Człowiek zbuntowany

8372001065
egzystencjalizm, filozofia, esej, bunt
filozofia i etyka
Natalia

Bunt ludzki w swoich formach wysokich i tragicznych jest może tylko ciągłym protestem przeciw śmierci, szaleńczym oskarżeniem losu, który określa powszechna kara śmierci. Sprzeciw wobec śmierci, pragnienie trwania i jasności są motorami tych wszystkich szaleństw, wzniosłych albo dziecinnych. Czy byłoby to tylko tchórzliwe i egoistyczne odmówienie zgody na własną śmierć? Nie, ponieważ wielu zbuntowanych zapłaciło, co trzeba było zapłacić, by móc znaleźć się na wysokości swoich wymagań. Zbuntowany nie domaga się życia, ale racji życia. Odrzuca logiczność śmierci. Jeśli nic nie trwa, jeśli nie ma żadnych usprawiedliwień, śmierć pozbawiona jest sensu. Walczyć ze śmiercią, znaczy więc domagać się sensu życia, walczyć o regułę i jedność.

Fragment rozdziału "Nihilizm i Historia"

Egostencjalny | 2015-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2015

Tam, gdzie zaczyna się Camus, kończy się we mnie obiektywizm (czy w ogóle istnieje?) i zaczyna podziw. Kocham/lubię dwie rzeczy - literaturę i wolność, a ta książka jest przecież literaturą o wolności. Camus w swoim stylu, w każdym zdaniu współzawodniczy z wiecznością i dość często wysuwa się na prowadzenie. Autor tą książką przypomina nam nas samych. Z innych epok, innych wyborów, innych perspektyw. Człowiek - istota, która uwielbia mówić "nie". Głośno, spektakularnie, i zazwyczaj śmiertelnie poważnie. Wnioski z książki mogą płynąć i płynąć, bo czytelnik ma przed sobą nieograniczoną esencję przeszłości i przyszłości człowieczeństwa. Jeden z moich wniosków brzmi: Wolność trwa zawsze, lecz nigdy w ten sam sposób. Zmusiłbym Was do przeczytania tej książki, ale jeszcze się zbuntujecie.

Marek | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Ile to lat musiałem czekać aby przeczytać... powrót do klasyki jest czytaniem wyjątkowym, oczywiście przy tym autorze należy uważać. Tutaj każde słowo jest kluczem ale Camus prowadzi czytelnika jak przewodnik, dosłownie za rękę. Momentami wydaje się że to droga nie do przebycia. Warto zatrzymać się wtedy, może nawet się cofnąć... Prowadzi Cię autor od starożytności poprzez bunty, rewolucje. "Bunt metafizyczny" jest tutaj dla Nas istotny. Warto w tej części spokojnie to przemyśleć i nie śpieszyć się. Bunt historyczny autor potraktował Marksem. Przyznaje, dla mnie to był niemały kłopot żeby przez to przebrnąć ale jak się szybko okazało jednak potrzebny bo fragmenty o wolności absolutnej są dzisiaj bardzo istotne na co specjalnie uwagi nie zwracamy bo i po co. Kogo to dzisiaj interesuje? Gdy doszedłem do "Buntu i sztuki" to już byłem u siebie. Kawał wspaniałej literatury. Warto zwrócić uwagę na czas w którym tekst był pisany... przestroga. Powyższy tekst powinien nam zakłócać spokój w...

GabrielL Kamiński | 2010-11-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 1998

Egzystencjalizm został "potępiony" bo zakładał to co jest teraz zwalczane - indywidualizm myślowy, wolność osobistą, i bunt w celu "wyzwolenia" innych i przyłączenia się do wspólnoty ludzkiej niezależnej od totalitaryzmu państwa

Shino11 | 2014-10-02

Po okładce i tytule oczekiwałam, że przeczytam o czymś bardziej z wewnętrznego świata autora. Że będzie to osobista konfrontacja ze światem, ludźmi i wyodrębnione elementy składowe rzeczywistości powodujące w nim samym bunt, na które nie można się godzić , które trzeba zwalczać.
Myślałam, że będą to w jakiejś mierze lekcje życia, wystawiony, poukładany światopogląd.

A tu historia... Przejście przez różnego rodzaju bunty różnych epok historii. Większość wiedzy przeplatana czasem spostrzeżeniami. Jest tu jednak przewaga faktów nad opiniami.
Książka bardziej edukacyjna, dostarczy wiedzy, ale nie celowości posiadania tej wiedzy. Nauk życiowych dla mnie w niej nie było.
Przeczytałam ją opornie, nie lubię historii, choć jestem otwarta na rozmaite dziedziny i ciekawa nowej wiedzy, z tej nie jestem zadowolona , nie czułam zaabsorbowania, a jedynie nadzieję, że na następnej stronie będzie coś, co oderwie mnie od nudy.
Camus dokonał podsumowania człowieka w tym aspekcie, przyczyny,...

Camus jak nie Camus.
Nie znajdziemy tu opowieści, nie spotkamy się z wewnętrznymi interpretacjami...no, prawie się nie spotkamy.
Jest to nader ciekawa i dobrze skonstruowana analiza zjawiska buntu, na kanwie historii, literatury i filozofii.
Nie jest to kompleksowe "studium przypadku", lecz interesujące wprowadzenie w temat.

CharleZ | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Doskonała analiza i interpretacja buntu ludzkiego na gruncie historii, filozofii i literatury.

Konkwistadorrr | 2013-10-22
Przeczytana: 2008 rok

Przeczytana, ale za trudna dla mnie. Nie będę się tu silił. Może kiedyś ponownie.

Hubert Lewiński | 2011-09-09
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 05 września 2011

Znakomity przekrój idei buntu na przestrzeni filozofii nowożytnych od rewolucji francuskiej do połowy XX wieku.

| 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Albert zdedeifikował wszystko w co mógłbym wierzyć.

awitu | 2010-08-13

Jedna z najcenniejszych książek o życiu i poczuciu własnej wolności.