Skradzione dziecko

2022-08-24
2022-08-24
Anna Sauvignon

Żyjąc nadzieją

Chwytliwy tytuł i opis skusił mnie do sięgnięcia po tą książkę. Całość była jak mówiona piosenka bez dobrej melodii. Nudna, przewidywalna historia. Brak płynności jaką mają dobre książki. Stracony czas

Taka dość przewidywalna w rozwoju fabuły.

Taka dość przewidywalna w rozwoju fabuły.

To jest kolejne spotkanie z twórczością tej autorki, wzbudzające emocje

To jest kolejne spotkanie z twórczością tej autorki, wzbudzające emocje

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Diney Costeloe historia poruszająca oparta na prawdziwych faktach.
Jest to literatura wojenna w czasach okrutnej,strasznej wojny.
Wzbudziła we mnie ogrom emocji i chwyciła mnie za serce powieść.
Wstrząsnęła mną,wciągnęła pochłonięta byłam książką.
Piórem autorka fajnym pisze,styl pisarski pisarki lekki.
Z zapartym tchem czytałam tą wzruszającą,emocjonującą i świetną książkę.

Jest to literatura wojenna w czasach okrutnej,strasznej wojny.
Wzbudziła we mnie ogrom emocji i chwyciła mnie za serce powieść.
Wstrząsnęła mną,wciągnęła pochłonięta byłam książką.
Piórem autorka fajnym pisze,styl pisarski pisarki lekki.
Z zapartym tchem...

Wielka Brytania. Wojna. Nalot. Schron. Policjant ratuje ze zbombardowanego domu niemowlę. Jego żona, pogrążona w żałobie po stracie swojego dziecka, robi wszystko, by zatrzymać maleństwo. Jednak desperacja matki, która nie wierzy, by jej dziecko zginęło, robi wszystko, by odnaleźć synka. Odnaleziona maskotka stanowi dowód, iż dziecko zostało wyniesione z gruzów.
Historia oparta na faktach.

Historia...

"Skradzione dziecko" to powieść osadzona w miejscowości Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. W 1941 roku mieszkańcy miasta doświadczyli serii bombardowań, w wyniku których wielu z nich straciło dom, bliskich, a czasem także życie. Pewnego dnia, kiedy wszyscy czekają w schronach na koniec nalotu, Vera uświadamia sobie, że jej maleńki synek, Freddy, został w domu. Narażając życie, postanawia dotrzeć do chłopca przed gradem bomb. Następnego dnia policjant Colin przynosi malca do domu, a jego żona, Maggie, wbrew wszystkiemu pragnie stworzyć mu kochający dom.

Ta opowieść niezwykle mnie urzekła. Nie brakuje tutaj brutalności, bólu i cierpienia, ale pojawia się także miłość i nadzieja. Kluczowym motywem jest miłość matki do dziecka ukazana w dwóch wymiarach. Z jednej strony mamy biologiczną matkę, Verę, która naraża życie, aby ochronić swojego syna. Z drugiej pojawia się postać Maggie. Kobieta wycierpiała wiele po stracie dziecka, ale pojawienie się porzuconego malucha staje się promykiem nadziei na odgonienie lęków.

Właśnie postać Maggie wzbudza najwięcej emocji, ponieważ kobieta pragnie jedynie, aby odnaleziony przez jej męża maluch był kochany. Niestety, kiedy świat Maggie zaczyna się walić, to kobieta w opinii mieszkańców Plymouth staje się groźną porywaczką. Choć bohaterka okazała serce dla dziecka, to ocena jej postępowania nie może być jednoznacznie dobra ani zła. Zabrakło mi głębszych spojrzeń w psychikę bohaterów, ale mimo to książka bardzo mi się podobała.

[opinia także na moim Instagramie]

Skoro już zaczęłam, to i skończyłam, ale jest zbyt ckliwa jak na mój gust. Cudownych zbiegów okoliczności mnóstwo. Rozpoczyna się tragicznie, a na koniec kilka happy endów. Obie matki, prawdziwa i porywaczka, godne siebie. Niby wojna, ale jakże inna niż nasza polska. Nasi pisarze nauczyli nas, że jak literatura dotyczy czasów wojny, to pełna jest tragizmu i martyrologii. Tu też są bombardowania i śmierć, ale tło wydarzeń jakże inne i to uważam za plus. Zaliczam tę książkę do tzw. literatury kobiecej, od której stronię, więc nie polecam:)

Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Akcja dzieje się w czasie II wojny światowej co dodaje dramatyzmu. Poznajemy dwie rodziny, jedna szuka swojego syna, druga go przywłaszczyła. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony, nie mogłam doczekać się jak zakończy się pościg za złodziejką dziecka. Jest to powieść pełna emocji, dramatyzmu dodaje fakt, że to książka oparta na faktach autentycznych. Dobrze oddane zostały motywy postępowania Maggie.

Wow
Książka, która trzyma w napięciu od początku aż po ostatnie strony. Pewnego dnia sierżant Colin podczas jednego z patroli natrafia na 9-miesięczne dziecko, które zostało w bombardowanym budynku. Zabiera je do domu. Następnego dnia postanawia zgłosić jego zaginięcie.
Maggi jego żona, nie pozwala mu na to, chcąc zatrzymać malca za wszelką cenę przy sobie.
Kiedy Colin umiera podczas służby Maggi, przejmuje opiekę nad malcem. Dowiedziawszy się, że dziecko jest poszukiwane przez biologiczną matkę i najbliższą rodzinę postanawia uciec. Rozpoczyna się akcja poszukiwania kobiety i dziecka.

Podczas czytania towarzyszyło mi mnóstwo emocji z pewnością napięcie i ekscytacja. Fabuła książki dorównuje niejednemu filmowi sensacyjnemu.
Jak ktoś lubi napięcie, adrenalinę z gatunku książek obyczajowych polecam powyższą pozycję.

Wow
Kiedy Colin...

Można przeczytać. Historia nieprawdopodobna, jeśli rzeczywiście oparta na faktach to to są niesamowite zbiegi okoliczności. Opowiedziana ciekawie ale jakoś tak bez emocji. Zostałam z poczuciem że jutro o tej książce nie będę pamiętać.

• Przeczytane 2023
  • Obyczajowe