Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Wydawnictwo: Muza
Mekura-yanagi-to, nemuru onna / めくらやなぎと眠る女
Camena

Inne wydania

Ta antologia ilustruje, jak zmieniał się warsztat pisarza podczas dwudziestu pięciu lat. Znajdziemy tu uczłowieczone wrony, drańskie małpy, lodowego luda i sny, które kształtują nas samych i otaczające nas przedmioty według naszych życzeń. Czy to przypadkowe spotkanie we Włoszech, romantyczny wypad do Grecji, wakacje na Hawajach, czy też zwykła bezbarwna codzienność, wszędzie tam bohaterowie Murakamiego przeżywają swe miłości, rozczarowania i niedosyt w kontaktach z tymi, na których najbardziej im zależy.

Łokieć_Pana_D | 2016-04-13

Murakami huśta jak stary polonez na dziurawej drodze. Góra - dół. Skrzyp, skrzyp. Jedno opowiadanie świetne, kolejne - do bani. Żadnego klucza, które omijać. Cwaniak. Trzeba czytać wszystko, żeby perełek nie pogubić.
W stylu lekuchne jak piórko, a do myślenia zmusza, że boli. Nic nie jest wprost. Każda myśl zapakowana. Czym lepsza, tym delikatniej zwinięta. Dość to uniwersalne więc interpretacji może być wiele. Wybija się samotność, przeznaczenie, rola przypadku w życiu. Kapitalna ostatnia opowieść o małpie i nazwisku, czyli o poszukiwaniu siebie. Ciekawa o zaginionym księgowym i lustrze na półpiętrze. Przewrotna o tajemniczej kobiecie na linie. W kilku nic nie znalazłem prócz formy. Zbyt dobrze ukryte?

Melanka | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Murakami, Murakami, Murakami!

Z każdą przeczytaną książką, napisaną przez Murakamiego utwierdzam się w przekonaniu, że i ja uległam fenomenowi tego japońskiego pisarza.

Zbiór opowiadań Murakamiego "Slepa wierzba i śpiąca kobieta" składa się z opowiadań, które powstały w okresie od lat osiemdziesiątych do 2005. Jedne są bardziej ciekawe, inne - troszkę mniej.

Podoba mi się wieloaspektowy realizm magiczny Murakamiego, gdzie w zwykłe prozaiczne życie wkrada się świat symboli np, małpa mówiąca ludzkim głosem, która kradnie ludziom nazwiska czy też fantasmagoryczna uboga krewna noszona na plecach. Moja umiejętność odczytywania tych symboli czy też jej brak - nie przeszkadza mi czerpać przyjemności z czytania opowiadań.

Dodam, że książka jest piękne wydana. Olbrzymia przyjemność trzymać ją w rękach i oczywiście czytać.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

MURAKAMI - „ŚLEPA WIERZBA I ŚPIĄCA KOBIETA”

ZACHWYT będzie, lecz póżniej, a najpierw złość skierowana ku osobom, które dokonywały wyboru opowiadań. W zbiorze znalazły się bowiem, nieuporządkowane chronologicznie, utwory z lat 1983-2002 oraz pięć końcowych z 2005-ego roku. Ten wybór wymusza wydanie dwóch diametralnie różnych opinii, jednej - dotyczącej, ogólnie nudnych i nużących, pierwszych 19 opowiadań oraz drugiej – entuzjastycznej, odnośnie pięciu ostatnich.

Niech będę samochwałą, lecz wykazałem wielką determinację przedzierając się przez 358 /trzysta pięćdziesięcioośmio-/stronicowy las nudy i sztuczności, która miała stworzyć złudne wrażenie, że autor ma nam coś ciekawego do powiedzenia. Szczęśliwie, w lesie tym udawało się czasem odnależć „polanki” zapowiadające emanację talentu. Po oklepanym komunale na str.87, że „..nie ma na tym świecie nic bardziej ...

Dominika | 2010-11-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 czerwca 2010

Spotkania z Murakamim bałam się jak ognia. Na wielu blogach wyczytywałam coraz to pochlebniejsze opinie i coraz bardziej wydawało mi się, że to nie jest jeszcze czas na lekturę jego dzieł. Bałam się, że nie podołam i w połowie powiem sobie dość. No i przede wszystkim, że nie zrozumiem ogólnego przekazu autora.
Planowałam przygodę z autorem zacząć od "Przygody z owcą", jak poleciła mi jedna z blogowiczek, ale oczywiście jak ja coś książkowego zaplanuję to i tak mi nie wyjdzie. W bibliotece przypadkowo wpadła mi w oko antologia "Ślepa wierzba i śpiąca kobieta", capnęłam ją i wzięłam się za lekturę.
Jak się okazało (bo biorąc ją z półki nie wiedziałam o tym) jest to zbiór opowiadań. Większość z nich jest dość osobliwa, powiedziałabym, że mają w sobie coś magicznego, choć nie zrozumcie tego w tym sensie, że mają elementy fantastyczne. Nie o to mi chodzi. Te opowiadania mają w sobie coś, co hipnotyzuje i przyciąga, choć nie mielibyśmy ochoty ich normalnie czytać, to sprawne pióro...

