Ciasto ze szczyptą nadziei

Okładka książki Ciasto ze szczyptą nadziei Sarah Moore Fitzgerald
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ciasto ze szczyptą nadziei
Sarah Moore Fitzgerald Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Apple Tart of Hope
Zielona Sowa
2018-10-31
2018-10-31
Anna Piasecka-Byra

Magia dobroci w zderzeniu z destrukcją kłamstw

Zawsze pozostaje przynajmniej okruch...

Oscar Dunleavy słynął z najlepszych na świecie tart jabłkowych.
Pewnego dnia chłopiec znika w tajemniczych okolicznościach. Wszyscy uważają, że nie ma już nadziei. Tylko jego młodszy brat Stevi i przyjaciółka Meg wierzą, że Oscar żyje. Rozpoczynają własne śledztwo, aby ustalić, co stało się z młodym mistrzem wypieków.

Książka jest przepełniona zapachem tarty jabłkowej - autentycznie!🧡

Niezwykle ciepła, uczuciowa, wzruszająca i... zaskakująca. Uważam, że nie ma tutaj kategorii wiekowej. I starsi i młodsi powinni ją przeczytać.

Napełnia nadzieją, cieszy serce pięknem przyjaźni I dodaję wiary w dobrych ludzi 🧡

W niektórych momentach porusza ciężkie tematy, ale ostatecznie pozostawia po sobie bardzo pozytywne emocje 🧡

Zawsze pozostaje przynajmniej okruch...

Oscar Dunleavy słynął z najlepszych na świecie tart jabłkowych.

Książka jest...

KIEDY MIAŁEM 7 LAT, ZACZĄŁEM TĄ KSIĄŻKĘ I OD RAZU ZOSTAWIŁEM. TERAZ MAM 10 LAT I UZNAŁEM, ŻE WTEDY MI JEJ KLIMAT PO PROSTU NIE PASOWAŁ. WIDAĆ, ŻE SIĘ ZMIENIŁEM. POSTACIE W KSIĄŻCE SARAH TEŻ SIĘ ZMIENIAJĄ... CHOĆ NIE W TEN SPOSÓB.

CIASTO ze szczyptą nadziei to zdecydowanie obyczajówka. Ale jaka! Nie czytam obyczajówek. Czemu więc sięgnąłem po to? Bo miałem nadzieję, że spodoba mi się... A o nadziei jest sama książka. Szybka fabuła jest taka - Oskar i Meg się przyjaźnią. Pewnego dnia jednak muszą się rozdzielić, bowiem Meg, nie chcąc, jedzie do Nowej Zelandii. Gdy jej dom na 6 miesięcy wynajmuje Paloma, dowiaduje się od Oskara o Meg. Czyta schowany list pod materacem, w której Meg wyznaje o miłości do Oskara. Chcąc zdobyć jego serce, podmienia list i wysyła do Oskara. Meg wie o liście od Palomy... Ale nie wie, że to co tam jest napisane, jest oszustwem. Oskar, który pełen wielkich przeżyć, wskakuje do wody na molo na rozpędzonym rowerze. Czy coś tak absurdalnego jak tarta jabłkowa pozwoli zdemaskować oszustwo Palomy?
Jakie oszustwo? Tego nie powiem.

Książka warta uwagi i poruszająca czytelnika w jakiś sposób. Nie nachalnie, ale jednak dobitnie. Mimo niewielkiej ilości stron było wszystko to, czego było trzeba tej historii. Radość, smutek, wspomnienia, żal i nadzieja. I oczywiście cała masa tart jabłkowych.
Polecam każdemu, a szczególnie młodym nastolatkom, choć tak naprawdę każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie.

Czasami zastanawiam się, czemu wcześniej nie trafiałem na książki typu "Ciasto ze szczyptą nadziei", czy inne wybierałem? A może po prostu nie było takiej tematyki? Myślę oczywiście o latach, kiedy o życiu wiedziałem tyle, że guma Turbo musi mieć obrazek z autem, którego nie mam, a oranżada kosztuje maksymalnie 50 groszy.

Jest to historia, która odpowiada na pytania z serii "miałem przyjaciela w dzieciństwie, wyjechałem na chwilę i już go nie mam". Meg wyjeżdża, wraca, no i jej najlepszy przyjaciel w międzyczasie znika. Oj jest dość smutno, wszyscy myślą że Oskar umarł. Im dalej tym więcej się dzieje, dowiadujemy się, że chłopiec piecze (czy też piekł) najlepsze tarty jabłkowe jakie każdy w jego otoczeniu jadł. Bardzo smutna, a zarazem ciepła historia. O przyjaźni, o znikaniu, o fałszywych osobach. Jest też tytułowa nadzieja, a ona, cóż, nigdy nie umiera, prawda? 😉 Mimo, że książka jest krótka, to wciąga bardzo. Miałem wiele przyjemności z lektury. Okazuje się, że nawet morze może sprawić mi przyjemność. 😁

Mocno zżyłem się z bohaterami, wciągnęli mnie do swojej miejscowości na dobre. Na 100% książkę przeczytam jeszcze nie raz, czy dwa...

"Jest noc, ale ja już wypatruję kolejnego dnia."

Jest to historia, która odpowiada na pytania z...

Książka magiczna, rewelacyjna, porywająca i chwytająca za serce.
Czytałam książkę mojemu 9 letniemu synowi przed snem. Początkowo zaskoczył mnie język bardzo piękny z wieloma porównaniami cudownymi opisami. Pomyślałam - czy dziecko da sobie radę czytając ją samodzielnie - ale myślę że tak biorą pod uwagę że książka jest dla dzieci 12+.
Książka porusza bardzo ważne w dzisiejszych czasach tematy - przyjaźń, zaufanie, miłość, nienawiść, zazdrość itp. Do tego pokazuje że w szkole nie zawsze jest kolorowo, że rówieśnicy potrafią być okropni i nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę jakie to może mieć konsekwencje.
Co wieczór nie mogłam doczekać się co będzie dalej ( mój syn też )i jako dorosła osoba napawałam się językiem i emocjami tej książki.
Bardzo bym chciała aby ta książka była szkolną lekturą, bardzo bym chciała aby trafiła w ręce każdego dziecka.
Jest to jedna z niewielu książek dziecięcych która aż tak mocno na mnie wpłynęła i mnie poruszyła a jednocześnie zafascynowała. Mój syn był bardzo zawiedziony kiedy skończyliśmy ją czytać ponieważ bardzo polubił tych bohaterów.

Książka magiczna, rewelacyjna, porywająca i chwytająca za serce.
Książka porusza bardzo ważne w...

Moja opinia na blogu:

Akcja: 9/10
Sposób pisania autorki: 9/10
Okładka: 8/10
Kreatywność: 9/10

Uwielbiam tą książkę . Zdecydowanie 12/11+ . Polecam :)

Uwielbiam tą książkę . Zdecydowanie 12/11+ . Polecam :)

Ta książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Była lekka i miała w sobie vibe. Przyznam że jest to idealna książka dla osób które zaczynają swoją przygodę z czytaniem.

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam