To są domy świata

Okładka książki To są domy świata Maria Szarf
Okładka książki To są domy świata
Maria Szarf Wydawnictwo: Papilon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Papilon
2022-08-24
2022-08-24
książka dla dzieci dla dzieci ciekawych świata o podróżach podróże dla dzieci różnorodność otwartość akceptacja

Pięknie ilustrowana książka, w której przeczytamy jak mieszka się w różnych zakątkach świata. Domy różnią się architekturą, dekoracjami, surowcem z jakiego je zbudowano. Niektóre znajdują się pod ziemią, na stepie lub pod palmami. Po kilkakrotnym, wspólnym czytaniu postanowiliśmy, że mama zamieszka w domu polskim lub słowackim, tata w japońskim, a synek w holenderskim z dużą ilością wiatraków.😄

bardzo fajna pozycja, szczególnie ciekawe jest właśnie to jak dom może wyglądać gdzie indziej, w innej kulturze, na innym kontynencie, innej szerokości geograficznej. Otwiera oczy na świat. Super!

Ale to jest ciekawa książka! Oprócz tego, jak wyglądają domy i ulice w różnych zakątkach świata, dowiadujemy się jeszcze o zwyczajach, ubiorach i potrawach różnych narodów. Młodsze dzieciaki uwielbiają ją oglądać, starsze słuchać o różnych kulturach. Nie jest przeładowana, ale można się z niej naprawdę sporo dowiedzieć!

W książce pokazano 28 domów na 6 kontynentach. Maja, Emil i ich kotka Łaskotka, przeprowadzają dzieci przez świat pełen różnorodności, w którym postawa otwartości i akceptacji jest niezwykle ważna!
Na mapie umieszczono wszystkie opisane domy, przez co dziecku łatwiej zorientować się w jakich częściach świata leżą.
Co znajdziemy w tej książce?:
- nazwy różnych domów na świecie (w tym jak prawidłowo wymówić ich nazwy),
- ciekawostki z nimi związane,
- zobaczymy wnętrza domów na pięknych i bardzo szczegółowych ilustracjach,
- poznamy niektóre charakterystyczne dla danego państwa zwyczaje, potrawy i napoje,
- rozwiążemy zagadki.

Zawsze bardzo się cieszę, gdy powstają książki o kulturach i różnorodności! To buduje w dziecku ciekawość, związaną z poznawaniem świata. Stwarza także okazję, by rozmawiać o różnicach, uczyć akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka. Bardzo podoba mi się, że autorka nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia suchych faktów. Dom to miejsce, przestrzeń, którą tworzy człowiek. W każdym z domów mieszka inny bohater, który prezentuje swoją historię. Maja i Emil mogą skosztować różnych przysmaków, charakterystycznych dla danego państwa. To uczy dziecko, że ważna jest gościnność. Na uwagę zasługuje także fakt, że dziecko może poznać różne surowce, z których zbudowane są domy.
Nie zabrakło miejsca na zagadki dla dzieci. Podczas każdej z podróży, jest do rozwiązania jakieś zadanie.
📌Książka świetnie sprawdzi się jeśli realizujecie z dziećmi innowacje pedagogiczne związane z różnymi kontynentami.
📌Warto jednak, że warto aby znalazła się w każdej domowej i edukacyjnej biblioteczce!

Co znajdziemy w tej książce?:
- nazwy różnych domów na...

,,Rodzeństwo bardzo chce zobaczyć, jak wyglądają domy w różnych krajach. Czy tysiące kilometrów stąd są takie same jak w Polsce?"

