Farmakologizacja Wojny. Historia narkotyków na polu bitwy.

Okładka książki Farmakologizacja Wojny. Historia narkotyków na polu bitwy. Łukasz Kamieński
Okładka książki Farmakologizacja Wojny. Historia narkotyków na polu bitwy.
Łukasz Kamieński Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego militaria, wojskowość
508 str. 8 godz. 28 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
508
Czas czytania
8 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323334156
Średnia ocen

8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny; Stany Zjednoczone Ameryki. Jak rodziła się potęga. Marcin Fatalski, Łukasz Kamieński, Paweł Laidler, Zbigniew Lewicki
Ocena 6,0
Pomocnik Histo... Marcin Fatalski, Łu...
Okładka książki Narkotyki, dopalacze, środki psychoaktywne: studia socjologiczne i kulturoznawcze Rudnicka Alicja, Edmund Anczyk, Robert Czyżykowski, Łukasz Kamieński, Michał Kurcwald, Anna Maćkowiak, Dorota Nowalska-Kapuścik, Barbara Smolarczyk-Pająk, Mateusz Warchał
Ocena 0,0
Narkotyki, dop... Rudnicka Alicja, Ed...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
165
122

Na półkach:

Rewelacyjna rzecz o środkach psychoaktywnych w wojsku, na wojnie i pozostałych działaniach militarnych. Trochę historii, od berserków napakowanych wywarami z muchomorów, po współczesne złożone substancje powodujące wzrost agresji, wytrzymałości, orientacji, możliwości długotrwałej aktywności. O tym marzy każdy dowódca, mieć żołnierza cały czas gotowego, sprawnego, agresywnego, wykonującego każdy rozkaz, bez zastanowienia. Coraz bardziej zdehumanizowanego. Żołnierza cyborga. A raczej rodzaj napędzanego stymulantami "Frankensteina". Wizje Gibsona w porównaniu do rzeczywistości to Pikuś, Chlebek z masełkiem i marmoladką.

Rewelacyjna rzecz o środkach psychoaktywnych w wojsku, na wojnie i pozostałych działaniach militarnych. Trochę historii, od berserków napakowanych wywarami z muchomorów, po współczesne złożone substancje powodujące wzrost agresji, wytrzymałości, orientacji, możliwości długotrwałej aktywności. O tym marzy każdy dowódca, mieć żołnierza cały czas gotowego, sprawnego,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1162
940

