Dzień wszystkiego

Okładka książki Dzień wszystkiego Ewa Nowak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dzień wszystkiego
Ewa Nowak Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: NOWAK 16+ literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
NOWAK 16+
HarperCollins Polska
2022-04-27
2019-01-30

Wyróżniona opinia i

Dzień wszystkiego

przeczytanych książek 79 napisanych opinii 78

Takiej książki autorstwa Ewy Nowak jeszcze nie czytałam.
Standardowo mamy do czynienia z główną bohaterką - Majką, którą trudno mi było na początku polubić. Jednak splot okoliczności sprawił, że cały świat Majki wywrócił się do góry nogami. Możemy być świadkami nie tylko standardowej przemiany wewnętrznej głównej bohaterki, ale również jesteśmy wpuszczeni na zaplecze fascynującego miejsca i poznajemy nietuzinkowych ludzi.
Gorąco polecam zatopić się w tej - jednej z najdłuższych - pozycji!

Takiej książki autorstwa Ewy Nowak jeszcze nie czytałam.

W świat wykreowany przez Ewę Nowak wchodzimy gwałtownie i brutalnie. Po otwarciu książki ukazują nam się zdjęcia gazet z nagłówkami: „Cyrk wypłaci rodzicom dwa miliony Euro odszkodowania!” „Zarażona wścieklizną małpa odgryzła rękę dziecku!” i „Tragedia w cyrku!”. Sensacja goni sensację, a wszystko w miejscu kojarzącym nam się z miłą rozrywką dla dzieci (powoli coraz częściej z okrutnym traktowaniem zwierząt). Cyrk, który miał zapewnić dobrą zabawę zapewnił niemiły bagaż doświadczeń. Nim go poznamy odkryjemy tragiczną historię małej małpki, która w czasie polowania czy pozyskiwania zwierząt na sprzedaż traci bliskich. Osamotnienie i przerażenie, a do tego ból – to odczucia towarzyszące zwierzakowi od pierwszych chwil kontaktu z człowiekiem. Na kolejnych stronach poznajemy Majkę, czyli bohaterkę tragicznych wydarzeń, dowiadujemy się jak bardzo źle są traktowane zwierzęta mające popisywać się sztuczkami, jakie triki stosują trenerzy, aby zwierzę było bezwzględnie posłuszne. Jazda na rowerze przez małpy to efekt wielu godzin pastwienia się oraz głodzenia. Widzowie mogą tylko oglądać efekty. Żeby były jeszcze bardziej spektakularne koniecznie muszą być gdzieś wysoko, na linie… Jak czuje się z tym zwierzę? Wystraszone, zdominowane, posłuszne wykonuje polecenia człowieka. Ewa Nowak bardzo dokładnie i opisowo pokazuje cały proces negatywnej tresury. Pisarka jest znaną pedagożką słynąca z książek, w których porusza trudne tematy. Tym razem zabiera nas w świat traum. A wszystko zaczyna się od pozyskiwania zwierzęcych artystów, okrutnego traktowania, znęcania się, wyrywania ze środowiska naturalnego. Wchodzimy w odczucia małpki cierpiącej z powodu tęsknoty za matką oraz strachu przed nieznanym.
Poznajemy też piętnastoletnią Majkę, która razem ze znajomymi poszła do cyrku i została zaatakowana. Przeżycia doświadczone w czasie ataku sprawiają, że jej rany są poważniejsze, bo nie tylko fizyczne. Gest przyjaźni wywołał w zwierzęciu złość. Rany goją się długo, a ręka musi być długo rehabilitowana. Ręka jednak okazuje się tu najmniejszym problemem, ponieważ bohaterka po zdarzeniu w cyrku ma wielką traumę i boi się zwierząt. Lęk przed zwierzętami wręcz ją paraliżuje. Powrotu do normalności nie ułatwia też dziwne zachowanie znajomych, którzy zaczynają się od niej izolować. Zawiedziona, zraniona, z fobami i osamotniona Maja z niechęcią podchodzi do nowych osób w jej otoczeniu. W końcu na osobach, które uważała za przyjaciół zawiodła się. Poznana przez nią Zuri stopniowo zdobywa zaufanie pokrzywdzonej. Ta znajomość pozwala jej na zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania cyrków, sytuacji zwierząt i nabranie całkowicie innej perspektywy wobec tego, co ja spotkało. Zamiast myśleć wyłącznie o sobie zaczyna zastanawiać się nad losem sprawczyni własnego cierpienia. Początkowo zawiedziona zachowaniem małpki piętnastolatka coraz lepiej zaczyna rozumieć zwierzęta i ich zachowanie. Odkrywa, że zwierzęcy aktorzy traktowani są jak przedmioty bez odczuć. Razem z nową znajomą postanowi wiele zmienić w tej sprawie.
„Dzień wszystkiego” to pouczająca opowieść z dwóch perspektyw człowieka i zwierzęcia. Pojawiające się na pierwszych stronach fobie i lęki powoli wypiera odkrywanie prawdy i nowa znajomość. Czy przyjaźń pozwoli uporać się Majce z doświadczeniami?
Ewa Nowak napisała ciekawą książkę dla nastolatek. Myślę jednak, że i starszym czytelnikom sprawi ona wiele przyjemności, pozwoli na zadanie sobie ważnych pytań, zweryfikowanie swoich lęków, spojrzenie na problem z innej perspektywy. Tematy pojawiające się w powieści są uniwersalne, bo problemy opisane przez pisarkę mogą dotyczyć każdego z nas. Do tego motyw znęcania się nad zwierzętami, wyrywania ich z naturalnego środowiska pięknie przemawia do wyobraźni i zachęca do omijania cyrków, które przyczyniają się do cierpienia zwierząt. Zdecydowanie polecam! Zresztą jak mogłabym nie polecić, skoro od czasów liceum zaczytuje się w książkach Ewy Nowak.
#EwaNowak #dzieńwszystkiego #Harpercollins #górowianka #górowiankaksiążki #górowiankaas #czytamdlaOli #czytamOli #annasikorska #Aleksandraannasikorska #książka #młodzież #zoo #zwierzęta #problemyspołeczne #polityka #znęcanie #przemoc #tragedia #izolacja #wykluczenie #działanie #pożyczprzeczytajpoleć

