Zapach bzów

Okładka książki Zapach bzów Krystyna Mirek
Okładka książki Zapach bzów
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Saga dworska (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga dworska (tom 1)
Zwierciadło
2022-06-01
2022-06-01
saga rodzinna

Ależ to była piękna obyczajówka 🥰 Chyba ostatnio zaczynam doceniać tak pięknie napisane książki. @krystyna.mirek.pisarka zachwyciła mnie swoimi umiejętnościami pisarskimi. Bez problemu przedstawiała uczucia i przemyślenia każdego z bohaterów. Zaznaczam, że było ich całkiem sporo. 🥰😊

Powracam aktualnie do historii, które nie są pisane w pierwszej osobie. Zdecydowanie wolę gdy akcja dzieje się w różnych miejscach, a ja mogę wyobrażać sobie, że jestem cichym obserwatorem tych wydarzeń. 😁 Zaznaczę, że książka jest ślicznie wydana. Co jakiś czas na stronach możemy zauważyć ilustracje nawiązujące do treści 🥰

"Zapach bzów" to pierwsza część "Sagi dworskiej" 🥰 Wciągnęłam się od pierwszej strony 🥰 Dominik musi uciekać z wlasnego domu gdyż w dniu ślubu jego brata, rodzina zostaję napadnięta i zamordowana. Przeżył tylko on. Julianna natomiast musi wybrać sobie bogatego męża aby spłacić długi ojca. Oboje pochodzą z innych miejsc jednak los w końcu stawia ich na swojej drodze 😊

To opowieść o problemach i tragediach, które spotykały ludzi w dawnych czasach. Aranżowane małżeństwa mające na celu poprawienie sytuacji materialnej rodzin to jeden z motywów, które znajdziecie w tej powieści. Mimo trudnych tematów, które zostały tutaj poruszone, fabuła jest piękna i niezwykle wciągająca. 🥰 Polubiłam naszych głównych bohaterów. A sytuacja gdy Dominik dociera na dworek Julianny wprowadziła mnie w świetny nastrój 😁 Czuje, że w drugiej części ten chłopak nareszcie zauważy dziewczynę 🥰

Czytajcie i się nie wahajcie. Daje jej 10 gwiazdek 🥰 Poproszę więcej takich historii. Ona jest poprostu dla każdego.

Pierwszy tom sagi osadzonej w dziewiętnastym wieku. Poznajemy Juliannę- dziedziczkę zadłużonego dworu i Dominika, który ze swojego domu musiał uciekać, gdyż jego bliscy zostali zabici. Ciekawa, lekka, w sam raz na pochmurne dni 😊 na pewno sięgnę po ciąg dalszy.

Super seria. Pierwszy tom mega. Uwielbiam takie klimaty :)

Super seria. Pierwszy tom mega. Uwielbiam takie klimaty :)

Pierwsza część trylogii "Saga dworska". Miła książka ukazująca dawne życie na polskiej wsi. Ilość bohaterów w sam raz do zapamiętania, losy ich nietrudne do śledzenia. Jest w książce i radość i smutek, zdarzenia przyjemnie i tragiczne. Autorka kiedy chce doświadcza bohaterów ale kiedy potrzeba prostuje ścieżki życia. jednak jest to miłe nie infantylne. Polecam do relaksacyjnego czytania.

"Zapach bzów" Krystyny Mirek to pierwszy tom Sagi dworskiej.
Powieść obyczajowa, której akcja toczy się w XIX wieku.
Tragiczne dzieje rodziny Podhorskich. Romantyczna miłość jedynego ocalałego z masakry, Dominika i Julianny, którą rodzice chcą dobrze wydać za mąż by ocalić resztki majątku.
Historia tych dwojga ekscytuje dostarczając wielu emocji. Napisana pięknym językiem.
Czyta się szybko z prawdziwą przyjemnością. Opowieść o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku oraz miłości, która pojawiła się w najmniej oczekiwanych okolicznościach.
Jednak nie tylko. Również o przyjaźni i walce z konwenansami. GORĄCO POLECAM!

"Zapach bzów" Krystyny Mirek to pierwszy tom Sagi dworskiej.
Powieść obyczajowa, której akcja toczy się w XIX wieku.
Historia tych dwojga ekscytuje dostarczając wielu emocji. Napisana pięknym...

Historia obsadzona w XIX wieku w szlacheckich dworach, gdzie był podział na panów i służbę, gdzie kobieta była własnością mężczyzny, gdzie żyje się według obyczajów i konwenansów.
Dominik jak to bywa wśród rodzeństwa zazdrości bratu tego, że wszystko skupia się na nim. To brat będzie zarządzać majątkiem, pełnić ważną funkcję w społeczeństwie, żeni się z kobietą do której wzdycha Dominik. Nie liczy się wiedza by rządzić rodzinnym majątek, ale kolejność urodzenia. Dominik jest tym drugim. Zazdrość nie wyklucza miłości braterskiej.
Julianna jest w innej sytuacji. Bo jako kobieta jej zadaniem jest wyjść za mąż, urodzić następców, ładnie wyglądać i zarządzać domem. Spełnić oczekiwania rodziny i społeczeństwa, a nie dążyć do tego by jej pragnienie leczenia ludzi się ziściło.
Julianna i Dominik żyją w czasach gdy żyje się według wytyczonych konwenansów, ale niezależnie od tego los może ich poprowadzić inną ścieżką. Nie zawsze łatwą.
Bardzo świetnie napisana powieść, bohaterowie których polubiłam. Ale przede wszystkim książka pomimo swojego "spokoju" ma w sobie magię tamtych czasów, że z przyjemnością ją się czyta.

