Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość

Okładka książki Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość Dominik Héjj
Dominik Héjj Wydawnictwo: Szczeliny nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Szczeliny
2022-09-07
2022-09-07
Węgry Viktor Orban tożsamość narodowa literatura faktu polityka

Kompetentnie napisane, autor wyważa racje, ważny temat i chodzi nie tylko o Węgry.

Więc tak po pierwsze dlaczego oceniłem ta pozycje tak wysoko. Moja odpowiedź jest bardzo prosta ponieważ autor świetnie przeprowadza czytelnika przez politykę Wegier od strony tej wewnętrznej jak, i polityki zagranicznej polecam mi to bardzo otworzyło oczy i teraz już rozumiem trochę myślenie Orbana. 🙂

59/2023

„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. To piękne powiedzenie podkreślające braterstwo dwóch narodów brzmi pięknie, ale ma coraz mniej wspólnego z rzeczywistością. Trzeba mieć na uwadze, że interesy strategiczne Rzeczpospolitej i Republiki Węgierskiej są rozbieżne. Widać to dobitnie chociażby w wojnie na Ukrainie; nas interesuje zdecydowana porażka Rosji, a Węgry są zainteresowane zwycięstwem Kremla, o czym otwarcie mówi Viktor Orbán.

Koalicja Fidesz-KDNP na dobrą sprawę utworzyła z Węgier prywatny folwark. Przejęła media, które sączą antyunijną i antyopozycyjną propagandę oraz zwalcza nieliczne media patrzące władzy na ręce; przejęła spółki skarbu państwa, które służą do realizowania partyjnej polityki; kilkakrotnie zmieniała kontytucję; stworzyła ordynację wyborczą, która już przed startem wyborów daje zdecydowaną przewagę partii rządzącej.

Kluczowym punktem całej polityki Orbána jest kwestia traktatu z Trianon z 1920 roku kiedy to mocarstwa Ententy narzuciły przegranym w I wojnie światowej Węgrom de facto rozbiór państwa. Faktem jest, że mocarstwa sojusznicze narzuciły Węgrom drakoński dyktat. Najlepiej obrazują to liczby:
-powierzchnia kraju zmniejszyła się z 325 411 km² do 92 833 km², spadek o prawie 72% (!)
-pupulacja spadła z 20 886 487 osób do 7 602 416, spadek o 64% (!)
Żaden inny kraj nie został ukarany równie surowo po zakończeniu Wielkiej Wojny.

Węgierska propaganda wspomina o tym w każdym dogodnym momencie. Jednak na propagandzie się nie kończy ponieważ państwo przyznaje masowo obywatelstwa mieszkańcom sąsiednich krajów, którzy są uważani za swoich, którzy mogą nawet głosować na preferencyjnych zasadach w wyborach (za pomocą korespondencji). Spotyka się to ze stanowczymi reakcjami krajów których bezpośrednio dotyczą te wrogie ruchy.

Pomijam już fakt, że mapa Wielkich Węgier jest wszechobecna w przestrzeni publicznej, w tym wisi na ścianie w gabinecie premiera, Viktora Orbána. Ciekawostką jest fakt, że Węgrzy oprócz oczywistych pretensji do: Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Serbii i Chorwacji, czyli wszystkich swoich sąsiadów, zgłaszają pretensje do dwóch skrawków polskiego terytorium, mianowicie chodzi o Spisz Polski (195,5 km²) oraz Orawa (344 km²).

Dominik Héjj bardzo umiejętnie przeprowadza nas przez meandry Węgier ery Fideszu (1998-2002 i od 2010),ale bardzo dużo miejsca poświęca też opozycji, która popełniała kardynalne błędy, czym napędziła koniunkturę Orbánowi, i skrajnej prawicy (Mi Hazánk oraz Jobbik, który jednak z czasem zmienił swoją politykę o 180° i teraz jest ugrupowaniem centrowym, ale bliższym lewej stronie). Jest to opowieść bardzo ciekawa, ale też przykra, ponieważ Orbán poszedł w układaniu Węgier na swoją modłę o wiele dalej niż Prawo i Sprawiedliwość w Polsce. Pewnych podobieństw nie da się nie zauważyć, ale nie chcę się rozwodzić nad kwestiami polskiej polityki, ponieważ łatwo być zaszufladkowanym. Zainteresowanych tą kwestią odsyłam do lektury „Węgier na nowo”.

Książka dotyczy wydarzeń do lata 2022 roku, ponieważ wtedy autor oddał tekst do druku.

59/2023

Bardzo wnikliwa książka, kopalnia wiedzy i zarazem niezwykle pouczająca lektura - jak mogłaby potencjalnie wyglądać Polska, gdyby...

