Nasza dziewczynka

Filia
2022-09-28
2022-09-28
Klaudia Wyrwińska

Historia w zasadzie skupia się na kilku osobach , ale główną bohaterką jest kobieta(Vanessa),która na początku książki wychodzi na patio żeby sprawdzić co porabia Jej 13-letnia pasierbica(Mia) która , gdy kobieta Ją zostawiła pływała w basenie , ale ku Jej przerażeniu dziewczynki nigdzie nie ma i kobieta jest przerażona i nie rozumie czemu nie słyszała żadnych krzyków mimo , że była parę metrów od Mii. I od razu zostaję wezwana policja oraz mąż kobiety i ojciec Mii(Tripp) i w tej samej chwili wychodzi na jaw , że płonie dom ich sąsiadów (Julia i Thomas) I po chwili zjawiają się strażacy oraz policja i zaczyna się przesłuchanie Vanessy i ta mówi co się wydarzyło i przez chwilę mąż Ją wini , że nie upilnowała Jego córki tylko wyszła zobaczyć co się pali , ale szybko Jej wybacza. Z kolei detektyw prowadząca sprawę(Angela) zadaję różne pytania i obserwuję oboje. A po chwili jeden z policjantów donosi , że bramka na tyłach domu była otwarta mimo , że jak twierdzą Vanessa i Tripp od lat Jej nie otwierali i wtedy wszyscy zaczynają podejrzewać , że Mię ktoś porwał i rusza ostre śledztwo w które angażują się również Julia i Thomas(Julia wspiera Vanessę , a Thomas pomaga szukać wraz z Trippem) Mamy również rozdziały z perspektywy matki Julii(Charlotte) , która jest już stara i często myli fakty i wydarzenia , ale okazuję się , że wie coś związanego ze zniknięciem Mii , ale nie potrafi odnaleźć tego w pamięci. I dowiadujemy się również , że Vanessa ma najlepszą przyjaciółkę(Janie) , która była poza miastem , ale gdy usłyszała co się stało od razu postanowiła wrócić. A w pewnym momencie Vanessa w basenie znajduję obrączkę męża i zaczyna podejrzewać , że ten ma coś wspólnego ze zniknięciem Mii , a Julia za wszelką cenę go broni. I wtedy też wychodzi na jaw , że matka Julii widziała Mię w sukni ślubnej i , że ktoś wepchnął Ją do basenu , ale nie potrafi przypomnieć sobie kto. A po jakimś czasie Julia zauważa na rękach Vanessy siniaki i jest przerażona. I wtedy cofamy się o parę lat do tyłu , a konkretnie do momentu , gdy Vanessa poznała Trippa i od razu czytelnik może zauważyć , że mężczyzna Nią manipuluję i po prostu szuka zastępstwa za zmarłą żonę i mimo , że Janie próbuję ostrzec Vanessę ta tego nie widzi i zgadza się na związek i bardzo szybko mężczyzna w pewnym sensie zmusza bohaterkę by zrezygnowała z ukochanej pracy i siedziała ciągle w domu z Mią i kobieta robiła wszystko by być dobrą macochą choć nie zawsze Jej to wychodziło , ponieważ sama Mia nie przebolała śmierci mamy , która zmarła na raka i była zła na cały świat za to co się dzieję , a na dodatek Tripp była ciągle poza domem i miał gdzieś co się dzieję z Mią. I po prostu zostawiał Ją z Vanessą wierząc , że będą jak matka i córka. I raz nawet bohaterka żaliła się Janie , że to wszystko jest czasem bardzo męczące i niestety usłyszała to Mia i ich relacje się jeszcze bardziej pogorszyły i w dzień zniknięcia Mia wpadła w wielki szał zupełnie bez powodu i zniszczyła szykowany przez Vanessę obiad , a także złapała Ją tak mocno za ręce , że zrobiła Jej siniaki. A potem znów się cofamy i obserwujemy wydarzenia z perspektywy Mii i dziewczyna była wściekła na wszystkich , bo tęskniła za mamą i nie potrafiła sobie z tym poradzić i obwiniała o wszystko macochę i z radością sprawiała Jej przykrość. A kilka dni przed zniknięciem przypadkiem odkryła że Jej ojciec ma romans z Julią i była o to wściekła i postanowiła zniszczyć pracownię Julii w Jej domu , a także znalazła obrączkę taty i z zemsty schowała Ją by się pomartwił i mimo , że wiedziała , że powinna być zła na ojca i Jego winić to przelewała swoją złość na macochę i w ten ostatni dzień , gdy zniknęła wpadła w ten szał i żeby zrobić przykrość macosze założyła suknie ślubną matki i prowokowała kobietę i denerwowało Ją , że cokolwiek dziewczynka mówi Vanessa nie jest na Nią zła , ale w końcu dziewczyna przekroczyła granicę wyznając , że Jej tata sypia z Julią i Vanessa słysząc to była wściekła i załamana , a Mia dodała jeszcze , że tata już nie kocha Vanessy i wtedy kobieta wepchnęła dziewczynkę do basenu w sukni ślubnej… I wracamy do teraźniejszości i okazuję się , że znaleziono ciało Mii ukryte w lesie i Angela odkrywa , że utonęła w basenie i ktoś wywiózł Jej ciało i wzywa rodziców na przesłuchanie i wiedząc , że coś się nie zgadza bierze ich w krzyżowy ogień pytań i obwinia najpierw Vanessę o zabójstwo , a potem Trippa i wychodzi też na jaw wątek romansu , ale Tripp ma dość i wychodzi zabierając Vanessę , ale po chwili zaczyna Ją oskarżać , a Ona oskarża Jego i tak mija czas i odbywa się pogrzeb i wszyscy ze strony Mii winią Vanessę robiąc z Nią złą macochę i tylko Janie jest przy Niej , a po pogrzebie Angela wszystko analizując i przesłuchując matkę Julii , która mówi , że widziała samochód przed domem dostrzega prawdę i jedzie do Julii i Thomasa i przeszukuję wóz mężczyzny i odkrywa tam ślady chloru z basenu Mii i kobieta już wie , że to Thomas zabił i znów się cofamy i mamy rozdział z perspektywy Mii i wychodzi na jaw , że dziewczynka wyszła z basenu po tym jak macocha Ją pchnęła i poprosiła Vanessę by nie mówiła tacie , że wie o Jego romansie i kobieta się zgodziła , a następnie zostawiła Ją samą i , gdy Mia chciała pójść do domu zdjąć mokrą suknię zjawił się Thomas i oskarżył Mię o zniszczenie pracowni Julii i dziewczynka nie chcąc mieć kłopotów zaczęła kłamać , że tego nie zrobiła , ale Thomas powiedział , że ma nagrania i Mia panikując próbowała wrobić w to Vanessę , ale Thomas nie wierzył i powiedział , że na kamerze jest tylko Ona i , żeby nie zwalała winy za swoje grzechy na inne osoby i dziewczynka w końcu wyznała , że zrobiła to , bo Jej tata ma romans z Julią i Thomas słysząc to zrobił się jeszcze bardziej wściekły i zarzucił Mii kłamstwo , ale dodał , że skoro mówi prawdę to nagrania to pokażą , ale dziewczynka nie chcąc by tata miał kłopoty zaczęła prosić mężczyznę by nic nie sprawdzał i ten uznając , że ta znów kłamię wściekał się coraz bardziej i w końcu popchnął Ją do basenu i ta z powodu mokrej sukni nie potrafiła drugi raz wyjść i zaczęła tonąć , a mężczyzna tylko patrzył , a gdy Mia zaczęła umierać w myślach przeprosiła tatę , a także Vanessę rozumiejąc , że nie powinna Jej tak traktować i , że Vanessa Ją kochała i gdy przestała się ruszać Thomas zabrał Jej ciało i wywiózł do lasu i spalił suknie zostawiając dziewczynkę tylko w kostiumie i w teraźniejszości mężczyzna zostaję aresztowany , ale kłamię że to był wypadek. Jednak Angela w to nie wierzy. A na koniec Vanessa opuszcza męża wiedząc , że ich związek to przeszłość i w przeprowadzce pomaga Jej Janie i nagle zjawia się Julia i mimo , że przeprasza Vanessę to jednak po chwili zaczyna bronić męża wierząc , że nie zabiłby Mii i nawet zwala winę na dziewczynkę , ale Vanessa słysząc to mówi Jej ze złością , że ma nie ważyć się winić Mii i następnie oddaję obrączkę mężowi żegnając się z nim i odjeżdża z przyjaciółką i wtedy też wychodzi na jaw , że to Ona spaliła dom Julii(chciała spalić tylko pracownię) , bo uwierzyła Mii w romans. I tak się kończy książka. Historia jest naprawdę fantastyczna i trzyma w napięciu do końca. Choć Tripp strasznie mnie wkurzał. Na początku nic do niego nie miałem , ale gdy później poznajemy historię Jego związku z Vanessą to myślałem , że mnie szlag trafi. Widać od razu , że na szybko szukał zastępstwa za zmarłą żonę , a gdy znalazł to od razu olał Mię i prawie wcale nie bywał w domu i jeszcze wdał się w romans. Ciekawi mnie czy w ogóle kochał Vanessę i czy przypadkiem nie zdradzał też żony. Będąc szczerym Mia też mnie irytowała tym jak traktowała Vanessę , ale jakoś można Ją zrozumieć , bo nie przebolała śmierci mamy. I tu też jest wina ojca , bo ten zamiast porozmawiać z córką i wszystko Jej wyjaśnić to można powiedzieć , że wepchnął w Jej życie Vanessę i myślał , że będzie fajnie:/ Okropny ojciec , który nie znał się na rzeczy i wolał uciekać od odpowiedzialności , a jak Mia coś przeskrobała związanego z Vanessą to mężczyzna obracał to w żart , a na Vanessę wywierał presję by starała się jeszcze bardziej. Sama Mia mimo wszystko była lepszą osobą od Niego , bo w końcu zrozumiała , że źle robiła winiąc o wszystko Vanessę i jestem pewien , że gdyby nie umarła to w końcu by się dogadały i dziewczynka by Ją pokochała. Samo wyjaśnienie zagadki świetne choć w pewnym momencie zacząłem podejrzewać Thomasa , bo tylko On był poza wszelkimi podejrzeniami. Jednak nie wiedziałem jaki miałby motyw. Mimo wszystko szkoda mi Mii. Wydaję mi się również , że to wszystko nie wydarzyłoby się gdyby nie głupota Trippa i Jego romans. A tak wszystko się skumulowało i doszło do morderstwa Mii. A sama Julia to też niezła suka. Miała romans , a później wspierała Vanessę jakby nic się nie stało , a na koniec miała jeszcze czelność obwiniać Mię. Żal. I pomyśleć , że Ona też była matką:/