Bardzo fajne było to, że od razu na pierwszej stronie poznajemy naszych bohaterów z tym, że kotek ma dla nas zadanie. Mamy bowiem odnaleźć jego imię. Ciekawe, czy wszystkim się to uda? Naprawdę świetna pozycja dla najmłodszych. Bo niby wydaje się, że wszystkie domy są takie same, jednak cechują się wieloma różnicami. Są one widoczne nie tylko w kształcie domu, ale i terenu na którym jest zbudowany, a także tym, co wokół niego rośnie. Nie wspominając o wnętrzu i umeblowaniu, gdzie żadem dom nigdy nie będzie taki sam jak drugi. Do tego pod bardzo malowniczymi obrazkami będziemy mieli zadania do rozwiązania. Na przykład w Polskim domu autorka pyta ile jest skrzynek z pelargoniami na oknie? W domu z Norwegii trzeba wskazać wszystkie lampy z domu cioci. W Słowacji trzeba policzyć ciasteczka na talerzu i policzyć członków domu, by zobaczyć, czy dla każdego ich wystarczy. Pewien żółty dom w Holandii ma bardzo dużo okien. Zadaniem czytającego jest je wszystkie policzyć. By utrudnić zadanie maluszkom obok stoją dwa domy w innych kolorach. W ten sposób dzieci zaczynają zdobywać wiedzę odnośnie kolorów. Francja to bardzo malowniczy kraj, dlatego zadaniem tutaj będzie odpowiedzenie na pytanie jakież to kwiaty kryją się na pościeli Mai? Jaki to kolor? Krajów jest naprawdę bardzo dużo. Każdy z domków jest piękny na inny sposób. Powiem wam, że licho co i sama bym przeoczyła imię kotka:-) Będzie on miał dla nas przesłanie i jestem ciekawa, czy dzieci je zrozumieją. Zawsze po skończonej lekturze można ich o to zapytać:-)
Pozycja jest świetna, bo rozbudza w dzieciach kreatywność myślenia. Poprzez zabawy autorki mogą ćwiczyć sobie liczenie, poznawać, bądź utrwalać kolory, dowiedzieć się jakie mamy kraje i ćwiczyć spostrzegawczość, a także pamięć. Czego chcieć więcej od dobrej książki? Ja ze swojej strony bardzo ją polecam:-) prem sierpnia

Maria Szarf wpadła na pomysł stworzenia książki, która opisuje domy świata.. i to był genialny pomysł !
Z książki dowiemy się jak mieszkają ludzie w Meksyku, Peru czy Chin, ale również, że w Tunezji budowano podziemne domy, do których wchodzi się przez tunel, a nad wejściem każdego domu wisi Ręka Fatimy - symbol szczęścia i pokoju. Przeniesiemy się do Brazylii, gdzie dowiemy się, że w głębi Puszczy Amazońskiej żyje plemię Janomamów, którzy żyją w wioskach rozsianych po gęstym lesie, a ich ulubionym daniem jest zupa rybna.
Dla chętnych, można nauczyć się słowa „dom” we wszystkich językach świata !
Wspólne czytanie i oglądanie książki może być pretekstem do rozmowy z dzieckiem o różnorodności. Mapa świata przy ilustrowanym spisie treści pomaga umiejscowić opisywane lokalizacje. Pełne detali ilustracje sprawią, że dziecko spędzi z tą książką długie godziny. Dodatkowo na kolejnych stronach znalazły się zadania, które pomagają zapamiętywać fakty i ćwiczą spostrzegawczość.
Książka w radosny sposób uczy akceptacji i otwartości na świat. Bo inaczej znaczy wyjątkowo!

Dom… to słowo zawiera w sobie tak wiele emocji, wspomnień, uczuć… a jednak dla każdego znaczy co innego. Inaczej wygląda, co innego się w nim znajduje, kto inny w nim mieszka. Jedno jest pewne - dom powinien kojarzyć się z miłością, dobrocią, tym jedynym miejscem na ziemi, do którego się wraca.

„To są domy świata” Marii Szarf od @papilon jest wspaniałą książką o przeróżnych domach ludzi na całym świecie. Razem z Emilem i Mają mali czytelnicy podróżują po rozmaitych zakątkach na ziemi i przyglądają się architekturze, wyposażeniu i wystrojowi. Czasem są to kamienne domy jak w Prowansji, pełne zapachu lawendy, innym razem szeregowe domu w Holandii nad samą wodą. Dzieci oglądają wioskę w Kenii, dom w Japonii, jurtę w Mongolii. Odwiedzają wiele miejsc, by zrozumieć, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Podróże kształcą. Oglądanie różnych domów na całym świecie staje się okazją do poznania odmiennych tradycji, imion, zwyczajów, a nawet historii. Dzieci dowiadują się także, jak w poszczególnych językach brzmi słowo dom. Rozmowy są okazją do poznawania innych kultur. Dzieciom w podróży towarzyszy kotka Łaskotka, która także prowadzi swoje własne obserwacje.

