Grzechy szejka

Muza
2022-07-13
2022-07-13
Aleksandra Kondrat
Muhammad ibn Raszid Al Maktum szejk Dubaj emir monarchia Zjednoczone Emiraty Arabskie

Szejkowie też grzeszą!

1972

Bardzo dobry, wstrząsający i szokujący reportaż.
Reportaż o ciemnej stronie szejka Muhammada, multimiliadera i władcy Dubaju.Reportaż ,który przedstawia historię jego dwóch córek i jednej z jego licznych żon,które próbowały uciec z Dubaju, od ojca i męża tyrana.
Choć szejk chce uchodzić za postępowogo i sprawiedliwego władcę ,to jednak fakty temu zaprzeczają. Włos jeży się na głowie ,że takie rzeczy dzieją się w cywilizowanym świecie.
Ja osobiście nie znałam żadnej z tej historii, więc czytałam z dużym zaciekawieniem i przerażeniem -aż nie chce się wierzyć.SZOK!

Bardzo dobry, wstrząsający i szokujący reportaż.

#grzechyszejka , z miłą chęcią przejęłam do recenzji tą książkę. No i tego się nie spodziewałam. Myślałam, że to będzie romans, jakaś opowieść, erotyk. Jakoś nie przeczytałam wcześniej opisu. Autor mnie totalnie zaskoczył, to jest reportaż i to w dodatku świetny.

Dubaj, jego przywódca, świat widziany oczami reportera.

Miastem rządzi multimiliarder Muhammad ibn Raszid Al Maktum. Jest bezwzględny, rządzi się swoimi prawami. Kobiety w jego świecie nie mają prawa głosu. W ogóle nie mają praw.
Nie przejmuje się przywódcami krajów na całym świecie, mówi jedno robi drugie. Nie obchodzi go zdanie innych. Nikt nie ma na niego wpływu.
Dzięki temu reportażowi na światło dzienne wychodzą pewne tajemnice. Tylko czy to coś wskóra? Czy jedna książka może coś zmienić? Mów dużo się słyszy o Dubaju, jego przepychu, bogactwie ale na pewno takie fakty, ujęte w tej książce są mało znane.

Szczerze polecam ♥️

Dubaj, jego przywódca, świat widziany oczami reportera.

Miastem rządzi multimiliarder Muhammad ibn Raszid Al...

Nawet w obecnych czasach nie brak przypadków łamania praw człowieka na świecie, a Bliski Wschód jest dobrym tego przykładem. W tym reportażu poznajemy Dubaj, królestwo luksusu i blichtru, pięknych plaż i bajecznie drogich samochodów, które za błyszczącą fasadą skrywa skandaliczne tajemnice.

Szejk Mohammed bin Rashid al Maktoum od 2018 roku jest kojarzony z tematem, którego zapewne najbardziej na świecie chciałby uniknąć – łamanie podstawowych praw człowieka, w tym własnej córki Latify, którą więzi w Dubaju. Jej spektakularna ucieczka sprzed kilku lat zakończyła się niestety porażką, ale pozwoliła nagłośnić sprawę na forum międzynarodowym, a wiele organizacji poświęciło się staraniom o uwolnienie księżniczki.

Tom Steinfort przybliża czytelnikowi zarówno szeroko znany obraz Dubaju, jak i mniej znane informacje z życia rodzinnego jego władcy. Po nakreśleniu sytuacji przechodzi on do opisu trzech kobiet w życiu szejka, które zdecydowały się na drastyczny krok opuszczenia Dubaju. Zwłaszcza relacja z ucieczki księżniczki Latify jest opowiedziana z najmniejszymi nawet szczegółami, jako że autor bezpośrednio kontaktował się z organizatorami tej akcji. W przypadku wątków księżniczek Shamsy i Hai musimy liczyć się z niedopowiedzeniami, jednak autor i tak wywiązał się znakomicie ze swojego śledztwa.

Jest to świetnie przygotowany reportaż przybliżający temat nieznany szerzej polskim czytelnikom. Łatwy w odbiorze i rozsądnie skonstruowany, z pewnością przyda się do popularyzacji tych zdarzeń.

Tom Steinfort napisał bardzo dobry i wstrząsający reportaż o Mohammedzie bin Rashidzie Al Maktoumie. Co dokładniej zrobił władca ZEA?

Dubaj większości kojarzy się z miejscem, które powstało z niczego. Miasto określane jako ikona nowoczesności, dużo szklanych drapaczy chmur, drogie samochody… Co kryje się za tą piękną zasłoną? Dręczona, bita, pozbawiona wolności księżniczka, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Wyidealizowany wizerunek Zjednoczonych Emiratów Arabskich skrywa cierpienie wielu osób.

