Nigdy nie wstydź się siebie

Okładka książki Nigdy nie wstydź się siebie Alina Adamowicz, Joanna Godecka
Okładka książki Nigdy nie wstydź się siebie
Alina AdamowiczJoanna Godecka Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2022-05-18
2022-05-18
życie pozytywna energia radość codzienność Joanna Godecka Alina Adamowicz Nigdy nie wstydź się siebie przyszłość zdrowie

Okładka książki Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie Alina Adamowicz, Joanna Godecka
Jak uciszyć we... Alina Adamowicz, Jo...
Jak uciszyć we... Alina Adamowicz, Jo...
Okładka książki Miłość na celowniku. Jak szukać, żeby znaleźć? Joanna Godecka, Sylwia Stodulska-Jurczyk
Miłość na celo... Joanna Godecka, Syl...

Książka, wobec której mam mieszane uczucia. Z jednej strony znajdziesz w niej wywiady z kobietami, które na różnych etapach swojego życia doświadczyły wstydu spowodowanego swoim pochodzeniem, wyglądem ciała, wykształceniem... Ich losy pokazują, jak można zamienić swój ból we własną siłę. I to motywuje i jest fantastyczne. A jednak brakuje mi tutaj rzetelnych informacji, takie poradnika i spojrzenia okiem terapeuty, który podpowie tym wszystkim zagubionym czytelniczkom, jak zacząć walczyć ze wstydem. Ta książka tylko "głaszcze" temat, ale niestety go nie zgłębia.

Nigdy nie wstydź się siebie - Jakie to wielkie a zarazem naturalne słowa. Książka autorek Aliny Adamowicz i Joanny Godeckiej to pozytywny poradnik. Podzielony jest na dziesięć rozdziałów, gdzie w każdym omawiany jest temat powodu do wstydu i jest osoba z którą przeprowadzany jest wywiad. Jak tak się patrzy z boku to jest wręcz absurdalne to czego się wstydzimy. Pomijając już wagę, która jest piętą achillesową większości kobiet, twarz, nie takie cycki, wielkość pupy to wstydzimy się wieku, chorób czy preferencji seksualnych. Mamy za mało dzieci bądź za dużo. Albo jesteśmy zbyt pracowite albo leniwe. Zawsze źle i zawsze nieodpowiednio. Nic tylko wstyd i słynny tekst shame on you.

Bardzo dobrze spędziłam czas z tą lekturą. Kilka osób z którymi przeprowadzany był w książce wywiad zaczęłam obserwować na Instagramie a @ewokracja obserwuję od bardzo dawna. Książka ma megapozytywną energię w sobie i aż się przez nią płynie. Rozdziały są krótkie, jest w nich wywiad i praktyczne ćwiczenia. Na dzisiaj jest to najlepszy przeczytany przeze mnie poradnik w tym roku. W końcu na taki trafiłam :)

Autorzy: Alina Adamowicz oraz Joanna Godecka
Tytuł: Nigdy nie wstydź się siebie
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 224
Oprawa książki: Miękka

Nie skłamię, pisząc w pierwszym zdaniu, że czułam, że książka "Nigdy nie wstydź się siebie" mnie nie zawiedzie.

Od pierwszych stron wciąga, pokazując, jak działa system, świat, media, otoczenie na nasze życie, a właściwie na jego początek. To wtedy poznajemy swoje ciało, wyrabiamy charakter, akceptujemy (bądź nie) siebie.

Muszę poruszyć temat wywiadów, które pojawiły się w książce. Nie nużyły, wręcz przeciwnie - poruszały, dawały do myślenia i uświadomiły, jak ogromny wpływ mają słowa, ale również (a może przede wszystkim?) czyny.

Poradnik czytało się lekko i przyjemnie pomimo trudnej tematyki. Autorki poruszyły różne rodzaje "wstydu", zawarły również kwestie hejtu, co moim zdaniem jest równoznaczne z tematem. Sama doświadczyłam brak akceptacji ze strony kolegów, hejtu, dlatego bardzo żałuję jedynie, że wcześniej nie powstała ta ksią​​żka, ponieważ można z niej wiele dobrego dla siebie wynieść. Oczywiście poradnik nie jest w stanie naprawić naszej sytuacji, ale pozwala zmienić życie. Dzięki niemu możemy popracować nad akceptacją siebie i zrozumieć słaby, bo słaby, ale mechanizm świata, w którym obecnie żyjemy.
Przykre jest to, że obrażanie innych, wyśmiewanie, hejt w środowisku szkolnym jest akceptowany.

