Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Mekura-yanagi-to, nemuru onna / めくらやなぎと眠る女
literatura piękna
Anna Zielińska-Elliott
Murakami współczesna literatura japońska

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, jedne są lepsze, drugie gorsze. Ale tych słabszych jest w tym przypadku zdecydowanie mniej. Pozycja ciekawa, o roznorodnej tematyce i spójnym stylu. Kazdy powinien znalezc cos dla siebie. Na pewno ksiazka warta przeczytania.

Jest to autor co do którego mam bardzo mieszane uczucia.

Wszystko dlatego, że jestem zakochana w jego opowiadaniach i nie przepadam za dłuższymi formami od niego.
Skupię się więc na tym co polubiłam. Przede wszystkim opowiadania, które pisze Murakami określam sama dla siebie jako poetycką prozę, znajdziemy w nich piękne środki artystyczne, słownictwo oraz obszerne ale nie...

Zbiór opowiadań (jak chce autor/tłumacz esejów). Przedstawione zostały rozterki, problemy bardzo indywidualnych ludzi, ale również zachowania społeczne. Narracja spokojna, którą bardzo lubię. Prawie że "bezbarwna", co potęguje siłę oddziaływania na emocje czytelnika/słuchacza. Piotr Grabowski jako lektor wspaniały. Jego intonacja, akcent, sposób czytania mają ogromne...

Dobry styl literacki, bardzo dopracowany, ale przepoetyzowane, na dłuższą metę przynudza.

Przedziwne opowiadania w przedziwnych światach Murakamiego, poruszające najbardziej przyziemne i zwyczajne tematy związane z przeróżnymi płaszczyznami życia codziennego. Jedne poruszają bardziej, inne mniej, ale pewne jest, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie wiem czy opowiadania zostały ułożone chronologicznie, ale nietrudno dostrzec jak różnią się od siebie stylem i...

Język Murakamiego jest przejrzysty jak świeżo wypolerowane okno. Wszystko widać za nim wyraźnie, jasno i dokładnie. Szyba nie pozwala zbliżyć się do tego świata. Czyni go sterylnym i niedotyklanym, nieco zimnym jak ona sama. Świat za szybą o nazwie Murakami jest odległy, oddzielony i niesamowicie kuszący. Niestety, szyba.

Nostalgiczna, pełna historii o samotności i izolacji - na ten czas wprowadza w refleksję.

Dawno tak długo nie czytałam żadnej książki. Nie ciągnęło mnie do niej prawie wcale. Czytałam, bo zaczęłam. Nie czułam przy niej ani wielkiej Kości, ani wielkiego zachwytu. Przeczytana odchaczona. Nie była ani dobra ani zła.

O matko! Ale mnie ta książka wymęczyła. Już chyba więcej Murakamiego do ręki nie wezmę. Czara niesmaku przelała się przy opowiadaniu o spaghetti, chociaż i tak daleko dobrnęłam, biorą pod uwagę o czym są pierwsze opowiadania w zbiorze.

Zbiór opowiadań bardzo różny jeśli chodzi o treść, formę i jakość. Niektóre wybitne, niektóry naciągane. Słuchałam audiobooka, czytał Piotr Grabowski i to było czytanie wybitne! Te opowiadania zyskały przez interpretację - bez maniery, z podziałem na role. Jeden z lepszych audiobooków kiedykolwiek słuchanych. Ze dwie gwiazdki zyskała ta zbieranina opowiadań :)

Dyskusje

2 859