Bóg urojony

The God Delusion
popularnonaukowa
Piotr J. Szwajcer
religia filozofia Bóg wiara racjonalizm ateizm

Książka świetna, napisana zrozumiałym językiem. Mi osobiście sprawiało wielką satysfakcje gdy autor dementował po kolei główne argumenty katolików i wydaje się że pozostawił małe pole do dyskusji. Czytanie tej książki nie należy do najłatwiejszych ponieważ jest dość wymagająca ale według mnie warto.

Jedna z ważniejszych dla mnie książek. Bardzo otworzyła mi oczy i umysł. O ile wcześniej określiłabym siebie jako agnostyczkę, teraz wątpliwości mam coraz mniej. Bardzo, bardzo polecam!

Bardzo dobra książka, dająca wiele do myślenia i otwierająca oczy na powszechne zabobony.

Dawkins w najlepszej formie. "Bóg urojony" w połączeniu z "Najwspanialszym widowiskiem świata" oraz "Magią rzeczywistości" stanowią tryptyk, w którym teoria ewolucji rozkłada kreacjonizm na łopatki w pierwszej rundzie.

Nie przekonuje mnie argumentacja Dawkinsa, a przynajmniej nie w części gdzie prezentuje wyniki badań na istnienie Boga. Wygląda to raczej jak sfrustrowany nastolatek tupiący nóżką, bo mimo porannego pacierza złamał sobie rękę.

Na półkach: , , , , ,

Naprawdę można się czegoś dowiedzieć na tematy ogólnoreligijne. Autor nie skupia się tylko na wierze chrześcijańskiej, lecz wyjaśnia także absurdy i przestępstwa popełniane przez Islam i także Judaizm.
Druga części książki jest mocno biologiczna, co mnie trochę znużyło i odłożyłem ją na kilka miesięcy, ale na szczęście w trzeciej, ostatniej części, autor biologię porzucił....

Nic dodać, nic ująć. Must read! Autor rozprawia się ze stereotypami, przejrzyście opisuje dlaczego nauka jest ważniejsza od religii. Celnie i rzeczowo. Autorytet.

Moim zdaniem to książka - fasada. To znaczy z jednej strony napisana jest dobrym stylem, przystępnym językiem, zawiera sporo faktów naukowych. To niewątpliwie plusy. Z drugiej strony te fakty są owszem, wartościowe, ale same w sobie, a w książce służą udowodnieniu jedynej słusznej teorii: teorii autora. Chodzi mi o to, że dobrane zostały nie tyle obiektywnie, co tylko po...

Autor jak za czołowego ateistę brytyjskiego mocno rozczarowuje poziomem. Przytacza argumenty na krytykę teorii kreacjonistycznych, które są dosyć marginalne w środowiskach akademickich. Nie potrafi wyprowadzić żadnych sensowych argumentów etycznych. Poza tym często wtrąca do tego bieżące spory polityczne (tutaj akurat prezydentura Busha). Spodziewałem się więcej po kimś kto...

Książka mocno nierówna, są fragmenty świetne, są i słabe, ale najważniejsze, że zapoczątkowała pewien ferment intelektualny; poza tym istotne jest, że Dawkins podkreśla rolę nauki w wyjaśnianiu świata i ośmiesza różnego rodzaju zabobony i wierzenia.

Dyskusje

4 588