Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi

Okładka książki Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi Jeremy DeSilva
2022-03-09
9788381958417
Joanna Grabarek
paleoantropologia

Bardzo ciekawa książka, rzuca nowe światło na to, jak staliśmy się "wyprostowani" i że nie pochodzimy od istot podpierających się kłykciami przy chodzeniu. Mi przeszkadzał spory nadmiar scenek rodzajowych, np. pisząc o różnych ścięgnach w ciele człowieka i że łatwo je nadwyrężyć, co i rusz przytaczał historyjki jakichś sportowców, którym przydarzyła się taka właśnie kontuzja. Ale pewnie wielu czytelnikom się to spodoba, jako ubarwiające narrację i czyniące lekturę "lżejszą".

Bardzo ciekawie przedstawiona historia naszych przodków, od których wszystko się zaczęło. Czekam na kolejną część, w rodzaju aktualizacji, która ukaże nowe odkrycia, pomysły i postęp tej dziedziny nauki.

Książka popularno-naukowa na miarę moich potrzeb i oczekiwań. Zawiła w detalach na tyle, abym podczas czytania czuła dumę z siebie. Prosta w objaśnieniach wystarczająco, żebym zrozumiała treść. Rozpoczynając od anatomicznych szczegółów budowy stopy naszych praprzodków autor wypływa na szerokie tematy genezy człowieka. „Pierwsze kroki” starają się dać odpowiedź na pytanie, dlaczego ewolucja postawiła nas na dwie nogi i jakie były tego skutki. Opowieść okraszona migawkami zza kulis pracy współczesnych Indian Jonesów – paleoantropologów, którzy co rusz wykłuwają ze skał brakujące ogniwa naszej historii. Książkę Jeremiego DeSilvy czyta się naprawdę świetnie.
Polecam.

Książka jest o nas, ludziach. Skupia się na tym jak powstaliśmy jako gatunek. Autor dzieli się swoją wiedzą na temat ewolucji, opierając się na naszych nogach. Przedstawia różne teorie i ciekawostki na temat dwunożności u ludzi, a także wskazuje na konsekwencje tego stanu rzeczy. Bardzo mnie wciągnęła, a ciekawostki zdziwiły. Polecam.

Lepiej jest być sprawnym fizycznie i grubym niż szczupłym i leniwym" 🦴

"Pierwsze kroki" to historia dwunożności. I to dosłownie, bo skupiamy się na ewolucji stopy od samego początku i od najstarszych znanych nam szczątków i odcisków stóp do współczesności 🦴

Może nie brzmi to zbyt fascynująco, ale zaufajcie mi, okej? To była najszybciej pochłonięta przeze mnie książka popularnonaukowa jaką dotychczas czytałam. Zazwyczaj zajmuje mi to ponad tydzień, czasem dwa, a tą pochłonęłam w kilka dni! I jakby tego było mało, wyjęłam moje znaczniki i zaznaczyłam niektóre fragmenty 🦴

Książka podzielona jest na trzy części - początki chodu w pozycji pionowej, początku homo sapiens (czyli nas) i trzecia część, czyli takie podsumowanie tego, co osiągnęliśmy dzięki pozycji pionowej i z czym się ona wiąże (choćby mowa) oraz z czym wiąże się coraz mniejsza aktywność fizyczna ludzi 🦴

Jestem tym typem człowieka, który powie "5 km? To blisko, możemy iść na nogach", a wyzwanie 100 tysięcy kroków w 24h bardziej mnie kusi niż odrzuca, więc jak tylko zobaczyłam ten tytuł w księgarni wiedziałam, że będzie mój 🦴

"Pierwsze kroki" są napisane w bardzo przystępny sposób, tak że każdy może je przeczytać i wynieść z nich sporo wiedzy 🦴
Proszę o więcej takich książek! 🦴

Dodatkowo książka podsyciła trochę moją chęć dooedukowania się na temat antropologii

Lepiej jest być sprawnym fizycznie i grubym niż szczupłym i leniwym" 🦴

Autor książki jest paleoantropologiem, specjalistą od stóp i stawu skokowego pierwszych człekokształtnych istot i nie tylko.

W swojej bardzo ciekawej książce przedstawia różne aspekty dwunożnego poruszania się człowieka. Omawia różne teorie dotyczące tego, co wpłynęło na to, że człowiek zaczął chodzić na dwóch nogach, co zyskał, a co stracił, jaki wpływ ma to na nas dzisiaj. Przedstawia też mnóstwo różnych odkryć i badań zarówno swoich, jak i innych ekspertów, którzy na przestrzeni lat odkrywali pozostałości po prehistorycznym człowieku i wyciągali wnioski.

