O jedno cię proszę

Okładka książki O jedno cię proszę Laura Dave
Okładka książki O jedno cię proszę
Laura Dave Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
The Last Thing He Told Me
Marginesy
2022-05-18
2022-05-18
2021-05-04
9788367262095
Ewa Penksyk-Kluczkowska

Książkę przeczytałam, znając jedynie zapowiedzi serialu. Dodatkowo znalazła się ona na liście Reese Witherspoon Book Club, którą obserwuję. Z tego względu postanowiłam przeczytać, bo historia wydawała mi się interesująca. Nie zawiodłam się. Jak to zwykle bywa w przypadku powieści kryminalnych z tajemnicą w tle, koniec zwykle zawiera niespodziewany zwrot akcji.

Rozczarowała mnie ta książka, czyta się ją bez zaciekawienia... Bardzo słaba pozycja

Do słuchania w porządku, ale nic specjalnego

Do słuchania w porządku, ale nic specjalnego

Osobiście mnie nie porwała. Ciekawa historia ale jakoś tak średnio się czytało

Osobiście mnie nie porwała. Ciekawa historia ale jakoś tak średnio się czytało

Bardzo kiepska. Cieszę się, że jej słuchałam i nie marnowałam czasu na czytanie.

Na tyle nudna, że momentami myślałam o innych rzeczach niż te, które dzieją się w książce. Gdyby nie to, że staram się dać szansę zaczętej ksiazce bo a nóż zaskoczy mnie zakończenie to tutaj zero napięcia i zaskoczenia. Z braku laku

Taki trochę słabszy Harlan Coben. Nie wiem czy to obraza czy pochwała. Możliwe, że jedno i drugie jednocześnie :)

Oceniam książkę wyjątkowo dobrze, bo ma nieszablonową fabułę, jest pewne "ale", ale ;) o tym za chwilę ;) Z pewnością nie takiego zakończenia historii się spodziewałam i muszę przyznać, że nawet łza w oku się zakręciła. Zabiegi autorki wielokrotnie zwiodły mnie na manowce. Zastanawiałam się, szukałam rozwiązania zagadki, próbowałam wpaść na właściwy trop, niestety bezskutecznie. Minusem książki jest stworzenie wielu poszlak, które urywają się bezpowrotnie, wątków, które możemy liznąć, ale nie poznać. Diabeł jak mawiają tkwi w szczegółach, a te choć dodane w trakcie książki przez niedopracowanie (możliwe, że brak dobrego planu, przemyślenia konsekwencji) wydają się bezsensownym działaniem bohaterek, a co za tym idzie fabuła w niektórych miejscach wydaje się być mocno naciągana.
Na koniec powiem tylko, że książkę dobrze i lekko się czyta, uważam, że mimo powyższej krytyki jest warta przeczytania.

Zapraszam do thrillera autorstwa Laury Dave pt. "O jedno Cię proszę".

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Marginesy

Hanna Hall jest mężatką ponad rok. Razem z mężem Owenem i jego 16 - letnią córką Bailey mieszkają w domku na wodzie w Sausalito. Hannah zajmuje się obróbką drewna, to projektantka mebli. Owena poznała w swoim warsztacie. Chce się zbliżyć do Bailey, mieć dobre relacje, obie mają te same rany po utracie matki. Jej odeszła z wyboru, matka Bailey zginęła tragicznie. Pewnego dnia Owen znika bez śladu. Hannah dostaje na kartce od męża niezrozumiałą wiadomość. "Chroń ją". Bailey w szkolnej szafce znajduje wiadomość i sporą sumę pieniędzy. Firmę The Shop, w której pracuje Owen zaczyna prześwietlać FBI, aresztowano prezesa - Avetta. Zaczęło się coś, czego Hannah nie może zatrzymać. Owen, najbliższa jej osoba nie jest tym za kogo go Hannah uważa. Owen Michaels nie istnieje, dlaczego zmienił szczegóły swojego życiorysu, nazwisko, usunął swoje dane z systemów? Może to przed czym ucieka, sięga dalej i dotyczy jego i córki. Hannah zaczyna analizować wspomnienie o mężu, wraz z Bailey wyruszają w podróż śladami jego młodości. Poznają brutalną prawdę, o której obie nie wiedziały. Zbliżają się do siebie, Hannie udaje się zdobyć zaufanie przybranej córki.

