rozwińzwiń

Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek

Okładka książki Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek Anne Sverdrup-Thygeson
Okładka książki Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek
Anne Sverdrup-Thygeson Wydawnictwo: Znak JednymSłowem popularnonaukowa
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Znak JednymSłowem
Data wydania:
2022-01-26
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-26
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324073917
Tłumacz:
Witold Biliński
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
100 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2342
2339

Na półkach: ,

Buńczuczny tytuł przykuwający czytelnicze oko. Ironicznie uśmiechnięta surykatka na okładce dopełnia całości. Jeśli jednak sięgnięcie po lekturę ze względu na jej fizis – rozczarujecie się gorzko, surykatki nie należą do tych dziesięciu milionów gatunków ratujących nasz tyłek, a przynajmniej nie do tych, o których pisze autorka. Książka jest bardzo nierówna. Zachwycająca, gdy opisuje świat przyrody, jego konkretnych przedstawicieli takie na przykład śluzowce, które nie posiadają mózgu a są w stanie znaleźć w labiryncie najbardziej ergonomiczną drogę do jedzenia. Albo małże, które filtrują 50 litrów wody w ciągu doby. Lub wieloryby, które sprawiają, że pierwiastki z dna oceanicznego wędrują na powierzchnię wody, a dzięki temu stają się dostępne dla człowieka. Czy też lasy namorzynowe skuteczniejsze w ochronie przed falą powodziową niż najlepszy falochron. Czy też dziób zimorodka, który stał się inspiracją dla inżynierów udoskonalających kształt shinkansena. Tych przykładów można mnożyć bez liku, lecz jest druga strona medalu. Melchior Wańkowicz zwał ją pięknie smrodkiem dydaktycznym. Tak, autorka ma poczucie misji. Koniecznie chce moralizować i pouczać. Niestety nie robi tego z równą lekkością, jak opisuje przyrodę i skomplikowane relacje łączące gatunki roślin i zwierząt. A szkoda. Ponieważ sprawy, na które zwraca uwagę mają niebagatelne znaczenie. Powinno się o nich mówić. Mam nadzieję, że ta wiedza już wkrótce zagości w szkołach. A póki co serdecznie namawiam na lekturę. Zachwyci was natura. Polecam.

Buńczuczny tytuł przykuwający czytelnicze oko. Ironicznie uśmiechnięta surykatka na okładce dopełnia całości. Jeśli jednak sięgnięcie po lekturę ze względu na jej fizis – rozczarujecie się gorzko, surykatki nie należą do tych dziesięciu milionów gatunków ratujących nasz tyłek, a przynajmniej nie do tych, o których pisze autorka. Książka jest bardzo nierówna. Zachwycająca,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
525
141

Na półkach:

Bardzo fajna lektura - ciekawie napisana, z dużym znawstwem tematu, mnóstwem ciekawostek, a także, poza stroną merytoryczną, widać w tej książce ogromne zaangażowanie autorki w przekonanie czytelnika, że świat przyrody jest cenny, że od niego zależymy i warto go chronić nawet wtedy, gdy nie oznacza to bezpośrednich benefitów w sensie ekonomicznym.

Książka jest napisana prostym językiem - jak dla mnie to nawet trochę zbyt prostym, ale w sumie, dzięki temu pozycję tę można polecić młodzieży szkolnej i czytelnikom początkującym w tematach związanych z przyrodą i ekologią.

Bardzo fajna lektura - ciekawie napisana, z dużym znawstwem tematu, mnóstwem ciekawostek, a także, poza stroną merytoryczną, widać w tej książce ogromne zaangażowanie autorki w przekonanie czytelnika, że świat przyrody jest cenny, że od niego zależymy i warto go chronić nawet wtedy, gdy nie oznacza to bezpośrednich benefitów w sensie ekonomicznym.

