Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi

Okładka książki Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi Catherine Belton
Catherine Belton Wydawnictwo: Sine Qua Non historia
historia
Putin's People. How the KGB Took Back Russia and Then Turned on the West
Sine Qua Non
2022-03-09
2022-03-09
2020-04-11
Przemysław Hejmej
KGB Putin Rosja polityka Władimir Putin ZSRR polityk gospodarka pieniądze finanse Kreml

Książka ciekawa. Autorka wykonała ogromną pracę. Teraz to tekst historyczny, wojna zmieniła wszystko.

Bardzo dobrze pokazana droga Putina do władzy. Otwiera oczy na sposób jego pojmowania Rosji na arenie międzynarodowej.

sądziłem że pójdzie mi z tą książką szybciej ale się przeliczyłem. Warto przeczytać i dowiedzieć się w jaki sposób Putin doszedł do władzy.

Ale to była ciężka lektura... zajęła mi dobre 2 miesiące. Liczba firm, nazwisk, powiązań i kombinacji była tak wielka, że mało z lektury pamiętam. Na pewno warto przeczytać, szczególnie jeśli ktoś żywo się interesuje światem rosyjskiej polityki. Można zrozumieć generalne zasady panujące w Rosji. Jednak nadmiar szczegółów już ewidentnie dla koneserów tematu.

Książka "Ludzie Putina" autorstwa Catherine Belton to niezwykłe i fascynujące źródło wiedzy o ludziach i mechanizmach władzy w Rosji. Belton kładzie ogromny nacisk na dogłębne badania, co czyni tę książkę niezwykle interesującą i przystępną, choć miejscami można pogubić się w zawiłościach. .

Jednym z najważniejszych aspektów tej książki jest jej zdolność do rzetelnego i wielowymiarowego przedstawienia postaci Władimira Putina. Nie jest to jedynie biografia samego prezydenta, ale też opowieść o otaczających go ludziach, którzy kształtują jego politykę i wpływają na losy Rosji. Belton dokładnie bada relacje, które Putin budował na przestrzeni lat, oraz jak wpływały one na jego decyzje polityczne.

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy badawczej autorki, która wnikliwie śledziła losy rosyjskiej oligarchii, a także wpływ jej członków na kształtowanie polityki kraju. Czytając tę książkę, dowiadujemy się wiele o tajemniczych kuluarach rosyjskiej władzy i jakie interesy leżą u jej podstaw.

Jednak to, co wyróżnia "Ludzi Putina" to sposób, w jaki Belton pokazuje ewolucję Rosji od czasów upadku Związku Radzieckiego po obecne dni. Książka doskonale oddaje zawiłości polityczne, ekonomiczne i społeczne, które wpłynęły na to państwo i jego obywateli. Belton stawia pytania o to, co naprawdę działo się w kuluarach rosyjskiej władzy i jakie konsekwencje te wydarzenia miały dla świata.

Podsumowując, "Ludzie Putina" to pozycja obowiązkowa. Polecam ją wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć co się dzieje w wielkiej polityce.

Miejscami była dla mnie zbyt szczegółowa, inne wątki zaś napomknięte pobieżnie lub wcale. Jest sporo ciekawych analiz, ale jednak mam niedosyt.

Mrówcza, wieloletnia praca Catherine Belton, uznanej dziennikarki śledczej i korespondentki brytyjskich mediów w Rosji, zaowocowała książką odsłaniającą kulisy przejęcia władzy, gospodarki i mediów przez Władimira Putina i grupy „siłowików” – byłych funkcjonariuszy KGB. To proces, który wcale nie zaczął się na przełomie wieków, gdy odchodzący z polityki Borys Jelcyn namaścił szerzej nieznanego urzędnika z Petersburga na premiera, a później na swojego następcę, a genezą sięga lat 80. I upadającego ZSRR. Odbudowę którego Putin wraz z towarzyszami wzięli za swój punkt „honoru”.