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

„Świetnie napisana…”
„Historia narkotyków na polu bitwy” to bardzo dobrze i przystępnie napisana praca naukowa. Autor dokładnie analizuje wpływ środków psychoaktywnych na środowisko wojny. Czasami zahacza o wątki poboczne, jak używki Hitlera, czy szaleństwo w pewnym francuskim mieście. Podejmuje się też oceny prawnej strony działań oraz szerokiego spektrum moralnego. Co znajdziemy w środku?
Zaczynamy tradycyjne od wstępu, gdzie przedstawiona jest problematyka definicji, metodyka pracy i układ książki. Po nim przechodzimy do prologu, gdzie omówiono rolę pierwszego środka psychoaktywnego jakim jest alkohol. Zaczynamy od czasów najdawniejszych. Po tym prologu przechodzimy do części pierwszej, gdzie poruszać się będziemy od początku do końca II wojny światowej.
Pierwsze danie to haszysz, grzyby, opium i koka - czasy najdawniejsze. Z tego rozdziału moim faworytem jest historia muchomora czerwonego, moczu i szału wojownika. Przenosimy się do Egiptu wraz Napoleonem i haszyszem. Potem czytamy o wojnach opiumowych. W tych rozdziale narkotyki są też przyczyną działań, a nie tylko je wspomagają. Kolejno to wojna secesyjna i morfina. Autor omawia szeroko problem uzależnienia armii i mierzy się z mitem „żołnierskiej choroby”. Wojny kolonialne i wspomaganie „barbarzyńców” to następna odsłona tematu z podziałem na poszczególne plemiona. Dalej pierwsza wojna światowa i koka. Zaczynamy niewinnie od pierwszych eksperymentów i zetknięcia się z substancją. II wojna światowa to przede wszystkim środki z kategorii „speed”- pochodne amfetaminy. Tutaj autor podzielił rozdział ze względu na walczące armie. Przy Niemcach mamy dość szczegółowo omówioną „farmakologizację Hitlera”.
Część druga to czasy po drugiej wojnie światowej. Zaczynamy od wojny w Korei i doświadczeniach z przejęciem kontroli na umysłem. Zaczyna się niebezpieczne dla osób postronnych, doświadczalne pozyskiwanie wiedzy przez wywiad, bez ich zgody. Poświęcony jest temu kolejny rozdział. Walka mocarstw, poszukiwanie nowych chemicznych broni i kontroli nad człowiekiem. Pojawia się główny bohater LSD. Dalej to już brudna robota CIA i pewne nie do końca legalne doświadczenia i operacje. Między innymi testowanie „leków” bez wiedzy pacjentów. Autor podejmuje temat moralności i odpowiedzialności prawnej za te działania. Bardzo ciekawy rozdział. Jak już przez niego przejdziemy, do udamy się do Wietnamu. Kto widział „Pluton” ten wie… Rosjanie też mieli swój Wietnam w Afganistanie. Tam zaglądamy. I tak kończy się część druga. W rozdziale trzecim zaczynamy od wspomagania nieregularnych armii i oddziałów, by zmierzyć się z najbardziej przerażającym zagadnieniem „naćpane dzieci żołnierze”. Trudny i bolesny temat, poparty przykładami zbrodni. Współczesne regularne siły zbrojne też nie są czyste. Historia amerykańskich pilotów i tabletek „pills” to potwierdza. F-16 czasami atakowały własne odziały. To finisz lektury. Ostanie jest zakończenia i epilog, gdzie można przeczytać o jeszcze jednym ciekawym narkotyku jakim jest sama wojna. Bibliografia pracy jest potężna i budzi respekt. Wspomagać się można zamieszczonym na końcu indeksem nazwisk. Część danych zamieszczona jest w czytelnych tabelach.
Wydanie w estetycznej miękkiej oprawie, klejone, na bardzo dobrym papierze. Książka nie jest droga, około 40 zł. Wydana w 2012 ale do dostania (18.02.2023).
Ze swej strony polecam tą bardzo ciekawą pracę. Dla każdego. Czyta się jak dobrą powieść i nie sposób się oderwać.

„Świetnie napisana…”
„Historia narkotyków na polu bitwy” to bardzo dobrze i przystępnie napisana praca naukowa. Autor dokładnie analizuje wpływ środków psychoaktywnych na środowisko wojny. Czasami zahacza o wątki poboczne, jak używki Hitlera, czy szaleństwo w pewnym francuskim mieście. Podejmuje się też oceny prawnej strony działań oraz szerokiego spektrum moralnego. Co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
141
82

Na półkach: ,

Tytuł mówi właściwie wszystko. Autor przybliża czytelnikowi problematykę nasycenia pola walki środkami psychoaktywnymi (alkohol, narkotyki),od starożytności po współczesność.

Nie jest to książka jedynie historyczna, jest ona przede wszystkim interdyscyplinarna. Pan Łukasz Kamieński wykorzystuje m.in. wątki socjologiczne, psychologiczne i filozoficzne, by spojrzeć na zagadnienie z szerszej perspektywy.

Pomyli się ten, który oceni tą książkę po tytule i mało ciekawej okładce. Jej treść przyswaja się łatwo i z zainteresowaniem. Warto wspomnieć, że autorowi zdarza się nawiązywać nawet do popkultury (książki science-fiction),ale robi to w sposób rzetelny, a kontekst zacytowanych wypowiedzi jest w pełni usprawiedliwiony.

Wyśmienita książka, polecam każdemu, kto choć trochę jest zainteresowany tą tematyką.

Tytuł mówi właściwie wszystko. Autor przybliża czytelnikowi problematykę nasycenia pola walki środkami psychoaktywnymi (alkohol, narkotyki),od starożytności po współczesność.

Nie jest to książka jedynie historyczna, jest ona przede wszystkim interdyscyplinarna. Pan Łukasz Kamieński wykorzystuje m.in. wątki socjologiczne, psychologiczne i filozoficzne, by spojrzeć na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
152
71

Na półkach: , ,

Mamy następcę Thorwalda!

Mamy następcę Thorwalda!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    87
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    5
  • Historia
    3
  • Nauka
    2
  • Inne konflikty zbrojne do 1945 roku
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Wojna w basenie Morza Śródziemnego
    1
  • Konflikty zbrojne po 1945 roku
    1
  • Zdrowie/Medycyna/Człowiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Farmakologizacja Wojny. Historia narkotyków na polu bitwy.


Podobne książki

Przeczytaj także