Political fiction. Romans ahistoryczny

powieść historyczna
BookEdit
2022-05-25
2022-05-25
political fiction romans ahistoryczny powieść

Okładka książki Rockowisko Trójmiasta. Lata 70. Stanisław Danielewicz, Marcin Jacobson
Rockowisko Tró... Stanisław Danielewi...

Jedna z tych książek, do których nie tylko można, ale należy wracać. Czyta się jak baśń, ale taką baśń dla dorosłych i dojrzałych, którzy swoje doświadczenia mierzą z tymi, jakie są udziałem bohaterów książki. Wątek romansowy nieprzewidywalny, a fascynujący. Po przeczytaniu tego tomu natychmiast sięgnąłem po tom następny, z podtytułem "Romans i zdrada". Polecam tym, którzy cenią mix emocji z głęboką wiedzą i historią.

Lubicie historie ?

Dziś książka „Political fiction” Stanisław Danielewicz.

Świetne lekko większe niż standardowe wydanie- które bardzo lubię, nie tak dawne dzieje i miłość.

Czy prawda to musi zawsze być prawda 🤔🤔🤔

Autor przenosi nas w inną alternatywną rzeczywistość historyczną. Ukazuje nam jak „mogły by” potoczyć się dzieje Polski.
Zupełnie odmienna perspektywa wojny otwiera nowe możliwości ale i szanse na klęske….

Czy miłość jest w stanie przetrwać te trudne czasy z jakim przyjdzie się zmierzyć Polsce ???

Czy historia wymyślona przez pisarza w książce jest nam bliższa od tej powszechnie znanej ??

Generalnie książka ciekawa, napisana językiem tamtych czasów. Jest wymagająca. Trzeba do niej czasu i możliwości refleksji aby sobie wszytsko poukładać. Okres przedurlopowy może nie do końca sprzyjał takiej lekturze, musiałam sie odrobine bardziej skupić aby zaspokoić ciekawość co będzie dalej.

Polecam jeśli lubicie historyczne smaczki oraz wojenne perypetie. Na pewno będziecie usatysfakcjonowani choć może nie do końca pozostawieni w prawdzie. 😀😀😀

Za egzemplarz dziękuje @bookedit.pl 📖📖📖 mój historyczny konik został zaspokojony na jakiś czas

Lubicie historie ?

Dziś książka „Political fiction” Stanisław Danielewicz.

Czy prawda to musi zawsze być prawda 🤔🤔🤔

Zupełnie odmienna perspektywa...

Stanisław Danielewicz, krytyk muzyczny, muzyk, nauczyciel akademicki, dziennikarz i felietonista.
"Political Fiction. Romans ahistoryczny" to jego debiut powieściopisarski.
Powieść inna, oryginalna i niezwykle inteligentna. Coś zupełnie nowego w mojej czytelniczej przygodzie.
Political fiction to lektura z gatunku historii alternatywnych.Takich, w których co chwila rozbłyska w głowie jedno pytanie: Co by było gdyby?
Krąży wokół wydarzeń w nocy z 17 na 18 września 1939 roku, kiedy ZSRR zaatakowało Polskę, broniącą się przed niemieckim napadem. To wieczorem 17 września Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły- Rydz wydał dyrektywę, aby wycofać się na Rumunię i Węgry i nie walczyć z bolszewikami. Powód wydania takiego rozkazy jest dla historyków do tej pory niewiadomy.
Danielewicz zastanawia się, co by było, gdyby Polacy jednak podjeli walkę?
W jego powieści rozkaz zostaje sfałszowany, wojna zostaje wygrana, a Związek Sowiecki się rozpada.
Ciekawym wyborem scalającym liczne wątki jest postać najpopularniejszego przedwojennego pisarza Tadeusza Dołęgi- Mostowicza, który brał udział w obronie jako żołnierz Wojska Polskiego. Zginął od sowieckich kul 20 września 1939 roku w Kutach, miasteczku położonym na granicy polsko- rumuńskiej.
W powieści Danielewicza to Dołęga- Mostowicz podmienia rozkaz Naczelnego Wodzą i tym sposobem odmienia losy wojny i oczywiście swoje.
Po wojnie pisarz tworzy powieść w odcinkach, która znacznie bardziej bliska jest rzeczywistości.
Mamy więc motyw powieści w powieści. Muszę przyznać, że ciekawy to zabieg, aczkolwiek czasem miałam mętlik w głowie, co, jak i dlaczego? Oba światy przenikają się, a liczne wątki wzbogacają historię, nie brak tam nuty humoru i ironii, wątków romansowych i wątków polsko- ukraińskich.
I choć Stanisław Danielewicz ukończył powieść przed 24 lutego, ukazała się ona w niewygodnym czasie, być może dlatego jest o niej tak cicho🤷‍♀️.
Dla mnie Political fiction ... to było ciekawe doświadczenie literackie. Zaskoczyła mnie pod względem konstrukcji fabuły, ale i zaintrygowała pomysłem i stylem.
Polecam wszystkim tym, którzy choć trochę interesują się historią i chcą na nią spojrzeć trochę od innej strony.

"Political Fiction. Romans ahistoryczny" to jego debiut powieściopisarski.

Stanisław Danielewicz
"Political Fiction Romans ahistoryczny"

Dziękuję wydawnictwu @bookedit.pl ❤️

Lubicie książki wyjątkowe? Takie jakich jeszcze nie mieliście okazji przeczytać, która okazuje się strzałem w dziesiątkę?

Jeśli tak, to mam dla Was historię inną niż wszystkie pełną czarnego humoru, ironni z ciekawie poprowadzoną fabułą wręcz nietuzinkową jak dla mnie, jedyną w swoim rodzaju, wyjątkową dzięki swej oryginalności i pomysłowości autora.

Początek trochę mi się dłużył nie ukrywam, ale później ciężko było mi się oderwać i jest to zasługa autora. Styl, język tuaj to coś wspaniałego, wchłania się każde słowo, bawi się razem z bohaterem i towarzyszy mu w jego wspomnieniach i rozmowach.

Dodatkowo jeżeli lubicie romanse historyczne tak jak ja, to romans ahistoryczny będzie ciekawą odskocznią i czymś nowym, innym, czego jeszcze nie mieliście okazji poznać.

Polecam dla tych, którzy lubią historię i romans, a z pewnością będą zadowoleni.

Stanisław Danielewicz
"Political Fiction Romans ahistoryczny"

Dziękuję wydawnictwu @bookedit.pl ❤️

Nie jest to wbrew pozorom książka ściśle historyczna, lecz raczej z kategorii historii alternatywnej. Co nie umniejsza jej znaczenia, bowiem wiele elementów historii pojawia się w niej, choć czasem w krzywym zwierciadle. Jest to tak interesująco podane, że trudno się oderwać od czytania. Dodatkowym atutem jest spora dawka humoru i ironii. Polecam!

Stanisław Danielewicz Political fiction. Romans ahistoryczny Zobacz więcej