Anastazja | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Ta książka czekała na mojej półce ponad dwa lata. Niemniej jednak nie jest ona moim numerem jeden, bo zakochałam się w kilku innych pozycjach pana Harukiego.
Ale jedno jest pewne. Murakamiego albo się kocha, albo się nienawidzi. Ja (całe szczęście, dla mnie) należę do tej pierwszej grupy. I jak zwykle można siąść i zastanawiać się cóż to on miał na myśli. Niektóre z tych opowiadań są nijakie, nie zapadające w pamięć, lecz niektóre dają porządnie do myślenia. Naprawdę.
Polecam zwolennikom, bo pióro pana H.M. nie jest niestety dla wszystkich czytelników.

romeo | 2016-11-19

Urzekająca, wspaniała książka! Nie potrafię już po tym tomie powiedzieć czy wolę Murakamiego z opowiadań czy powieści. Jedne i drugie unoszą czytelnika w przestrzeń literackich cudowności. Po opowiadaniach z tego zbioru można wędrować jak po labiryncie,który nigdy się nie kończy.
Książka, do której nie sposób nie wracać.

jatymyoni | 2015-03-23
Przeczytana: luty 2015

Opowiadania z różnego okresu twórczości autora, a więc bardzo nierówna. Niektóre zapadają w pamięć, jak o ubogiej krewnej. Dużo w nich smutku, myśli o śmierci, poszukiwania miłości i drugiego człowieka. Jak cała twórczość Murakami przepełnione są realizmem magicznym. Warto je przeczytać, ale nie poprawią nastroju.

Madlena | 2011-08-24
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Ostatnio często spotykałam w literackim świecie H. Murakamiego. Mijałam go na książkowych blogach, od czasu do czasu dostrzegałam w pociągu, uśmiechał się do mnie z witryny pobliskiej księgarni. Aż wreszcie wpadliśmy na siebie w bibliotece i w efekcie zaprosiłam go do mnie na wieczór.

„Ślepa wierzba i śpiąca kobieta” to zbiór opowiadań pisanych na przestrzeni lat, dlatego też nie dziwi ich nierówność. Było kilka takich, które rozgościły się w mojej głowie, jakby od zawsze było tam ich miejsce. Niektóre z nich ukradły mi serce. Kilka innych zostawiło z poczuciem, że kompletnie nie wiem o co w nich chodziło (przypuszczam, że może nawet sam autor mógł się tylko domyślać ;) ).

Czasem jednak miałam wrażenie, że krótka forma ogranicza autora, a jego pomysł aż prosi się o rozwinięcie. Mimo to, opowiadania to był chyba dobry początek zapoznawania się z H. Murakamim, ponieważ dają możliwość szerszego podejrzenia jego stylu.

Tematyka jest różnorodna, ale nad całą książką unosi się „coś”....

Suza | 2014-08-17
Przeczytana: 11 lipca 2014

Przyznam szczerze, że z początku nie szło mi czytanie tej książki. Nie potrafiłam zagłębić się w przedstawiane historie, nie całkiem wyłapywałam ich urok. Skończyło się na tym, że odłożyłam ją na półkę. I tak czekała. Gdy kolejny raz po nią sięgnęłam, planowałam poprzestać na jednym opowiadaniu. Zamiast tego zaczytywałam się w kolejnych, aż w końcu moje wątpliwości zniknęły i znów przypomniałam sobie, za co uwielbiam prozę tego pisarza. A z tego wyłania się prosty wniosek - nie ma sensu czytać niczego na siłę - zarówno my możemy na tym ucierpieć, jak i nawet bardzo dobra książka. Zamiast tego lepiej poczekać na odpowiedni nastrój. Ale już kończę te wywody, czas się skupić na książce.

Podejrzewałam, że trudno będzie ocenić tę książkę jako całość. Opowiadań jest naprawdę sporo, są bardzo różnorodne i właściwie nie mają żadnego punktu wspólnego, jak to było w przypadku "Wszystkie boże dzieci...

Carline | 2011-06-30
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2011

"Ślepa wierzba i śpiąca kobieta", to zbiór opowiadań, z którymi możemy śledzić rozwój autora pod względem pisarskim. Na początku obawiałam się tej książki, bo nie mogłam za bardzo skupić się na treści, ale z czasem pozwoliłam sobie płynąć poza światem rzeczywistym, ze słowami Murakamiego w głowie.

Każde opowiadanie ma w sobie coś wyjątkowego. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że czytelnik nie spotka się tutaj z wciągającą akcją, która nie pozwoli nam się oderwać. Wręcz mogę powiedzieć, że dla niektórych książka okaże się być nudna, bo opowiadania nie szczególnie wciągają fabułą. Jednak jak pisałam książka jest wyjątkowa. Pozwala nam zastanowić się nad wieloma rzeczami, które ukryte są pod zwykłymi zachowaniami bohaterów, a czasami nawet dziwnymi.

Mnie się książka bardzo podobała. Lubię w niej to, że mogłam pomyśleć i zastanowić się, co chciał nam przekazać autor.

||otro-mundooo.blogspot.com||