Wysłuchaj mnie

Okładka książki Wysłuchaj mnie Tess Gerritsen
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wysłuchaj mnie
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Albatros Cykl: Rizzoli/Isles (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
Rizzoli/Isles (tom 13)
Listen to me
Albatros
2022-11-09
2022-11-09
Jerzy Żebrowski

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Wysłuchaj tajemnic przeszłości

Kolejna bardzo dobra powieść o świetnych koleżankach z pracy.

Kolejna bardzo dobra powieść o świetnych koleżankach z pracy.

Tym razem w centrum wydarzeń znajdzie się lubiana przez czytelników matka Jane, Angela, która podejrzewa, że jej nowi sąsiedzi coś ukrywają. I wcale nie są tak nieskazitelni, jak się wydaje.
Matka wie najlepiej, ale kto by jej słuchał…
Detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i lekarka sądowa Maura Isles prowadzą śledztwo w sprawie pozornie bezsensownego brutalnego morderstwa. Sofia Suarez, lubiana przez wszystkich sąsiadów wdowa, z zawodu pielęgniarka, została pobita na śmierć we własnym domu. W miarę postępów w śledztwie staje się jasne, że zabita kobieta musiała coś ukrywać. Billingi wykazują, że w ostatnich dniach życia wielokrotnie dzwoniła na te same zastrzeżone numery, wykonała też wiele połączeń na niemożliwe do namierzenia telefony na kartę. Sprawa staje się jeszcze bardziej zagmatwana, gdy Jane odkrywa związek pomiędzy między Sofią a ofiarą wypadku drogowego sprzed kilku miesięcy ‒ potrącenia, którego sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. W co właściwie była zamieszana Sofia? Jedno jest pewne: jej zabójca zrobi wszystko, by ten sekret nie został ujawniony.
Tymczasem Angela Rizzoli nie sypia dobrze, odkąd jej córka zaczęła pracę w wydziale zabójstw. Może jabłko pada niedaleko od jabłoni, bo nic, co dzieje się w sąsiedztwie, nie umknie jej uwagi — ani plotki o zaginionej nastolatce, która rzekomo uciekła z domu, ani tym bardziej podejrzani sąsiedzi, którzy właśnie wprowadzili się do domu po drugiej stronie ulicy. Angela jest pewna, że na sennym przedmieściu nic nie jest zbiegiem okoliczności. Gdyby tylko Jane zechciała jej wysłuchać – tymczasem ona przypisuje wszystkie niepokojące spostrzeżenia wybujałej wyobraźni matki. Ale Angela jest przekonana, że w pobliżu czai się wilk w owczej skórze i nikt nie przybędzie jej z odsieczą, kiedy wreszcie zaatakuje.
Pochłonięte sprawą Sofii Jane i Maura nie zauważają, że coś bardzo złowrogiego dzieje się na ich własnym podwórku. Czy starsza pani Rizzoli zdoła przekonać córkę i jej współpracowniczkę, by potraktowały poważnie jej obawy, zanim będzie za późno?
Emocjonujący kryminał z wyśmienitym duetem bohaterek!

Matka wie najlepiej, ale kto by jej słuchał…

Przyjemnie się czyta, ale zbyt przewidywalna, zbyt prosta. Zbyt topornie podawane podpowiedzi kto jest kim. Słaba zagadka kryminalna, brak zaskoczenia, brak emocji.

Miałem spore obawy, bo kilka opowieści spoza cyklu o dobrze znanym nam duecie było na żenująco niskim poziomie, ale jednak Rizzoli i Isles to trochę inna pólka. Na szczęści! Żeby nie było, nie jest to na pewno genialny "Skalpel" czy inne początkowe powieści cyklu, nie brakuje ckliwych i zbędnych historii obyczajowych, tym niemniej czyta się dobrze i nie jest to czas stracony.

Polecam książkę, jest ciekawa, dobrze wykreowani bohaterowie i wartka akcja jednak jak dla mnie trochę za dużo bohaterów.

Historia nie porywa. Wścibska gospodyni domowa ma swoje podejrzenia - bardziej lub mniej trafne - i męczy nimi swoją córkę policjantkę oraz lokalny komisariat. Wyjawiane są lokalne sekrety. W tle dzieje się dość przewidywalna historia o rodzinie z dorosłą córką, zaradną matką i nieświadomym mężem. Jane śledzi sprawę morderstwa sprzed lat. Maura trwa w swym zakazanym związku i nadal choruje na perfekcjonizm. Takie sobie.

Zdecydowanie najgorsza ze wszystkich części. Główny wątek był nieciekawy, Maura jako nowe wcielenie Chopina to był zły pomysł, a po każdym rozdziale Angeli musiałem przejść się po pokoju z zażenowania. Dawno nie czytałem książki z perspektywy tak irytującej postaci. Mam nadzieję że potencjalne następne części będą lepsze.

Kolejna część cyklu Rizzoli & Isles, cyklu, który bardzo lubię. I kolejny raz się nie zawiodłam. Tess jak zawsze trzyma poziom i mimo wielu książek w serii dalej potrafi czymś zaskoczyć. Godna polecenia.

Przewidywalna, nudna i prosta jak konstrukcja cepa.

Przewidywalna, nudna i prosta jak konstrukcja cepa.

Zdecydowanie nie jest to Tess Gerrtisen z Chirurga.

Zdecydowanie nie jest to Tess Gerrtisen z Chirurga.

• Tess Gerritsen