Ostatnie dni w Berlinie

Filia
2022-06-15
2022-06-15
Ewa Ratajczyk
wojna Berlin Rosja Niemcy rewolucja totalitaryzm literatura hiszpańska miłość romans

W uścisku historii

Piękna. Wzruszająca, wstrząsającą, prawdziwa. Przed chwilą przeczytałam ostatnią stronę i nadal płaczę, a to oznacza tylko jedno - ta książka dotyka serca.

Choć fabuła jest fikcyjna, autor doskonale wkomponował ją w realia historyczne, co sprawia że historia nabiera nowego wymiaru. Postacie dobrze wykreowani, a ich losy poruszają i trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

To jest naprawdę godna polecenia powieść. I choć zawiera kilkaset stron, jest wielowymiarowa, zwarta i ciekawa. Bohatera poznajemy jako dziecko, które doświadczyło okrucieństwa rewolucji rosyjskiej, a które to stały się bagażem i ciężarem w jego dalszym życiu. Jurij, chłopiec o hiszpańsko – rosyjskim pochodzeniu dorasta szybciej, niż wskazywałby na to jego wiek. Spotykamy go później w Berlinie, jako początkującego pracownika ambasady hiszpańskiej. Tam spotyka miłość swojego życia, tam doświadcza skutków narodzin nowego systemu totalitarnego, tam rozpoczyna walkę o przetrwanie. Czytając powieść pozostajemy w samym centrum wielkich wydarzeń historycznych, które wstrząsnęły Europą i które zmieniły ją na wiele lat. W powieści poznajemy też historie innych bohaterów, ale pomimo tego, że nie są zbudowane na podstawie autentycznych postaci odnosimy wrażenie, że mogłyby wydarzyć się naprawdę. Nie ma w nich żadnej sztuczności, czy też przesady. To powieść, która także podkreśla ogromną rolę kobiet w walce o przetrwanie. Czytajcie, bo ta ilość stron zawiera wszystko, co powinno znaleźć się w dobrej powieści historycznej.

Wow! Rewelacyjna! Wciągająca od pierwszej do ostatniej strony.

Wow! Rewelacyjna! Wciągająca od pierwszej do ostatniej strony.

Cudowna opowieść.

Cudowna opowieść.

1969

Przepięknie napisana książka,która wzrusza, chwyta za serce i wywołuje całą gamę emocji-począwszy od smutku,żalu poprzez złość ,niedowierzanie i szok,a kończąc na łzach i wzruszeniu.
Jest to opowieść o okrutnej wojnie,przyjaźni i wielkiej miłości.
Zaczyna się od czasu rewolucji w Rosji poprzez dojście Hitlera do władzy i kończąc na wkroczeniu rosyjskich wojsk do Berlina.Na tle tych wydarzeń śledzimy losy młodych ludzi-Jurija ,Claudii i Kristi ,ich zmagania z trudami okropnej wojny,walkę o przetrwanie,przyjaźń,oddanie i rodzącą się miłość.
Nie można też pominąć okładki i rozmiaru książki,tak jak przepiękna okładka kusi do przeczytania,tak ogrom książki przeraża i odstrasza. Jednak warto dać jej szansę,bo czyta się na prawdę szybko ,a cała historia wciąga już od pierwszych stron i trudno się od niej oderwać.
Jest to jedna z najciekawszych powieści,które ostatnio przeczytałam i jedna z tych,która zapada w pamięci na długo.Po prostu PIĘKNA i NIESAMOWITA.

Jest to opowieść o okrutnej wojnie,przyjaźni i wielkiej miłości.