Czy ich rodzina będzie znowu razem, z nowymi nazwiskami i Owen dołączy do nich w tym nowym życiu? Odkąd Owen się pojawił w jej świecie, Hannah zaczęła nowe życie. Czy wybierze je czy koniec, o jakim sama zadecyduje.
Jakie jest prawdziwe ludzkie oblicze Nicholasa, dziadka Bailey?

Książka porusza ważny aspekt naszego życia, to co w życiu ważne rodzina i zaufanie. Każdy z nas ma tajemnice, swój jakiś sekret, z których nikomu się nie zwierza. Wyłączamy z teraźniejszości swoją przeszłość, a tymczasem ona i tak powraca po latach. Thriller wciąga czytelnika bez reszty swoim zawrotnym tempem i zaskakującymi zwrotami akcji. Historia trzyma w napięciu od początku do samego końca. Gratulacje dla autorki Laury Dave za stworzenie tak znakomitego thrillera. A Wam kochani 🔥 polecam ten oszałamiający thriller, na pewno się nie zawiedziecie czytając go.

Zapraszam do thrillera autorstwa Laury Dave pt. "O jedno Cię proszę".

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Marginesy

Hannah jest szczęśliwą żoną Owena i dość świeżo upieczoną macochą. Co prawda szesnastoletnia pasierbica nie darzy jej zbytnią sympatią, ale Hannah wciąż próbuje.
Sama jako dziecko nie miała z matką dobrych relacji, ba! w ogóle ich nie miała. Wychowywał ją dziadek, który pokazał jej jak żyć, kochać, jak istnieć, jak być dla kogoś ważnym.

Przychodzi dzień, gdy jej małżonek znika zostawiając jej wiadomość - “Chroń ją “.
Potężna firma, w której pracował,wprowadziła na rynek oprogramowanie zabezpieczeń, które jeszcze nie było opracowane do końca.
Czy powodem jego nagłej nieobecności/zapadnięcia się pod ziemię były kłopoty w firmie? czy miał coś wspólnego z przekrętami na grube pieniądze?
A może powód, dla którego Owen nie chciał by na nim skupiona była publiczna uwaga, był zupełnie inny?
Hannah postanawia odkryć prawdę nie oglądając się na policję, agentów FBI, na znajomych.
Razem z pasierbicą muszą zewrzeć szyki i połączyć siły, by odkryć gdzie się podział mąż i ojciec. A nade wszystko pragnie chronić nastolatkę, bo tego oczekiwał od niej “zniknięty” małżonek.
To czego się dowiadują podważa wiarę Hannah, że dobrze znała swojego męża. Teraz ma wrażenie, że nie wie o nim nic. Kim był właściwie człowiek, którego tak kochała?
Odkrywane tajemnice sięgają w przeszłość i nie dotyczą one tylko Owena, ale również jego córki.
Przed czym uciekał? przed czym chronił siebie i Bailey?
Czemu w małżeństwo wszedł z tak ogromnym bagażem sekretów? Czemu nie zaufał osobie, którą tak podobno kochał?

To historia o odkrywaniu rodzinnych tajemnic, o zaufaniu i budowaniu więzi. Może momentami przekombinowana, śledztwo/poszukiwania prowadzone przez Hannah jest jakby naiwne, a kroki przez nią podejmowane i odkrywanie prawdy szło jej nadspodziewanie łatwo, co odbierało realizm tej historii.
Jednak mimo iż fabuła była lekko pokręcona, nie była wymagająca i dobrze się czytało tę historię. Pomimo irytujących poczynań bohaterki, kibicowałam jej i Bailey.
Zakończenie inne, takie gdzie słodycz miesza się z dużą dawką dziegdziu.
Mnie ta książka wciągnęła, przykuła moją uwagę, a to już bardzo wiele.

Przychodzi dzień, gdy jej małżonek...

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022