Pamięć miłości

2011-03-01
Andrzej Szulc
miłość uczucia Afryka Sierra Leone
Inne

Książka godna przeczytania. Raczej rzadko poruszana w książkach tematyka wojny domowej w Sierra Leone. Co zdecydowanie wpływa na moją opinię. Przejmująca, momentami wstrząsająca opowieść o przyjaźni, miłości, a przede wszystkim o wojnie. Wielowątkowa historia, poruszająca losy osób zmagających się że stresem pourazowym. Napewno nie jest to lektura małostkowa, z przewidywalnym zakończeniem. Mimo trudnego tematu książkę czyta się dobrze i nie można się od niej oderwać. Wielki ukłon w stronę autorki za styl.

Wstrząsająca podróż do kraju ogarniętego powojenną traumą. Sierra Leone to kraj, którego historia jest mało znana w Polsce. Aminatta Forna w losach kilku postaci ukazuje bolesne doświadczenia całego narodu. Adrian, brytyjski psycholog, przyjeżdża do Afryki, by pomagać ofiarom wojny. Szybko jednak zaczyna pojmować, jak ogromna jest skala cierpienia jego pacjentów i jak bezradny jest w obliczu ich tragedii. Wkrótce zaprzyjaźnia się z chirurgiem Kaiem, który również ukrywa mroczną, wojenną tajemnicę. Nie chce wyjawić Adrianowi, dlaczego dręczą go koszmary. Psycholog poznaje też losy dwójki pacjentów - umierającego Eliasa oraz cierpiącej na fugę dysocjacyjną Agnes. Coraz bardziej zagłębia się w ich historie. Tymczasem na jego drodze staje piękna Mamakai... To trudna, lecz pasjonująca opowieść. Otwiera oczy na ogrom cierpienia, którego często nie jesteśmy świadomi.

Czy istnieje lepszy sposób na przetrwanie zimnej, szarej i deszczowej jesieni niż przeniesienie się do rozgrzanej słońcem Afryki? Do jej zakątka, w którym nigdy wcześniej nie byliście?
Zapraszam Was na wyjątkową literacką wyprawę do położonego w zachodniej Afrycie niewielkiego państwa Sierra Leone. Zastrzegam jednak, że nie będzie to wyprawa na rajskie plaże czy do luksusowych resortów. Zapraszam w podróż do kraju ogarniętego powojenną traumą, którego mieszkańcy zmagają się na co dzień z dziesiątkami problemów, nie tracąc przy tym pogody ducha. "Ludzie myślą, że wojna jest najgorszą rzeczą, jaką widział ten kraj; nie mają pojęcia, jak wygląda pokój. Ile odwagi wymaga proste przetrwanie." (str. 316)

Powieść Aminatty Forny ma dwóch głównych bohaterów i rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych, które dzieli kilkadziesiąt lat i krawa wojna domowa. Adrian Lockheart, brytyjski psycholog, przyjeżdża do Sierra Leone, by pomagać ludziom, którzy doznali traumy w wyniku działań wojennych. Szybko aklimatyzuje się w nowym miejscu i zaprzyjaźnia się z chirurgiem Kaiem i psycholożką Ilianą. Jednym z jego pacjentów jest umierający Elias Cole, który traktuje Brytyjczyka jak spowiednika i opowiada mu całe swoje życie, przenosząc go w lata 60-te. W pewnym momencie losy wszystkich bohaterów powieści splatają się ze sobą i eksplodują w dramatycznym finale.

Właśnie za to kocham literaturę: za niespodziewane odkrycia i zachwyty! Książka, którą spontanicznie dorzuciłam do zamówienia podczas zakupów na jakiejś megawyprzedaży w księgarni internetowej, tylko ze względu na przepiękną okładkę, okazała się jedną z najlepszych lektur tego roku!
Nie do końca potrafię określić, co dokładnie mnie w tej powieści urzekło. Sama historia owszem jest ciekawa, ale nie powala ani oryginalnością ani przesłaniem. Ale jest w prozie Aminatty Forny coś, co przykuwało mnie do tej książki i nie pozwalało się oderwać od kolejnych stron. Być może jest to niezwykle barwnie zarysowany obraz kraju, którego w ogóle nie znam? Opisy egzotycznych miejsc i zwyczajów, czy nawet codziennego życia tak innego niż to, które prowadzimy na co dzień w Europie? A może specyficzna atmosfera lub świetnie wykreowani bohaterowie? Albo piękny język? Nie wiem, ale dawno nie czytałam książki z taką przyjemnością!
GORĄCO POLECAM!

"Ludzie wymazują to, co się stało, majstrują przy prawdzie, tworzą własną wersję wydarzeń, wypełniając puste miejsca. Wersję prawdy, która stawia ich w dobrym świetle, w której nie będzie miejsca na to, co zrobili i czego nie odważyli się zrobić, w której zadba się o to, żeby nikt nie obarczył ich winą." (str. 392)

Więcej recenzji na moim blogu: www.katalog-tytulowy.blogspot.com
Zapraszam!

Przyjmująca, smutna, momentami mroczna opowieść o miłości, przyjaźni, zdradzie i poświęceniu.
Akcja biegnie dwutorowo, odsłaniając stopniowo tajemnice z przeszłości bohaterów, którzy uwikłani są w skomplikowane relacje i zmagają się z traumatycznymi wspomnieniami.
Bardzo wstrząsające są retrospekcje wojenne, które pokazują Afrykę jako kontynent pełen krwawych porachunków etnicznych. Ofiary masakr i niewyobrażalnej przemocy muszą same zmagać się z demonami przeszłości i psychicznymi urazami. Tylko nieliczni potrafią im pomóc. Jest wśród nich jeden z głównych bohaterów, ale jego działania, mimo iż skuteczne, to tylko kropla w morzu potrzeb.

Czyta się tę powieść z wielkimi emocjami. Ze względu na mroczną i wstrząsającą tematykę nie jest to lektura lekka i przyjemna, a jednak trudno się od niej oderwać, gdyż chce się poznać losy postaci.

Na uwagę na pewno zasługuje też literacki styl.

Ta ksiazka to prawdziwe studium psychologiczne czlowieka- pasja, nsmietnosc,obsesja i udreczenie. Polecam tym co lubia sie troszke zastanowic nad tym co istotne bardziej lub mniej w lekturze.

Intrugujaca postać angielskiego profesora, który spędził swoje życie w Sierra Leona. Losy bohaterów stykają się z wojną domową.

• Afryka

Aminatta Forna Pamięć miłości Zobacz więcej