Talizman

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Jack Sawyer (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Talisman
powieść, choroba, zło, wyprawa
horror
Ananasek

Jack Sawyer, dwunastoletni syn chorej na raka aktorki, wyjeżdża wraz z nią z Kalifornii do opustoszałego miasteczka letniskowego w New Hampshire. Jack nie chce dopuścić do świadomości choroby matki. Poznaje starego Murzyna, dozorcę wesołego miasteczka, który ujawnia mu zdumiewającą prawdę. W równoległym do naszego świecie, zwanym Terytoriami, Dwójniczka jego matki, Laura DeLoessian, również jest śmiertelnie chora. Tylko Jack może uratować obydwie kobiety – jeśli pójdzie na drugi koniec kontynentu, gdzie w groźnym, pełnym zła czarnym hotelu znajduje się Talizman o uzdrawiającej mocy. Jack rusza więc na heroiczną wyprawę przeskakując między dwoma światami, przeżywając niesamowite przygody, poznaje wrogów i przyjaciół. Przede wszystkim jednak dorasta i staje się godnym Talizmanu. Jego wyprawa ma jeszcze bardziej doniosłe znaczenie, niż sobie pierwotnie wyobrażał.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Talizman-p-30309-.html

kaptopril | 2019-04-29
Przeczytana: 05 maja 2006

Cudowna opowieść baśniowa osadzona we współczesności. O dobru, złu i miłości.

Ruda | 2019-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 22 lutego 2019

Właściwie nie wiem jak to się stało, że udało mi się dobrnąć do końca. Największy i niezaprzeczalny minus, obok którego nie potrafię przejść obojętnie, to główny bohater. Dwunastolatkowie się tak NIE zachowują! Bohaterem jest dziecko, ale mam wrażenie że autorzy wcale nie biorą tego pod uwagę. O ile na początku Jack zachowuje się częściowo jak dziecko to potem przechodzi wręcz kuriozalną przemianę - staje się prawdziwym superbohaterem (w negatywnym znaczeniu tego słowa). Kiedy dwunastolatkowie atakują garnizon Wilków z uzi w rękach rzucając granaty na wszystkie strony, naprawdę zaczęłam się śmiać z zażenowania połączonego z niedowierzaniem. Nie, dzieci tak nie robią do cholery!

Agata | 2018-12-15

Bardzo fajna baśń dla dorosłych, jednak trochę się ciągnie.. można by to napisać odrobinkę krócej :))

Robert Łyskawa | 2018-10-24
Na półkach: Przeczytane, Stephen King, 2018
Przeczytana: 24 października 2018

„Talizman” to opowieść o wędrówce – zarówno w sensie dosłownym (Jack przemierza Stany Zjednoczone i Terytoria ze wschodu na zachód), jak i metaforycznym (dwunastoletni Jack wędruje ku dorosłości w czasie swojej podróży).
O ile przemierzanie kraju i dążenie do celu było interesujące i czytało mi się o to bardzo dobrze, o tyle zakończenie, gdy przez kilkadziesiąt stron Jack toczył walkę z Morganem i jego poplecznikami było już nieco nużące i rozwlekłe. Na początku książki trudno było mi się wkręcić (pewnie dlatego, że ta, którą czytałem wcześniej miała zupełnie inny klimat, styl opowieści… ), ale ok. setnej strony, gdy akcja wkroczyła już na główne tory, a ja przestawiłem się na styl tych autorów, wciągnąłem się. I, jeśli pominąć słabszą końcówkę, to muszę przyznać, że powieść mi się podobała, nie była typowym kingowym horrorem – bardziej zakrawała na fantastykę

Tomasz Żylewicz | 2018-08-15

Poddaję się...jest to wg mnie najgorsza powieść Kinga.
Być może "nowoczesna baśń" to nie mój klimat. Fabuła jest nielogiczna, infantylna do bólu. 12- latek słyszy od obcego gościa o innym świecie, w którym podróżował jego ojciec, a jego wujek był tym złym, idzie do mamy (która tam jest królową) i mówi jej, że wyrusza w podróż. Mama na to - szkoda, ale luzik...absurd goni absurd.
Przykro, bo bardzo lubię Kinga.

marijestmoja | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Za drugim czytaniem książka zdecydowanie słabsza niż przy pierwszym. Za dużo w niej z bajki , za mało z horroru. Bajka , bo wszyscy źli zostają ukarani a dobrzy ,którym udało się przeżyć nagrodzeni. Drażni też ścisłe trzymanie się Jacka scenariusza opracowanego dla niego przez innych - wszystkowiedzący Speedy , broń którą dostaje na samym początku wyprawy , głosy podpowiadające mu co ma robić. Dlatego ocena zdecydowanie niższa niż przy pierwszym czytaniu.

ultraviolence | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Przeczytałam jakieś 50 stron. Nie mogę i nie chcę czytać dalej. Ponieważ nic, ale to nic mi się w tej książce nie podoba. Dialogi są tragiczne, narracja przekombinowana, bohaterowie płascy i jednowymiarowi. Z tego, co zauważyłam, akacja rozwija się dość szybko, niemniej jednak nie zachęca to do dalszej lektury. Kompletnie mnie nie obchodzi, jak potoczą się losy bohaterów.

Dla mnie Kinga w tym nie ma. Może jakieś 10% z całości. Reszta ma imitować jego styl, aurę tajemniczości i grozy, ale dla mnie to po prostu nie przejdzie. Jest mi przykro, bo wiązałam z tą pozycją duże nadzieje, no ale trudno. Czasami człowiek musi się rozczarować.

yule33 | 2018-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Przyznam się szczerze, że jak zaczęłam czytać "Talizman" to czułam "nie moja bajka". Ale im dalej to nie mogłam się oderwać od przygód Jacka. Piękna powieść o przyjaźni i poświęceniu. I tak bardzo mi żal Wilka, był cudowny w tej swojej prostocie.

szynkaser | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Muszę przyznać że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Może to kwestia nastawienia. Po Talizman sięgnąłem za namową znajomej (sam zapewne nie zwróciłbym uwagi na tę pozycję) i od początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony. Czekałem tylko aż nadejdzie ten moment, kiedy uznam, że to nie jest książka dla mnie. I ten moment nie nastąpił aż do końca opowieści.

Choć Kinga bardzo cenię, nigdy nie uważałem go za ulubionego autora. Talizman skłania mnie abym nadrobił zaległości i lepiej poznał jego dorobek. Naprawdę wciągnąłem się w historię, która na pierwszy rzut oka wydawała mi się całkowicie nieinteresująca.

Jest tu niemal wszystko: przygoda, pościgi, strzelaniny, czary, droga. Koktajl wydawałoby się wybuchowy, ale dzięki odpowiedniemu połączeniu składników niezwykle lekkostrawny.

Mi się podobało!

DreK | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane, Stephen King
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Bardzo "lekkie" czytadło, neutralna, nie zniechęca, nie męczy, nie dłuży się ale daleko jej do innych dzieł King'a. Można przeczytać, ale świat się nie zawali jeżeli w jej miejsce sięgniemy po coś "innego". Pozdrawiam