Czy ktoś sobie wyobraża, że w świecie szklanych wieżowców może być tak źle? W Dubaju prawa człowieka są naruszane, a kobiety wręcz w ogóle ich nie posiadają. Rządy Mohammeda bywają tak okrutne, że dwie jego córki chciały opuścić to miejsce… Wszystko zaczęło się od nieudanej próby ucieczki Latify.

Książka zatytułowana Grzechy szejka to coś w rodzaju pamiętnika napisanego przez osoby, którym udało się wyrwać spod władzy szejka lub próbowały tego dokonać. Niestety, nie jest to przyjemna lektura. Zawiera dużo bólu, cierpienia, nienawiści i walki o przetrwanie.

Więcej na: CzasoStrefa

Tom Steinfort w swojej książce ,,Grzechy szejka" przybliża czytelnikowi próbę ucieczki od szejka Mohammeda jego dwóch córek oraz żony księżniczki Hayi.
Dubaj uchodzi za kraj ociekający niewyobrażalnym bogactwem, a szejk za wszelką cenę stara się uchodzić za postępowego i sprawiedliwego władcę.
Książka daje nam wgląd w rzeczywistość w jakiej żyją kobiety w ZEA. Najbardziej przeraża fakt, że opisane wydarzenia i nieludzkie traktowanie wobec kobiet jest zupełnie legalne w Dubaju. Szejk zarządził, więc jest to traktowane w kategoriach ,,zbrodni honorowej". Archaiczne zasady islamu sięgające VII w. nie pozwalają na realne zmiany, a mężczyznom pozwalają unikać kary, jeżeli popełni on zbrodnię, bo uznał że kobieta była mu nieposłuszna lub splamiła honor rodziny.
Pomimo ciężkiego tematu książkę czyta się szybko, bo napisana jest lekkim reporterskim językiem.

Ta książka to nic innego jak zbiór faktów i historii o ZEA. Od połowy książki zaczyna się historia księżniczki Latify, jej siostry Szamsy oraz żony szejka Haji. Czyli tak ogólnie pisząc od połowy to największe skandale o których już większość słyszała. Dla mnie jakieś nudne, chwytliwy tytuł nic poza tym.

Czytając tą książkę miałam wrażenie, jakby to była wymyślona opowieść. Tymczasem wydarzyła się naprawdę. Nie czytam dużo reportaży, więc nie mam porównania, ale była to bardzo interesująca, a zarazem przykra i wstrząsająca lektura.

Było głośno,bo mundial. Skończył się mundial, zrobiło się cicho. A gdzieś tam, w złotych klatkach, pozamykane są córki szejka...

Bardzo dobry reportaż ukazujący prawdę o tak popularnym kierunku urlopów i różnych wycieczek jakim stał się Dubaj. Jak to modnie brzmi: "Lecę do Dubaju", "Podziwiałam piękne widoki z Burdż Chalifa". Nie jeden influencer marzy aby móc wstawić zdjęcie z takim podpisem. Niewielu jednak interesuje się tym, że w tej "złotej klatce" tak wyidealizowanej dla świata przez zespół PR-owców, toczy się walka o życie... O prawa człowieka... O wolność. Książka nie należy do najcieńszych, ale warto ją przeczytać. Dodatkowo pojawia się wątek relacji kraju na arenie międzynarodowej, które ukazują zaangażowanie (lub jego brak) innych państw w obronę praw człowieka... Każdego człowieka.

Grzechy Szejka

Dubaj jest uznawany na całym świecie za kraj nowoczesny i bardzo bogaty.
Miastem rządzi szejk Muhammad ibn Rashid Al Maktum, jest uznawany za wszechmocnego multimiliardera. Postępowa propaganda jego królestwa jest przykrywką dla ciemnej strony emiratu. Najlepiej widać to w pałacu szejka. To co się tam dzieje za zamkniętymi drzwiami może spowodować zawrót głowy.

Tom Stein fort jest wielokrotnie nagradzany reporterem. On spędził wiele lat na śledzeniu tego, co robi i jak postępuje szejk Muhammada. I jakie życie prowadzi się w Dubaju. Teraz dzieli się historiami odważnych osób, które doświadczyły horroru i uwierzyły mu, że dzięki publikacji, prawda ujrzy światło dzienne.

Powiem Wam, że jak kogoś interesuje co się dzieje w krajach arabskich, to musicie sięgnąć po książkę. To co autor opisuje, czasem jest aż nie do uwierzenia, ale takie jest tam właśnie życie. Dla mnie książka była ciekawa, bo już od jakiegoś czasu interesuje się tym, co się dzieje za drzwiami szejków.

Polecam Wam 😁.

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz ❤️.

Współpraca reklamowa.

Grzechy Szejka

Dubaj jest uznawany na całym świecie za kraj nowoczesny i bardzo bogaty.

• Reportaż
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Grzechy szejka