Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Under the Dome

Wydawnictwo: Hodder
angielski
Lucy_83

Stephen King's most riveting novel since THE STAND, in which every chapter ends on a cliffhanger - a Maine town and its inhabitants are isolated from the world by an invisible, impenetrable dome There's a reason why Stephen King is one of the best selling writers in the world ever. He knows how to write stories that suck you in and are impossible to put down. The New York Times describes it...

He knows how to write stories that suck you in and are impossible to put down. The New York Times describes it as a 'relentless tidal pull' and Stephen King has done it time and time again with stories like The Shawshank Redemption, Misery, The Green Mile and The Stand.

In Under the Dome, he has produced another riveting masterpiece. The end of every chapter hooks you into the next, drawing you inside a psychological drama that is so rich, you don't read it, you live it.

It is the story of the small town of Chester's Mill, Maine which is inexplicably and suddenly sealed off from the rest of the world by an invisible force field. No one can get in and no one can get out.

The normal rules of society are suddenly changed and when food, electricity and water run short, the community begins to crumble. As a new and more sinister social order develops, Dale Barbara, Iraq veteran, teams up with a handful of intrepid citizens to fight against the corruption that is sweeping through the town and to try to discover the source of the Dome before it is too late . . .

źródło opisu: http://www.hodder.co.uk/

źródło okładki: http://www.hodder.co.uk/

denudatio_pulpae | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

"Rada jest taka: nigdy nie dawaj dobremu politykowi czasu na modlitwę"

Uff, skończyłam! Po przeczytaniu ostatniej strony odetchnęłam z ulgą, bo przy końcu atmosfera zrobiła się dość duszna, a i sama lektura nie należy do łatwych czy takich z gatunku na jeden wieczór. Książkę "Pod kopułą" z racji swej objętości można by było porównać do innych ceglastych dzieł Kinga, szczególnie do mojego ulubionego "Bastionu", porównania jednak zawsze zmuszają do wyszukiwania wad i niedostatków, więc ja takiej rywalizacji między obydwiema cegłówkami przeprowadzać nie zamierzam.

Historia uwięzienia miasteczka Chester's Mill pod kopułą nieznanego pochodzenia jest świetnie opisana. Lektura kolejnych zdarzeń w odciętej od świata społeczności przypominała chwilami dźganie zakończeń nerwowych widelcem, a niektóre momenty doprowadzały mnie do szału. Ale przecież o to właśnie Królowi chodziło, emocji na pewno nie brakowało, a że większość sytuacji była nie z gatunku tych sympatycznych - to w końcu King,...

Aneta Wiola | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

KRYZYS SIĘ POSZERZA...
W małym miasteczku Chester's Mills dochodzi do dziwnego zjawiska. Powstaje niewidzialna bariera, przez którą nie można się przebić. Uwięzieni mieszkańcy są zdesperowani, nikt nie wie skąd się wziął klosz (jak większość osób to nazywa). Dochodzi do śmiertelnych wypadków, okaleczeń, a wkrótce morderstw i samobójstw.
Dyktaturę nad uwięzionymi ludźmi sprawuje James Rennie, dla większości znany jako Duży Jim - handlarz samochodów i wiceprzewodniczący rady. Jego jedynym największym przeciwnikiem jest weteran wojenny Dale Barbara.

"A niebo było pełne świecących gwiazd. Wiele z nich spadało, zostawiając za sobą fluorescencyjne ogony.
(...) Różowe gwiazdy, spadają rzędami. I spadały. Rzeczywiście spadały. Zupełnie jakby całe niebo spadało na ziemię."

...BURDY, ZABÓJSTWA, ARESZTOWANIA
Duży Jim wraz z pomocą swojego syna i armii ochotniczej policji, skutecznie manipuluje mieszkańcami Chester's Mills. Ci, którzy stają mu na przeszkodzie zostają na zawsze uciszeni....

