Uciekinierzy

Prószyński i S-ka
2020-03-17
2020-03-17
Bogumiła Nawrot

Spodziewałem się nieco brutalnych scen i opisów, ale najgorsze co spotkało bohaterów to drobne pobicia i oberwanie kamieniem.

Czasami wątki są pisane wręcz głupio. W kraju gdzie wszystko jest sprawdzane, panują zakazy i obostrzenia pod surowymi groźbami, Ruth nie stosuje się do nich przemycając swoim dzieciom wartościowe przedmioty czy pieniądze nie martwiąc się, że mogą zostać za to ukarani. Tak samo z pocztą. Ważne informacje powinna zachować dla siebie.

Autorka przedstawia życie i losy żydowskiej rodziny w Niemczech w czasie pogromów. Tułaczki z miasta do miasta i konfiskaty majątków, które przekazywano „uczciwym Niemcom”. Główna bohaterka Ruth chcąc nie chcąc zawsze trafia z deszczu pod rynnę....

Dobra książka. Koszmar nie zaczął się w 1939 roku- on już od 1933 zabijał w Austrii i w Niemczech. Warto po nią sięgnąć.

,, Uciekinierzy "
Piękna a zarazem smutna i przejmująca historia żydowskiej rodziny, która w wyniku nazistowskich prześladowań traci cały swój majątek. Akcja rozpoczyna sie dwa lata przed wybuchem II wojny światowej w Niemczech i pokazuje realia jakie na codzień musiała znosić społeczność żydowska.
Prześladowania, nazistowski reżim, bezduszność i okrucieństwo nazistowskiej doktryny. Czytałam wiele książek tego typu ale cały czas jest dla mnie niepojęte, jak inteligentne niemieckie społeczeństwo mogło dopuścić do takiego barbarzyństwa....
Życie Friedmanów, z dnia na dzień zmienia się diametralnie.
Kurta aresztowało SS, a Ruth została sama z czwórką małych dzieci,
skazana na tułaczkę, życie w nędzy i ciągłym strachu.
Zrobi wszystko by uchronić potomstwo ....
Czy jej się uda ?
Przeczytajcie... piękna książka,
Wciąga od pierwszych stron i cały czas trzyma w napięciu ....
Mam niedosyt .... nie takiego zakończenia oczekiwałam ....

,, Uciekinierzy "
Prześladowania, nazistowski reżim, bezduszność i okrucieństwo nazistowskiej...

1971

Bardzo piękna,a zarazem smutna i pełna bólu powieść.
Powieść o żydowskiej rodzinie,która poprzez prześladowania Żydów przed II wojną światową musiała uciekać z miejsca do miejsca,by znaleźć dach nad głową i po prostu przeżyć.
Książka jest pełna emocji i już od pierwszych stron nie da się od niej oderwać .Mąż i ojciec czwórki dzieci zostaje aresztowany,sklep i mieszkanie spalone,a matka z dziećmi zostaje na bruku.Teraz musi zawalczyć o to,by dzieci miały co jeść i dach nad głową i tak właśnie zaczyna się ich tułaczka po świecie.
Jest to niezwykle przejmująca i poruszająca historia ukazująca okrucieństwo i nienawiść Niemców w stosunku do Żydów.

Bardzo piękna,a zarazem smutna i pełna bólu powieść.

„Uciekinierzy” Diney Costeloe to poruszająca powieść o losach żydowskiej rodziny, która pada ofiarą nazistowskich prześladowań i pogromu. To także przekonująco ukazana walka o przetrwanie w skrajnych warunkach, w świecie zdominowanym przez zło.
Akcja zaczyna się w 1937 roku w małym niemieckim miasteczku. Nocą na żydowskie sklepy i domy napadają bojówki SA.
Wśród tych, którzy tracą majątek całego życia, jest rodzina Friedmanów. Ruth udaje się uciec z płonącego domu z czwórką dzieci, jednak jej mąż zostaje aresztowany. Zdruzgotaną kobietę, jej córki i synów przygarniają sąsiedzi, ale wiadomo, że to tylko chwilowe rozwiązanie.
Zrozpaczona Ruth postanawia pojechać do Monachium, do brata męża. Sądzi, że w dużym mieście łatwiej będzie się ukryć. Szybko jednak przekonuje się o swojej naiwności, zwłaszcza gdy okazuje się, że śmiertelne niebezpieczeństwo grozi jej i dzieciom nie tylko ze strony umundurowanych żołnierzy, ale i pozornie zwykłych ludzi…
Losy pani Friedman i jej bliskich śledzi się z zapartym tchem, tym bardziej, że autorka przekonująco i wiarygodnie ukazała tło historyczne.
Poznajemy i strach, i nienawiść panujące w małych miejscowościach oraz w dużych miastach. Z czasem trafiamy także do Austrii, w której nawet po Anszlusie wielu Żydów wierzy, że nic im nie grozi ze strony III Rzeszy. Ta naiwność w wielu przypadkach przeraża, zwłaszcza że czytelnik – w odróżnieniu od bohaterów – wie, jak dalej potoczy się historia…
„Uciekinierzy” to także przejmująca opowieść o matczynej miłości, determinacji i walce o przetrwanie. Osobnym, również wzruszającym wątkiem, są uczucia między żoną i mężem.
Czyta się tę książkę szybko ze względu na dynamiczną akcję i chęć poznania dalszych losów bohaterów. Lekturze towarzyszą duże emocje, tym bardziej, że autorka nie sili się na wyciskanie łez, pokazuje świat takim, jakim był pod koniec lat 30. minionego wieku.
Nie ma tu miejsca na niepotrzebny i rażący patos, na pretensjonalność i łopatologię, z którymi często można spotkać się ostatnio w tego typu literaturze.
Poza tym dziś, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie i tragedii rozgrywających się na granicy z Białorusią, lektura "Uciekinierów" nabiera ponadczasowego znaczenia.
Dlatego polecam z czystym sumieniem.