Lubię ten mroczny świat thrillerów z zagadkami i tajemnicami, z zaskakującymi zwrotami akcji, niepewnością i napięciem. I choć opowieść ze znikającym dzieckiem oparta jest na wielu powielanych schematach, to jednak autorka potrafiła mnie zaskoczyć. Swobodny styl Cross z umiejętnością grania na emocjach czytelnika wciąga nas już od samego początku w sieć nieporozumień, wzajemnych oskarżeń, pretensji, ukazując naszą ludzką naturę.
„Bycie przybranym rodzicem oznacza wejście w życie obcego dziecka.”
Vanessa wchodząc w związek z partnerem zostaje macochą dla jego ukochanej córeczki. Kobieta rezygnuje z pracy zawodowej, by zająć się wychowaniem Mii. I tak mijają lata, w których ich ukochana dziewczynka zdobywa pierwsze wyróżnienia jako wybitna pływaczka. Każde kolejne zawody przybliżają nastolatkę do spełnienia się zawodowo. Rodzice zadbali, by nie musiała korzystać z publicznej pływalni. Mii na polecenie trenera codziennie ćwiczy w przydomowym basenie, aż pewnego dnia znika.
Gdzie w tym czasie była macocha trzynastolatki?
Dlaczego zniknięcie dziecka miało miejsce akurat w momencie, w którym u sąsiadów wybuchł pożar?
No i w końcu pytanie, na które próbowałem sobie odpowiedzieć w trakcie czytania; czy znikniecie dziewczynki i pożar u sąsiadów to zbieg okoliczności?
Podoba mi dopuszczenie do głosu wszystkich bohaterów, również zaprzyjaźnionych sąsiadów jak i samą Mii. Narracja pierwszoosobowa spełniła tu swoją rolę poprzez ukazanie nam myśli i czynów bohaterów. Dodatkowo powieść wzbogacona została poprzez retrospekcje, z których dowiemy się co stało się z biologiczną matką dziewczynki, oraz jak wyglądały relacje w tej rodzinie. Chylę czoła przed kreacją bohaterów, idealnie wykreowanych przez autorkę. To dobrze skonstruowany thriller psychologiczny z rodzinnym dramatem i wachlarzem mocnych emocji. Muszę tu podkreślić dociekliwość pani detektyw w szukaniu zgrzytów w tej rodzinie. I powiem na zakończenie, że to nie jest typowy scenariusz ze złą macochą. Przedstawiona opowieść jest o wiele bardziej skomplikowana, niż może się nam wydawać. Oczywiście część tajemnic można się domyślić, ale książka jest warta przeczytania.

Wg mnie to dobra książka. Podobała mi się. Nie nudziłam się, od początku trzymała w napięciu. Nie ma tu tego co jest w niektórych, że do połowy wieje nudą a w drugiej połowie zaczyna się coś dziać. Tu od początku wychodzi co chwile cos, kłamstwa i sekrety.

Rewelacyjnie wciągająca książka. Takiego thrillera psychologicznego potrzebowałam. Zdecydowanie polecam.

1982

Zwykły dzień jak każdy inny. Vanessa, macocha Mii, szykuje się do kolacji. Dziewczynka idzie popływać w przydomowym basenie. W domu obok wybucha pożar,a Mia znika.
Jak można zniknąć z własnego podwórka? Co się właściwie wydarzyło w tym domu i jaki związek ma pożar?
Muszę przyznać, że historia naprawdę trzyma w napięciu. Zakończenie jest naprawdę solidne. Całą książkę mogę szczerze polecić fanom rodzinnych thrillerów i tajemnic, które strzegą cztery ściany.

Wyjątkowo banalna i nudna książka. Słabe dialogi i bohaterowie. Szkoda czasu.

Wyjątkowo banalna i nudna książka. Słabe dialogi i bohaterowie. Szkoda czasu.

Thriller zrobił na mnie ogromne wrażenie już od pierwszych stron. Opisana w nim jest historia pełna tajemnic i sekretów. Fabuła trzymająca cały czas w napięciu i zakończenie, które zaskakuje to zdecydowanie atuty tej książki.
Polecam.

Polecam.

Mia wróciła ze szkoły i poszła trenować pływanie w basenie przy domu. Vanessa, jej macocha, była w tym czasie w domu. Dzień nie wyglądał jakby coś miało się wydarzyć, jednak w pewnym momencie dziewczynka znika. Oczywiście pierwszą podejrzaną staje się od razu Vanessa, która jako ostatnia widziała zaginioną. Co się stało z dziewczynką? Czy ktoś coś widział?

Bardzo dobry thriller. Czyta się go bardzo szybko. Fabuła wciąga już od pierwszych stron, a akcja nie zwalnia. Byłam zaangażowana do samego końca. Fajna, dobrze napisana powieść. Nawet udało się autorce kilka razy mnie zaskoczyć 🤭 polecam 😊

Bardzo dobry...

Zniknęła podczas pływania w basenie i nikt nie wie, co się z nią stało...

Mia jak zawsze wraca ze szkoły i idzie trenować pływanie. Tym razem pływa w basenie obok domu. Wszystko wydaje się być takie jak każdego dnia, jednak nagle zdarza się tragedia. Dziewczynka nagle znika...

Jak zawsze pierwszą podejrzaną się macocha. W końcu to ona była z Mią tego dnia w domu. Vanessa twierdzi jednak, że nie ma pojęcia co spotkało jej pasierbicę, mówi jak bardzo ją pokochała i jak cieszy się, że są rodziną. Jednak nie wszyscy są przekonani co do prawdziwości jej słów. Od tej pory, kobieta musi mierzyć się z oskarżającymi spojrzeniami oraz wyrzutami ze strony męża. Każdy obwinia ją o zaginięcie Mii. Bo przecież to niemożliwe, żeby Vanessa nie usłyszała krzyku Mii, gdyby ta została porwana... Macocha coś ukrywa... Chociaż z biegiem czasu okazuje się, że nie tylko ona ma swoje za uszami. Czemu każdy tak bardzo stara się, by jego sekrety zostały bezpiecznie ukryte?
Czemu wszyscy kłamią? I kto tak naprawdę był zdolny do skrzywdzenia trzynastolatki?

Wszystko jest serią wypadków i zdarzeń, które finalnie doprowadzają do tragedii...

Zniknęła podczas pływania w basenie i nikt nie wie, co się z nią stało...

Przyjemny thriller. Bardzo szybko się czyta. Pewnie równie szybko zapomina, ale chociaż fajna rozrywka.

Georgina Cross Nasza dziewczynka Zobacz więcej