ChicaDeAyer | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Przy okazji innej opinii stwierdziłam, że King jest gwarantem dobrej czytelniczej rozrywki. I ta konkretna pozycja nie zmusiła mnie do rewizji swoich poglądów na ten temat. Nawet nie do końca przemawiająca końcówka książki nie podważyła aktualności postawionej przeze mnie tezy.

Znowu autor powraca do ulubionych małomiasteczkowych klimatów i w dalszym ciągu utwierdza mnie w przekonaniu, że w życiu nie odwiedzę staniu Maine - po raz kolejny staje się ono centrum wydarzeń, które obnażają najpodlejsze instynkty tkwiące w człowieku. Bardzo podoba mi się ta lekkość kingowskiego pióra - swoboda z jaką operuje słowem, jak świetnie udaje mu się uchwycić ludzkie emocje i oddać klimat. Książka pod względem narracyjnym nikogo negatywnie nie zaskoczy - pomimo całej swej objętości, nie odczuwa się tego ogromu podczas lektury, brak też znaczących przestojów fabularnych. Świetny jest też sam pomysł z pojawieniem się tajemniczej kopuły i opis ludzkich działań w obliczu tego kryzysu - jednak sam...

Tathagatha | 2013-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Na temat tej książki czytałam i słyszałam tak skrajne opinie, że na dobrą sprawę nie wiedziałam czego się spodziewać. Na wszelki wypadek nastawiłam się na słaby tekst.
Z przyjemnością stwierdzam, że bardzo mi się podobało! Już dawno nie utrzymywałam takiego tempa czytania, spowodowane głównie tym, że cały czas coś się działo. Bardzo szybko wkręciłam się w losy mieszkańców, które wywoływały we mnie burzę emocji.
King jest mistrzem w kreowaniu małych miasteczek i ich społeczności. Ich charaktery, wzajemne relacje, przemiany wewnętrzne czy decyzje opisane są dość szczegółowo - i dla mnie to najważniejszy aspekt i zaleta książki.
Samo zakończenie faktycznie jest słabe, ale obawiałam się że będzie jeszcze gorsze. I te ostatnie strony książki nie zepsują mi opinii o 900 stronach wyśmienitej powieści.
Dla mnie świetna pozycja i plasuje się w czołówce dokonań Kinga.
Polecam!

Joanna Gołaszewska | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Jest sobie zwyczajne miasteczko w stanie Maine w USA. Ma swoje władze miejskie, radnych, szkołę, miejscowy nieduży szpital, małą bibliotekę z bibliotekarką, a jakże, posterunek policji. Jak w każdym podobnym mu miejscu na ziemi - czy to w Stanach, czy w Polsce, czy W innej Rosji, między mieszkańcami są sympatie i antypatie. Nihil novi - rzekłabym.

Ale jednak książka jest bardzo dobra, chociaż może nie odkrywcza. Czyta się ją naprawdę wyśmienicie. Co w niej mi się tak bardzo spodobało. Bo że nie sam pomysł na fabułę - nie jest odkrywczy, czytałam GONE, czytałam Władcę Much - ale właśnie realizacja tegoż pomysłu. King świetnym pisarzem jest - postawiwszy taką tezę, postaram się ją obronić.
W powieści "Pod kopułą" obejrzałam jak pod lupą zachowanie się ludzi (stworzeń stadnych) w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. W takim małym światku od razu zaczęły się krystalizować charaktery - ten, kto miał zadatki na łotra, stał się nim od razu, ten, kto ma dobry charakter, nagle...

Karol | 2018-11-29
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 listopada 2018

"Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata." Warto byłoby też wspomnieć o tym że potencjalny czytelnik również może zostać odcięty od świata bo historia mieszkańców Chester's Mill naprawdę potrafi wciągnąć.

Oczywiście, kiedy mamy do czynienia z kolosem takiego pokroju który liczy sobie ponad 900 stron, nie da się uniknąć pewnych przestojów i rozdziałów które nie wnoszą aż tak wiele do historii. Gdyby tak pozbyć się tych mniej zajmujących momentów, książce ubyłoby pewnie z 200 stron, a całość wydaje mi się zyskałaby trochę pewnego rodzaju "świeżości", bo pod koniec zaczęło się robić dosyć gęsto.

