Manuskrypt niedokończony

2021-11-04
9788382520187
Monika Szewc-Osiecka
francja thriller

Okolice Grenoble. W samym środku parku regionalnego Chartreuse na górskiej wąskiej drodze wiodącej wąwozem, nagle stacza się szary ford i spada w dół wąwozu. Na miejsce zdarzenia zostaje wezwana francuska policja. Oprócz wraku auta oraz młodego denata, mundurowi znajdują w bagażniku zmasakrowane kobiece zwłoki. Po oględzinach i sporządzonym raporcie dodatkowo zostaje wezwana dochodzeniowa grupa śledcza czyli niezastąpiony duet Vic Altran ( ze swoją wyjątkową pamięcią) i Vadim, aby bliżej przyjrzeć się sprawie. Zebrane dowody wraz z nagraniem kamery z monitoringu na stacji benzynowej jasno informują iż właścicielem auta jest zupełnie inny mężczyzna niż ten znaleziony jako martwy.

Kim jest prawdziwy właściciel auta? A kim kobieta znaleziona w bagażniku?

Léane Morgan, dawna nauczycielka, autorka dobrze znanych, krwawych i świetnie sprzedających się kryminałów pisząca pod męskim pseudonimem Enael Miraure pewnego dnia doświadcza przykrytego wydarzenia. W jej willi na wydmach Opałowego wybrzeża zostaje porwana jej córka Sara. Od momentu zaginięcia jej jedynego dziecka, kiedy wszystkie poszukiwania stoją w miejscu, a jej mąż dosłownie "zwariował", całkowicie pochłonięty obsesyjnym poszukiwaniami córki, kobieta wyjeżdża do Paryża, aby poradzić sobie z tak bolesną stratą.

Po 4 latach od czasu zaginięcia Sary, Léane powraca do dawnego miejsca zamieszkania, gdyż jej mąż doświadcza brutalnego napadu. Ledwo uchodzi z życiem i traci pamięci.
Kobieta zamierza pomóc mężowi stanąć na nogi. Jednak na jaw wychodzą dziwne wydarzenia, jak i tropy w sprawie dawnego porwania ich córki, które wywołują lawinę niebezpiecznych i przerażających zdarzeń.

Léane na własną rękę postanawia dowiedzieć się prawdy!

Czy kobieta odnajdzie zaginioną córkę?

Czy zwłoki znalezione w wypadku należą do Sary?

"MANUSKRYPT NIEDOKOŃCZONY" Francja Thillieza to iście brutalny, przerażający, a jednocześnie surowy kryminał, który już po nieszablonowej, zaskakującej przedmowie zabiera nas przed bramy piekieł.

Autor już od początku swej zagmatwanej historii pełnej tajemnic otwiera przed nami wrota do makabrycznych, następujących po sobie zdarzeń. To właśnie one wraz z nietuzinkowymi, realistycznymi bohaterami, odkrywają przed nami dewastacyjne, a jednocześnie zło drzemiące pod maską szaleńczego psychopaty. Psychopaty, który nie cofnie się przed niczym w szaleństwie wymierzanej "sprawiedliwości".

Nie zachwyciła mnie ta książka. Autor tak zaplątał się w fabule, że aby rozwiązać zagadkę, potrzebne było absurdalne kampowe rozwiązanie. Bez motywu "książki w książce w książce" brak dobrego rozwiązania tajemnicy bardzo rzucałby się w oczy. Autor wybiera artystowskie ozdobniki w celu zakrycia niedostatku zgrabnych, sensownych pomysłów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia super, zakończenie mega słabe - zaginiony, demoniczny brat bliźniak jest mordercą

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby nie ma się do czego doczepić, bo jest to ciekawy i zgrabnie napisany kryminał; książka w książce.
Coś mi jednak nie pasuje w stylu autora.
Zostałam niejako zmuszona zakończeniem "Zdarzyło się dwa razy", aby sięgnąć po "Manuskrypt...", niestety, wbrew obietnicom, nic nadzwyczajnego nie odkryłam.
Autor ląduje, póki co, na dolnej półce.

Coś mi jednak nie pasuje w stylu autora.
Autor ląduje, póki co, na dolnej półce.

