Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom

Okładka książki Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom Virginie Aladjidi, Caroline Pellissier
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Virginie AladjidiCaroline Pellissier Wydawnictwo: Papilon popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
popularnonaukowa dziecięca
Papilon
2022-06-15
2022-06-15
32 min.
Joanna Kuhn

Okładka książki Ilustrowany inwentarz kwiatów Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel
Ilustrowany in... Virginie Aladjidi, ...
Okładka książki Ilustrowany inwentarz ptaków Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel
Ilustrowany in... Virginie Aladjidi, ...
Okładka książki Ilustrowany inwentarz zwierząt Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel

Wyróżniona opinia i

Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom

przeczytanych książek 1703 napisanych opinii 1700

Kłótnie nigdy nie wróżą niczego dobrego. Wiedzą to dorośli i bardzo dobrze by było, gdyby wiedziały o tym też dzieci. Często bywa ucieczką od rozmowy, lub złością na myśl, że musimy się z kimś czymś podzielić. Niektóre dzieci nie lubią się dzielić, dlatego bardzo często dochodzi do kłótni a potem płaczu. Jak myślicie, czy jest jakiś sposób by tego uniknąć?
Tutaj w rozwiązaniu tego problemu przychodzą szakal Feluś, zebra Albert, małpka Zyzio i żyrafa Teresa. Co prawda wpierw dojdzie do poważnej kłótni między postaciami, gdyż każdemu z nich bardzo podobała się cudowna akacja. Każde zaczęło twierdzić, że drzewo jest jego własnością i drugie nie ma do niej prawa. Szarpały się tak mocno, że nie spostrzegły, aż zaczęli krzywdzić gałęzie tego drzewka. Kiedy zaczęły z niej spadać liście mądra żyrafa Teresa postanowiła zainterweniować. Zapytała się ich, każdego z osobna, dlaczego uważa, że drzewo należy akurat do niego. Jak myślicie, czy każdy kochał je za to samo? Czy faktycznie istniał jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu? Może wpierw zamiast się kłócić należało zacząć właśnie od tego pytania?
Jak dla mnie cudowna bajka, która naprawdę w bardzo prosty sposób zwraca uwagę i pokazuje jak szybko można rozwiązać każdą kłótnię. Dzieci same chętnie będą stosowały tą zasadę, gdyż jest bardzo prosta. Dobrym sposobem będzie przeczytanie im tej bajki i zadanie kliku prostych pytań, które od razu nam się nasuną po jej przeczytaniu. W ten sposób sprawdzicie czy słuchały bajki, czy rozumieją o co kłóciły się zwierzątka i kto rozwiązał ich problem. A na końcu zapytacie, dlaczego ich zdaniem nie warto się awanturować.
Takie lekcje dobrego wychowania nawet trzeba wdrażać dzieciom, by wyrosły na mądre i spokojne szkraby. W innym wypadku to wy rodzice będziecie musieli wejść w rolę żyrafy Teresy i przypomnieć im tą bajkę. A wracać do niej można ilekroć zajdzie taka potrzeba. Priorytetem książki jest promowanie porozumienia bez przemocy. Dołączycie się do tej akcji?

Tutaj w...

"Przestańcie się kłócić" autorstwa Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi, Kei Lam. Jest to nowa pozycja o porozumiewaniu się bez przemocy, inspirowana metodą komunikacji opracowaną przez Marshalla Rosenberga.

Szakal, zebra i małpa spędzają czas w cieniu akacji. Pewnego dnia spokój szakala zostaje zakłócony przez akrobacje małpy. Drzewo staje się źródłem konfliktów, gdyż każdy uważa, że jest jego własnością. Z czasem zebra wycofuje się ze sporu, a między pozostała dwójką dochodzi do ostrej wymiany słów i przepychanek. Do akcji wkracza zebra, która swoją łagodną postawą i odpowiednio zadawanymi pytaniami, zwraca uwagę na potrzeby przyjaciół.