Wśród tych,...

Piękna aż do bólu. Rozdziera serce na pół. Kolejna powieść autorki porwała mnie w inny okrutny świat w przede dniu drugiej wojny światowej. Sprawy Żydów. Dyskryminacja rasowa. Zabijanie człowieczeństwa. Akcja rozgrywa się w Niemczech, Austrii, Anglii. Niezmiernie dużo wnikliwych faktów historycznych, których wcale nie znałam. To prawdziwe arcydzieło. Na tle historii pokazana matczyna miłość. Do jakiego stopnia jest ona zdolna i co może poświęcić? Ruth -Żydówka musi ochronić czwórkę swoich dzieci przed hitleryzmem , ratować im życie. Jak sobie z tym poradzi i czy zdoła osiągnąć cel?, przeczytajcie proszę.

Diney Costeloe ujęła mnie swoim warsztatem pisarskim podczas lektury książki „Skazane na poniewierkę”. Do dziś dnia to jedna z lepszych książek, które miałam okazję czytać 🥰
-----------------------
Tym razem na tapecie „Uciekinierzy”. Akcja książki rozpoczyna się przed wybuchem II Wojny Światowej w 1937 roku w Niemczech, gdzie prześladowania Żydów stają się brutalną codziennością. Kurt Friedman, podczas bezpodstawnego wtargnięcia do jego domu zostaje aresztowany przez SS. Jego żona– Ruth i dzieci (bliźniaki i dziewczynki) są w tej sytuacji bezradni. Mieszkanie oraz prowadzony przez rodzinę sklep zostają spalone.

Tułaczkę Ruth i jej dzieci śledziłam z zapartym tchem, ciągle mając nadzieję na to, ze rodzina Friedmanów znów będzie razem. Jak Ruth w tak niebezpiecznych czasach poradziła sobie z czwórką dzieci? Czy uda im się odnaleźć spokój w innym kraju?

Diney Costeloe po raz kolejny stworzyła bohaterów, którzy stali się bliscy mojemu sercu. Ruth Friedman to silna kobieta, która wykazała się nie lada odwagą i zaciętością starając się ochronić dzieci przed krzywdami wyrządzanymi przez machinę hitlerowską.

Porównując tę pozycję ze „Skazanymi na poniewierkę” w mojej ocenie ta niestety przegrała. Nie odnalazłam w niej równie nagłych zwrotów akcji i szokujących momentów, które towarzyszyły mi podczas wcześniejszego spotkania z autorką. Co nie zmienia faktu, że jest to bez dwóch zdań świetna książka. Mogę ją polecić każdemu, kto szuka wzruszających powieści i lubi tematykę II wojny. Zapewniam, że wzruszeń w niej nie brakuje 😉

-----------------------

"Odnosiła wrażenie, że całe Niemcy postradały zmysły; że prześladowanie Żydów stało się ogólnonarodową rozrywką."

"Uciekinierzy" to jedna z ciekawszych powieści przedstawjących losy Żydów w Niemczech przed drugą wojną światową.

Książka zaczyna się w 1937 roku i ukazuje życie rodziny Friedmanów, Ruth i Kurta, oraz ich czwórki dzieci. Mieszkańców budzą zamieszki antyżydowskie. Po chwili do domu wpadają mundurowi i aresztują Kurta jednocześnie podpalając budynek, w którym pozostała reszta rodziny. Ruth udało się uratować siebie i dzieci, ale dom oraz ich piekarnia spłonęły. Pozostając bez dachu nad głową, zostali przygarnięci przez przyjaciół, ale zdają sobie sprawę, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Z czasem wyjeżdżają z miasta i udają się do brata Kurta, oczekując od niego pomocy. Tak zaczyna się tułacze życie jednej z żydowskich rodzin. Z czasem autorka pokazała nam, również losy wywiezionego do obozu Kurta. Od tego czasu wydarzenia toczą się dwutorowo i obserwujemy rozdzieloną rodzinę, upokarzaną i prześladowaną na każdym kroku. Z jednej strony każde z nich chce przeżyć za wszelką cenę, z drugiej strony nie chcą doprowadzić do tego, aby ludzie, którzy udzielili im pomocy byli przez nich ukarani. Ogromną sztuką jest przetrwać w kraju, w którym państwo niemieckie pokazało Żydom, że nastał czas zagłady.

Zakończenie książki bardzo mnie zaskoczyło i początkowo zirytowało, gdyż jest niczym urwane w pół zdania. Z czasem zrozumiałam, że autorka celowo dokonała takiego zabiegu, aby każdy z czytelników mógł sam dopowiedzieć sobie dalsze losy bohaterów.

Niezwykle przejmująca historia ukazująca okrucieństwo i bezwzględność Niemców w stosunku do Narodu Żydowskiego, ale również dumę prześladowanych, którzy próbowali się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Trudno zrozumieć dlaczego, do niedawna przyjaciele, czy sąsiedzi nagle stają się bezwzględnymi oprawcami.

Powieść, która wciąga od pierwszych stron i nie daje wytchnienia aż do samego końca. Razem z bohaterami uciekamy, chowamy się i walczymy o życie, jedzenie, ciepło, dach nad głową i bezpieczeństwo.

Poruszająca historia, wobec której nie można przejść obojętnie. Zachęcam do przeczytania.

moje klimaty. bardzo mi się podobała.

moje klimaty. bardzo mi się podobała.

Polecam

Polecam