Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości

Okładka książki Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości Łukasz Kamieński
Czarne
2022-06-29
2022-06-29
9788381914857

Okładka książki Pomocnik Historyczny; Stany Zjednoczone Ameryki. Jak rodziła się potęga. Marcin Fatalski, Łukasz Kamieński, Paweł Laidler, Zbigniew Lewicki
Pomocnik Histo... Marcin Fatalski, Łu...
Okładka książki Narkotyki, dopalacze, środki psychoaktywne: studia socjologiczne i kulturoznawcze Rudnicka Alicja, Edmund Anczyk, Robert Czyżykowski, Łukasz Kamieński, Michał Kurcwald, Anna Maćkowiak, Dorota Nowalska-Kapuścik, Barbara Smolarczyk-Pająk, Mateusz Warchał
Narkotyki, dop... Rudnicka Alicja, Ed...

Być może jest to książka o żołnierzach wojen przyszłych. Być może bo wiele prezentowanych rozwiązań i nowości jest ciągle w powijakach albo też są w fazie projektowej. Autor więc spekuluje. Czy słusznie, o tym teraz nie wiemy, dopiero możemy się o tym przekonywać – w miarę wdrażania przywoływanych rozwiązań. Pomysłów przytacza bardzo wiele. Każde z nich wykorzystuje jakieś z rozwiązań z dziedziny nowych technologii, ale zaskakująco często autor referuje do psychologii i kogniwistyki. I to jest chyba największa wartość tej książki. Człowiek – niezależnie jak bardzo zostanie wyposażony w najnowsze zdobycze technologii i inżynierii nadal pozostaje człowiekiem. Dotyczyć to będzie żołnierzy przyszłości. A może ich szczególnie – bo trudno będzie zdjąć z człowieka stres pola walki.

Mimo zainteresowania tematem i posiadania podstawowej wiedzy ciężko mi było przebrnąć przez tą książkę. Styl autora jest kwadratowy i nie porywa. Jest trochę informacji i dywagacji (niekoniecznie udanych i bez polotu). Może po prostu to nie był moment na powstanie takiej książki

Szczerze mówiąc nie bardzo przypadła mi do gustu koncepcja przeplatania dzieł literatury (w tym fantastycznej) z zagadnieniami bioinżynierii oraz jej wykorzystaniem przez wojsko i przemysł zbrojeniowy. Zwłaszcza, że wbrew tytułowi o tym ostatnim aspekcie jest najmniej, bo większość rozwiązań jest w powijakach lub też się o nich nie informuje. Nie jest to więc zbyt pasjonująca lektura, a dodatkowo jej ocenę obniża mocno chaotyczny styl autora.

Książka poruszająca niebanalny i mało znany temat. Jest to lektura, która jednocześnie wzbudza nadzieję, ale również niesie niepokój co do przyszłości człowieka. Mi osobiście nie zbyt odpowiadały wstawki związane z Achillesem i styl zbyt chaotyczny jak na mój gust.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Czasem, gdy czyta się o przyrodzie, jej ewolucyjne wynalazki budzą tak ogromne zdumienie, że najlepsza fantastyka ma się nijak do jej pomysłowości. Czasem, gdy czyta się książki o ludzkich wynalazkach, przechodzą ciarki, ogarnia groza przemieszana z fascynacją. cybernetyczny wyścig zbrojeń trwa, a mózg będzie kolejną przestrzenią bitwy i następnym wymiarem wojny. Gdy czyta się Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości Łukasza Kamieńskiego, ogarniają wszystkie te uczucia: podziw dla natury i dla nauki, strach przed tym, jak może to zostać wykorzystane oraz zainteresowanie tym, co przyniesie przyszłość.
(...)
Oprócz technicznej wiedzy, która otrzymamy, dowiemy się sporo o kognitywistyce i psychologii. Niech jednak czytelnika nie zwiedzie ten opis. Ten reportaż to na wskroś humanistyczny esej, który w każdym zostawia mnóstwo pytań o nas samych, kulturze i rzeczywistości, w której żyjemy.
(...)
Kiedy czytelnik sięgnie po tę książkę, na pewno musi przygotować się na to, że nie jest to lektura prosta, ale bardzo fascynująca. To pozycja must have dla każdego, kto interesuje się nowoczesną technologią, psychologią, wojskowością albo po prostu chce wiedzieć, w jakim świecie żyje.
Cała recenzja: https://premieryksiazkowe.pl/mimowolne-cyborgi-czyli-cybernetyczny-wyscig-zbrojen/

Jakoś nie mogłam sie odnaleźć w tej lekturze.

Jakoś nie mogłam sie odnaleźć w tej lekturze.

• Eikon dio
  • Kognitywistyka