Przestań się zamartwiać

Muza
2020-01-22
2020-01-22

Okładka książki Nigdy nie wstydź się siebie Alina Adamowicz, Joanna Godecka
Nigdy nie wsty... Alina Adamowicz, Jo...
Okładka książki Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie Alina Adamowicz, Joanna Godecka
Jak uciszyć we... Alina Adamowicz, Jo...
Jak uciszyć we... Alina Adamowicz, Jo...
Okładka książki Miłość na celowniku. Jak szukać, żeby znaleźć? Joanna Godecka, Sylwia Stodulska-Jurczyk
Miłość na celo... Joanna Godecka, Syl...

Dla mnie książka rewelacyjna, może trafiłam na nią akurat we właściwym momencie mojego życia. Autorka świetnie przedstawia sposób myślenia osób lękowych, daje trafne przykłady i konkretne rady. Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla osób z zaburzeniami lękowymi. Po tytule miałam obawy, że będzie to taki typowy poradnik typu "możesz wszystko, daj na luz", tymczasem autorka bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie swoją wiedzą i znajomością zjawiska lęku i zamartwiania się. Rozkłada na czynniki pierwsze schematy myślowe, tłumaczy, skąd się biorą, pomaga zrozumieć ich genezę. Ja szczerze polecam!

Książka na początku zapowiadała się całkiem nieźle, ale niestety im dalej tym ciężej było dobrnąć do końca.

Przeczytałam książkę, mam mieszane uczucia. Trochę banalna i moim zdaniem, trochę o niczym. Sięgnęłam po nią zachęcona książką tej samej autorki:,, Szczęście w miłości”. Ta niestety nie przypadła mi do gustu.

Pomocna :)

Pomocna :)

Niestety nie żyjemy w akwarium i nie możemy odizolować się od problemów, codziennie musimy stawiać czoła jakimś trudnościom. To jak do nich podchodzimy w ogromnej mierze zależy od nas. Jeżeli jednak nieustannie myślimy, o tym co złego może się stać, przejmujemy się opinią innych, a niektóre czynności takie jak publiczne wystąpienie czy chociażby zabranie głosu podczas rozmowy prowadzonej w większej grupie są związane z ogromnym stresem, który paraliżuje to być może teraz jest najwyższy czas, by zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby to zmienić. Ta książka nie da nam gotowej recepty na wszystkie nasze bolączki, jednak czasem pewne sprawy docierają do nas dopiero, gdy przeczytamy coś napisane drukowanymi literami. Fakt to jak wykorzystamy otrzymane rady zależy tylko od nas, od tego czy chcemy ciągle nad sobą pracować i w ten sposób radzić sobie z niektórymi problemami. Nikt nie zmieni za nas naszego myślenia, jeżeli nie będziemy chcieli ruszyć się z miejsca to nasze trudności same nie znikną. Autorka tej książki jest doświadczoną terapeutką, która dzieli się z czytelnikami zdobytą wiedzą.W tym poradniku oprócz konkretnych wskazówek jak radzić sobie z różnymi problemami, znajdziemy także historie osób, z którymi pracowała autorka książki. Joanna Godecka poddaje analizie każdy taki przypadek, dzięki temu dowiadujemy się jakie może być podłoże danych zachowań i co można zrobić, by zmienić utarte schematy, będące przyczyną ograniczeń, zmartwień i irracjonalnych zachowań. Myślę, że rady zamieszczone w książce połączone z silną motywacją do wprowadzenia zmian, mogą być pomocne w walce z nadmiernym zamartwianiem się, które niekorzystnie wpływa na nasze życie.

Jak poradzić sobie z nową sytuacją, dodać otuchy i odeprzeć negatywne myśli? Z pomocą przychodzi poradnik Joanny Godeckiej "Przestań się zamartwiać". Co prawda książkę przeczytałam jeszcze przed startem pandemii, ale w obecnej sytuacji pasuje jak ulał! Jeśli krążą nad Wami czarne myśli, które układają się w jeszcze czarniejsze scenariusze, to wpiszcie tę pozycję na pierwsze miejsce listy książek do przeczytania!

Poradniki Joanny Godeckiej zajmują szczególnie miejsce w mojej biblioteczce. Są dla mnie niezwykle wartościowe, z każdego wynoszę ważną lekcję, a rady bezpośrednio wcielam w życie. A do tego okładki! Mają wyjątkowe okładki, z pięknymi ilustracjami i to w moich ulubionych kolorach. Aż przyjemnie spojrzeć na malującą się powoli kolekcję pozytywnych barw na półce.

Co zyskasz dzięki lekturze?
- Dowiesz się: czym jest lęk?
I jak to możliwe, że niewidoczny i pozornie mało znaczący może być bardzo szkodliwy w codziennym życiu. Dowiesz się również, jaka jest przyczyna Twojego stanu lękowego, którędy dotrzeć do jego źródła i czego unikać, aby zmienić wzorce w naszej głowie.

- Poznasz zależności między zamartwianiem się a posiadanym charakterem.
Nikt nie będzie przekonywał Cię do zmiany charakteru, ale do przyzwyczajeń, a i owszem!
Mamy tyle różnych cech charakteru, że niemożliwe byłoby zastosowanie do wszystkich tych samych zasad.

- Zainspirujesz się do zmiany myślenia
Jeśli tylko zechcesz wcielić rady w życie, zbudujesz komfortową i bezstresową przyszłość opartą na poczuciu bezpieczeństwa, spokoju wewnętrznym i równowadze emocjonalnej. Lęk nie będzie miał do Ciebie dostępu.