Jest to fascynujące jak na podstawie niewielkiej kostki sprzed milionów lat można odkryć dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy, a takich historii w książce jest dużo.

Prawdziwy majstersztyk literatury popularno-naukowej! Trudno cokolwiek zarzucić tej książce, jeśli po jej przeczytaniu, chciałoby się niemal natychmiast zostać paleoantropologiem. A to dziedzina nauki, która w ostatnich czasach robi ogromne postępy, dzięki szeroko zakrojonym poszukiwaniom koaplnych szczątek. Temat dotyczy przede wszystkim dwunożności w świecie zwierząt i u ludzi, i konsekwencji związanych z takim wyborem poruszania się. Ewolucja to nie sen szalonego cukiernika - to precyzyjnie określony mechanizm regulowania zysków i strat. Jaką cenę płacimy za większy mózg i wyprostowaną postawę? Czy dwunożny chód uwolnił ręcę, czy też potrzebowaliśmy rąk i dlatego zaczęliśmy chodzić na dwóch nogach? Książka napisana barwnym językiem, wciągająca i obfitująca w niespodziewane zwroty akcji, klarownie i cierpliwie objasniająca różne skomplikowane metody badań, a co ważne, otwarta na szeroki dyskurs naukowy. Autor sam przyznaje się do różnych błędnych założeń, które następnie weryfikowały odkopane znaleziska. Postawa wyprostowana spowolniła naszą mobilność, co miałó wpływ na szereg zależności - wytworzenie potrzeby więzi grupowej, empatii, troski o słabszych, przyczyniło się do wykształcenia języka, kultury i konsekwentnej wytrwałości w podboju całego globu. W moim odczuciu brakuje w tej książce jedynie choć jednej, albo kilku mapek - które pokazałyby wszystko to, o czym pisze Autor - miesca znalezisk szczątków, zasięgi występowania i domniemane fazy ekspansji wszystkich gatunków homininów.

Nieźle napisana, rzetelna książka popularnonaukowa poruszająca takie tematy jak ludzkie pochodzenie i ewolucja (w porównaniu z wymarłymi odnogami ludzi jak neandertalczycy czy australopiteki, a także naczelnymi),o chorobach układu kostnego, zmianie szkieletu w ciągu życia, a nawet o tym, jak chodzenie pomaga w myśleniu.

Przyznam, że zabrakło mi trochę perspektywy futurologicznej, ale nie można mieć wszystkiego, prawda? ;)

Przyznam, że zabrakło mi trochę perspektywy...

Świetnie opisane nasze początki istnienia,książka przegadana,pełno wspomnień autora i nazwisk ludzi których spotkał,co nie jest możliwe i niepotrzebne do zapamiętania,zamula tylko przekaz,no ale jestem facetem i natykając się na pierwszej stronie na dedykację byłem już przygotowany na styl autora i odsiewając zbędne fakty można wynieść z lektury naprawdę dużo wiedzy

Moim zdaniem to jest książka w typie książek Harariego ("Sapiens..." i "Homo deus...") albo Phillipsa ("Prawda...", "Ludzie..."),czyli taki ostatnio chyba modny styl pisania popularnonaukowy ale jeszcze mi się nie przejadł (i chyba lepsza od Phillipsa ;) i jednak bardziej jak Harari) no i książka mi się podobała! Dla mnie to jest nawet "wow" że można napisać coś takiego, gdzie pełno anatomii, paleontologii, historii starożytności itp. czyli dziedzin, które mnie szczególnie nie porywają (i chyba większości ludzi też nie),a jednak jest to w taki przystępny i interesujący sposób napisane, lekko, że mnie bardzo wciągnęła i nawet nie wiem kiedy przesłuchałem i co tam się działo w tym czasie jak słuchałem :D I też niesamowite ile można wyciągnąć z kawałka kości mającego setki tysięcy lat... Jak chodziły człowiekowate, co z tego wynikało, jakie urazy, jak kształtowała się postawa... jestem naprawdę pod wrażeniem tego, co odkrywa nauka! Prywatne wstawki z życia autora i nieco gawędziarski styl wcale mi nie przeszkadzały, a wręcz przeciwnie, nadały książce dodatkowej lekkości. Książka na mocne 4,5/5 ;)

Dodatkowy plus za wspomnienie i mała analizę "Wielkiego marszu" S. Kinga ;)

(czytana/słuchana: 12-16.01.2023)
4,5/5 [8/10]