Okładka książki Potęga nieskończoności. Jak rachunek różniczkowy i całkowy odkrywa tajemnice wszechświata Steven Strogatz
Steven Strogatz Wydawnictwo: Copernicus Center Press informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Infinite Powers: How Calculus Reveals the Secrets of the Universe
Copernicus Center Press
2021-03-18
2021-03-18
Tadeusz Chawziuk
matematyka analiza matematyczna rachunek różniczkowy rachunek całkowy historia matematyki fizyka astrofizyka kosmologia

W posłowiu autor przyznaje się do miłości, którą obdarza rachunek różniczkowy i całkowy. I faktycznie to uczucie jest widoczne na każdej stronie książki. Jestem absolutnie zachwycony sposobem narracji i podejściem do wyjaśnienia zawiłości głównego tematu. Podobnie jak w pozycji "7 cząsteczek" Adama Myśliwca tak i tutaj czytelnik ma możliwość prześledzić i zrozumieć gdzie i w jakim celu rachunek różniczkowy znajduje swoje zastosowanie. Niesamowicie inspirująca i ciekawa książka! Zdecydowanie polecam!

Dużo ciekawych informacji pokazujących, że legendarni filozofowie byli jednocześnie wielkimi matematykami (Arystoteles, Pitagoras, Archimedes, Leibniz, Newton),że geometria powstała na terenach starożytnego Egiptu, a algebra w świecie muzułmańskim oraz jak te światy się ze sobą przenikają. Dowiedziałem się, jak w czasach starożytnych wielkim problemem było obliczanie krzywizn i jak radzono sobie z tym problemem poprzez pomniejszanie i zaokrąglanie ich do linii prostej (przykład kawałków pizzy). Przede wszystkim na przykładzie upływu czasu autor uwidocznił skalę różnicy pomiędzy milionem, a miliardem - milion sekund to około 2 tygodnie, natomiast miliard sekund to około 32 lata! Tego właśnie oczekiwałem.

Duża część pozostałej treści to już jednak wykresy i funkcje - czysta matematyka przeplatana tekstem. Tu miałem problem z utrzymaniem koncentracji i gubiłem wątki.

Książka napisana niezwykle lekkim piórem, przez kolejne rozdziały przechodzi się szybko i momentami ciężko było się wręcz oderwać.

Z drugiej strony zanim autor dochodzi faktycznie do wytłumaczenia idei rachunku różniczkowego i calkowego, przedstawia czytelnikowi historie życia i osiągnięć m.in. Archimedesa, Keplera czy Galileusza, finalnie dochodząc do Leibniza i Newtona. Sam rachunek różniczkowy i całkowy poznajemy dopiero w jakichś 2/3 długości książki, co uważam za dość dziwny sposób zredagowania książki, która za temat główny obiera sobie właśnie te rachunki.

Książka zdecydowanie warta przeczytania!

Super książka. Jeśli mój syn pójdzie kiedyś w nauki ścisłe, dam mu tą książkę zanim zacznie się uczyć całek i pochodnych. Zupełnie inne podejście można mieć do tak wydawać by się mogło nudnego tematu, jeśli widzi się zastosowania i możliwości. Brakowało mi tylko jakiegoś przykładu rozwiązywania całki i liczenia pochodnej, spore niedopatrzenie autora.

Ta książka rozbudziła we mnie chęć wrócenia do notatek i zbiorów zadań ze studiów i rozwiązania paru równań różniczkowych.
Nie wspominam analizy matematycznej jakoś szczególnie źle, jednak ta gałąź matematyki kojarzyła mi się dotąd tylko ze żmudnymi obliczeniami i dziesiątkami wzorów oraz podstawień. Strogatz pokazał mi rachunek różniczkowy i całkowy na nowo. Dopiero w trakcie lektury zdałam sobie sprawę po co się robi te obliczenia i co można z ich pomocą osiągnąć.
Polecam tę pozycję studentom kierunków ścisłych i technicznych - w szczególności tym osobom, które mają złe skojarzenia z całkami i pochodnymi. Ta książka jest w stanie odczarować "urok" rzucony na wyższą matematykę przez nudne zajęcia na uczelni.
Wstępna wiedza matematyczna nie jest jednak potrzebna - myślę, że lektura będzie przyjemna także dla czytelników, którzy nie zetknęli się dotąd z zagadnieniami całek i pochodnych.