- Dowiesz się, czym są neurony lustrzane
I na pewno dopiero teraz zauważysz, jak działają w Twoim życiu codziennym.

Książkę zamyka mój ulubiony rozdział: Budowanie poczucia bezpieczeństwa w codziennym życiu, czyli tworzenie pozytywności.

Walczę o tę pozytywność każdego dnia. Otaczam się wszystkim, co powoduje uśmiech na twarzy i w sercu. I zgodnie z radą autorki, pamiętam o tym, aby wysyłać do samej siebie tylko pozytywne komunikaty!

Dla mnie te 8 rozdziałów to jak 8 wizyt u specjalisty, 8 wartościowych treści, które inspirują do zmian w myśleniu i działaniu. Jeszcze jedno mogę Wam zagwarantować. Nie znajdziecie tu psychologicznych formułek pisanych specjalistycznym językiem, pozostawionych bez wyjaśnienia. Każdy termin poparty jest wytłumaczeniem i co najważniejsze przykładami z życia, naszego życia. Samodzielnie poradzicie sobie z lekiem i niepokojem.

Ta książka to prawdziwa perełką w mojej kolekcji. Czyta się ją szybko i przyjemnie, na każdej stronie dowiadując się czegoś nowego o sobie. Autorka nie tylko daję nam szansę na zmiany, ale wyciąga pomocną dłoń i wskazuje nam właściwy kierunek. Z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje!

I jeszcze mój ulubiony cytat: „To, w co głęboko wierzymy zawsze znajdzie odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości”

Kiedy zobaczyłam tytuł książki, pomyślałam: "o! to jest coś dla mnie". Czytając, także odnosiłam wrażenie, że niektóre przykłady są żywcem wyrwane z mojego życia.
Książka napisana jest przystępnym językiem, zawiera wiele różnych opisów sytuacji oraz wskazówek jak sobie w nich poradzić, jak odnaleźć wewnętrzny spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Szkoda tylko, że tak trudno jest przełamać schematy, zmienić tok myślenia. Niemniej jednak autorka uczy nas tego i zachęca do pracy nad samym sobą, do rozwoju.
Generalnie przeczytane treści nastroiły mnie pozytywnie i o to chyba chodziło ;)
Myślę, że do książki będę jeszcze wracać w tych trudniejszych momentach, by przypomnieć sobie o tym, że przecież tak naprawdę wszystko mogę ;)

Szkoda tylko, że tak trudno...

Czy w dzisiejszych czasach łatwo jest się nie martwić? Świat pędzi, a my razem z nim. Nie mamy czasu, aby złapać oddech. Ciągle zabiegani, zajęci pracą i rozwiązywaniem piętrzących się problemów, żyjemy w ciągłym stresie. Tracimy wewnętrzny spokój i poczucie bezpieczeństwa, co przekłada się niestety negatywnie na nasze zdrowie, zwłaszcza psychiczne. Jak z tym walczyć? Odpowiedź jest prosta - WYLUZUJ. No tak... Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Joanna Godecka w swojej książce przedstawia nam czym jest lęk, jakie są jego objawy i rodzaje. Pokazuje również jak prostymi ćwiczeniami zapanować nad gonitwą myśli. Stawia przed nami zadania, które krok po kroku pomogą nam zmienić myślenie i stać się bardziej optymistycznymi ludźmi. Stres sam w sobie nie jest zły i jest naturalną reakcją, lecz kiedy on cały czas nam towarzyszy, powoduje wtedy spustoszenie w naszym organizmie. Książkę czyta się szybko. Jest napisana prostym językiem i wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Jeśli więc żyjecie w ciągłym stresie i nie wiecie jak zapanować nad swoimi myślami, sięgnijcie po ten poradnik. Pamiętajcie jednak, że nie wystarczy tylko go przeczytać. Aby uzyskać efekt, trzeba przede wszystkim wypracować w sobie nawyk optymistycznego myślenia. To nie jest takie proste i wymaga czasu. Ten poradnik nakieruje was na odpowiedni tor, ale tylko od was zależy czy nie zboczycie z obranego kursu.

Rzetelna wiedza na temat naszego postępowania i dużo cennych wskazówek.

Rzetelna wiedza na temat naszego postępowania i dużo cennych wskazówek.

Bardzo przyjemna książka w formie poradnika ale z bardzo jasno wyłożonymi podstawami wywołującymi w nas poczucie lęku czy stresu. W bardzo podstawowy sposób wyjaśnia, co może być przyczyną naszych obaw i wzmożonego poczucia strachu w konkretnych sytuacjach. Czytało się bardzo przyjemnie i szybko (skończyłam w jeden dzień, książka ma niecałe 200 stron).
Zabieram dwie gwiazdki za właściwie dwa aspekty: ćwiczenia oddechowe i medytacyjne, o których czyta się niesamowicie nudno - byłoby to bardziej przyswajalne w formie audio, jako prowadzenie przez te oddechy lub medytacje. Gwiazdkę też zabieram za stosunek autorki do wiary. Sama nie jestem wierząca, ale w moim otoczeniu jest dużo osób, które wyznają chrześcijaństwo. Osobisty stosunek autorki pojawia się co prawda tylko w jednym akapicie, ale w mojej opinii ta książka to zupełnie nie miejsce na takie dywagacje.

Zabieram dwie...

• Poradniki

Dodaj cytat z książki Przestań się zamartwiać