Sto godzin nocy

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Honderd uur nacht
9788365341952
Róża_Bzowa

Zbuntowana nastolatka, burza emocji i Nowy Jork pogrążony w ciemności. Wciągająca powieść dla młodzieży o ucieczce, dojrzewaniu i bliskości w obliczu zagrożenia. Mam czternaście lat. Mój ojciec nosi sztruksowe spodnie i lubi obserwować gwiazdy. A, no i – prawie zapomniałam – w zeszły wtorek zniszczył świat. Gdy 14-letnia Emilia dowiaduje się, że jej ojciec zrobił coś okropnego, postanawia...

Gdy 14-letnia Emilia dowiaduje się, że jej ojciec zrobił coś okropnego, postanawia zostawić za sobą wszystko: rodzinny Amsterdam, beznadziejnych rodziców i całe dotychczasowe życie – i uciec do Nowego Jorku.

Wszystko ma dokładnie zaplanowane. Bilet na samolot – kupiony. Mieszkanie – wynajęte przez internet. Mapa metra – wydrukowana. Ale na miejscu nic nie idzie zgodnie z planem. Mieszkanie, które wynajęła, nie istnieje, a do miasta zbliża się niszczycielski huragan Sandy. Razem z dwoma przypadkowo poznanymi chłopakami i pewną odważną małą dziewczynką Emilia przygotowuje się na uderzenie żywiołu.

Kto by pomyślał, że największa burza w jej życiu dopiero nadchodzi…

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-sto_godzin_nocy.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-sto_godzin_nocy.html

brummbrumm | 2019-06-13

Brak akcji zarówno w sferze wydarzeń, jak i relacji między bohaterami. Huragan też nie bardzo przekonujący... szkoda czasu.

MoWi | 2019-04-28
Przeczytana: 30 marca 2019

"...Autorka ukazuje w tej powieści dwa światy...
Świat nastolatków, samotnych, niezrozumiałych. Z problemami, których rodzice nie rozumieją. Tych wrażliwych, patrzących na świat inaczej niż większość. Tych, którzy chcą żyć inaczej i nie chcą dołączyć grzecznie do reszty. Uciekających z domów i tych, którzy zamykają się we własnym świecie.
I świat rodziców, którzy nie rozmawiają z nastoletnimi dziećmi. Czasem brakuje im dla nich czasu, często chcą ich po prostu chronić i nie poruszają pewnych tematów. A może wierzą, że dzieci nie dostrzegają pewnych spraw? Tak łatwiej, tak wygodniej… Dorośli, którzy też bywają samotni, czasem żałośni w swych pragnieniach… Popełniają błędy, wstydzą się do nich przyznać. Szczególnie przed najbliższymi…. To o nich jest ta historia. "

kultur-alnie | 2019-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Mam wrażenie, że znowu książka wywołująca ogrom pozytywnych komentarzy i ocen, nie wzbudza we mnie szczególnych emocji i nie okrzyknęłabym jej mianem super ciekawej pozycji dla młodzieży.
Tak, to powieść o dorastaniu 14-letniej Emilii i jej współtowarzyszy, których poznaje w Nowym Jorku, do którego uciekła w związku z niefajnym szumem wokół jej ojca. Tak, to książka o tym, jak szybko wirtualny świat może zawładnąć tym realnym i zniszczyć komuś życie. Tak, to historia samotności i rozżalenia, połączonego z poczuciem niezrozumienia, jakie często towarzyszy nastolatkom, ale również opowieść o rodzącej się przyjaźni, o tolerancji.
Wszystko pięknie i to dobra książka, ale mogłam się od niej oderwać i nie uważam, żeby na tle podobnych powieści dla młodzieży wyróżniała się czymś szczególnym.

Buba | 2019-03-26
Przeczytana: marzec 2019

"Trzydzieści sekund czekamy w śmiertelnej ciszy. Słyszymy gdzieś w oddali trzask rozbijanego szkła.
Wycie syren. A ciemność trwa. Najciemniejsza w tym stuleciu. Nigdzie nie pali się choćby lampka kontrolna.
Zgasły wszystkie wyświetlacze.
- Już się nie zapala. - Głos Abby drży.
(...)
Seth (...) podchodzi do okna i wygląda na zewnątrz.
- Jezu - mówi. - Cała ulica jest ciemna. kompletnie nic nie widać... Żadnych budynków w oddali.
Gigantyczny kawał miasta jest bez prądu!
Podchodzę do niego po omacku i podciągam żaluzje. Huraganowe niebo jest tylko odrobinę mniej czarne
od domów. Sandy nie obchodzi, że nie mamy już światła. Przewala się z niemiłosiernym zawodzeniem
i szarpie oknami. Szyba na chwilę się nadyma, a przy kolejnym podmuchu wiatru wygina do środka.
Seth i ja jednocześnie spuszczamy żaluzję.
Bo wyobraź sobie: gdyby szyba się rozbiła, kiedy wyglądasz na zewnątrz, w twarz uderzyłby cię deszcz
odłamków szkła. Gdzie miałby szukać pomocy człowiek zraniony w czasie...

ciociaebi | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Wybrałam idealne warunki atmosferyczne do czytania tej książki lub pogoda za oknem dostosowała się do fabuły, którą poznawałam. Tak czy inaczej, "Sto godzin nocy" to książka wyjątkowa; zwyczajna historia dla nastolatków, mająca w sobie coś nadzwyczajnego. Urzekła mnie, a niektóre cytaty miałam ochotę podkreślić, co pewnie bym zrobiła, gdyby nie był to biblioteczny egzemplarz. ;)

Ta namiastka dystopii w świecie rzeczywistym (i wśród prawdziwych wydarzeń!) wywołała we mnie emocje i nie pozwoliła się od siebie oderwać. W innym wypadku musiałabym wymienić błędy logiczne, jakie tak mnie uderzyły. Kaman, migrena w takiej chwili?

Ciutwięcej | 2019-03-06

To jest książka zdecydowanie warta polecenia! Więcej w tekście na moim blogu: http://ciutwiecej.pl/2019/03/ksiazka-sto-godzin-nocy/

Horror | 2019-03-03
Przeczytana: marzec 2019

Bardzo brakuje książek dla młodzieży, które zachowywałyby podobnie wysoki poziom. To przyjemna obyczajówka, w której oprócz portretu psychologicznego głównej bohaterki liczą się realne różnice ekonomiczne i klasowe między bohaterami. Anna Woltz nie wygładza pewnych zachowań tylko po to, żeby uczynić opowieść bardziej moralizatorską: w "Stu godzinach nocy" czternastolatka jednorazowo pije alkohol i nie doprowadza jej to do życiowych tragedii czy złych decyzji (i chwała za to!). Pierwszoosobowa narracja jest poprowadzona bardzo dobrze - ograniczanie zbędnych (a możliwych do wtrącenia) pouczeń działa jej zdecydowanie na korzyść.

Syl_wina | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Świetna powieść o dojrzewaniu. Przede wszystkim o dojrzewaniu do bycia sobą, do zaakceptowania siebie, (a także) innych. O dojrzewaniu do przyjaźni, do miłości i do dorosłości. Bardzo dużo w niej emocji, ale także trudnych spraw. Emilia, Seth i Jim to trójka nastolatków, których los w dość przypadkowy sposób ze sobą łączy. Jest jeszcze dziewięcioletnia Abby, siostra Setha. Najmłodsza, ale czasami najbardziej dojrzała z tego grona. Jednak, mimo młodego wieku bohaterów, każde z nich zostało już dotkliwie potraktowane przez życie. Zmagają się z problemami, których sprawcami byli/są ich rodzice. A oni muszą zmierzyć się z rzeczywistością, która często ich przerasta. Dlatego uciekają - dosłownie i w przenośni. Tymczasem bardzo groźny huragan sprawia, że nie mogą już uciec, schować się. Zostają uwięzieni we własnym towarzystwie, w ciemnym nowojorskim mieszkaniu. Bez prądu, a co za tym idzie telefonu, internetu, telewizji, światła i wody. Zostają tylko oni i ich problemy.
Przyznam, ze...

Blaszka | 2019-01-29

Czy ja mam ciągle 17 lat?