1 319
tłumaczenie
Tomasz Wilusz, Agnieszka Barbara Ciepłowska
Under the Dome
czupirek

Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, które mieszkańcy zaczynają nazywać kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza. Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika… Dale Barbara, weteran wojny w Iraku zarabiający na życie jako wędrowny kucharz,...

Dale Barbara, weteran wojny w Iraku zarabiający na życie jako wędrowny kucharz, jest zmuszony do pozostania w Chester’s Mill. Wspierany przez wojsko, które znajduje się na zewnątrz kopuły, wraz z garstką ochotników próbuje uspokoić nastroje społeczne. Na drodze staje im Duży Jim Rennie, ambitny lokalny polityk, który za wszelką cenę chce wykorzystać sytuację dla własnych celów. Wraz z synem ukrywają wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą ujrzeć światła dziennego.

Czas ucieka, a największym wrogiem mieszkańców jest sama kopuła. Czy dowiedzą się, jak powstała, zanim będzie za późno? Czas goni. A właściwie czasu już brak...

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2010

• Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Stalker
  • Koniec warty
  • Tajemniczy brat
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Niebezpieczne kłamstwa

7 (4 ocen i opinii)
Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (22 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,06 (437 ocen i opinii)
Tajemniczy brat
Virginia Cleo Andrews

6,67 (9 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,47 (30 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,45 (524 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Przy okazji innej opinii stwierdziłam, że King jest gwarantem dobrej czytelniczej rozrywki. I ta konkretna pozycja nie zmusiła mnie do rewizji swoich poglądów na ten temat. Nawet nie do końca przemawiająca końcówka książki nie podważyła aktualności postawionej przeze mnie tezy.

Znowu autor powraca do ulubionych małomiasteczkowych klimatów i w dalszym ciągu utwierdza mnie w przekonaniu, że w życiu nie odwiedzę staniu Maine - po raz kolejny staje się ono centrum wydarzeń, które obnażają najpodlejsze instynkty tkwiące w człowieku. Bardzo podoba mi się ta lekkość kingowskiego pióra - swoboda z jaką operuje słowem, jak świetnie udaje mu się uchwycić ludzkie emocje i oddać klimat. Książka pod względem narracyjnym nikogo negatywnie nie zaskoczy - pomimo całej swej objętości, nie odczuwa się tego ogromu podczas lektury, brak też znaczących przestojów fabularnych. Świetny jest też sam pomysł z pojawieniem się tajemniczej kopuły i opis ludzkich działań w obliczu tego kryzysu - jednak sam...

Tathagatha | 2013-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Na temat tej książki czytałam i słyszałam tak skrajne opinie, że na dobrą sprawę nie wiedziałam czego się spodziewać. Na wszelki wypadek nastawiłam się na słaby tekst.
Z przyjemnością stwierdzam, że bardzo mi się podobało! Już dawno nie utrzymywałam takiego tempa czytania, spowodowane głównie tym, że cały czas coś się działo. Bardzo szybko wkręciłam się w losy mieszkańców, które wywoływały we mnie burzę emocji.
King jest mistrzem w kreowaniu małych miasteczek i ich społeczności. Ich charaktery, wzajemne relacje, przemiany wewnętrzne czy decyzje opisane są dość szczegółowo - i dla mnie to najważniejszy aspekt i zaleta książki.
Samo zakończenie faktycznie jest słabe, ale obawiałam się że będzie jeszcze gorsze. I te ostatnie strony książki nie zepsują mi opinii o 900 stronach wyśmienitej powieści.
Dla mnie świetna pozycja i plasuje się w czołówce dokonań Kinga.
Polecam!

Anika | 2013-01-21
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Powieść moim zdaniem nudna, bo rozwiązania stereotypowe i akcja przewidywalna. Początek książki daje nadzieję na naprawdę dobrą rozrywkę, ale im dalej , tym niestety gorzej. Zakończenie bardzo słabe i można odnieść wrażenie, że autor nie miał pomysłu jak wyjaśnić czytelnikom przyczynę powstania kopuły, więc napisał coś na odczepnego. W mojej ocenie powieść wyszła Kingowi mniej niż średnio. Teraz mam zamiar zabrać się za "Bastion" i liczę, że będzie lepiej.

Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Jest sobie zwyczajne miasteczko w stanie Maine w USA. Ma swoje władze miejskie, radnych, szkołę, miejscowy nieduży szpital, małą bibliotekę z bibliotekarką, a jakże, posterunek policji. Jak w każdym podobnym mu miejscu na ziemi - czy to w Stanach, czy w Polsce, czy W innej Rosji, między mieszkańcami są sympatie i antypatie. Nihil novi - rzekłabym.

Ale jednak książka jest bardzo dobra, chociaż może nie odkrywcza. Czyta się ją naprawdę wyśmienicie. Co w niej mi się tak bardzo spodobało. Bo że nie sam pomysł na fabułę - nie jest odkrywczy, czytałam GONE, czytałam Władcę Much - ale właśnie realizacja tegoż pomysłu. King świetnym pisarzem jest - postawiwszy taką tezę, postaram się ją obronić.
W powieści "Pod kopułą" obejrzałam jak pod lupą zachowanie się ludzi (stworzeń stadnych) w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. W takim małym światku od razu zaczęły się krystalizować charaktery - ten, kto miał zadatki na łotra, stał się nim od razu, ten, kto ma dobry charakter, nagle...

Grażyna | 2011-05-26
Przeczytana: 18 maja 2011

Nareszcie książka nad którą przyszło spędzić trochę czasu i zaprzyjaznić z bohaterami. Dla mnie wspaniała, nie trafiło może do mnie wytłumaczenie powstania kopuły, ale pomysł świetny jak również wszystkie postacie.

