Tajemnica z przeszłości

Jagoda Wochlik Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2022-08-10
2022-08-10

Przyjemna książka, o tajemnicach rodzinnych i poszukiwaniu prawdy w listach dziadka. Nie jest przesłodzona, raczej taka realna, życiowa i z nieoczywistym finałem, którym kończą się wszystkie tego typu opowieści. I tu mam taki dylemat, bo chyba zawsze czekamy na ten wielki finał gdy w tytule mamy schronisko, pensjonat czy leśniczówka :) być może autorka chciała nas przewrotnie sprowadzić na ziemię i pokazać, że wybory ludzi mogą być różne, ich, nawet kiedy my byśmy postąpili zupełnie inaczej wg. nas lepiej, ciekawiej etc.

Książka odpoczynkowa, za dużo do myślenia tu nie ma, ale... wątek dziadka nakłania do wspomnień, pogrzebania w rodzinnych historiach. Tak kultura zachowań była inna... fajnie się czytało.

1964

Leśniczówka w spadku - atrakcyjna, interesująca propozycja. Jednak ostatnia wola zmarłego obejmuje odnalezienienie listów z przeszłości i przekazanie ich nieznajomej kobiecie.
Młodsza ze spadkobierczyń podejmuje się realizacji zadania. Odnajduje listy. Dzięki nim poznaje lepiej historię swojej rodziny, zwłaszcza dziadka. Lepiej rozumie relacje, które łączyły ją z dziadkiem.
Lubię takie powieści, w których teraźniejszość spłatą się z przeszłością. A my możemy odkrywać kolejne wątki dzięki tak pięknie napisanym listom. Ich lektura zawsze składnia mnie ku refleksji, ile my sami, ile nasze dzieci wiedzą o przodkach i wydarzeniach z ich życia.

Dwie siostry,rodzinne tajemnice, osoby których już nie ma wśród nas Ciekawa powieść,warto przeczytać

Same wysokie oceny tej książki, a ja mam mieszane uczucia.. Kompletnie nie polubiłam się z bohaterami. Ja rozumiem, że nie wszyscy główni bohaterowie książek muszą mieć charyzmę i być przebojowi, ale tu mi zabrakło tego czegoś... I jak dla mnie koncówka książki potraktowana po macoszemu, wszystko w skrócie streszczone, nadmienione. Dziwi mnie to, bo autorka szczegółowo opisywała np. sprzątanie domu łącznie z procedurą zamawiania kontenera na śmieci. Wolabym żeby inne wątki były tak rozbudowane jak ten;)
Generalnie książkę czytało sie dość szybko, bardzo podobała mi się historia życia dziadka, skłania do refleksji

Bardzo ciepła, pozytywna opowieść. I te listy... Zawsze miałam do nich sentyment, one mają w sobie magię.
Leśniczówka, półwysep helski... moje miejsce na ziemi

Leśniczówka, półwysep helski... moje miejsce na ziemi

To było moje pierwsze spotkanie z autorką i okazało się strzałem w 8 :) Książka bardzo dobra, nie zawsze lubię kiedy przewijają się w książce wspomnienia, listy a tu naprawdę czytałam z dużym zainteresowanie i przyjemnością. Polecam

"Brama była zatrzaśnięta na głucho, a samochodu mojej siostry nigdzie nie było widać, czyli byłam tu sama. Całkiem sama pośrodku... niczego. Po prawej drzewo, po lewej drzewo, z tyłu drzewa, z przodu drzewa."
Malwina po wielu latach przyjechała do domu swojego dziadka, do starej leśniczówki, gdzie po śmierci matki, przez kilka lat mieszkała razem z siostrą Karoliną. Ojciec pił, więc był nawet zadowolony z faktu, że jego córkami zajmie się teść...
Dziadek leśniczówkę zapisał w spadku dziewczynom, ale razem z pewnym zadaniem do wykonania. W przeciwnym razie dom przejmie nadleśnictwo.
Karolina, starsza i bardziej porywcza nie ma zamiaru szukania jakichś starych listów aby je przekazać nieznanej im kobiecie. Tym bardziej, że nawet nie wiedzą gdzie ona mieszka i czy w ogóle jeszcze żyje...
Malwina jest z zawodu historykiem i pracuje w archiwum, dlatego przekonała siostrę, że w ciągu miesiąca sama postara się odszukać te listy oraz kobietę, której mają je przekazać. Karolina zgadza się na taki układ, gdyż sama nie ma do tego ani cierpliwości, ani ochoty na grzebanie w papierach.
Gdy Malwina zaczyna sprzątać rzeczy pozostałe po dziadku, znajduje listy, dzięki którym odkrywa rodzinne tajemnice. Okazuje się, że praktycznie nic nie wiedziała o swoim dziadku i babci, nawet osoba matki jest owiana wielką tajemnicą. W trakcie czytania korespondencji sprzed lat, Malwina dowiedziała się kim jest tajemnicza Stefa, której listy przechowywał dziadek. Początkowo nie przyznaje się siostrze o znalezieniu listów, chociaż sama nie wie dlaczego...

"Być może istniały rodziny, których członkowie nie byli sobie obcy. Na pewno istniały. Ale nasza taka nie była. Chyba nawet wtedy, gdy żyła mama. Wszyscy moi krewni to były dla mnie tak naprawdę obce osoby."
Akcja tej powieści toczy się wolno, swoim rytmem, co jednak nie sprawia, że wieje tu nudą. Czyta się ją szybko a lektura wprawia w zadumę, zwłaszcza gdy czytamy pięknie napisane listy, dzięki którym możemy zajrzeć w przeszłość i odkrywać razem z Malwiną rodzinne tajemnice. Często się zdarza, że niewiele wiemy o przeszłości własnej rodziny, coraz częściej dopiero po śmierci dowiadujemy się kim naprawdę była dla nas ta osoba. Brak kontaktów i rozmów z bliskimi powoduje, że tworzy się więcej skrywanych sekretów lub niedomówień.