Lekka powieść fajnie się ją czytało.

Lekka powieść fajnie się ją czytało.

Czytanie powieści z historią w tle to dla mnie wyjątkowa przygoda. Książki tego typu posiadają oczywiście różny stopień nasycenia owo historią. Są powieści, gdzie fabuła rozgrywa się w oparciu o konkretne wydarzenie historyczne, ale również są takie, w których historia jest tylko tłem do obyczajowego nurtu. Ja lubię czytać jedne i drugie, dlatego z ogromnym entuzjazmem podeszłam do pierwszego tomu sagi dworskie pod tytułem „Zapach bzów” autorstwa Pani Krystyny Mirek.
Jest to bardzo klimatyczna powieść romantyczno-obyczajowa, osadzona w polskich realiach XIX wieku. Pani Krystyna Mirek skupia swoją opowieść oczywiście na dwóch głównych postaciach, czyli Juliannie i Dominiku, a historia i życie w dziewiętnastowiecznym dworku są wyśmienitym tłem.
Dominik, bo od niego pisarka zaczyna swoją opowieść, nie jest dziedzicem, na którym zazwyczaj wszystko się skupia, ale jego młodszym bratem i synem zamożnego właściciela dworku. Bardzo by chciał odgrywać ważną rolę i zazdrości bratu pozycji, jak i przyszłej żony. Autorka osadza nas czytelników bowiem w trakcie przygotowywani się dworku do ślubu starszego z braci i przyszłego dziedzica.
Julianna natomiast znajduje się w odwrotnej sytuacji, jest bowiem jedynaczką, a zatem jedyną spadkobierczynią. Dziewczyna swoją przyszłość widzi zgoła inaczej niż cały otaczający ją świat i narzucone przez niego konwenanse. Julianna została obdarowaną nie tylko urodą, ale przede wszystkim mądrością i empatią. Pragnie leczyć i pomagać ludziom, tak jak robi to jej babcia. Jednak jej społeczna pozycja nakazuję jej odpowiednie zamążpójście, a nie zabawę w zielarkę.

Świat jaki wykreowała autorka w powieści „Zapach bzów”, tak bardzo mnie wciągnął, że nie mogłam się od niego oderwać. Pełna energii i odważnych planów (jak na te czasy) Julianna oraz wojowniczy Dominik, bardzo szybko zdobyli moje czytelnicze serce. Akcje toczy się dynamicznie i Pani Krystyna zadbała również o skoki emocji w odpowiednich miejscach fabuły, co z pewnością zwiększyło moje zaangażowanie.
Przyznaję, że powieść jest nieco przewidywalna. Obie historie i Julianny i Dominika biegną obok siebie i czytelnik czyta raz o jednym, raz o drugim, ale można szybko się domyślić, gdzie obie zmierzają. Mnie osobiście w ogóle to nie przeszkadzało. Ponadto droga do końca wcale nie była usłana różami i czytelnik wraz z bohaterami nie jedną przeszkodę ma do pokonania, co z pewnością urozmaicało nurt powieści. Pojawiały się również zaskakujące momenty, nieprzewidywalne decyzje z różnymi ich konsekwencjami.
Byłam w pełni świadoma, jaką książkę czytam w ręku i nie spodziewałam się tutaj fajerwerków sensacyjno-kryminalnych, ale klimatyczną sagę rodzinną. Znalazłam tutaj wszystko, czego zazwyczaj szukam w tego typu sagach, począwszy od wielopokoleniowej rodziny, szlacheckiego dworku czy relacji Państwa z poddanymi oraz bardzo fajne postacie drugoplanowe.. Dodatkowo zyskałam charyzmatyczną bohaterkę, która walczy z konwenansami i zmierza ku swoim marzeniom.
Powieść sprawiła mi przyjemność i spędziłam z nią naprawdę udane popołudnia. Historia obojga bohaterów wciągnęła mnie na tyle, że mam ochotę kontynuować to zainteresowanie i z pewnością sięgnę po drugi tom tej sagi.
Polecam serdecznie
Zaczytana Joana

2085

Z przyjemnością wysłuchałam a głos pani Marty Markowicz z polskimi dworami w czasie zaborów będzie mi się długo kojarzył.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna historia - przeznaczenie czy wrkrakanie sobie życia. Dziwne losy ma dla nas czasem życie.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023