Długo zastanawiałem się nad wyborem przymiotnika najlepiej opisującego tę pozycję. Mroczna – tak, to właśnie tego słowa szukałem. Gdyby była powieścią, thrillerem politycznym, to po lekturze po prostu odłożyłoby się ją na półkę i zajęło - jak gdyby nigdy - nic smażeniem naleśników. Ale to literatura faktu, której przekaz, wzmocniony przez to, co aktualnie widzimy w telewizyjnych korespondencjach z Ukrainy, każe nam się zastanowić, w jaki sposób (i dlaczego) Zachód był tak ślepy widząc w Putinie „kryształowego demokratę”…

To tylko jedna z konstatacji po lekturze książki Belton. W głowie mam jeszcze kilkadziesiąt innych, ale przyjemność z dochodzenia do własnych spostrzeżeń pozostawiam Wam. Bierzcie i czytajcie. Koniecznie!

Dziki wschód rzekłby niejeden. Dziki wschód, który rozlał się także na zachód, a wszystko to za naiwną wiarą zachodnich polityków, że Rosja po upadku Związku Radzieckiego zasymiluje się z demokratycznymi wartościami. Tymczasem w Ameryce oraz Europie, elity krajów systematycznie nakładały filtry na swoje różowe okulary, które przepuszczały wyłącznie korzystne dla siebie transakcje związane z działalnością mafijnej i skorumpowanej Rosji. Stopniowo pajęczyna powiązań sieci agenturalnych utkana przez ludzi Putina, oplatała zachodni system wartości, korumpowała polityków, biznesmenów, bankierów. Zalew czarnych pieniędzy obnażył wady systemu nastawionego na zysk za wszelką cenę, pozwalając odbudować imperialne ambicje ludzi mentalnie osadzonych ciągle w epoce zimnej wojny.
Książka Carherine Bellton to przekrojowe dzieło, w detalach opisujące mechanizm przejmowania władzy przez dawnych agentów KGB, wnikliwa geneza rodzącego się zła, które wykorzystując bogate zasoby energetyczne swojego podwórka, zwróciło się przeciwko Zachodowi.

Publikacja ta jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy zechcą spróbować zrozumieć atak Rosji na Ukrainę oraz sposób myślenia i działania Władimira Putina. Jest to też oskarżenie skierowane w stronę zwłaszcza europejskich polityków (chociaż dostaje się też trzem ostatnim amerykańskim prezydentom) – pieniądze transferowane poprzez czarne rynki prane były w Londynie (prześmiewczo nazwanym tu Londyngradem w tytule jednego z rozdziałów),będącym miejscem działania rosyjskiej agentury, skoligaconych z Putinem oligarchów, a także miastem zamieszkania ich rodzin – tak samo jak rosyjskich polityków. Na kartach książki „brylują” zwłaszcza politycy z Niemiec i Włoch udowadniając, że dzisiejsza, dość uległa wobec Rosji postawa nie jest dziełem przypadku czy dbania o interesy własnych obywateli, a efektem wieloletnich działań rosyjskich agentów wpływu i umiejętności właściwego wydawania pieniędzy. Serdecznie polecam.

Książka bardzo dobra ale nie wybitna, nawet nie rewelacyjna bowiem autorka miała już solidną podbudowę i ściany od innych autorów. Po ułamku 4/5 treści zaczyna się udowadnianie związków Trumpa z ludźmi Putina i tam miałem mieszane uczucia. Może z uwagi na trudności samej autorki z zdekonspirowaniem ludzi Kremla pracujących w USA na rzecz wyboru Trumpa na prezydenta USA. Po tym fragmencie znowu byłem pod wrażeniem opisu współczesnego systemu Putina, czyli systemu mafii FSB, któremu ulegają wszyscy, płacą łapówki lub na tzw obszczak na operacje służb tajnych za granicą albo inaczej giną, są strącani w otchłań paszczy tego potwora. Do tego skala uzależnienia od służb poraża; nawet oligarchowie robią to co im powie Putin przez swoich zauszników, inaczej tracą majątki lub są mieleni przez walce służb tajnych. Niemniej jednak dla poznania rozwoju kariery i wczesnych rządów Putina najlepsza jest "Korporacja Zabójców" Felsztinskiego i Pribiłowskiego (który zapłacił najwyższą cenę za napisanie tej książki)

• Reportaż
  • Rosja