Książka jest pięknie zilustrowana, a poruszany w niej temat dotyczy trudnych emocji, które są ważne i towarzyszą w rozwoju każdego dziecka. Złość jest taką emocją, która zjawia się szybko i niespodziewanie. Aby się pojawiła wystarczy jeden mały incydent. Zdarzają się też sytuację, w których jest ona bardzo silna i prowadzi do przemocy. W takich sytuacjach zawsze możemy skorzystać z pomocy literatury 🙂
W opowiadaniach z serii "Porozumienie bez przemocy objaśnione dzieciom" znajdziemy w jaki sposób rozwiązać konflikt pokojowo.

Książka jest niezwykle pomocna przy rozwiązywaniu konfliktów. Ukazuje, że poprzez komunikację możemy dojść do porozumienia.
Bo aby przestać się kłócić trzeba prowadzić dialog pełen empatii i uważnego słuchania.

Polecam tą książeczkę 😀

„Przestańcie się kłócić” to kolejna rewelacyjna pozycja dla dzieci. Znajdziemy w niej historię szakala Felusia, zebry Alberta, małpki Zuzio oraz żyrafy Teresy którzy mają problem z wspólnym użytkowaniem ogromnej Akacji przez co dochodzi do ogromnego konfliktu

W książce opisano cały przebieg tego zdarzenia z dokładnym opisem eskalacji emocji poszczególnych bohaterów oraz zachowań jakie się w ich wyniku pojawiły.

Historie czyta się szybko. Dodatkowo okraszona jest kolorową szatą graficzna umożliwiająca „czytanie” historii nawet przez najmłodszych

Bajka niesie ze sobą morał który mówi o tym, ze każdy z nas może mieć inne potrzeby i oczekiwania wobec tej samej sytuacji czy przedmiotu i czasem te potrzeby stoją ze sobą w opozycji. Nie powinno to jednak prowadzić do konfliktów i zachowań agresywnych

Dzięki tej książce dowiadujemy się jak porozumiewać się bez przemocy, jaka ogromna wartość ma rozmowa i skupienie na potrzebach swoich i innych i obdarzenie ich uważnością i wzajemnym szacunkiem.

Moim zdaniem książka powinna znaleść się w każdym domu i przedszkolu ponieważ ma rewelacyjny wymiar paychoedukacyjny, akcja jest dynamiczna i nie za długa, dlatego nawet najmłodsi bez problemu powinni z zaciekawieniem wysłuchać całości historii i obejrzeć zamieszczone opracowania graficzne akcji

Jako mama i terapeuta
Polecam serdecznie 👌

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak pomóc dzieciom w rozwiązywaniu konfliktów, żeby jednocześnie ich nie wyręczać, to ta książka jest właśnie dla Was.
W prosty sposób przedstawiając kłótnie szakala, małpki i zebry o akację pokazuje nam pewne mechanizmy, które każdego dnia uruchamiają mniejsze lub większe spory. Jednak dzięki Żyrafie, spór ten (jak i każdy inny) udaje się szybko rozwiązać tak, by każdy był zadowolony a jego potrzeby zaspokojone.
Dzięki zamieszczonym z tyłu książki wyjaśnieniom nawet 3latek jest w stanie zrozumieć o co chodzi w komunikacji NVC.
Dzięki tej książce łatwiej jest nam porozumiewać się bez przemocy. Na razie ćwiczymy, ale liczę, że niebawem wejdzie nam to w krew.

To książka wspierająca naukę komunikacji, a ta potrzebna jest wszędzie - nie tylko w domu, ale w przedszkolu czy na placu zabaw, gdzie często dochodzi do różnych problemów wynikających z tego, że dzieci nie potrafią jeszcze wyrażać swoich myśli. Tak dzieje się również z bohaterami tej książki, której fabuła toczy się na sawannie. Zwierzęta nie mogą się dogadać w sprawie akacji, bo każde z nich uważa ją za swój dom i chce robić coś innego. Jak porozumieją się szakal Feluś, małpka Zyzio czy zebra Albert? Czy uda im się dogadać? Niestety początkowo ich komunikacja pozostawia wiele do życzenia - krzyki i bójki nie prowadzą do niczego. Sytuację można odnieść do wielu podobnych w naszym życiu. Zawsze znajdą się ci, którzy nie potrafią się porozumieć.
Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/06/przestancie-sie-kocic.html

„Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom”. Kłótnia to taki dziwny stwór w dziedzinie komunikacji, że zarówno dorośli jak i dzieci często z niej korzystają. I jakby staje się to naszym „normalnym” odruchem w sytuacji, kiedy emocje biorą górę, zwłaszcza te bardzo negatywne i te, które rozpędzają się jak kula śnieżna i budują rozzłoszczone doznania. I po co? I dlaczego? I komu to potrzebne? Proste pytania, na które najtrudniej znaleźć odpowiedź.
Jako dorośli często korzystamy z kłótni, i niestety często nie potrafimy wyjść z niej obronną ręką. Nasze emocje są rozgniewane dosłownie na wszystko i wszystkich, a wtedy już tylko jeden krok do emocjonalnej katastrofy. A gdyby tak skorzystać z najprostszego rozwiązania, którego zresztą sami uczymy dzieciaki, że każda kłótnia powinna być zakończona zgodą, rozejmem. Nie powinniśmy w sobie dusić urazy, bo tylko ją dokarmiamy jak ptaszki na zimę. Zgoda to wielkie słowo, nie jest straszne, ale budzi respekt i wymaga wiele odwagi aby ją wprowadzić tuż po kłótni.
W takim przypadku zawsze pomocna będzie literatura, która ma na to swoje sprawdzone sposoby. I tak o to, Porozumienie bez Przemocy z pomocą zwierząt zamieszkujących sawannę, a konkretnie jedną z rosnących tam akcji w jakże „banalny” sposób pokazuje nam, jak szybko rodzi się kłótnia, do czego prowadzi, jak potęguje złość, gniew oraz negatywne emocje. A tutaj to już tylko jeden mały krok, aby z maleńkiego problemu wyrósł gigantyczny stwór, który zniszczy przyjaźń. Zatem koniecznie musicie sprawdzić, jak w takiej sytuacji poradzą sobie nasi bohaterowie szakal Feluś i Małpka Zyzio i co zaproponuje im żyrafa Teresa, której wielkie serce sprawi, że kłótnia zmieni się w zupełnie coś innego.
Bardzo dobra i wartościowa pozycja. Pięknie wydana, z twardą okładką, i niesamowitymi ilustracjami. Pomaga zrozumieć. Wspiera w edukacji. Daje radość z czytania i oglądania. Polecam!

Książka, którą spokojnie można czytać z 3 latkiem, ale moja 7latka też słuchała z zainteresowaniem. Obawiałam się, że w książce znajdę dużo treści podręcznikowych, ale na szczęście historia była raczej sytuacją z życia wziętą - porozumienie bez przemocy w praktyce. Fabuła skupia się na odkryciu swoich niezaspokojonych potrzeb, które stanowią początek kłótni. Fajnie, że w szybką dynamikę kłótni jest wklejona Żyrafa, która kojarzy mi się z wolnym tempem. Daje taką chwilę na oddech i tworzy przestrzeń do usłyszenia siebie nawzajem. Myślę, że to sedno tej historii. Kłótnia może być jak huragan. Dobrze, jeśli jest ktoś, kto choć na chwile umie ją wyhamować. Na końcu umieszczone jest parę tekstów, które mają pomóc rodzicom i dzieciom zrozumieć o co właściwie chodzi. Ilustracje ładne i różnorodne. Podoba mi się, że kłótnie widać też na obrazkach.

Kto z nas się nigdy z nikim nie pokłócił, niech rzuci kamieniem 🤣

Kłótnie to nieodłączny element naszego życia, w emocjach czasem potrafimy powiedzieć zbyt wiele. Często tego żałując.