Dziękuję @wydawnictwomuza za egzemplarz recenzencki oraz gratuluję autorkom @alka_positive oraz @joannagodecka

PS recenzja pojawiła się wcześniej na stronie lubimyczytac.pl (link w bio). ❤️

Autorzy: Alina Adamowicz oraz Joanna Godecka
Tytuł: Nigdy nie wstydź się siebie
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 224
Oprawa książki: Miękka

Książka nie wniosła nic do mojego życia. Napisana nieudolnie, jakby autorka (Godecka) nie miała zbyt rozwiniętej wiedzy na poruszane tematy, albo nie chciała tej wiedzy w książce przekazać. Dała namiastkę tematu i kończyła wcale go nie rozwijając. Dodatkowo marnie prowadzone wywiady, na których książka się opierała. Słabo konstruowane pytania, w których co rusz sugerowane były odpowiedzi.

Dobry przekaz, można znaleźć rozdziały dla siebie. Zależy kto, jaki ma problem. Natomiast sposób w jaki książka jest napisana odbiera jej punkty. Wiele banalnych zdań, wywiady w zbyt luźnym stylu. Same historie kobiet uderzające, natomiast forma w jakiej są przedstawione - nie powala na kolana, a wręcz irytuje. Średnio-dobra psychologiczna pozycja.

Zanim sięgnęłam po książkę, nie wiedziałam czego się spodziewać. Po przeczytaniu już wiem, że to jest to czego potrzebuje każda kobieta (ale i mężczyzna),którzy walczą sami że sobą.
Książka napisana jest przez dwie wspaniałe psycholożki i terapeutki, które podzieliły się swoją wiedzą aby pomóc nam "uwolnić się" od ograniczeń, które nas blokują i nareszcie żyć pełnią życia.
O czym jest książka? O różnych formach wstydu ale nie tego dobrego, uczącego na błędach i motywującego ale o tym złym, toksycznym, dotywujacym i blokującym. Tym, które budzi w nas wewnetrzego krytyka i wpędza w chore i niczym nieuzasadnione poczucie winy. Jeśli trwa długo,utrwala się i niszczy nas od środka, pozbawia nas radości życia i bycia takimi jakimi chcemy być, niszczy nasze poczucie własnej wartości.
Skąd się bierze wstyd toksyczny?
Proste..z życia. Różne sytuacje życiowe, które podcinają nam skrzydła, osoby z naszego otoczenia, które próbują wmówić nam ,że coś jest z nami nie tak, bo jesteśmy inni niż oni chcą...co za tym idzie...? Czujemy się bezwartościowi, myślimy, że coś z nami jest nie tak, że nie zasługujemy na szczęście, boimy się coś zrobić, gdyż boimy się porażki..bo porażka to wstyd...a najgorsze, że czujemy że jesteśmy niewystarczający i gorsi !!!

Dziewczyny nie skupiły się tylko na diagnozie ale zaproponowały różne ćwiczenia,które możemy sami robić aby to zmienić. Aby uwierzyć, że jesteśmy WYSTARCZAJĄCY !! Zapominamy o sobie, bo jakoś to będzie a przecież my też jesteśmy ważne/ni.

" Zajmowanie się i dbanie o siebie nie oznacza"będę zajmowała się tylko sobą". Oznacza " będę zajmowała również zajmowała się sobą" L.R. Konst.

Pozwólmy sobie być idealnie nieidealne/ni.
Ponieść porażkę i upaść to nie wstyd. Wstydem jest się poddać i nie wstać.
To nasze życie i przeżyjmy je tak jak chcemy!!