Wnikliwość książki to zarazem jej zaleta i wada. Przez pierwszą połowę trudno przebrnąć, jeśli nie jest się uważnym badaczem węgierskiej sceny politycznej. W drugiej natomiast rozpoczyna się prawdziwy politologiczny thriller.

Ciężko się czytało, ale gdy przeszłam na audiobook to już popłynęłam, fajnie się słuchało, więc popieram tę formę.

Ulżyło mi, gdy się upewniłam, że nie jest to przypisane do reportażu, bo zdecydowanie to nie jest to, jednak jej forma nie jest zbyt poprawną nawet jako ogólnie pojęta literatura faktu. Dlaczego? Bo autor od początku naprowadza nas na "poprawne" myślenie, zgodne z jego poglądami. Nie znoszę czytać książek o takiej formie.

JEDNAK. Prawie nic nie wiedziałam o tym kraju, zwłaszcza pod względem politycznym, a ta pozycja bardzo mi wszystko rozjaśniła, wprowadziła w świat węgierskiej sceny politycznej, trochę zaskoczyła, wzbogaciła wiedzę, a przy rozdziale o wyborach czułam się, jakbym słuchała o tych naszych.

Podsumowując: to fajna książka, ale mogła być lepsza. Ode mnie 6/10.

Autor od początku udowadnia, że patrząc na Węgrów kierujemy się stereotypami i obrazem społeczeństwa, które nie istnieje. W rzeczywistości Węgrzy są zupełnie inni niż Polacy, a jakby się temu głębiej przyjrzeć, to nie ma w nich za dużo elementów, które mogłyby nam imponować.
Konformizm, rewanżyzm, nacjonalizm i akceptacja dla niesprawiedliwego systemu rządów Viktora Orbana - taki obraz Madziarów został w mojej głowie po lekturze tej książki.
Dominik Hejj pokazał, że jest kompetentnym znawcą realiów panujących nie tylko w polityce węgierskiej, ale również w społeczeństwie nad Dunajem. Zarysował obraz społeczeństwa, które co do zasady popiera mało demokratyczny system rządów Fideszu oraz jest zakochane w Orbanie. Ten z kolei umiejętnie wykorzystuje resentymenty tego przepełnionego nostalgią i tęsknotą za przeszłością Narodu.
Polecam wszystkim, którzy są też zainteresowani polską polityką. W tej książce można odnaleźć wiele znajomo brzmiących historii...

Bardzo dobra pozycja. Pokazuje zmiany zachodzące w Węgrzech i stosowane przez WO najprostsze metody. Pokazuje też co nas czeka. W wielu miejscach można zamienić Węgry na Polska i nazwę partii i nic jie będzie nie prawda.

ciekawe spojrzenie na brathanków

ciekawe spojrzenie na brathanków

Książka zdecydowanie warta przeczytania lub wysłuchania biorąc pod uwagę, że PiS wzoruje się na partii Orbana. Książka uświadamia też fundamentalne różnice między Polską a Węgrami. Pokazuje to, że nie da się w prosty sposób porównywać średniego kraju z małym z uwagi na różne uwarunkowania historyczne, polityczne i społeczne. Warto poznać bliski kraj znajdujący się w naszej części Europy

Co stało za sukcesem Fideszu - partii Viktora Orbana? Czy ta partia realnie ma tak duże poparcie? Jak zmiana ordynacji wyborczej wpływa na sukces rządzącej kolacji? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada w swojej książce Dominik Hejj. Jest to książka napisana w większości prostym i zrozumiałym językiem, jednak zdecydowane zamieszanie wprowadza ciągłe skakanie między różnymi momentami współczesnej historii politycznej Węgier oraz nagromadzenie ogromnej liczby nazwisk. Inną kwestią jest, moim zdaniem, mocno zarysowana teza, którą argumentuje w swoim reportażu Hejj. Jednak należy zauważyć, że już na początku zachęca on do krytycznego czytania i wyrobienia sobie własnej opinii. Brakuje mi spojrzenia na sytuację Węgier z tej "dobrej" perspektywy, gdyż jednak ludzie na tą partię głosują, więc takowa musi istnieć. Mimo wyżej wspomnianych wad jest to książka, która objaśnia zawiłości sytuacji politycznej w tytułowym kraju i naprawdę daje dużo do myślenia. Nadmienię, że czyta się ją naprawdę przyjemnie i szybko. Polecam.

• Reportaż
  • Polityka
  • Literatura faktu

Dominik Héjj Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość Zobacz więcej