Wojna informacyjna

Active Measures: The Secret History of Disinformation and Political Warfare
Bellona
2022-06-01
2022-06-01
XX wiek XXI wiek zsrr związek radziecki rosja federacja rosyjska wojna informacyjna wojna propagandowa walka wywiadowcza środki aktywne propaganda dezinformacja zimna wojna kgb fsb historia

Czuję się trochę zdezinformowana ;) Aż nie umiem wystawić oceny, więc pomijam gwiazdki.

Fajna lektura dla wszystkich anytyzbrojeniowców, tzw. ekologów, pacyfistów, antyszczepionkowców itp itd. Miłej lektury.
Poza tym książka głównie i wydarzeniach z czasów zimnej wojny i wątki na tyle szczegółowe (świetna robota),ze czasami można się pogubić.
Okładka raczej nie trafiona (chwyt marketingowy),bo pierwsza wzmianka o Putinie na 436 stronie. Poza tym sporo literówek i błędów językowych (zaskoczenie).

„Linia oddzielająca fakt i kłamstwo jest przedłużeniem granicy między pokojem i wojną, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.”

Czytanie książki zajęło mi kilka tygodni, bynajmniej nie ze względów znużenia tematyką czy stylem przedstawiania, ale wręcz odwrotnie, wciągnięciem w głęboki obraz szpiegostwa i dezinformacji, spokojnym poznawaniem rozdziałów, analizowaniu podanych informacji i chwytaniu skojarzeń ze współczesną aktywnością rosyjskiego wywiadu. Thomas Rid wnikliwie, z naciskiem na szczegóły, prezentował przykłady zorganizowanego i zinstytucjonalizowanego oszustwa uprawianego w Rosji i poza jej granicami. Zobrazował podstępność, wyrafinowanie i można rzecz profesjonalizm patrząc z perspektywy masowości, różnorodności i skuteczności. Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, naginanie faktów, przeinaczanie prawdy, preparowanie źródeł, fałszowanie dokumentów, podrabianie newsów, rozsiewanie wątpliwości, to narzędzia, którymi chętnie posługiwała i posługuje się rosyjska dezinformacja wobec Zachodu.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/01/wojna-informacyjna.html

Nudna książka i właściwie w całości o komunistycznej bezpiece. Próżno szukać w Wojnie informacyjnej na przykład tematu rzekomego posiadania przez Saddama Husajna broni chemicznej, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu drugiej wojny w zatoce. Nie ma nic o Bellingcat, walczącym od Pomarańczowej Rewolucji z ruską dezinformacją w Ukrainie, nie ma nic o innych portalach zajmujących się fact checkingiem. Z książki nie dowiemy się również zbyt wiele o samych mechanizmach wojny informacyjnej i o nowoczesnym jej wykorzystaniu, mamy za to zapis kilku spraw z czasów Zimnej Wojny, masę nazwisk i niewiele dowodów. Do tego Thomas Rid nie za bardzo potrafił zdecydować, czy pisze reportaż, czy bardziej książkę popularnonaukową, w związku z czym powstała książka nieciekawa, przydługa, która powinna nosić nazwę "Historia rosyjskiej dezinformacji".

• Storytel
  • Anglojęzyczne
  • Legimi audio
  • Wydane w 2022
  • ASa

Dodaj cytat z książki Wojna informacyjna