Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku

Okładka książki Pomocnik Historyczny; Stany Zjednoczone Ameryki. Jak rodziła się potęga. Marcin Fatalski, Łukasz Kamieński, Paweł Laidler, Zbigniew Lewicki
Pomocnik Histo... Marcin Fatalski, Łu...
Okładka książki Narkotyki, dopalacze, środki psychoaktywne: studia socjologiczne i kulturoznawcze Rudnicka Alicja, Edmund Anczyk, Robert Czyżykowski, Łukasz Kamieński, Michał Kurcwald, Anna Maćkowiak, Dorota Nowalska-Kapuścik, Barbara Smolarczyk-Pająk, Mateusz Warchał
Narkotyki, dop... Rudnicka Alicja, Ed...

„trudna ale interesująca”
„Nowy wspaniały żołnierz” to ciekawa, ale nie najłatwiejsza w czytaniu książka. Warto jednak podjąć wyzwanie i przez nią przebrnąć.
Autor opisuje różne aspekty, które mają wpływ na współczesną wojnę i w niej uczestniczących wojowników. Pokazuje zmiany jakie zachodzą w postrzeganiu pewnych problemów, oraz w poszukiwaniu sposobów ich zwalczania. Dyskutuje też nad etyczną stroną zaproponowanych rozwiązań i wskazuje niebezpieczeństwa płynące z ich zastosowania.
Najtrudniejszym dla mnie był początek i wskazanie metodyki pracy. Dalej już było z górki.
Poznałem kulisy amerykańskiej agencji DARPA zajmującej się w dużym skrócie „wynalazkami na rzecz armii”. Bardzo zaskoczył mnie rozdział o fantastyce naukowej i jej wpływie na współczesne odkrycia naukowe. Dalej chemiczne wspomaganie człowieka, najlepszy dla mnie rozdział, gdyż chemik we mnie jeszcze nie umarł. Kolejno to ranni i różnorakie „programy protezowe”. Jest też sporo o egzoszkieletach, elektrostymulacji mózgu i robotyzacji armii. Możemy przyjrzeć się próbom genetycznego planowania.
To wybrane problemy jakie można znaleźć w książce. Jest tego oczywiście dużo więcej i publikacja jest bardzo różnorodna.
Autor nie zamyka się w bance z napisem „armia” i podaje przykłady, odnośniki do „cywila”.
Wydanie w miękkiej oprawie na bardzo dobrym papierze.
Podsumowując, publikacja warta przeczytania o ile jesteś w stanie przebrnąć przez rasową prace naukową. Nie jest to lektura na jeden wieczór, a czytanie będzie wymagało skupienia. Jeżeli to Was nie przeraża, będzie się bardzo dobrze bawić przy czytaniu.

„trudna ale interesująca”

Przedłużenie i uzupełnienie wcześniej wydanej "Farmakologizacja Wojny. Historia narkotyków na polu bitwy".
Rzecz o tym jak wyhodować i stworzyć żołnierza nowej cybernetycznej i farmakologicznej rzeczywistości pola walki.
Marzenie każdego generała, wodza i dyktatora. Mieć żołnierza doskonałego, wykonującego każdy rozkaz, działającego 24/24 przez 7 dni, nie zadającego pytań, nie mającego wątpliwości, oraz takich bzdetów jak wątpliwości czy wyrzuty sumienia. Czy tego chcemy czy nie, niezależnie od naszych poglądów, raźnie maszerujemy w stronę mechanizacji i dehumanizacji konfliktów.

Obszerna i ciekawa praca, w której autor podjął się trudu omówienia tematyki prowadzenia badań nad zwiększaniem możliwości człowieka i wykorzystaniem zdobyczy biotechnologii w celach militarnych. Jedna z niewielu tego typu książek na polskim rynku.

• Nauka
  • Transhumanizm
  • Polityka
  • Militaria XX/XXI w.
  • Chcę kupić

Łukasz Kamieński Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku Zobacz więcej