Ilustrowany inwentarz ptaków

Inventaire illustré des oiseaux
ptaki, ornitologia, inwentarz ptaków,
flora i fauna
Róża_Bzowa

"Ilustrowany inwentarz ptaków" zawiera opisy i wizerunki 76 ptaków z różnych stron świata. Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała ptaki z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane ptaki, a ich talent sprawiał, że „ożywały” na...

Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała ptaki z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane ptaki, a ich talent sprawiał, że „ożywały” na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki, obserwując żywe ptaki i studiując liczne fotografie.

Czarne kontury rysunków wykonała rapidografem i tuszem chińskim. Do kolorowania użyła akwareli, które nakładane z różną intensywnością, świetnie oddają bogactwo odcieni i faktur spotykanych w przyrodzie.

Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą, wymiarami, obszarem występowania, opisem upierzenia i głosu ptaka oraz innymi ciekawostkami na jego temat.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/ilustrowany-inwe...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/ilustrowany-inwe...»

"Inwentarz ptaków" wzbudził moją ciekawość opisem: "(...)Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane ptaki, a ich talent sprawiał, że „ożywały” na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki(...)". Trzeba przyznać, iż faktycznie ryciny są ładne, wyraźne, nie ma w nich rażących błędów, a przy tym są proste, dzięki czemu album ten może mieć jeszcze jedną funkcję- ryciny mogą posłużyć jako wzór do malowania czy rysowania ptaków przez osoby, chcące nauczyć się tworzyć własne dzieła.
Wartość merytoryczną oceniłam na 6 z 10 gwiazdek, przy czym dodatkowa gwiadka za opisanie wydawanego przez dany gatunek odgłosu. Opisy ptaków są dość krótkie, zawierają najważniejsze informacje i na ogół- ciekawostkę na temat opisywanego ptaka. Informacje, choć zwięzłe, są konkretne i z pozornie niedługiego opisu można dowiedzieć o ptaku, który nas zainteresował, całkiem sporo- a w każdym razie są to informacje które łatwo jest zapamiętać, co ma...

Wielbicielka-książek | 2017-02-20

"Ilustrowany inwentarz ptaków" już jakiś czas temu przykuł moją uwagę, głównie ze względu na przepiękną i wielobarwną oprawę. Ponadto zaintrygowała mnie informacja, iż współautorka książki stworzyła - między innymi przy użyciu tuszu chińskiego - ryciny ptaków opisanych w publikacji. A kolejnym powodem, dla którego postanowiłam sięgnąć po ten inwentarz były pozytywne opinie, zachęcające do zapoznania się z tą pozycją i sugerujące, iż jest ona idealna dla zwykłego laika (w kwestii ornitologii), który pragnie uzyskać tylko podstawowe informacje odnośnie poszczególnych gatunków ptaków.

Virgine Aladjidi - francuska pisarka i koordynator redakcyjny, autorka książek popularnonaukowych, głównie o tematyce przyrodniczej. Tworzy dla dzieci i młodzieży. Obecnie mieszka w Paryżu.

Emmanuelle Tchoukriel - pochodzi z Francji, z Lyonu. Ilustratorka książek o zwierzętach i roślinach, współautorka wielu książek o tej tematyce. (źródło: lubimyczytac.pl)

Publikacja zawiera opisy zaledwie...

Bajkochlonka | 2018-03-09
Przeczytana: 06 marca 2018

Ptaki podzielone są na rzędy, a następnie przy wybranych 76 gatunkach znajduje się krótki, ale bardzo treściwy opis i piękna podobizna!

Za ilustracje odpowiada Emmanuelle Tchoukriel, która przygotowała je na wzór dawnych albumów. Używając akwareli i tuszu chińskiego, tchnęła życie w ptasie podobizny, nadając im dodatkowo bajkowej wymowy. Dzięki czemu cała książka stała się łatwo przystępnym, naukowym materiałem dla dzieci. Gdzieniegdzie znajdziemy również jako bonus piórko czy gniazdo konkretnego ptaka.

Pełna recenzja na: http://bajkochlonka.pl/2018/03/06/inwentarz-ptakow-recenzja/

Tenar | 2018-02-22