Caligula

Okładka książki Caligula Albert Camus
Okładka książki Caligula
Albert Camus Wydawnictwo: Gallimard utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Gallimard
1993-01-01
1993-01-01
francuski

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Na półkach: , , , , , ,

,,Kaligula" to dzieło autorstwa Alberta Camusa, głównym bohaterem jest tytułowy cesarz rzymski, czyli Kaligula, bohater dramatu jest ucieleśnieniem prawdziwego zła, z bezwzględności i wręcz sadystycznym oddaniem ''testuje'' granice jakiem może przekroczyć wobec swoich poddanych by jego władza jako tyrana została zakończona. Sam Kaligula jest postacią historyczną która co jakiś czas przewija się w różnych dziełach popkultury, jednak w przypadku dramatu Alberta Camusa jest ukazany jako bardzo inteligentny a przede wszystkim świadomy wszystkich swoich decyzji strateg i manipulator a nie szaleniec który akurat miał władze w rękach i od którego decyzji zależało życie wielu osób.

Zgrabnie napisany dramat, w którym Camus bardzo autentycznie przedstawia postać pesymisty-egzystencjalisty. Uczynienie głównym bohaterem znanego rzymskiego cesarza dodatkowo potęguje wrażenia i poszerza kontekst.

Początkowo trudna do czytania, później jednak jak zwykle poruszająca sztuka. Warto docenić fakt, że Kaligula Camusa nie jest szalony - przeciwnie, jest do bólu logicznym, okrutnym tyranem, który z precyzją i wyrachowaniem dokonuje wszelkich swoich czynów. Camus sprawia, że krążymy wokół bohatera z mieszanymi uczuciami - z jednej strony trudno nie zrozumieć jego buntu wobec otaczającego go, bezsensownego wręcz świata, uderza również jego inteligencja. Z drugiej jednak cynizm i bezwzględność tej postaci budzi w nas poczucie winy, że zdarza nam się współczuć Caiusowi. Będąc perfekcyjnym manipulatorem i doskonałym strategiem, Kaligula nie odstaje wcale od dyktatur XX wieku - być może nawet należy go traktować jako metaforę jakiejś złej cząstki, która znajduje się w każdym z nas.

Nigdy nie byłam fanem dramatu, zdecydowanie wolę książki pisane prozą. Ale będąc w temacie starożytnego Rzymu sięgnęłam po ten krótki utwór. Camus przedstawia nam odczucia Kaliguli zaraz po śmierci jego ukochanej siostry, która swoją drogą była jego kochanką i najprawdopodobniej zginęła właśnie z jego ręki. Jest to krótka historia szaleńca, jego przemyślenia, zmiany w zachowaniu. Wybuchy gniewu i niepohamowanej rozpaczy. Jesteśmy również świadkami zawiązania się spisku, którego celem jest zamordowanie okrutnego Cezara.
Nie powiem żeby książka ta wniosła cokolwiek do mojego postrzegania i oceny postaci Kaliguli. Była zwyczajnie za krótka żeby coś więcej móc o niej powiedzieć. Czy była ciekawa? Czy warto ją przeczytać? Czy to wybitne dzieło? Sama nie wiem, ledwo zaczęłam się wkręcać w ten klimat a doszłam już do końca ostatniego aktu. Książka na 30 minut, o której szybko się zapomina.

Do Camusa - dramaturga podchodziłem jak pies do jeża, ale to jednak geniusz był, na każdej płaszczyźnie.

Sięgnęłam po "Kaligulę" pewnej wyjątkowo wietrznej, styczniowej nocy, i nie oderwałam się od lektury aż do chwili, kiedy w uszach zabrzmiały mi ostatnie słowa cesarza. Kaligula, dramatycznie osamotniony wśród patrycjuszy i dworzan, tworzy własną filozofię i według niej sprawuje swoje krwawe rządy. Na mało ludzkie traktowanie władcy przez dworzan, ten odpowiada zachowaniem stokroć bardziej nieludzkim, wyolbrzymionym stosownie do pozycji, jaką zajmuje. Z pozoru nihilista i tyran, w gruncie rzeczy cierpiący i samotny, z góry skazany na niepowodzenie, pragnący ostatecznie tylko śmierci, która wszystko zrównuje - oto, jaki obraz Kaliguli wyłania się z kolejnych aktów dramatu. Dorzućmy do tego udział innych postaci, wszechobecnego fałszu, służalczości i "masek"... a między tym wszystkim zabłąkane ziarna prawdy w słowach Młodego Scypiona czy Cherei, które, zamiast sprowadzić na wypowiadających je gniew cesarza, uchylają na moment jego maskę. Władca wciąż igra z losem, podejmuje coraz bardziej brutalne kroki, aby dojść do granic możliwości. Dramat Camusa ujmuje nie tylko nagłymi zwrotami akcji, dozą abstrakcji balansującej na granicy absurdu, ale przede wszystkim pogłębioną analizą właściwości natury człowieka, jego niemocy wobec sił wyższych, czy nawet innych, z pozoru podległych mu, ludzi. To jeden z wcześniejszych traktatów filozofii egzystencjalnej Camusa, wpisujący się w gamę "mitu o Syzyfie", eksponujący ideę trwania nade wszystko mimo pełnej świadomości nieuchronnej porażki.

Piękna. Przeczytałam w liceum, ale zdecydowanie doceniłam dopiero rok temu. Dojrzałam do niej, do tego by zrozumieć sens, metaforę Dżumy.

Jakby na to nie spojrzeć, książka daje najzwyczajniej mocno w ryj. Bohaterowie są wyraziści, akcja toczy się szybko i gwałtownie. Dialogi poruszając tematy pieniędzy i władzy nie popadają w przesadną głębokość, której nie cierpię.
Niektóre słowa zapadają w pamięć, jak chociażby wspomnienie o samotności i o tym, że ze swoim umysłem nigdy samotności się nie dozna.
Świetny czas spędzony z tym dziełem, zaprawdę.

Świetny...

Niesamowicie przemyślana. W każdym calu.

Niesamowicie przemyślana. W każdym calu.

"Są dwa rodzaje, ja wybrałem szczęście zabójców. Gdyż jestem szczęśliwy. Był czas, gdy sądziłem, żem osiągnął sam ostateczny kraniec bólu. Otóż nie, można iść jeszcze dalej. Na samym końcu jest szczęście bezpłodne i wspaniałe."

• Literatura francuska
  • Dramat