Książka jest napisana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1800
1143

Na półkach: ,

Zasadniczo wszyscy wiemy, że nie jesteśmy sami na planecie. Wiemy też, że potrzebujemy wielu istot aby móc przetrwać. Tylko, że nasza wiedza ogólna mimo wszystko daleka jest od tego jak bardzo skomplikowane zależności nas otaczają. Wiemy, że potrzebujemy roślin i zwierząt jako źródła pożywienia czy okrycia. Jednak to zaledwie sam czubek góry lodowej.

,,Ekipa do naprawy świata" to fascynujący, skondensowany przewodnik po ekosystemie. Lekko, z humorem ale także ogromną wrażliwością opowiada o skomplikowanych relacjach pomiędzy gatunkami a ludźmi i jak to wpływa na świat oraz do czego można to wykorzystać. To arcyciekawa wyprawa do świata, którego nie dostrzega się na co dzień ale który ogrywa ogromną rolę. Wydaje nam się, że wszystko wiemy ale dopiero ta książka otwiera oczy jak doskonale skonstruowaną machiną jest nasza planeta i jak łatwo zakłócić jej naturalny cykl. Nigdy nie pomyślałabym, że z taką ciekawością będę czytać o osach i figowcach, owadach czy to jakie znaczenie ma przemieszczanie się wielkich ssaków morskich dla życia i prawidłowego funkcjonowania oceanów. To fascynujące i przerażające, że nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależy od małych organizmów, których nawet nie zauważamy lub nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Jak wiele odkryć a potem wynalazków zostało dokonanych dzięki obserwacji naturalnie funkcjonujących zależności czy istnień. Autorka dobitnie przypomina nam, że najważniejsze elementy naszego życia nie pochodzą ze sklepu, nie my jej wymyśliliśmy czy wytworzyliśmy - one są dziełem natury a my tylko je podbieramy lub próbujemy skopiować.

,,Ekipa do naprawy świata" to książka, która każdy powinien przeczytać. Bez patosu, czy nagany mówi o najważniejszym temacie współczesnego świata - o trosce o naszą planetę. Okraszona ogromną dawką humoru, w formie ciekawostek przemyca ogrom wiedzy z zakresu ekologii i biologii. To nie moralizatorstwo ale rozbudzanie ciekawości i w najbardziej naturalny sposób pokazywanie piękna i geniuszu natury, o który powinno się dbać aby przetrwał dla kolejnych pokoleń. To mądre, spokojne mówienie o ważnych sprawach budujące świadomość oraz rozbudzające ciekawość naturą. Polecam!

Zasadniczo wszyscy wiemy, że nie jesteśmy sami na planecie. Wiemy też, że potrzebujemy wielu istot aby móc przetrwać. Tylko, że nasza wiedza ogólna mimo wszystko daleka jest od tego jak bardzo skomplikowane zależności nas otaczają. Wiemy, że potrzebujemy roślin i zwierząt jako źródła pożywienia czy okrycia. Jednak to zaledwie sam czubek góry lodowej.

,,Ekipa do naprawy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1633
453

Na półkach: ,

Ależ to była dobra lektura. Dawno nie miałem w ręce tak skondensowanej wiedzy o otaczającym nas świecie i do tego w tak przystępnie napisanej. Dzisiaj, gdy powszechnym staje się używanie pestycydów w rolnictwie, autorka zwraca uwagę na naturalne sposoby ochrony roślin. Sam z dzieciństwa pamiętam jak łany zbóż otoczone były pasem zieleni z różnego rodzaju kwiatami polnymi — okazuje się, jak pisze autorka, nieprzypadkowo. Ponadto dowiedziałem się o wielu organizmach, o których istnieniu nie miałem zielonego pojęcia jak np.: skorupiak udający rybi język, świecące grzyby, samoczyszczące się lilie czy dydelf działający niemal jak odkurzacz na kleszcze. Ten przecudowny świat przyrody niestety jest niszczony przez człowieka, który w swej nieświadomości i dążeniu do zysku niszczy naokoło wszystko, na co tylko spojrzy. Przyroda dostarcza nam naturalnych leków i wielu rozwiązań, małż potrafi oczyścić 50 litrów wody w ciągu doby. Nieświadomość człowieka doprowadziła do niemal zagłady gatunku, bo liczono, że w jednym na kilkaset znajdzie się perłę. Istnieje mech, który usuwa arszenik wypłukiwany z kopalń i uzdatnia wodę. Niestety jak wspomniałem wcześniej nieświadomość człowieka i chęć wzbogacenia się doprowadza do systematycznego niszczenia fauny i flory na planecie. W konsekwencji, jak wskazują szacunki, obecnie co dwa lata tracimy co najmniej jeden ważny lek z powodu niefrasobliwego korzystania z apteki natury.
Bardzo polecam tę pouczającą lekturę.

