Consilio

powieść historyczna
Lira
2022-03-16
2022-03-16

Ciekawa, choć niezaskakująca obyczajówka, opowiadająca o eksperymentach medycznych. Charakteryzuje sie dość dobrym stylem pisarskim, acz mi osobiście brakowało podkręcenie aury tajemnicy i grozy i rozpisania charakterów postaci. Sama o podobnych eksperymentach słyszałam, więc mniej więcej w połowie książki wiedziałam już planują bohaterowie powieści. Mało satysfakcjonujące zakończenie, do którego fabularnie przeskakujemy bardzo szybko.

Lata 20. XX wieku. Początki badań w transplantologi. Młodzi naukowcy. Wielka miłość i wielka tragedia. A na ulicach makabryczne zbrodnie, czego chcieć więcej a jednak... Consilio to powieść z którą mam nie lada dylemat, historia wciąga choć z początku dość powoli poznajemy bohaterów, przyznam się że nie mogłam wczuć się w klimat jaki zaserwowała nam autorka, klimat i ciekawe czasy początków wieku a był to okres wielu odkryć, wynalazków i interesujących badań. Intrygujące jest z pewnością nawiązanie do rosyjskiej nauki. Niestety historia jest przewidywalna a zakończenie nie powala. Nie był to jednak czas stracony i z pewnościa jest to pozycja dla wszystkich, którzy lubią wątki medyczne, odrobinę kryminalnej akcji i tajemnicę.

Jak daleko można posunąć się, żeby ratować najbliższą osobę? do czego bylibyście zdolni? czy nawet zbrodnia wchodzi w rachubę?
"Consilio" to właśnie taka opowieść, która stawia przed nami trudne pytanie, jak daleko można się posunąć? czy w imię czyjegoś dobra czy zdrowia, podpierając się nauką, można posunąć się do zbrodni? czy zdrowie i życie naszych bliskich, jest ważniejsze od życia kogoś obcego? Czy lekarz, który ma pomóc nam, w imię badań naukowych i własnych interesów, może nam to życie skrócić?

"Consilio" to historia, która dzieje się w latach dwudziestych XXw. w Krakowie. Specyficzny klimat tego miasta, grupa lekarzy z ambicjami i rodzinna tragedia, która pcha ich na niebezpieczne tory, teoretyczne w imię nauki, jednak nie do końca zgodnie z etyką i przysięgą, którą składa lekarz.

Świetny, klimatyczny kryminał medyczny.  Intrygujący, wciągający, naprawdę zmuszający do zastanowienia i refleksji.Każdy, kto ma ochotę na podróż w czasie do lat dwudziestych, kto chce poczuć dreszczyk emocji  związany ze eksperymentami medycznymi i wczesnymi próbami transplantologii  powinien koniecznie przeczytać „Consilio”
Oczywiście wszyscy fani kryminałów retro będą zachwyceni, bo to idealna lektura dla nich.

Dawno nic tak mnie nie wciągnęło. Polecam.

Dawno nic tak mnie nie wciągnęło. Polecam.

Kraków, lata 20te XXw. i początki transplantologii, co przyznaję - było ciekawym wątkiem.

Przy tej pozycji wyszłam lekko poza swoją strefę komfortu. Chciałam sprawdzić jak odnajdę się w książce która skupia się na latach wstecz, na XX w.
I wow jest nią oczarowana i kolejny raz czuję jakbym trafiła na malutki skarb.

Kraków a więc pozostajemy w Polsce. Grupa osób prowadzi tajne badania naukowe, ich celem jest przeszczep organów. Kiedy policja odnajduje pierwsze zwłoki...nie tylko ludzkie... rozpoczyna się dochodzenie.