1978

Jeżeli macie dość wojennych historii, to znak, że musicie sięgnąć po tę książkę. W swojej kategorii jest po prostu wybitna!
To opowieść o brutalnej wojnie i pięknej miłości. W zasadzie to solidna epopeja, która dzieje się w Rosji i w Berlinie. Głównym bohaterem jest Jurij, syn Rosjanki i Hiszpana. Urodzony i wychowany w Rosji, w czasie rewolucji zmuszony do ucieczki. Jako dorosły człowiek zaczyna pracę w hiszpańskiej ambasadzie w Berlinie. I to tutaj zastaje go II Wojna Światowa. I to tutaj poznajemy Claudię i Kristę, dwie kobiety, tak różne, które łączy uczucie do Jurija...
To opowieść o okropieństwach jakie niesie wojna. O brutalności i bezkompromisowości. To opowieść o tym jak wojna zmienia ludzi i jakie niesie z sobą zło. A jednocześnie jak potrafi łączyć ludzi i sprawić, że nienawiść, może zamienić się w piękną przyjaźń.
Wyjątkowo mnie poruszyła. Jest pięknie napisana, plastyczny język po prostu przenosi nas na miejsce akcji.
To książka, którą polecę każdemu. Nie da o sobie zapomnieć!

Już dawno żadna książka nie wywołała we mnie tylu emocji i tak dobitnie nie uświadomiła, jak ulotne są chwile, jak bardzo trzeba doceniać to, co się ma i jak łatwo można wszystko stracić...
"Ostatnie dni w Berlinie" to przepiękna i wzruszająca opowieść o czasach wojny, determinacji, wielkiej miłości, a także nadziei, że nie wszystko jest czarne lub białe, a po burzy znów wyjrzy słońce.
To przede wszystkim historia chłopca, którego dzieciństwo zostało brutalnie przerwane i który za cel postawił sobie poznanie rodzinnych sekretów. Mężczyzny, kórego plany i losy zmieniła wojna i niespodziewane uczucie. Który z uwagi na swoje pochodzenie musiał mierzyć się z niewyobrażalnym koszmarem i poświęcić wszystko, co miał.
To także historia dwóch kobiet, które dzieli prawie wszystko, a połączy miłość do tego samego mężczyzny.
To w końcu również wspaniale przedstawiony fragment historii powszechnej, niezwykle obrazowo oddający klimat tamtych czasów poprzez ukazanie losów ludności cywilnej, działań propagandy, walki o wpływy, brutalnych ideologii i ślepej wiary w ideały.
Ta lektura i emocje z nią związane zdecydowanie zostaną w mojej pamięci na długo...
Polecam ❤️

Dla mnie największą wartością tej książki są trafnie dobrane cytaty z "Zasad propagandy" J. Goeringa - zasady te pokazują, jak można za pomocą propagandy manipulować ludźmi, zmieniać ich w potwory, zmieniać nawet bieg historii. Goering był mistrzem propagandy. Niestety, jak się zastanowić, to tymi zasadami propagandy świat nadal się kieruje i są one aktualne nadal! Chociażby:

Zasada orkiestracji
Propaganda powinna się ograniczać do niewielkiej liczby idei powtarzanych często, przedstawianych wielokrotnie z różnych perspektyw, zawsze jednak dotyczących jednej koncepcji. Bez rozdźwięków i wątpliwości. Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

Zasada transpozycji
Obciążać przeciwnika własnymi błędami lub wadami, na atak reagując atakiem. Jeśli nie można zaprzeczyć złym informacjom, należy wymyślić inne, które odwróciłyby od nich uwagę.

Zasada jednomyślności
Przekonać wielu ludzi, że myślą „jak wszyscy”, tworząc wrażenie jednomyślności.

Dwa totalitaryzmy jeden gorszy od drugiego.
Przerażające co polityka może zrobić z ludźmi.
Losy ludzi żyjących w okresie przed i w trakcie wojny. Trzecia Rzesza i ZSRR.

Dwa totalitaryzmy jeden gorszy od drugiego.
Przerażające co polityka może zrobić z ludźmi.
Losy ludzi żyjących w okresie przed i w trakcie wojny. Trzecia Rzesza i ZSRR.

• Przeczytane w 2022