Kamienie przodków

Okładka książki Kamienie przodków Aminatta Forna
Okładka książki Kamienie przodków
Aminatta Forna Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą literatura piękna
Seria z miotłą
Ancestor Stones
W.A.B.
2008-01-01
2008-01-01
Ewa Horodyska
Afryka kobiety literatura brytyjska literatura piękna

„Kamienie przodków” to książka na pewno nie na jeden wieczór.
Pełna jest opisów, historii, wymaga od czytelnika pełnego skupienia. Przeplatają się w niej losy odważnych i zdeterminowanych kobiet. Główne bohaterki to wojowniczki, dążące do zmiany własnego losu. Zagłębiając się w ich historie można jednocześnie poznać tradycję, kulturę oraz zwyczaje.

„Kamienie przodków” to książka od kobiety, dla kobiet, o kobietach.

„Kamienie przodków” to książka na pewno nie na jeden wieczór.

„Kamienie przodków”...

Zgadzam się z opinią, że na tej książce trzeba się mocno skupić, bo łatwo o pomylenie osób i faktów. Co nie zmienia jednak mojej opini, że to książka naprawdę dobra, pisana niezwykle obrazowym i pełnym metafor językiem.

Przeplatające się losy czterech kobiet. Bardzo ciekawa -pięknie opisująca nieznany mi kontynent. Natomiast forma mnie nie przekonuje. Losy bohaterek są przeplatane. Niestety, przed przeczytaniem każdego rozdziału musiałam cofnąć się, aby przypomnieć sobie daną kobietę. Nie jest to lektura na jedną noc, wymagająca skupienia. Ale warta przeczytania.

2041

Nie wątpię wcale w to, że "seria z miotłą" to wartościowe powieści. Niestety, ja zawiodłam się na kolejnej. Nie chcę powiedzieć, że to zła książka. Chcę tylko powiedzieć, że jest to książka kompletnie do mnie nietrafiająca. Szkoda.

Jak różnie toczą się losy w jednej rodzinie. Różnorodność zwyczajów, wierzeń, możliwości, szans życiowych. Wszystko znajdziemy w tych opowieściach. I jeszcze czas. Od 1923 roku do 2003 - zmiany, kolejne pokolenia, spojrzenie dzieci i dorosłych. Kobiece spojrzenie, kobiecy los.

Narratorkami i głównymi bohaterami książki są cztery kobiety. Poetycko napisana książka, subtelnie pokazująca zmiany zachodzące w Afryce w XX. Niestety - chwilami wieje nudą.

1970

Książki należące do Serii z miotłą to powieści intrygujące, nieraz prowokacyjne i nakłaniające do przemyśleń. Są to utwory pisane przez kobiety, skierowane głównie do płci pięknej, ale przypuszczam, że mężczyźni również znaleźliby w nich coś dla siebie. Owa seria cechuje się fantastycznymi okładkami oraz fabułą, która porusza ważne życiowe kwestie. Do tej pory udało mi się przeczytać jedynie Ból kamieni [moja opinia TUTAJ]. Na szczęście nadszedł czas na kolejną powieść o podobnym tytule, czyli Kamienie przodków autorstwa Aminatty Forny - pisarki, dziennikarki i producentki programów telewizyjnych dla BBC, urodzonej w Sierra Leone i mieszkającej w Wielkiej Brytanii.

Mieszkająca w Londynie Abie przybywa do Afryki, gdzie znajdują się kawowe plantacje Kholifa Estates, należące do jej zmarłego dziadka. Przed kobietą staje poważne wyzwanie - musi zająć się plantacjami, gdyż jest jedyną spadkobierczynią, nadającą się do podjęcia tak odpowiedzialnej funkcji. Abie ma okazję do bliższego poznania swojej rodziny, co umożliwiają jej opowieści ciotek - Asany, Mariamy, Hawy oraz Serah. Każda z nich jest córką czterech z jedenastu żon dziadka, co nie jest zbyt wielkim wyczynem, biorąc pod uwagę to, iż wielożeństwo jest zwyczajnym zjawiskiem w ich społeczności.

