W pogoni za nazistą. Tom 2

Okładka książki W pogoni za nazistą. Tom 2 Joanna Jax
Okładka książki W pogoni za nazistą. Tom 2
Joanna Jax Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: W pogoni za nazistą (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
W pogoni za nazistą (tom 2)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2022-05-24
2022-05-24
#wojna #nazizm #tajemnica #zabójstwo #zdrada

Lubicie Indianę Jonesa❤️?

Jeśli tak, to klimat książki Wam się spodoba.
Jest rok 1946. Co łączy oficera amerykańskiego wywiadu, młodą Polkę, niemieckiego dziennikarza, zaufanego człowieka Martina Bormanna i żołnierza SS? Wspólny cel: dorwanie nazistowskiego zbrodniarza wojennego. W tej powieści nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Każdy ma swoje tajemnice. Nie dziwią więc intrygi, morderstwa, spiski, ucieczki i poszukiwania. Do tego dochodzą ukryte skarby nazistów w alpejskich grotach, przerzut zbrodniarzy wojennych do Ameryki Południowej dzięki pomocy (za duże pieniądze) Watykanu, budowanie tajnych enklaw nazistowskich w Argentynie. W tle przemiany geopolityczne, które bezpośrednio rzutują na losy bohaterów powieści.
Poszukiwanie ukrytego złota nazistów oraz pogoń za ukrywającym się zbrodniarzem wojennym najpierw przez Europę, a potem przez Ameryki, obfituje w zaskakujące zwroty akcji. Powieść może na początku zagmatwana, bo tyle osób szuka tytułowego nazistę i każdy ma z nim związaną historię, jednak jest wciągająca, czyta się ją szybko i przyjemnie. Mnie trochę zabrakło postaci w postaciach (emocji, uczuć, przeżyć wewnętrznych itp.).

Poruszony w powieści temat poszukiwania zrabowanych dzieł sztuki i przerzutu zbrodniarzy wojennych do Ameryki Południowej bardzo mnie zainteresował, więc jeżeli czytaliście dobrą książkę historyczną lub reportaż, to proszę o polecenie tytułów 🙂

Lubicie Indianę Jonesa❤️?

Jeśli tak, to klimat książki Wam się spodoba.

Tę historię spokojnie można było zamknąć w jednym tomie. Zdecydowałam się na przeczytanie drugiego, ale niestety był się jeszcze słabszy od pierwszego. Postaci pozostały płytkie i bez wyrazu, główna bohaterka na każdym kroku przypominała o tragedii, która ją spotkała (rozumiem, trauma, ale każdy zapamiętał to wydarzenie za pierwszym razem),a w dodatku dialogi okazały się kompletnie pomylone - bohaterowie wyrażali się tak, jakby akcja działa się współcześnie. Brakowało tylko, żeby wyjęli w którymś momencie smartfony z kieszeni. Kwestie czysto techniczne także pozostawiły wiele do życzenia. Dla przykładu wspomnę, że autorka w którymś momencie zmieniła adres kościoła, który miał duże znaczenie dla fabuły.

Lubię dobre zakończenia. Bohaterowie dostają to co im pisane, a ja na koniec w końcu posegregowałam kto jest kim.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przesłuchane i trochę wymęczone, przyznam. Myślę, że autorka mogła zamknąć historię w jednym tomie. W pewnym momencie poszukiwanie zbrodniarza nazistowskiego wydało mi się rozwleczone na maksa. Czasami traciłam już zainteresowanie historią. Plus za przemycenie wiedzy na temat drogi nazistów po końcu wojny i ich ucieczce do Argentyny.

Bardzo bardzo to kiepskie. Słuchając audiobooka łapałam sie na tym, że myślami jestem gdzieś daleko- akcja jak na grzybobraniu, dialogi denne, cała książka przegadana, przekleństwa, a poszukiwanie oprawcy po rozmiarze przyrodzenia to pomysł w ogóle od czapy- nie wiem jak coś takiego mogło sie w ogole znalezc w tekście. Szkoda na to czasu.

Kawał dobrej sensacji. Książka wymagająca, ale warta przeczytania. Słuchałem audiobooka, lektor przeczytał tę powieść świetnie.

Przeczytana jednym tchem . Zakończenie fajnie przemyślane. Bardzo polecam

Przeczytana jednym tchem . Zakończenie fajnie przemyślane. Bardzo polecam

Miałam nadzieję, że w drugiej części wiele sytuacji się wyjaśni i będę mogła już lepiej zorientować się w bohaterach, ale niestety nie. Dopiero końcówkę czytało mi się przyjemnie, może dla tego, że bohaterowie wrócili już do swoich prawdziwych imion i nazwisk i w dialogach można było znaleźć coś zabawnego. Jedyne, co podobało mi się w całości, to poruszenie przez autorkę kwestii masowej ucieczki zbrodniarzy wojennych z Europy na inne kontynenty. Mimo, że nie przekonałam się do tej powieści, Joanna Jax nadal należy do mich ulubionych pisarek.

Kolejny raz przełamuje swój opór i sięgam po książkę z gatunku, którego raczej nie czytam. Oba tomy to historie sensacyjne z wątkami kryminalnymi, a wszystko na tle wydarzeń historycznych II wojny światowej.
Podobały mi się. Było sporo bohaterów, którzy dodatkowo posługiwali się fałszywymi danymi. Żałowałam, że podczas czytania nie zrobiłam sobie rozpiski. Śledzą, ścigają i już go mają, ale jednak wymyka się z rąk. Przez całą historię widzimy jak poszczególni bohaterzy gonią króliczka. Każdy z innych powodów. Książka jest wciągająca i naszpikowana zwrotami akcji.

Książka Joanny Jax to nie powieść obyczajowa z historią w tle, ale sensacja dla kobiet w scenerii lekko historycznej. Więcej tutaj przepychanek, przebieranek, kamuflaży i chęci ugrania jak najwięcej we własnej sprawie aniżeli historycznych faktów. Czytelnicy, którzy szukają solidnej dawki powieści historycznej, na pewno jej tutaj nie znajdą. Mamy wprawdzie podjęty temat szeroko pojętej sytuacji nazistów po zakończeniu II wojny światowej, ale podany w sposób bardzo lekki.

• Przeczytane 2022
  • Sensacja