Książka „ przestańcie się kłócić” napisana jest w myśl Porozumienia bez przemocy. Ukazuje problem przyjaciół, który postanawia rozwiązać Pani Żyrafa. Ukazuje, że najważniejsza jest przyjaźń i zgoda

Kto z nas się nigdy z nikim nie pokłócił, niech rzuci kamieniem 🤣

Czy da się nauczyć dziecko konstruktywnej kłótni, która pozwoli uniknąć słownej lub fizycznej przemocy wobec drugiej osoby?
Mam wrażenie, że konflikty wśród dzieci są nieuniknione, czy to o zabawkę, czy też pomysł na zabawę. Z pewnością warto uczyć dzieci komunikowania się i rozwiązywania konfliktów. Okazją do rozmów na ten temat będzie właśnie ta książka.

Za pomocą krótkiego opowiadania podjęto próbę wyjaśnienia dzieciom, jak porozumieć się bez przemocy. Głównymi bohaterami tej historii są szakal Feluś, małpka Zyzio oraz zebra Albert, którzy wspólnie spędzają czas pod potężną akacją. Jednak pewnego dnia wybucha między nimi ogromna awantura, gdyż każdy z nich uważa, że drzewo należy do niego. Między zwierzętami padają obraźliwe słowa, a nawet dochodzi do szarpaniny. Sytuację ratuje żyrafa Teresa, która niczym mediator pomaga zwierzętom porozumieć się i załagodzić kłótnię, której owocem jest ZGODA.

Ta niezwykle ważna publikacja pomoże rodzicom wytłumaczyć dzieciom czym jest gniew, jak pokojowo rozwiązywać konflikty, jak wyrażać własne zdanie i mówić o uczuciach oraz jak ważne jest słuchanie innych i szanowanie również ich uczuć.

Za pomocą...

To historia czworga przyjaciół i pewnego drzewa, które staje się kością niezgody. To opowieść o tym, jak ważna jest komunikacja i wyrażanie własnych uczuć. Ale to też narzędzie do tego, aby w waszej rodzinie porozumiewać się bez przemocy. Uwaga! Nie tylko dla dzieci 😉
Poznajcie szakala Felusia, zebrę Alberta, małpkę Zyzia i żyrafę Teresę. Wszyscy się przyjaźnią i żyją w cieniu ogromnej i pięknej akacji. Pewnego dnia, gdy Feluś chce odpocząć, przeszkadzają mu przyjaciele. No jak oni mogą hałasować, kiedy on potrzebuje chwili spokoju?
Wywiązuje się kłótnia. Najpierw słychać podniesione głosy, potem wyzwiska, a na koniec dochodzi do bijatyki.
To krótka i prosta historia, która pokazuje czym jest gniew i jak może prowadzić do konfliktu. Czy da się tego uniknąć? Oczywiście! Na końcu historii jest 5 bardzo krótkich spostrzeżeń dla dzieci, które dodatkowo obrazują całą sytuację, odnoszą się do codziennego życia i pozwalają poukładać sobie zdobytą wiedzę w głowie. Jest też kilka cennych podpowiedzi dla rodziców, którzy też powinni zapoznać się z tą bajką.
Jestem oczarowana. Opowieść jest ciekawa i dosadna. Wszystko podane młodemu czytelnikowi jak na tacy, bez doszukiwania się podtekstów, czytania między wierszami. Całość jest fajnie zilustrowana, co dodatkowo przykuwa uwagę. Jednak to jak duży walor merytoryczny kryje się na tych 32 stronach jest największą zaletą. Często, my, dorośli, sami mamy problem ze swoimi emocjami. Jak więc objaśniać je dzieciom? Ta książka w tym pomoże, a co więcej, wesprze nas nie tylko w edukacji naszych pociech, ale także nam poukłada nieco w głowach.
To świetna książka dla dzieci w wieku 3-5 lat! Serdecznie zachęcam.

• Dla dzieci
  • Dziecięca, młodzieżowa
  • Magdalena
  • ..CZYTANIE Z LIDUSZKĄ
  • Dla szkrabów
  • Czytana dziecku

Virginie Aladjidi Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom Zobacz więcej