Szkoda że nie miałem jej w czasie studiów, wiedziałbym co liczyłem i jaki jest tego cel, a nie tylko następny przykład, następny i następny.

Bardzo ciekawa książka.

Bardzo ciekawa książka.

Autor podejmuję próbę wytłumaczenia laikowi skomplikowanego tematu jakim jest rachunek różniczkowy i całkowy. O złożoności tematu niech świadczy fakt że na wielu uniwersytetach są całe katedry poświęcone tylko i wyłącznie takim rachunkom.

W mojej ocenie misja powiodła się w około 70%. Autor pokazuję ewolucje matematyki która doprowadziła do powstania rachunku różniczkowego, przedstawia kolejna wybitne, ważne i ciekawe persony które go kształtowały oraz przytacza najbardziej pociągające zastosowania rachunku różniczkowego w dzisiejszym świecie. Jednak niektóre wybitne osiągnięcia i zastosowania są przedstawione dosyć płytko i wybiórczo a rola rachunku różniczkowego i całkowego w danym osiągnięciu ogranicza się do słów: "naukowiec podczas tego odkrycia również używał rachunku różniczkowego i całkowego". W mojej ocenie brak jest próby przytoczenia chociażby finalnych wzorów które zostały stworzone i użyte przez danego naukowca albo chociaż schematycznych ilustracji. Być może wynika to z tego że były zbyt skomplikowane.

Nie mniej jednak nie spotkałem się jeszcze z lepszym wytłumaczeniem czym jest rachunek całkowy i różniczkowy ani na uczelni, ani w intrenecie, ani w literaturze. Książkę gorąco polecam.

Prawa natury opisane w języku matematyki równaniami różniczkowymi i całkowymi towarzyszą nam przez całe nasze życie. Jeżeli chcesz zapoznać się z tymi narzędziami matematyki w przystępny sposób to ta książka jest dla Ciebie. Wiedza z matematyki i fizyki na poziomie gimnazjum w zupełności wystarczy abyś poznał "Potęgę nieskończoności". Książka naprawdę godna polecenia wszystkim bez wyjątku.

Ciekawie prowadzona narracja z historycznym tłem powoduje, że nawet student fizyki może wyciągnąć z tej książki coś dla siebie nowego i nietrywialnego.

Naprawdę pozytywne zaskoczenie. Dumny, górnolotny tytuł sugerował jakieś filozoficzne dywagacje, ale lektura ujawniła o wiele ciekawszą zawartość. Jeżeli podczas lekcji matematyki brakowało Wam tła fabularnego, to ta książka to uzupełni. Jest to zwięzła historia rozwoju myśli matematycznej ze szczególnym naciskiem na geometrię i analizę matematyczną. Dowiecie się, kto i jak zaczął analizować obwody i pola figur. Poznacie tok rozumowania, który doprowadził do rozwinięcia pojęcia funkcji matematycznej, bezboleśnie przypomnicie sobie podstawy funkcji wykładniczych i logarytmów.

Wreszcie w połowie tekstu autor dochodzi do sedna... i to jest hit! Takie "fabularne" i bogate wizualnie spojrzenie na pochodne i całki jest cenne nawet dla inżyniera, który przez 5 lat studiów posługiwał się rachunkiem różniczkowym na codzień. Ostatnie rozdziały książki trochę zwalniają i są mniej umysłowo stymulujące - to przykłady dziedzin nauki i techniki, w których ten dział matematyki pozwolił dokonać milowych kroków.

W książce poświęconej historii nauki nie mogło zabraknąć wątku konfliktu z religią, jednak Strogatz nie jest w tej kwestii zbyt napastliwy. Często wytyka szkody w mentalności ludzi poczynione przez błędne wymysły Arystotelesa i ich dokrtynalne lansowanie przez Kościół Katolicki. Pojawia się również protest przeciwko absurdowi uznawania nauki za odmianę wiary religijnej, ale poza tym książka raczej nadaje się nawet dla zagorzałych teistów ;)

• Matematyka
  • Do kupienia