Mnogość postaci, jak i łatwość z jaką autor uśmiercał swoich bohaterów była dosyć zaskakująca. Z jednej strony byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony, bo nad wszystkimi postaciami wisiała groźba śmierci, co pozwala utrzymać emocje na wysokim poziomie, ale z drugiej było kilka momentów w których...

Anika | 2013-01-21
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Powieść moim zdaniem nudna, bo rozwiązania stereotypowe i akcja przewidywalna. Początek książki daje nadzieję na naprawdę dobrą rozrywkę, ale im dalej , tym niestety gorzej. Zakończenie bardzo słabe i można odnieść wrażenie, że autor nie miał pomysłu jak wyjaśnić czytelnikom przyczynę powstania kopuły, więc napisał coś na odczepnego. W mojej ocenie powieść wyszła Kingowi mniej niż średnio. Teraz mam zamiar zabrać się za "Bastion" i liczę, że będzie lepiej.

Grażyna | 2011-05-26
Przeczytana: 18 maja 2011

Nareszcie książka nad którą przyszło spędzić trochę czasu i zaprzyjaznić z bohaterami. Dla mnie wspaniała, nie trafiło może do mnie wytłumaczenie powstania kopuły, ale pomysł świetny jak również wszystkie postacie.

Artur Jaworski | 2016-11-22

Ponad pół tysiąca opinii, więc co tu jeszcze dodać? Skupię się na drobnych elementach tego dzieła, które jak puzzle układają się w całość, i dzięki nim proza ta nabiera kształtu. Gwałt na kobiecie, jak idzie z niemowlakiem przez drogę, pada na nią, a dziecko zerka oczkami z poziomu ziemi - zemsta bohaterki na swoich oprawcach. Jak pewien chłopak traci rodzinę w wypadkach - matkę i brata, a ojciec popełnia samobójstwo - jego walka o oddech pod kopułą. Retrospekcje przewodniego bohatera z Iraku, jego znajomej, z upokorzenia w szkole przez koleżanki. Jedna kobieta ucieka przed wybuchem i zabija pod kołami matkę z dzieckiem. Dziewczynka traci braciszka tuż przed końcem, a jemu nie starcza siły, by do niego dożyć. Znalazłbym więcej puzzli w Pod kopułą, która obfituje w śmierć. Motywem głównym nie jest UFO, a prawda o nas - kim jesteśmy, jak postrzegamy świat i siebie. Wiem, że dla kogoś, kto jeszcze nie przeczytał Pod Kopułą, te przykłady, które wymieniłem, nic nie powiedzą, lecz...

paprotkowa | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Uwielbiam te książki Kinga, w których opisuje on takie małe, senne, amerykańskie miasteczka, jak na przykład Derry, Castle Rock, czy właśnie Chester's Mill. Podoba mi się ten ich małomiasteczkowy klimat i ludzie tam żyjący, spośród których większość ma co nie co za uszami.
Lubię obserwować, w jaki sposób z normalnych mieszkańców przemieniają się oni w szaleńców, pod wpływem takich kryzysowych sytuacji, jak chociażby powstanie kopuły nad miastem. W takich opisach King jest niezrównany.
Nie mieści mi się w ogóle w głowie jaką ten facet ma wyobraźnię. Napisał już tak dużo świetnych książek (a ciągle przecież tworzy!), podczas gdy innym autorom zdarza się napisać jedną powieść, a i to nie zawsze im wychodzi. Tutaj mamy i "Miasteczko Salem", i "Misery", "Sklepik z marzeniami", "Carrie", "Lśnienie", "Zielona Mila" i wiele innych, plus te, które zostały wydane niedawno. Za każdym razem King zaskakuje czymś innym, nie powielając schematów fabuły, jak na przykład Coben. "Pod...