Ostatnio moje wybory czytelnicze wypadały dosyć słabo więc długo się przymierzałem za co się zabrać aby się znowu nie zawieść.
Wybór padł na thriller pt. "Manuskrypt niedokończony" autorstwa francuskiego pisarza Francka Thilleza, książki która ma wiele pozytywnych not i opinii na LC. W mojej ocenie te wysokie oceny są uzasadnione.
To kawał dobrej, wciągającej i trzymającej w napięciu książki.
Rekomendacja książki zaczyna się od zdania „Śledztwo bez zwłok, zwłoki bez twarzy, thriller bez końca” i dokładnie taka jest ta książka pełna tajemnic, wielu niewiadomych i pobocznych wątków które mogą rozpraszać ale też naprowadzać na rozwiązanie, pełna brutalności (może nawet ciut za bardzo) przyprawiającej o gęsia skórkę , ale też bezradności tych którzy szukają sprawcy.
Intryga na początku mocno skomplikowana z każdą stroną podkręca temperaturę i wciąga czytelnika bez końca. Może nie jest to łatwa lektura, mnożąca liczbę osób podejrzanych, motywy, poszlaki sięgające również dalekiej przeszłości, jak również przywołująca treść książki w książce, ale ci co pozostaną z książką do końca nie zawiodą się. Autor posiadający dobry warsztat literacki dobrze kreśli wyraziste postacie, misternie plecie fabułę, łączy te mnogie wątki trochę myli czytelnika a trochę naprowadza, bawi się z czytelnikiem ale też nie pozwala czytelnikowi się zanudzić.
Zakończenie książki, jak cała jej fabuła, jest nieoczywiste i zaskakujące ….. zmusza aby sięgnąć po kontynuację tej powieści. polecam

To kawał dobrej, wciągającej i trzymającej...

Ksiazka, ktora pochłania, wciąga w wir wydarzeń. Świetna lektura. Polecam!

Ksiazka, ktora pochłania, wciąga w wir wydarzeń. Świetna lektura. Polecam!

Po wielu entuzjastycznych ocenach może zbyt wiele oczekiwałam, teraz nie mam ochoty sięgać po żadną inną książkę autora. Mimo, że warsztatowo nic nie zgrzyta i czyta się sprawnie to nastąpiła tu kumulacja czynników których nie znoszę w kryminałach. Zbyt wiele odrębnych wątków, które zbyt długo kompletnie się nie splatają powodując zdezorientowanie i mękę czytelniczą. Część rozwiązania "z kapelusza" - czyli nigdzie wcześniej nie była wzmiankowany choćby cień przypuszczenia, uniemożliwiając czytelnikowi domyślenie się rozwiązania, wygodne dla autora ale to nie fair. Taka Christie w "i nie było już nikogo" tak poprowadzić akcję, że znaliśmy wszystkich podejrzanych i mieliśmy wszystkie poszlaki a i tak ekstremalnie trudno było zgadnąć zakończenie. A tu prawie 500 stron mylenia tropów a i tak autor używa chwytu poniżej pasa. No i zakończenie niby jest, ale go nie ma. Nie będę pisać czego się czepiam by nie spoilerować, ale nie, takie zakończenia mi nie odpowiadają.
No to się napisałam, mimo to szóstka bo rozumiem zachwyty, autor sprawnie myli tropy i można się zaczytać w oczekiwaniu zakończenia, ale ja się zawiodłam.

Zniosłam 1/3 książki i nic mnie nie obchodzi rzekomo misternie utkana intryga! Gdy doszłam do opisu tworu skompilowanego z części ludzkich ciał i rozpiętego w pozycji człowieka witruwiańskiego, przy którym autor napawa się makabrycznymi szczegółami, powiedziałam: stop! Temu autorowi, zaraz po Chrisie Carterze, również bardzo wysoko ocenianym przez brać czytelniczą, mówię stanowcze NIE!
Skąd tylu psychopatów wśród pisarzy i... zachwyconych czytelników? 😊

Świetna pozycja trzymająca w napięciu od początku do samego końca. Bieg akcji i wydarzenia, które się rozgrywają przyprawiają o zawrót głowy. Główna bohaterka stara się wyjaśnić co stało się z jej córką, ale czy jej sie to uda? Przekonajcie się sami. Polecam

„Manuskrypt niedokończony” to jedna z tych książek, w których od samego początku w głowie kotłuje się mnóstwo scenariuszy i która od razu przywodzi na myśl powieściową matrioszkę z wieloma warstwami.

Gdybym chciała ją podsumować to z pewnością mogłabym stwierdzić, że to thriller, który wyróżnia się stopniem skomplikowania zagadki i nie pozwala się nudzić. Jest też bardzo (bardzo!) brutalny, więc nie sprawdzi się dla wrażliwszych czytelników. Kreacja bohaterów mogłaby wywołać we mnie więcej zaangażowania, a niektóre wątki z pewnością dałoby się jeszcze mocniej wykorzystać, ale cała historia była na tyle zajmująca, że pod koniec łapałam każdą wolną chwilę, byle tylko ją doczytać i przekonać się jakie będzie zakończenie.

Franck Thilliez zyskał moje zainteresowanie i kredyt zaufania i będę chciała się przekonać czy w innej powieści uda mu się pozbawić mnie okazji do używania sformułowania „podobało mi się, ale” i totalnie zachwycić.

Pełna opinia na K-czyta.pl:

• Kryminały