Czytała się wyśmienicie, i była to powieść z ciekawie rozbudowanym wątkiem kryminalnym jak i obyczajowym. W odpowiednich proporcjach niczym uroczyście odmierzone i zaserwowane danie na pięknym talerzu.
Zaczęła się tajemniczo a zakończyła z przytupem. Natomiast nie jest to powieść rzucająca czytelnika emocjonalnie na kolana. Pewnych rzeczy było za mało. Nie poczułam przywiązania do bohaterów. To jak książka która ma przedstawić pewną historię, pokazać ponure oblicze początków eksperymentów medycznych i koniec. Nie mówię że to źle bo książka jest świetna, chce powiedzieć że poruszyła tylko kilka z moich strun czytelniczej gitary i nie zagrała pełnej piosenki.
Przepełniona jest ludzkimi ambicjami, trwogą i marzeniami ale nie przybliża do nich. Nie mniej jednak, ogromnie ją polecam i na pewno nie poprzestanę na jednak książce Pani Danuty.

P. S I chyba nigdy nie zapomnę pewnej sceny na początku która zaskoczyła mnie samą. Ja która czyta mnóstwo obrzydliwości wszelkiej, sprawiła że pierwszy raz zrobiło mi się tak autentycznie niedobrze a nie było tam nawet krwi. Jezuu do tej pory mnie trzęsie jak sobie to przypominam.

I wow jest nią oczarowana i kolejny raz czuję jakbym trafiła na malutki skarb.

Kryminał medyczny? Tak czy nie?
A co powiecie na taki osadzony w Krakowie, w latach dwudziestych XX wieku?

Tajne badania i eksperymenty z pionierskimi przeszczepami organów? To zdecydowanie coś co znajdziecie w „Consilio”. Poznacie w niej również Juliusza Zagajewskiego i jego bliskich, którzy się tym zajmują. Nieszczęśliwy wypadek popycha jednego z medyków biorących udział w badaniach do jeszcze większego zaangażowania i przekraczania granic.

W między czasie w podejrzany sposób zaczynają znikać ludzie. Zwłoki zwierząt znajdowane są pozostawione w makabrycznym stanie… Krakowska policja ma pełne ręce roboty i nie lada zagadkę do rozwikłania. A to tylko wierzchołek góry lodowej, który się za tym wszystkim kryje.

Spojrzałam na okładkę, przeczytałam opis i stwierdziłam, że to musi być świetna książka. Nie dopuszczałam do siebie innych możliwości. I wiecie co? Nieskromnie napiszę, że miałam rację!

Bardzo tajemnicza, intrygująca… a jaka klimatyczna! Naprawdę ciężko się od niej oderwać. Napisana w sposób, który nie pozwala czytelnikowi wyrzucić jej z głowy przez długi czas. Niektóre opisy aż za bardzo wpływały na moją wyobraźnię i sprawiały, że włos jeżył się na głowie.

Bardzo polecam!

Kryminał medyczny? Tak czy nie?
A co powiecie na taki osadzony w Krakowie, w latach dwudziestych XX wieku?

Kraków, lata dwudzieste XX wieku. Matylda, asystentka w Katedrze Anatomii Opisowej, ulega wypadkowi, na skutek którego traci czucie w kończynach. Jej narzeczony Ludwik, a także brat Julian i przyjaciel starają się za wszelką cenę znaleźć sposób, by pomóc Matyldzie odzyskać sprawność.
W tym samym czasie, w Krakowie, dochodzi do morderstw psów. Komisarz przydzielony do sprawy próbuje rozwikłać zagadkę zwierząt bez głów, znajdowanych w przedziwnych miejscach. Kiedy pojawiają się również ludzkie zwłoki potraktowane w podobny sposób, wie, że sprawa ma szerszy wymiar.
Ciekawy retro kryminał opowiadający o początkach transplantologii w Polsce. Bardzo zaakcentowana potrzeba rozwoju naukowego, która powoli przeradza się w obsesję. Powiedzenie „po trupach do celu” ma tutaj bardzo wymowne znaczenie. Jak wiele powinno się poświecić w imię nauki i w którym momencie można przekroczyć granicę zdrowego rozsądku?

