensu wymyślnych słownych węzłów, splatanych i splątywanych przez autorkę. Bohaterowie ukazani poprzez pryzmat płci, ciągi zwierzęcych kopulacji, napędzanych ślepym, męskim pożądaniem, ciało sprowadzone do roli mięsnego ochłapu - w konsekwencji otrzymujemy sugestywny i przerażający obraz całościowego uprzedmiotowienia kobiety, zarówno ekonomicznie jak i fizycznie podległej swemu pozbawionemu litości panu. Upodlona przez męża Gerti, która w związku z młodym studentem poszukuje dawno utraconej godności, nie jest w stanie uciec przed smętnym losem zdominowanej i wykorzystywanej ofiary. Władza i seks w jednym ze swych najgorszych wcieleń.

dziwnakacha | 2010-10-18
Przeczytana: 18 października 2010

Sięgając po tę książkę, nie zdawałam sobie sprawy ile wysiłku trzeba włożyć, aby zrozumieć treść. Długo nie mogłam znaleźć klucza do rozszyfrowania splotu słów. Ta książka, to niezłe wyzwanie dla czytelnika.
Były momenty, że miałam dosyć wyuzdanych opisów - bo ileż można - ale nawet dosadne słowa, śmiała pornografia, nie były w stanie zagłuszyć tworzących się myśli, pytań, które z erotyką i wszechobecnym seksem nie mają nic wspólnego.
Będąc w połowie czytania powiedziałam sobie, że nie ruszę już prozy Jelinek. Niestety oszukałam samą siebie. Pomimo iż " Pożądanie " mnie zmaltretowało, to po przerwie zaryzykuję i sięgnę po kolejną książkę tej autorki.

dziś_jutro_czytam | 2015-11-29
Przeczytana: listopad 2015

Przeczytawszy wiele negatywnych opinii o powieści chciałam napisać w obronie długi elaborat, ale zrezygnowałam – kto to będzie czytał? Jednak parę słów muszę odnotować..
Tak zgadzam się trudno nazwać książki Jelinek literaturą piękną, słowo „piękna” w tym przypadku wyjątkowo nie chce przejść przez gardło. Chciałoby się raczej użyć określenia wstrętna, obrzydliwa, niesmaczna szczególnie właśnie w przypadku powieści „Pożądanie”. Ilość spermy wylewająca się z kart książki, opisów brutalnego seksu, przemocy, najgorszych zachowań ludzkich jest zastraszająca i na pewno może szokować. Ale na tym właśnie polega zadanie Jelinek, pokazywać w swoich książkach dno człowieczeństwa, patologię, śmietnik życia. Czasem nie chcemy tego wszystkiego wiedzieć o czym przypomina autorka, ale prawda jest taka, że taki zły, okrutny świat, gdzie ludzie traktują się jak przedmioty też istnieje i w coraz bardziej skomercjalizowanym i konsumpcyjnym społeczeństwie utowarowienie człowieka staje się...

Frida | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Nie przeczę, iż czytanie prozy pani Jelinek, a zwłaszcza tej książki to niejednokrotnie pewien masochizm. Mało komu chyba sprawia bowiem przyjemność próba przebrnięcia przez sterty dosłownego w tej książce gówna, opisy rozrywania cipy i mocz sączący się z wielu stron. Jednak, mimo wszystko, ów masochizm przyciąga czytelnika jak ćma jest przyciągana przez płomień świecy, w którym się spala.
Jest to masochizm hipnotyzujący jak każde zło które czai się w ludzkiej naturze, do tego masochizm potrzebny- bo owe "anty-porno" jednej z noblistek wręcz krzyczy, jak niemo krzyczy pewna część społeczeństwa, uciskanego mdłym zapachem niedzielnego obiadku, aurą pozornego tylko spokoju. Jak krzyczy wiele zamkniętych drzwi, mówiących o hipokryzji i mroku w ludzkiej duszy.
Odniosłam jednocześnie wrażenie, że autorka gra z nami w pewną wyrafinowaną intelektualną grę.
Nie jest to więc tym bardziej książka łatwa, nie jest też przyjemna. Niemniej, polecam, ale bardziej osobom o wyższej tolerancji na...

Czytacz48 | 2011-08-11
Przeczytana: lipiec 2011

Bardzo trudna powieść, powiedziałbym nawet że to taki bełkot intelektualny, byłem rozczarowany, zły i zmęczony kiedy ją skończyłem.

Big_Bang | 2012-01-07
Przeczytana: 2007 rok

Brutalna. To pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl po lekturze tej książki. Ciężka, brudna, oblepiająca, przejmująca, wstrząsająca, wulgarna... to nie jest lektura na odstresowanie. Wręcz przeciwnie - stresuje i spina, wbija w podłogę, tarza po dywanie, bluzga i krzyczy...jak cała twórczość Jelinek. Tylko dla wielbicieli takiego rodzaju prozy. Jak dla mnie trochę zbyt dosłowna.

Mańkaaa | 2015-03-12
Na półkach: Noblistki, Przeczytane

Chociaż ta książka jest cienka, nie umiem jej skończyć, chociaż bardzo chciałam. Nie rozumiem tego co ta pisarka pisze. Czasami mam wrażenie, że klei zdania z różnych, przypadkowych słów. Wydawało mi się też, że czytam wciąż to samo… Wyłapałam sens niektórych zdań i owszem, coś w sobie miały.