Ależ to była dobra lektura. Dawno nie miałem w ręce tak skondensowanej wiedzy o otaczającym nas świecie i do tego w tak przystępnie napisanej. Dzisiaj, gdy powszechnym staje się używanie pestycydów w rolnictwie, autorka zwraca uwagę na naturalne sposoby ochrony roślin. Sam z dzieciństwa pamiętam jak łany zbóż otoczone były pasem zieleni z różnego rodzaju kwiatami polnymi —...

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
64

Na półkach:

Książka jest bardzo prosta i przyjemna w odbiorze, ma luźny, przystępny styl i krótkie podrozdziały, co sprawia, że jest mocno ciekawostkowa.
Autorka przytacza niezwykłe umiejętności różnych gatunków i wyjaśnia ich wpływ na nasze życie, przy czym stawia na pozytywny akcent, pokazując ochronę przyrody w bardziej optymistycznym świetle, niż zazwyczaj. Opisuje mnóstwo różnych organizmów, od roślinnych pyłków po śluzowce i zimorodki, a poruszane tematy są związane m.in. z jedzeniem, zapylaniem i stosowaniem rozwiązań inspirowanych naturą w inżynierii. Wielki plus za podanie treści o ochronie przyrody w wyważony, nieprzytłaczający sposób.
Warto po nią sięgnąć, by lepiej zrozumieć, jak różne gatunki są wykorzystywane w, nazwijmy to, „służbie człowiekowi” i że bez nich jesteśmy w wiekach ciemnych.

Książka jest bardzo prosta i przyjemna w odbiorze, ma luźny, przystępny styl i krótkie podrozdziały, co sprawia, że jest mocno ciekawostkowa.
Autorka przytacza niezwykłe umiejętności różnych gatunków i wyjaśnia ich wpływ na nasze życie, przy czym stawia na pozytywny akcent, pokazując ochronę przyrody w bardziej optymistycznym świetle, niż zazwyczaj. Opisuje mnóstwo różnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
149
149

Na półkach:

Przeczytać i podać dalej.

Ekologia w stanie czystym. Dziesiątki gawęd o współzależnościach międzykatunkowych. O wykorzystaniu przyrody i inspiracjach przyrodniczych w przemyśle i technice (rzecz niby normalna a nieuświadomiona). O naturalnych rozwiązaniach przekładających się na ekonomię i praktyczne oszczędności. Barwnie uzupełniona własnymi doświadczeniami autorki, napisana z dużym (kobiecym) ładunkiem emocjonalnym. Może nieco przeładowana liczbami i procentami, ale dzięki temu dokonane w biosferze zmiany są bardziej obrazowe.

Wada - ceny i wartości podane w koronach norweskich. No i czytać należy z dostępem do internetu aby w pełni docenić piękno wymienionych gatunków.

Przeczytać i podać dalej.