(cd recenzji na fb)

Spodziewałam się bardzo dobrej książki, ale jestem zaskoczona, że pozycja Pani Danuty Marć aż tak bardzo przypadła mi do gustu. Jest to kryminał medyczny, których kiedyś czytałam wiele, z tym że ten rozgrywa się w latach dwudziestych XX wieku. Nam te czasy nie są już dobrze znane, pamiętamy je tylko z lekcji historii, jednakże autorka umiejętnie angażuje nas w tę historię w taki sposób, że miałam wrażenie, że rozgrywa się obecnie. Ok, może poza wydarzeniami, które w tych czasach raczej spotkać ciężko...
W XXI wieku medycyna jest bardzo dobrze rozwinięta, jednak nie wzięło się to z niczego. W poprzednich latach lekarze się rozwijali, edukowali i testowali najróżniejsze metody, byśmy my dziś mogli cieszyć się szerokim wachlarzem możliwości medycznych. Rozwój nauki wymaga poświęceń, co doskonale możemy zaobserwować w „Consilio”. Nie jest to łatwa książka i uprzedzam, że dużo tu mocnych opisów. Policja odnajduje bowiem coraz więcej przypadków znęcania się nad stworzeniami, zbezczeszczonych zwłok nie tylko zwierzęcych, ale i ludzkich. Możecie sobie sami odpowiedzieć, co kierowało ludźmi, którzy się tego dopuszczali… I tu rodzi się najważniejsze pytanie – czy można wybaczyć i darować krzywdę wyrządzoną w imię miłości?
Bardzo mocna i dająca wiele do myślenia pozycja. Jestem zdecydowanie w klubie miłośników kryminałów medycznych i powiem szczerze, zapomniałam już, jakie mogą one być dobre. Dodatkowo połączenie tej tematyki z początkiem XX wieku i dobrze nakreślonymi bohaterami było naprawdę dobrym pomysłem. Całość kupuję zdecydowanie i mam nadzieję, że z Panią Marć będzie mi jeszcze dane się spotkać przy okazji jej kolejnej historii. Polecam!

Na ulicach Krakowa, policja odnajduje kolejne zmasakrowane truchła zwierząt oraz zbezczeszczone zwłoki ludzkie. Na mieszkańców pada blady strach i wizja seryjnego morderca. Komisarz Antoni i jego przodownik Mieczysław, biorą się za rozwiązanie tajemniczych morderstw. Do czego doprowadzi ich ta sprawa?

CONSILIO to powieść o początku transplantacji z wątkiem kryminalnym obsadzona w dwudziestych latach, którą warto przeczytać!

Zaskoczyła mnie ta historia! Okładka i klasyfikacja jako powieść historyczna, bardzo mnie zmyliły i nie wiedziałam czego się spodziewać. Powiedziałabym, że to subtelny kryminał, który czytałam z przyjemnością za sprawą świetnego stylu i języka pisarki. Aż szkoda, że tak szybko ją skończyłam, mimo tych 300 stron autorka świetnie ujęła to co chciała przekazać w swojej powieść: Do czego jest zdolny człowiek, gdy w grę wchodzi miłość rodziny?

Autorka bardzo umiejętnie prowadziła mnie przez całą fabułę, którą śledziłam z ogromnym zaciekawieniem. Za sprawą krótkich rozdziałów i pędzącej akcji ta powieść przeczytała się wręcz sama! Poruszony wątek medyczny, nie co, że zaskakujący to przedstawiony w taktowny sposób, bowiem nie znajdziemy tu litrów krwi wylewających się ze stron.

Ocena 7,5/10 ⭐️

CONSILIO to powieść o początku transplantacji z wątkiem kryminalnym...

• Lista H.3. marzec 2022
  • SKLEP: MULTISZOP