"Niezwykle dbamy o rzeczy. Pielęgnujemy je, przenosimy ze sobą z miejsca na miejsce, często kosztem drogich zabiegów i ekwilibrystyki. Rozpaczamy, gdy jakaś rzecz, do której byliśmy przywiązani, mająca "znaczenie sentymentalne", zginie. Tymczasem ten sentyment często związany jest tak naprawdę z jakąś osobą. Czy dbamy o nią równie mocno, co o tę rzecz?"
To moje pierwsze spotkanie z autorką, lecz pewnie nie ostatnie. Do lektury zachęciła mnie nie tylko klimatyczna okładka, ale również krótki opis, czyli rodzinne tajemnice, listy, leśniczówka, no i oczywiście nadmorskie klimaty. Podoba mi się sposób pisania autorki, bohaterzy książki ciekawie są pokazani, to zwykli ludzie, których spotykamy na swojej drodze.
Polecam, bo to ciekawa lektura a dodatkowo możemy przypomnieć sobie o tym, jak się kiedyś pisało listy..., niektórzy nawet nie wiedzą pewnie jak je pisać, bo teraz nie ma już takiego zwyczaju.

Na koniec jeszcze jeden cytat, z którym mogła się identyfikować jako dziecko, moja kuzynka:
"Dziadek posiadał zadziwiająco dużo książek. To wiedziałam o nim na pewno. Był zapalonym czytelnikiem. Choć gdy przyjechałam tu jako ośmiolatka, byłam przekonana, że jest tak dlatego, że jest stary. Wszyscy starzy ludzie siedzą popołudniami w fotelach i czytają. Bo to najnudniejsze zajęcie na świecie! Tak wtedy myślałam, pamiętam to doskonale."
Ja od zawsze lubiłam czytać i nie uważałam tego za nudne zajęcie.

Karolina i Malwina dostają w spadku po zmarłym dziadku starą leśniczowkę w której spędziły dzieciństwo. Wraz ze spadkiem dostają do wykonania pewne zadanie.
Dziadek dziewczyn systematycznie pisał listy do tajemniczej Stefanii. Żadna z sióstr do tej pory nie miała zielonego pojęcia o jej istnieniu. Mają ją odnaleźć i przekazać jej listy... ale czy im się uda je znaleźć a tym bardziej przekazać we właściwe ręce...
Jedno jest pewne podczas spraw porządkowych odkrywają wiele skrzętnie skrywanych sekretów i tajemnic.

To moje pierwsze spotkanie z piórem Pani Jagody Wochlik które z pewnością zapamiętam na długo. To była tak piękna książka że wręcz odjęło mi mowę.

Historia bardzo wzruszająca i poruszająca zarazem.
Fabuła bardzo ciekawa, akcja toczy się płynnie i miarowo. Bohaterowie skonstruowani świetnie. Postać dziadka dziewczyn wow. Książka w kilka chwil wciągnęła mnie maksymalnie, na tyle że zarwałam dla niej nockę. Pełen sekretów i tajemnic klimat ukrytych na samym dnie wspomnień jest dopełnieniem całej historii, taką wisienką na torcie.

"Tajemnica z przeszłości" to bez wątpienia powieść o samotności, o szukaniu sensu życia i swojego miejsca na ziemi.
Ja jestem w pełni usatysfakcjonowana tą historią!

To było moje pierwsze spotkanie z książką Jagody Wochlik. Jest to historia dwóch sióstr - Karoliny i Malwiny. Karolina mieszka w Warszawie, Malwina zaś w Poznaniu. Pewnego dnia dowiadują się o śmierci dziadka Antoniego, który ich wychował po śmierci mamy. Z dziadkiem od lat nie utrzymywały kontaktu, teraz zaś dowiadują się, że otrzymają w spadku leśniczówkę pod warunkiem, że odszukają Stefanię Antolską i przekażą jej listy, pisane do niej przez dziadka. Dziewczyny nie mają zielonego pojęcia kim jest tajemnicza kobieta. Młodsza z sióstr Malwina deklaruje się zostać w leśniczówce i uporządkować dokumenty. W trakcie porządków odnajduje listy dziadka i zaczyna je czytać. W ten sposób poznaje młodość dziadka, dowiaduje się jak poznał babcię oraz jak się czuł, gdy przed laty na progu jego leśniczówki pojawiły się dwie małe dziewczynki.

Muszę przyznać, że książka jest ciekawa. Dziadek miał przeszło 70 lat gdy przyszło mu zaopiekować się wnuczkami. Ciężko było mu nawiązać z nimi prawdziwe relacje, lecz starał się jak mógł najbardziej. Akcja książki toczy się swoim rytmem. Na początku trochę przeszkadzało mi, że brak było dialogów a była masa opisów. Później akcja nabrała tempa i zaczęły wciągać mnie listy dziadka, którego bardzo polubiłam. Było mi najzwyczajniej przykro, że swoje życie poświęcił na wychowanie wnuczek, które będąc już dorosłe wykluczyły go ze swego życia.
Książkę oceniam na 6,5 pkt.

• Przeczytane 2022