IM ENOUGH/ JESTEM WYSTARCZAJACA /Y

Jest to krótki poradnik, który przeczytasz w jeden dzień (jeśli masz trochę czasu wolnego). Niezwykle prosty, ale i bardzo wartościowy. Opowiada o różnych rodzajach wstydu. Podzielony jest na 10 rozdziałów - wstyd z powodu fizyczności, miesiączki lub klimakterium, naruszania granic, emocjonalnej wrażliwości, zaburzeń psychicznych, byciu queer, dysfunkcyjnego dzieciństwa, bycia nie wystarczająco dobrą, bycia egoistką lub wstyd z powodu posiadania toksycznego poczucia winy.
Dużym plusem jest to, że każdy z nich kończy się wywiadem z osobą, której ten rozdział dotyczy lub która zajmuje się zawodowo danym obszarem. Są to wywiady z @ewokracja
@dr_menopauza @majakstasko
@wysokowrazliwa @svnderv @kasia_bigos_trenerka
@paulinye @tamara.arciuch @bozenaskarbek - niezwykłe, wyjątkowe, odważne i waleczne kobiety 😍

Ta książka może nie będzie odkrywcza, ale dodaje wiary w siebie i zachęca do zwrócenia uwagi na ważne kwestie. Polecam ❤️

"Żyjemy w smutnej epoce, w której łatwiej jest rozbić atom niż uprzedzenie (...)". - Albert Einstein
Ten i inne cytaty ozdabiają książkę-poradnik motywujący: "Nigdy nie wstydź się SIEBIE" - autorstwa Joanny Góreckiej i Aliny Adamowicz. Warszawa 2022
@wydawnictwomuza
Obie autorki to terapeutki z bogatym doświadczeniem, co czyni książkę wiarygodną, zwłaszcza, gdy dodatkowo oparta jest o autentyczne historie życia bohaterów.
RECENZJA!!
Ponieważ zazwyczaj jestem dość sceptyczna, jeśli chodzi o poradniki wszelakie, podeszłam do książki z dystansem (mam nadzieję).
Jako recenzent niniejszej pozycji mogę spokojnie powiedzieć, że tak, polecam tą książkę osobom, które z różnych przyczyn mają niskie poczucie wartości siebie. Zresztą, zupełnie niepotrzebnie. Bo skupić winniśmy się na swoich talentach i zaletach, a nie na wydumanych brakach.
I to mi się tutaj podoba: jak media i społeczeństwo kreują super-doskonałość, wpędzając tym samym rzesze ludzi w różnego rodzaju problemy egzystencjalne, od tych duchowych na finansowych kończąc.
Zaciekawiły mnie niektóre wywiady, przeprowadzone przez Joannę i Alkę, jak np., ten z Ksawerym, czy z Mają lub Ewą, czy dr Skórzewską. Dobrze, że autorki stawiają na ćwiczenia asertywności, która jest naszą bronią. Że głośno mówią o problemie seksualności naszego ciała. Oraz że wyciągają pozytywy z każdej historii tu opowiedzianej.
Okładka bardzo przyjemna, kolorowa, miła dla oka.
I tak, myślę, że zachęciłabym do przeczytania tej książki moją córkę.

@wydawnictwomuza

Bardzo wartościowa książka zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Wstydzi się z nas każdy, a poradnik pokazuje jak sobie z tym radzić. Świetne ćwiczenia , a po zakończeniu czytania poczucie wartości zdecydowanie wyższe!

Według mnie część napisana przez P. Joannę (rozdziały 1-7) bardzo powierzchownie traktuje tematy poruszane w poszczególnych rozdziałach. Można powiedzieć, że "rozgrzebuje" je, a kiedy czytelnik zostaje zaciekawiony "ucina" je. Miałam wrażenie jakby autorka chciała powiedzieć "jeśli Cię to zainteresowało, sięgnij po inne pozycje, które pogłębią Twoją wiedzę w tym zakresie". Z kolei część napisana przez P.Alinę (rozdziały 8-10) znacznie różni się stylem pisania od jej poprzedniczki. Tu z kolei jest bardzo "psychologicznie" i poradnikowo. No cóż. Ja w każdym razie oczekiwałam czegoś więcej po lekturze tej książki.

• Przeczytane w 2022
  • Do kupienia