Ekologia w stanie czystym. Dziesiątki gawęd o współzależnościach międzykatunkowych. O wykorzystaniu przyrody i inspiracjach przyrodniczych w przemyśle i technice (rzecz niby normalna a nieuświadomiona). O naturalnych rozwiązaniach przekładających się na ekonomię i praktyczne oszczędności. Barwnie uzupełniona własnymi doświadczeniami autorki,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
99
35

Na półkach:

Otwierająca oczy opowieść o niepozornych istotach oczyszczającym klimat i odżywiających naturę. Poznacie oczyszczająca moc skórek, które słynna nie tylko z produkcji pereł. Poznacie naturalne archiwa przyrody skrywające tajemnice klimatu i bioróżnorodności gatunków minionych epok. Dowiecie się co maja wspólnego orzechy brazylijskie ze storczykami a nawet podziękujecie osom, kiedy będziecie sączyć kieliszek dobrego czerwonego wina. Intrygująca , napisana w przyjemny i zrozumiały sposób.

Otwierająca oczy opowieść o niepozornych istotach oczyszczającym klimat i odżywiających naturę. Poznacie oczyszczająca moc skórek, które słynna nie tylko z produkcji pereł. Poznacie naturalne archiwa przyrody skrywające tajemnice klimatu i bioróżnorodności gatunków minionych epok. Dowiecie się co maja wspólnego orzechy brazylijskie ze storczykami a nawet podziękujecie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
61
61

Na półkach:

Książkę najlepiej reklamują zawarte w niej ciekawostki. W tej jest jej mnóstwo: rzygająca dziećmi żaba, 974 litry siku oddawane na dobę przez płetwala zwyczajnego, inżynieryjne zdolności śluzowców... To smaczki, którymi można zainteresować młodych ludzi i obudzić ciekawość dzieci. Ale zdecydowanie nie jest to płytka i tabloidowa książka. Choć nie jest powieścią ma swoją historię i wątek, którym jest po prostu przyroda. Wbrew pozorom, nie jest to nudna telenowela i kolejny moralizatorski esej, jak nie wykończyć świata w którym żyjemy. To znakomity miks: wiedzy, nauki, ciekawostek, "michałków" i poważnych problemów ekologicznych. Przedstawione tak, że człowiek chce więcej, a nie jak po akcjach ekoterrorystów: rzyga ich ekologiczną ideologią jak ta wymarła żabka...

Książkę najlepiej reklamują zawarte w niej ciekawostki. W tej jest jej mnóstwo: rzygająca dziećmi żaba, 974 litry siku oddawane na dobę przez płetwala zwyczajnego, inżynieryjne zdolności śluzowców... To smaczki, którymi można zainteresować młodych ludzi i obudzić ciekawość dzieci. Ale zdecydowanie nie jest to płytka i tabloidowa książka. Choć nie jest powieścią ma swoją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1540
129

Na półkach: ,

Mimo, że książka nie do końca "moja" to nie mogę jej odmówić masy ciekawych informacji i bardzo ważnego przesłania

Mimo, że książka nie do końca "moja" to nie mogę jej odmówić masy ciekawych informacji i bardzo ważnego przesłania

Pokaż mimo to

avatar
3798
3739

Na półkach:

O tych małych, czasem wręcz niewidocznych żyjątkach które sprawiają, że woda jest pitna, gleba żyzna, rośliny są zapylone (mamy co jeść) i generalnie, że ten świat się kręci. I Ziemia sobie bez nas poradzi, a my bez tych robaczków wyginiemy.

O tych małych, czasem wręcz niewidocznych żyjątkach które sprawiają, że woda jest pitna, gleba żyzna, rośliny są zapylone (mamy co jeść) i generalnie, że ten świat się kręci. I Ziemia sobie bez nas poradzi, a my bez tych robaczków wyginiemy.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    407
  • Przeczytane
    115
  • Posiadam
    37
  • Popularnonaukowe
    12
  • 2022
    10
  • Chcę w prezencie
    7
  • Teraz czytam
    6
  • 2024
    4
  • Naukowe
    4
  • Ulubione
    3

Cytaty

Więcej
Anne Sverdrup-Thygeson Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek Zobacz więcej
Anne Sverdrup-Thygeson Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek Zobacz więcej
Anne Sverdrup-Thygeson Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne