Licencja na dorosłość

Okładka książki Licencja na dorosłość Małgorzata Karolina Piekarska
Okładka książki Licencja na dorosłość
Małgorzata Karolina Piekarska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Klasa Pani Czajki (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Klasa Pani Czajki (tom 3)
Nasza Księgarnia
2019-02-27
2019-02-27
Licencja na dorosłość klasa pani Czajki LOteria Małgorzata Karolina Piekarska

Okładka książki Aleksander Sochaczewski. O Syberii pędzlem i piórem Anna Milewska-Młynik, Małgorzata Karolina Piekarska, Tadeusz Skoczek, Aleksander Sochaczewski
Aleksander Soc... Anna Milewska-Młyni...
Okładka książki LISTA MOCY. Edycja specjalna. 100 wyjątkowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918-2018 Ilona Berezowska, Beata Dązbłaż, Agata Jabłonowska-Turkiewicz, Iwona Kucharska, Paulina Malinowska-Kowalczyk, Andrzej Medyński, Małgorzata Karolina Piekarska, Romulad Schmidt, Maciej Turkiewicz
LISTA MOCY. Ed... Ilona Berezowska, B...

Mam nadzieję, że będzie kolejna część bo to zakończenie to tak jakby nie było w ogóle zakończenia tylko historia urwana w połowie.

Nie odmówiłam sobie przyjemności zapoznania się z dalszym ciągiem historii bohaterów "Klasy pani Czajki" i "LO-terii", chociaż nie miałam zbyt wysokich oczekiwań, bo po odświeżeniu sobie poprzednich części po latach mój stosunek do nich stał się bardzo krytyczny. Momentami fabuła była dosyć naciągana. Może za dużo true crime się naczytałam i nasłuchałam, bo wydaje mi się, że Bazyli na początku historii zapowiadał się raczej jako kandydat na uciążliwego stalkera, niż na idealnego męża. No i szczypta klasizmu w postaci historii z fabryki czekolady - to, że Aleks (czy biały Michał, nie pamiętam już w tej chwili) nie chciał skończyć tak, jak jego koledzy i koleżanki z fabryki, to jeszcze może trochę jestem w stanie zrozumieć (chociaż już samo traktowanie pracy fizycznej jako synonimu życiowej przegranej jest już dość klasistowskie, to samo zresztą widać w historii Kaśki),ale to, że Aleks, patrząc na ludzi w teatrze, był w stanie po ich twarzach rozpoznać, że nie są takimi samymi ludźmi, jak ci ludzie z fabryki, jest już dla mnie niepojęte... Zakończenie książki jest dosyć przewidywalne, ale podobało mi się, myślę, że każdy może w nim odnaleźć jakiś moment ze swojego życia. Przyjemna lektura, jeśli ktoś zna poprzednie części z dzieciństwa, ale nic więcej.

Książka dla nastolatków, pisana językiem młodzieży rozumianym przez dorosłych. Wszystko byłoby okej, gdyby nie to, że autorka zatrzymała się w 2010. Książka ciągnie się jak wata, przeczytałam tylko dlatego, żeby skończyć serię i mieć to z głowy.

Bardzo zżyłam się przez wszystkie trzy części z tymi niedoskonałymi bohaterami, czekam na kolejną część ;) Poza tym audiobook w interpretacji Pana Zadury-mistrzostwo!

Ogólnie bardzo fajne zakończenie serii. W ogóle dobrze, że jakiekolwiek zakończenie powstało, biorąc pod uwagę jak zakończyła się "LO-teria", ale... czy tylko ja zauważyłam sporo nieścisłości? Głównie mieszanie imion. Na przykład ta sama osoba na jednej stronie ma na imię Mirek, a na następnej już Jasio - pamiętam, że to malutka postać była i tylko raz się pojawiła, ale właśnie przez tą pomyłkę zapamiętałam. Albo lokator Michała: raz jest Zygmunt, a chwile potem Bazyli. I jeszcze dopatrzyłam się takiego błędu w postaci małej Wioletki, bo raz została nazwana Weroniką. Może się czepiam, ale ja odebrałam to tak, jakby autorka napisała tą ostatnią część strasznie niechlujnie.
To co też mnie leciutko irytowało i lekko motało mi w głowie to chronologia, ale zdaje sobie sprawę, że nie łatwo jest przedstawić bieg wydarzeń z perspektywy kilku bohaterów, z których każdy robi co innego i do tego jest w innym mieście.
Czy Kamila przestała mnie irytować? Nie. Zdecydowanie jest to najmniej lubiana przeze mnie postać w całej serii. Za to moją ulubioną postacią jest Czarny Michał, a zaraz za nim Marcin z Maćkiem. Żeńskie postaci w całej serii mnie często irytowały ;)
Reasumując: całą serie polecam nastoletniej młodzieży, jak i starszym czytelnikom, a nawet rodzicom. Przedstawione na stronach tej serii wydarzenia są wzięte z życia. I to, niestety, każde: choroba rodzica, utrata rodzica, utrata dziecka, krzywda wyrządzona dziecku, rozstanie rodziców, przemoc domowa, pierwsze miłości, zawody miłosne, dylematy szkolne, problemy finansowe - to wszystko tu jest. A czasami warto oderwać się od fantastyki czy romansu i nawet najlepszy reportaż zastąpić powieścią, którą napisało życie.

super ksiażka

super ksiażka

Sporo lepsza od LOterii, ale Klasy Pani Czajki nie przegoni.

Sporo lepsza od LOterii, ale Klasy Pani Czajki nie przegoni.

Super! Polecam wszystkim.

Super! Polecam wszystkim.

Niestety czuję się jakbym po prostu zmarnowałą bardzo wiele czasu czytając tą serię.
Główne bohaterki prawie wszystkie są niezwykle irytujące i zastanawia mnie to...
Czy my wszystkie się tak zachowywujemy, czy to tylko głupie gęsi na kartach tej książki...
Ogólnie sporo stereotypów i generalizowania. Okropnie irytowała mnie niemal połowa książki, ale postanowiłam, że dowiem się jak to się skończy i co?
G... tak. Zakończenie tak mdłe i bez sensu jak w większości czasu ta seria.

Super powrót do dawnych czasów :) Poprzednie części czytałam będąc mniej więcej w wieku bohaterów i miło jest dowiedzieć się, jak dalej potoczyły się ich losy. I dorastać razem z nimi ;)
Przez liczbę bohaterów mamy tutaj sporo wątków, co prowadzi też do sytuacji, że niektórym z nich poświęcone jest znacznie mniej stron niż w poprzednich częściach.
Każdemu, kto czytał poprzednie części polecam wrócić do tego świata i przeczytać tę część.

Każdemu, kto czytał...

• Audiobooki
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Licencja na dorosłość