Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi

Okładka książki Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi Andrzej Dragan
Okładka książki Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi
Andrzej Dragan Wydawnictwo: Otwarte nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Otwarte
2022-02-09
2022-02-09
fizyka mechanika kwantowa wszechświat nauka odkrycia naukowe nauki przyrodnicze literatura popularnonaukowa

Warto przeczytać tę książkę nawet jeśli (a może właśnie szczególnie wtedy, kiedy) nie jest się fanem fizyki. Andrzej Dragan w Kwantechiźmie zaledwie lekko porusza zagadnienia z dziedziny fizyki kwantowej, jednak robi to w rewelacyjny sposób, cały czas zaznaczając, że choć trochę już o tym świecie wiemy, to jednak jako ludzkość jesteśmy jeszcze daleko w lesie na drodze do poznania na czym ten świat stoi :)

Przykład książki, po którą sięga się dzięki dobrej promocji. Jednak z jej czytania nic nie wynika. Ciekawe historie autora, jednak kwestie związane z fizyką kwantową to jakiś bełkot. Serio, sensem życia jest roztrząsanie lotu papugi nad pokładem płynącego statku? Monty Python tak, fizyka nie.

Świetna lektura i nie tylko o fizyce. Zdecydowanie jest to pozycja, która może odczarować tę dziedzinę nauki dla wielu zniechęconych po nudnych wykładach w szkole. Jestem tego przykładem. Nie jest to lektura najłatwiejsza rzecz jasna, szczególnie dla kogoś kto fizyką nie interesował się od lat, ale napisana w bardzo przystępny sposób, z ogromem wiedzy profesora Dragana, okraszona świetnym humorem (niektóre anegdoty bawiły do łez) i mnóstwem ciekawostek, paradoksów i dotykająca też filozofii.

Czytałam z zapartym tchem. Znałam już Dragana i jego styl wypowiedzi, ale książka jeszcze bardziej przekonuje mnie jak wielkim jest 'gościem'. I podziw wielki za to, że eksporuje różne dziedziny i logicznie myśli, co niestety w dzisiejszych czasach jest na wymarciu.

Może nie polecałabym tej pozycji najmłodszym czytelnikom, ale jeśli w Liceum sięgnęłabym po książkę Dragana, nie tylko byłabym zafascynowana, ale może poświęciłabym więcej czasu tej dziedzinie w młodych latach.

Zaczynając lekturę tej książki spodziewałem się wykładu na granicy fizyki kwantowej oraz filozofii, co mnie trochę zniechęcało. Chwilę trzymałem tę książkę na półce. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się, że i owszem, trochę tego typu rozważań można w niej znaleźć, ale sednem tej książki jest przedstawienie podstaw (a może raczej podstaw podstaw) fizyki oraz fizyki kwantowej i związanych z nią ciekawych zagadnień oraz paradoksów. Nie jest to łatwe zadanie, ale co ciekawe udało się całkiem dobrze. Mam świadomość, że nie da się przedstawić fizyki kwantowej w pełni na kilkuset stronach popularnonaukowej książki, ale zdecydowanie jest to coś, co może zachęcić czytelnika zainteresowanego w minimalnym stopniu fizyką do pogłębienia tego obszaru. Muszę przyznać, że również interesujące są rozważania autora natury życiowej, może dlatego, ze Dragan jest z pokolenia, w którym i ja się wychowywałem.

Książka dla mnie jest ciekawym zaskoczeniem, aczkolwiek mam świadomość, że nie jest to lektura dla każdego.

Książkę uważam za wyśmienitą z kilku względów jednak przestawię tylko jeden, otóż naprawiła moją niechęć do fizyki i ogólnie do nauki (niechęć była spowodowana bardzo niekompetentnymi nauczycielami szczególnie fizyki, chemii oraz matematyki). Przedstawiła mi świat nauki z innego punktu widzenia. Ocena jest bardzo wysoka ponieważ uważam, że pisanie o świecie realnym w ciekawy sposób jest o wiele cięższe od kreowania literackiej fantazji (co osobiście również uwielbiam).

Fizyk to fizyka, fizyka to wszystko, a ta książka jest właśnie o fizyce. Czyli o wszystkim. Ale o fizyce głównie, rzecz jasna.

Profesor Dragan tłumaczy tu krok po kroku najważniejsze odkrycia naukowe, od Galileusza, przez Newtona, Einsteina i Bohra, aż do Hawkinga, Artura Ekerta i… Andrzeja Dragana. Daleko tu jednak do megalomanii, biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia i możliwości intelektualne autora.

Możliwości intelektualne czytelnika, drogi czytelniku, będą oczywiście szczuplejsze, ale nie od razu się pogubimy, bo wspólnie z autorem siądziemy na kilku przystankach i zastanowimy się nad życiem, religią, nauką i przyszłością.

Fizyka to ta nauka, która odpowiada na pytania JAK i DLACZEGO. A co powie sobie czytelnik, kiedy dźwignie się z ostatniego przystanku i dojedzie do superpozycji końcowej?

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Muszę przyznać się do tego, że często mam z literaturą popularno-naukową spory problem. Wielokrotnie odnosiłam wrażenie, że autorzy tego typu publikacji podchodzą do swoich czytelników jak do osób mało inteligentnych, które przy fragmentach wymagających nieco więcej skupienia i wysiłku intelektualnego od razu zrażą się do dalszej lektury. Musi być łatwo, szybko i przyjemnie... A w "Kwantechizmie" Andrzeja Dragana owszem, przyjemnie jest, ale momentami autor wymaga od nas uwagi. Czy jednak odejmuje urok i radość z lektury? Absolutnie nie! "Kwantechizm" napakowany jest masą informacji, podanych w możliwie najprzystępniejszy sposób. Czy dowiedziałam się z niego czegoś nowego? Oczywiście! Czy czuję, że fizyka kwantowa wydaje mi się jasna? Na szczęście nie! A jeśli chodzi o sam język i styl autora- kupuję je w całości! Jest bardzo zabawnie, a momentami nawet i refleksyjnie. Niektóre anegdoty z życia autora są naprawdę ciekawe. Polecam serdecznie każdemu, kto pragnie zarówno porządnej dawki wiedzy, jak i humoru

student debil nie pije duzo piwa, te madre czesci tez byly git ig

student debil nie pije duzo piwa, te madre czesci tez byly git ig

Rewelacyjna książka, która do pewnego momentu znakomicie rozjaśniała niezrozumiałe założenia mechaniki kwantowej i kiedy już nabrałam wiary w to, że coś z tego zrozumiem, finalnie stwierdzam, że nic nie wiem. Czyli wszystko zgodnie z oczekiwaniami :) Niemniej otworzyła mi w głowie pewne klapki i rozbujała wyobraźnię w sposób, w jaki jeszcze żadna inna książka tego nie zrobiła.

Próba przybliżenia zawiłych, acz fundamentalnych tematów w przystępny sposób. Na plus - gawędziarski styl autora i umiejętność analogii. Z minusów - wciąż jestem za głupi.
Polecam

Polecam