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Dzień Wszystkiego

Majka ma czternaście lat jednak już przeżyła tragiczne wydarzenie, została dotkliwe ugryziona przez małpę z pobliskiego cyrku. Po tym jej przyjeciele się od niej odwracają, a ona sama zostaje szkolnym pośmiewiskiem. Traci zaufanie do zwierząt jednak spotyka Zuri - swoje alter ego.

,,Dzień Wszystkiego" jest wciągająca książka mówiącą o prawach zwierząt. Cała fabuła opierała się tylko na życiu Majki, jednkaże jej myśli były ciekawe i godne spostrzeżeń.

Głowna bohaterka była bardzo ciekawa osobowością. Nie miała łatwo jednak udało jej się odbudować więź z zwierzętami która była bardzo mocna. Polubilam bardzo Zuri nie przejmowała się innymi tylko robiła to co musiała.  Za wszelką cenę dążyła do swoich celów i zwierzęta były dla niej najważniejsze.

Dzień Wszystkiego

,,Dzień Wszystkiego" jest wciągająca książka mówiącą o prawach zwierząt....

Polecam, nie tylko dla młodzieży. Lubię powieści Ewy Nowak, które wynoszą ze sobą jakąś mądrość. Cieszę się, że mogłam znów zajrzeć do tego świata, choć nastolatką nie jestem od dawna...

Poczytana autorka nastolatek podobno i ja się nie dziwie, bo ta książka jest świetna ...problematyka zwierząt od gabinetu weterynaryjnego w lekkiej formie pisowni- to się czyta samo. Cóż rzec chciała bym, żeby tak wszyscy podchodzili do pisania.

Cóż, na wstępie muszę się przyznać, że sięgnęłam po tą powieść ze względu na pieska na okładce bo za polskimi książkami ogólnie nie przepadam, ale pani Ewa Nowak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła!
Bohaterowie świetni!
Akcja super, nie nudzimy się!
Jednak mam kilka zastrzeżeń.
Po pierwsze bardzo mało wspomina się o małpce Lucjanie, która miała odgrywać tu ważną rolę.
Po drugie opis może wprowadzić czytelnika w błąd.
Po trzecie to nie jest książka dla wrażliwych osób. Mamy tu pełno zwierzęcego cierpienia.
Oczywiście nasza bohaterka te zwierzęta ratuje, ale mimo wszystko nie przyjemnie się czyta o skrzywdzonych zwierzakach.
Polecam❤💪

Bohaterowie świetni!
Akcja super, nie nudzimy się!
Jednak mam kilka zastrzeżeń.
Po...

Książka która zaskoczyła mnie już na poczatku. Pierwszy rozdział genialny muszę przyznać że autorka mnie nim zaskoczyła. Dobrze się czytało warto po nią sięgnąć gdy chce się poczytać coś lekkiego. Polecam

Jest to moja ulubiona książka Ewy Nowak. Tak, wiem, najlepsza pisarka dla młodzieży, a ja wybrzydzam i wybieram, ale tak już po prostu jest.
"Dzień wszystkiego" napisany jest w przyjemny, lekki sposób, przez co czyta się szybko i ogólnie lektura pozostawia po sobie same pozytywne wrażenia. Opowiada o problemach różnorakich maści: fałszywych przyjaźniach, pierwszej miłości, trudnej sytuacji rodzinnej i terroryzowaniu zwierząt w cyrku. Przedstawia również pracę lekarzy weterynarii. Natchniona tą książką, chciałam nawet zostać weterynarzem, lecz moje zdolności w dziedzinie biol-chem raczej by na to nie pozwalały.
Książka, przynajmniej dla mnie, dała wiele do myślenia, a konkretniej: zaczęłam bardziej zwracać uwagę na to, czy dany produkt był nietestowany na zwierzętach (no i dowiedziałem się, co to znaczy dla zwierząt),chciałam być podobna do Zuri. Naprawdę. Pokochałam tę postać, cokolwiek intrygującą i barwną, od pierwszych o niej wzmiankach. Być może lubię "odmieńców"...
Opowieść kończy się dosyć zaskakującym faktem o pewnej nauczycielce. No i widoczną zmianą, która zaszła w głównej bohaterce. Majka stała się choć trochę podobna do tej dziewczyny, którą zawsze chciała być...

Na wstępie muszę się przyznać, że tę książkę wypożyczyłam niejako przez pomyłkę. Ale nie żałuję, przeczytałam ją z prawdziwą przyjemnością.
"Dzień wszystkiego" Ewy Nowak to świetna młodzieżówka dla ludzi w każdym wieku, poruszająca aktualne problemy współczesnej młodzieży. Powieść delikatnie przedstawia sytuacje, z jakimi często spotykają się dzieci - rozpad rodziny, brak oparcia w najbliższych i zrozumienia ze strony rodziców, ale też pierwsza miłość, kłopoty w relacjach z rówieśnikami czy główne wartości życiowe. Przedstawia też dość dokładnie pracę lekarzy weterynarii , co jest mi szczególnie drogie, gdyż mam ich w najbliższej rodzinie dwoje.
Polecam szczerze książkę wszystkim, którzy chcą spędzić czas przy ciekawej lekturze, a w szczególności rodzicom nastoletnich dzieci.

W świat wykreowany przez Ewę Nowak wchodzimy gwałtownie i brutalnie. Po otwarciu książki ukazują nam się zdjęcia gazet z nagłówkami: „Cyrk wypłaci rodzicom dwa miliony Euro odszkodowania!” „Zarażona wścieklizną małpa odgryzła rękę dziecku!” i „Tragedia w cyrku!”. Sensacja goni sensację, a wszystko w miejscu kojarzącym nam się z miłą rozrywką dla dzieci (powoli coraz częściej z okrutnym traktowaniem zwierząt). Cyrk, który miał zapewnić dobrą zabawę zapewnił niemiły bagaż doświadczeń. Na kolejnych stronach poznajemy bohaterkę tych tragicznych wydarzeń, dowiadujemy się jak bardzo źle są traktowane zwierzęta mające popisywać się sztuczkami. Jazda na rowerze przez małpy to efekt wielu godzin pastwienia się. Widzowie mogą tylko oglądać efekty. Żeby były jeszcze bardziej spektakularne koniecznie muszą być gdzieś wysoko, na linie… Jak czuje się z tym zwierzę? Wystraszone, zdominowane, posłuszne wykonuje polecenia człowieka. Cały proces negatywnej tresury opisuje Ewa Nowak, pedagożka słynąca z książek, w których porusza trudne tematy. Tym razem zabiera nas w świat traum. A wszystko zaczyna się od pozyskiwania zwierzęcych artystów, okrutnego traktowania, znęcania się, wyrywania ze środowiska naturalnego. Wchodzimy w odczucia małpki cierpiącej z powodu tęsknoty za matką oraz strachu przed nieznanym.

• Nowak Ewa
  • Przeczytane w 2021