Powieść składa się z prologu i epilogu, w których zapoznajemy się z Abie, oraz czterech rozdziałów złożonych z podrozdziałów, gdzie każdy z nich jest przeznaczony innej ciotce. Nasiona opisują dzieciństwo ciotek, głównie wspomnienia dotyczące ich matek oraz więzi, jakie miały ze swoimi rodzicielkami. Marzenia - ważne relacje, mające istotny wpływ na dalsze życie kobiet oraz targające nimi pragnienia. Z kolei rozdział Sekrety nawiązuje do tajemnic skrywanych przez ciotki, z którymi postanawiają podzielić się z młodszą i mniej doświadczoną kobietą. Natomiast Następstwa mają związek z ich doświadczeniami związanymi z rewolucją toczącą się w kraju.

Zdjęły brzemię przeszłości z własnych barków i przekazały mnie. Nie postrzegałam tego jako ciężaru, wcale nie. Raczej jako skarbnicę wspomnień, przeżytych żywotów i odebranych nauczek, pokonanych lęków i zaznanych przyjemności. *

Każda ciotka jest inna, posiada swój odrębny świat i własne tajemnice, co nadaje pikanterii całej powieści. Asana to córka najstarszej żony dziadka, wdowa pełna godności, ale i wyniosłości. Mariama - stara panna, której niektórzy nie rozumieli i woleli unikać. Hawa to kobieta przepełniona goryczą i rozczarowaniem, której los męża stanowi swoistą tajemnicę. Natomiast Serah jest rozwódką i rodzoną siostrą ojca Abie, która zawsze traktowała swoją siostrzenicę w niezwykle serdeczny sposób.

Tak nam się układało życie w tamtych czasach. A ty, słyszę, jak rozmawiasz ze znajomymi. Masz tak wiele, a mimo to nawet nie wiesz, że żyjesz. My musiałyśmy same szukać odpowiedzi, ulepić je z powietrza albo ściągnąć z nieba. **

Ciotki dzielą się swoimi spostrzeżeniami i poglądami na różne sprawy, zdając sobie sprawę z tego, iż Abie nie zawsze jest w stanie zrozumieć ich punktu widzenia, ponieważ wychowywała się w zupełnie innych czasach. Niemniej jednak, opowiadają jej o swoich zmaganiach, przeżyciach i tajemnicach. Są to kobiety proste, przyzwyczajone do życia pozbawionego wygód, a jednocześnie dumne ze swojego pochodzenia i oddane tradycjom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, co nie wyklucza ich prób zmiany swojego przeznaczenia.

Szczęście przypomina połączone sadzawki, między którymi przepływa woda. Jedna taka sadzawka może być wyschnięta, podczas gdy druga się przelewa. To samo jest ze szczęściem w życiu. Niektórzy ludzie mają wszystko. Inni nie mają nic. Ludzie, którzy dużo mają, po prostu to otrzymują, cały zasób szczęścia należny właściwie komuś innemu. ***

Podczas lektury miałam możliwość poznania obyczajów i obrzędów mieszkańców Czarnego Lądu, które często okazywały się niezwykle szokujące, a momentami nawet wprawiające w zakłopotanie. To, co dzieje się w niewielkiej afrykańskiej społeczności jest zupełnie odmienne od tego, co znam i w czym uczestniczę na co dzień. Cała ta tajemnicza otoczka sprawiła, że pochłonęłam tę powieść, jednocześnie rozkoszując się każdym pojedynczym słowem.
Każdy podrozdział tworzy samodzielną, kunsztownie zbudowaną całość. Aminatta Forna zręcznie ułożyła tę wielowątkową historię, chociaż przyznam szczerze, że lektura byłaby bardziej przystępna, gdyby wydarzenia z określonego okresu życia danej ciotki, następowały od razu po sobie, a nie przeplatały się z podrozdziałami dotyczącymi losu kolejnych trzech kobiet. Forma, w jakiej przedstawione są poszczególne historie nie ułatwia czytania, ponieważ zaczynając kolejną część, nie pamiętałam wcześniejszych losów konkretnej kobiety.

