Przygoda z owcą (CD)

Okładka książki Przygoda z owcą (CD) Haruki Murakami
Okładka książki Przygoda z owcą (CD)
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Muza

Styl Murakamiego jest oniryczny, pozostawiający czytelnika z pytaniami, które potrafią palić od środka. Co ten bohater miał na myśli? Co się tam naprawdę wydarzyło? To był przypadek czy fatum? Tego typu zagwozdki siedzą nam w głowie po lekturze, i jest to refleksja bardzo cenna. Japończyk w sposobie uprawiania tych krótkich form kojarzy mi się z Cortazarem, który również zostawiał czytelnika zakłopotanego, przykładowo kończąc opowiadanie ot tak, bez jakiejkolwiek puenty. I wszystko to składałoby by się na bardzo dobrą ocenę tego zbioru opowiadań, gdyby nie to, że niektóre z nich są po prostu... przeciętne. Murakami nie trzyma równego poziomu, raz strzela nam zdaniami prosto w duszę (Koty ludojady),a innym razem zastanawiamy się po cholerę on to w ogóle pisał, bo idea była totalnie miałka (Opowieść o ubogiej krewnej). Mimo wszystko dla tych paru perełek warto zaglądnąć.

Ja chyba po prostu nie zrozumiałam tej książki

Ja chyba po prostu nie zrozumiałam tej książki

Mam wrażenie, że te opowiadania są bez żadnego morału, przesłania.

Mam wrażenie, że te opowiadania są bez żadnego morału, przesłania.

Dla kogoś, kto lubi prozę Haruki Murakamiego to ciekawa kolejna książka. Dla innych może okazać się dziwna z pogranicza s-f. Osobiście uwielbiam jego styl, dziwactwa, zaskakujące opisy i "równolegle światy" .Zaczytuje się w tych historiach aż nie zastanie mnie świt.. Jego prozę poprostu trzeba lubić..

Zbiór opowiadań, często bardzo krótkich i często związanych ze sztuką samego opowiadania historii. Występują tu i te lepsze i nieco słabsze, ale często ich "krótkość" pozostawia pewien niedosyt. Niemniej można tu spotkać charakterystyczne dla Murakamiego oniryczność, emocje, rozmowy wewnętrzne czy elementy nieco fantastyczne, a niektóre opowieści czy postaci zostają z nami na dłużej. Na wyróżnienie zasługują m.in. "Ślepa wierzba i śpiąca kobieta", "Zatoka Hanalei" czy 'Małpa z Shinagawy".

"Oś czasu głośno we mnie zgrzytnęła. Czterdzieści lat rozpadło się jak spróchniały dom, stary i nowy czas połączyły się w jeden wir."

Czytajcie i uczcie się pisarze opowiadań, bo zaprawdę, powiadam wam, właśnie tak winny być pisane opowiadania. Cóż to była za cudna czytelnicza uczta. Każde opowiadanie, jak pięknie wysublimowane smakowo wspaniałe danie.

Tym razem nawet nie pokuszę się o trzy miejscowe podium, bo nie wiedziałabym które z tych opowiadań na tym podium umieścić. Może ze dwa bym uznała za ciut słabsze, ale reszta, to prawdziwe perełki. Mimo że w zasadzie, raczej smutne to historie. Może poza "Perkozkiem", bo to akurat mnie rozbawiło.

Każde z nich poruszyło inną emocjonalną strunę we mnie. Na przykład "Lustro" mimo że takie krótkie przywołało z mojej pamięci cytat z piosenki "Popołudnie", pięknie wyśpiewanej przez Michała Majora, ze słowami J.Kofty.

"Nie jesteśmy przecież tacy, jacy w lustrze się widzimy...."

Tym razem nawet...

Nie lubię opowiadań, ale stęskniłem się za Murakamim i postanowiłem się przemóc. Poziom mocno zróżnicowany i nie wszystkie mają coś wartego uwagi, ale język i umiejętność zrobienia czegoś z niczego, jak mi tego brakowało, znajdują się też w krótkich formach Japończyka.

Żadnego zbioru opowiadań Murakamiego nie czytałem dotychczas aż tak długo - blisko dwa miesiące. czas był, chęci też, ale specyfika tych tekstów na to nie pozwalała. Bardzo gęste, w pewien sposób wyczerpujące emocjonalnie, grające na tej czułej strunie, na której tylko ten autor zagrać potrafi.
Kilka opowiadań wybitnych: "Perkozek", "Rok spaghetti" czy "Siódmy mężczyzna", a bodaj wszystkie pozostałe trzymają naprawdę wysoki poziom literacki.
Duża radość z odnajdowania postaci czy wątków, które stały się podstawą powieści.
Wyczerpująca, ale uczta.

Zbiór kilkunastu opowiadań napisanych na przestrzeni ok. 20 lat. jak w każdym zbiorze, są wspaniałe, dobre i słabe. Mnie najbardziej ujął "Lodowaty mężczyzna". Wg. mnie jedno z opowiadań zostało rozwinięte w firmie powieści.
Murakami nie odbiega od tego o czym zwykle pisze: trudne relacje międzyludzkie, uczucie samotności, nienaturalne zjawiska a to wszystko napisane prostym, klarownym językiem.

Ja osobiście zdecydowanie wolę powieści, jednak warto zapoznać się z tą pozycją, napisane stylem typowym dla Murakamiego (dla mnie wyjątkowym)....

Bardzo nierówne opowiadania - niektóre interesujące, niektóre o niczym.

Bardzo nierówne opowiadania - niektóre interesujące, niektóre o niczym.

• Japonia
  • Haruki Murakami