Kofi | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pod kopułą Kinga to prawdziwy kolos, nawet jak na standardy mistrza z Maine, który śmiało można postawić na jednej półce obok Bastionu i TO. Pomysł na fabułę genialny, bardzo, ale to bardzo amerykański (nie wyobrażam sobie podobnej książki na polskim gruncie) i bardzo kingowski. Który to już raz odwiedzamy niewielkie miasteczko w stanie Maine. Tym raz jest to Chester Mill, leżąca opodal legendarnego Castle Rock, zatem można rzec, że okolica jest nam znana. Tym razem nie będzie wściekłego bernardyna, ani sklepiku z marzeniami. Jest kopuła. Już krótki opis plus nazwisko autora wystarczy, aby sięgnąć po tą książkę, do tego miłe skojarzenia z grą Gothic i można rozkoszować się lekturą, a raczej szykować się na długie odwiedziny w Chester Mill, bo przygoda nie będzie należeć do krótki. Zadziwiające, że King nie wynudził mnie nawet przez moment przez te ponad 900 stron. Zaczyna się jak u mistrza, z grubej rury. Nad miastem powstaje kopuła. Giną pierwsi mieszkańcy i dochodzi do...

Świetna powieść. Pomimo obszernej treści nie nudziłam się, nawet kiedy napięcie znacznie opadło. Świetny opis społeczeństwa i jego zachowania w stanie zagrożenia, a także w innych sytuacjach. Pod względem analizy ludzkiej psychiki King pokazał klasę. Największym jednak minusem powieści jest zakończenie, które mnie bardzo rozczarowało. Mimo tego powieść jest rewelacyjna :)

Aleksandra | 2015-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2015

Czytałam tę powieść Kinga bardzo długo, chyba od czerwca tego roku, ale tak się złożyło, że zaczynałam ją kilkakrotnie i porzucałam. Zainteresował mnie pomysł - życie mieszkańców małego miasteczka w obliczu klęski jaką okazała się kopuła, która pojawiła się nad Chester Mill. Kolekcja bohaterów ( autor na początku przedstawia wszystkie postaci występujące w powieści)i ich zagmatwane, niejednokrotnie mroczne historie powodują, że z zainteresowaniem czekamy na to co będzie dalej. Bardzo dobra powieść.

Northman | 2015-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Małe miasteczko w stanie Maine... Brzmi znajomo?:)... Swojska społeczność, senna rzeczywistość mijających dni i nagle... wszystko zmienia pojawienie się KOPUŁY... Niewidzialne więzienie budzi w ludziach najgorsze instynkty, a w tle ciągle pojawia się pytanie: co się tak naprawdę stało?... OTO STEPHEN KING W NAJLEPSZYM WYDANIU, STEPHEN KING JAKIEGO UWIELBIAM! "Pod kopułą" to jedna z najlepszych powieści Mistrza:); ZDECYDOWANIE!

"Pod kopułą" jest co prawda dosyć pokaźnym tomiszczem, ale w ogóle nie czuć tego podczas czytania - książkę się po prostu połyka, i to z czystą przyjemnością:) Akcja jest szybka, arcyciekawa, rozwój wydarzeń zaskakujący, wielowątkowy i DIABELNIE WCIĄGAJĄCY:) Od tej książki naprawdę ciężko jest się oderwać. A to o czymś świadczy:) - moim skromnym zdaniem o tym, że mamy do czynienia z powieścią naprawdę wyjątkową.

Największą siłą książki są jej bohaterowie. Jest ich mnóstwo, każdy ma coś innego, ciekawego do zrobienia i powiedzenia, a wszyscy razem składają...

paprotkowa | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Uwielbiam te książki Kinga, w których opisuje on takie małe, senne, amerykańskie miasteczka, jak na przykład Derry, Castle Rock, czy właśnie Chester's Mill. Podoba mi się ten ich małomiasteczkowy klimat i ludzie tam żyjący, spośród których większość ma co nie co za uszami.
Lubię obserwować, w jaki sposób z normalnych mieszkańców przemieniają się oni w szaleńców, pod wpływem takich kryzysowych sytuacji, jak chociażby powstanie kopuły nad miastem. W takich opisach King jest niezrównany.
Nie mieści mi się w ogóle w głowie jaką ten facet ma wyobraźnię. Napisał już tak dużo świetnych książek (a ciągle przecież tworzy!), podczas gdy innym autorom zdarza się napisać jedną powieść, a i to nie zawsze im wychodzi. Tutaj mamy i "Miasteczko Salem", i "Misery", "Sklepik z marzeniami", "Carrie", "Lśnienie", "Zielona Mila" i wiele innych, plus te, które zostały wydane niedawno. Za każdym razem King zaskakuje czymś innym, nie powielając schematów fabuły, jak na przykład Coben. "Pod...

Książki, na podstawie których powstają seriale

Ostatnie lata zdecydowanie należą do seriali, które stają się coraz ciekawsze i coraz lepiej nakręcone. „Gra o tron”, „Obca”, „Filary ziemi” – te książki przeniesione na mały ekran zyskują jeszcze większą popularność. Sprawdźmy więc, jakie jeszcze serialowe ekranizacje dzieł literackich szykują dla nas właśnie w tej chwili filmowcy.

Filmowo-literackie zapowiedzi

Letni repertuar kin raczej nie wygląda zachęcająco, dystrybutorzy nie rozpieszczają w tym czasie miłośników X Muzy. Zdecydowanie ciekawiej prezentują się filmowe zapowiedzi na drugą połowę roku, zwłaszcza te, dotyczące ekranizacji powieści i adaptacji biografii znanych autorów.

Na półkach