Kamienie przodków to lektura niesamowicie poruszająca, napisana ze szczególną otwartością. Nie jest to powieść lekka, którą można przeczytać w jeden wieczór i zapomnieć o niej. Ten utwór wymaga koncentracji i skupienia, ponieważ tylko wtedy odbierzemy go we właściwy sposób. Warto podawać go sobie w odpowiednich dawkach, aby wczuć się w każdą z przedstawionych historii i poczuć ten nieokiełznany i niezwykły klimat, przepełniony tajemniczością.

* cytat ze str. 408
** cytat ze str. 167
*** cytat ze str. 104

Świetna. Nie spodziewałam się, że będzie tak dobra. Seria z miotłą to naprawdę dobre książki warte przeczytania.

Książka długo swoje odleżała na półce zanim się za nią zabrałam. "Seria z miotłą" to książki trudne, których nie da się przeczytać na jednym wdechu. Je trzeba przeżyć, rozsmakować się w nich i przede wszystkim zrozumieć. Wtedy jest sens ich czytania. Tak samo jest z tą pozycją. Każdy rozdział to nowe rozmyślania, przeżycia, doświadczenia tak różne od naszych. Mamy możliwość poznać inną kulturę, ich zwyczaje i tradycje. Czas książce poświęcałam wieczorem, kiedy mogłam się na niej tylko skoncentrować i przenieść w świat tak odległy dla mnie i nieznany. Polecam wszystkim którzy są ciekawi innych kultur.

Aminatta Forma to urodzona w Sierra Leone i mieszkająca w Wielkiej Brytanii pisarka, dziennikarka i producentka programów telewizyjnych dla BBC, głównie o Afryce. Kamienie przodków to druga powieść Autorki, wydana i przetłumaczona na wiele języków, a pierwsza jaką miałam przyjemność czytać.

No właśnie „przyjemność” to chyba jednak nienajlepsze słowo, no ale zacznijmy od początku. Abie to najmłodsza, mieszkająca w Anglii, latorośl z rodziny Kholifa. Po tym jak dowiaduje się, że została jedyną spadkobierczynią plantacji kawy, które niegdyś należały do jej dziadka, wyrusza do Afryki, aby obejrzeć swoje dziedzictwo. Na miejscu spotyka swoje cztery ciotki (a teraz uwaga, skupcie się!) – córki czterech z jedenastu żon dziadka, z których każda opowiada jej swoją historię. I wszystko byłoby w porządku, gdyby Autorka zachowała jakąkolwiek logikę w tych opowieściach, tymczasem wszystko jest tak wymieszane, że już po paru stronach nie wiemy kto jest kim, o kim aktualnie czytamy, co właściwie się dzieje i kogo to dotyczy, jednym słowem jeden wielki chaos. Ten cały miszmasz sprawia, że książkę czyta się mozolnie, i zamiast relaksu mamy ciągłe nerwy, że po raz kolejny zgubiliśmy wątek, nie pomaga nawet drzewo genealogiczne rodziny Kholifa, które Autorka łaskawie zamieściła na początku książki.

Kamienie przodków to powieść o kobietach, o ich zmaganiach z życiem, o ich obyczajach i kulturze, to powieść o Afryce nękanej licznymi rozłamami politycznymi w latach 1926 – 1999. Uważam, że pomysł na książkę był dobry, ale niestety został całkowicie, jeśli można użyć takiego słowa, spartaczony, a czytelnik zamiast ciekawej i wciągającej książki, dostał zmiksowany i chaotyczny zbiór niespójnych rozdziałów. Nie polecam.

• Seria z miotłą
  • Afryka