Ta pięknie ilustrowana przez Monikę Rejkowską książka zachęca do odkrywania nieznanych zakątków naszej planety. Odwiedziny u babci w Niemczech lub kuzyna w Australii mogą stać się okazją do zwiedzania, zgłębiania wiedzy, a także otwarcia się dzieci na świat.

Wiek czytelników: 4+
Liczba stron: 64

@papilon
@publicat
@rejkowska_ilustracje

„To są domy świata” Marii Szarf od @papilon jest wspaniałą książką o...

"To są domy świata" to kolejna już książka z serii od wydawnictwa Papilon. W poprzedniej propozycji mogliśmy poznać dzieci z całego świata, a tym razem zajrzymy do ich domów! 🏡🏢🏯⛺
Jest to niezwykła podróż po 20 różnych krajach.
Jak się żyje w odległej Arktyce? A jak w tropikalnej dżungli? 🌬🏞 Czy wszędzie gotuje się w kuchni, a może obowiązują inne zwyczaje związane z pichceniem potraw?
Książka zawiera sporo szczegółów, więc dzieci chętnie podejmą próby wyszukiwania detali. Oprócz tego mamy zadania do wykonania, co niewątpliwie będzie fajnym dodatkiem podczas wspólnego czytania.
Jest to świetny początek do dialogu o różnorodności kulturowej, inności wśród ludzi. Niewątpliwie jest to wyjątkowa pozycja, którą warto mieć w swoich czytelniczych zasobach. Na prawdę szczerze polecam ❤📚

Jest to niezwykła podróż po 20 różnych krajach.

"To są domy świata" Marii Szarf to kolejna propozycja z serii po "To my dzieci świata".
Książka przede wszystkim zachwyca ilustracjami i uszeregowaniem informacji. Jest napisana przejrzyście i wciąga z każdą przewracana kartką.
Dowiemy się z niej o różnych domach w najdalszych nawet zakątkach świata. Książka zabiera nas we wspaniałą podróż dookoła świata i zwiedzimy 6 kontynentów i aż 28 krajów m.in. Chiny, Australię czy Grenlandie.
Czym różnią się domy na całym świecie i od czego to zależy? Tu wszystko pięknie zostało wyjaśnione a moj Dawid ma 100 pytań do🤭
Dlaczego iglo ma u góry otwór a w Grecji są okiennice w oknach? Ja osobiście bylam zachwycona czerwonymi domkami mieszkając w Norwegii😍 a dlaczego są czerwone? Tez sie dowiecie czytając😉
W podróż wybieramy się z dwójką dzieci Mają i Emilem.
W książce zostały tez wytłumaczone trudniejsze słowa i są też zadania na spostrzegawczość.
My za każdym razem jesteśmy zachwyceni nowościami tego wydawnictwa.

To są domy świata to fantastyczna książka, która nie tylko bawi ale i uczy. Jest to połączenie przygody rodzeństwa, które wybrało się w podróż dookoła świata, ze zbiorem informacji i ciekawostek dotyczących domów na świecie.
Czytając dowiecie się jakie są (i z czego wynikają) różnice w budowie i wyglądzie różnych domów, oraz jak nazywa się dom w każdym z odwiedzanych przez dzieci kraju.
Dodatkowo pod każdym tekstem znajduje się zagadka matematyczna lub na spostrzegawczość, co sprzyja aktywnemu czytaniu.
Z początku myślałam, że moja trzylatka jest jeszcze na tę pozycję za mała, okazało się jednak, że książka nie tylko jej się bardzo spodobała, ale i sporo informacji z niej już pamięta i przytacza np podczas spacerów czy w rozmowie.

Oby jak najwięcej takich książek.

• 📚 Mam na półce
  • Elitki
  • Gucio i Leon
  • Dla Anieli
  • Samodzielne
  • Przeczytane dziecięce
  • Może kupić

Dodaj cytat z książki To są domy świata