Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę

Okładka książki Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę Matt Haig
Okładka książki Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę
Matt Haig Wydawnictwo: Zysk i S-ka, Storybox.pl Cykl: Gwiazdka (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Gwiazdka (tom 2)
The Girl Who Saved Christmas
Zysk i S-ka, Storybox.pl
2020-10-05
2020-10-05

Bardzo przyjemna i ciepła historia. Idealna na świąteczny czas, choć nie do końca dla najmłodszych. Jest dość mroczna, smutna, brutalna i momentami przygnębiająca. Ucząca o wielu wartościach i trzymająca w napięciu oraz w świetnie poprowadzonym klimacie. Udana kontynuacja cyklu.

To opowieść o magii świąt i tym, w co w nich jest najważniejsze. Każda z postaci przedstawionych w tej historii jest niezwykle dobrze wykreowana. Pióro Matta Haiga sprawia, że przez jego powieści bardzo lekko się płynie, choć nie są to szczęśliwe, bezproblemowe historie, a takie, które mają do przekazania bardzo wiele mrocznych i smutnych aspektów o życiu najmłodszych w różnych czasach. Tym razem z bohaterami przenosimy się do czasów wiktoriańskich i wraz z Amelką, dziewczynką, której życie nie oszczędziło okrutnych zmartwień, próbujemy uratować Gwiazdkę. Autor kilkukrotnie „puszcza oczko” w stronę starszych czytelników nawiązując do klasycznych książek, w tym tomie bowiem pojawia się postać Dickensa, którego przedstawiać nikomu nie trzeba i który to, niespodziewanie, odgrywa w książce bardzo ważną rolę. Wszystkie te smaczki powodują, że mimo brutalności i mroku, książki Matta Haiga (które jedynie w teorii skierowane są do dzieci) to niezwykła rozrywka. Klimat zaserwowany przez pisarza nie opuszcza aż do końca. Seria o Gwiazdce to taki comfort read – można go czytać co roku w święta, by choć na chwilę zagłębić się w ten dziecięcy, piękny klimat i dobrze wykreowaną magię świąt.

Nie mogę się już doczekać kolejnego spotkania z świątecznym światem wykreowanym przez Haiga. Mam nadzieję, że poziom zostanie zachowany. „Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę” to prześwietna rozrywka świąteczna, która podczas lektury pozwala czytelnikowi na zmierzenie się z wachlarzem emocji.

Gwiazdka

To już druga księga o krainie Elfów, nazwanej Elfim Jarem gdzie Ojciec Gwiazdka ma swój dom, renifery żują trawkę na Reniferowym polu i każdy czeka na Wigilię. Akcja książki zawsze jest z dwóch miejsc, pierwsze to magiczna Kraina Elfów.. Drugim jest Londyn gdzie poznajemy dziewczynkę, jest to zwykle dziecko pokrzywdzone przez los. Mające jednak dużą nadzieję w sercu. Bo w książce tej mimo smutku i przeciwności losu najważniejsza jest nadzieja, która rozświetla niebo dodając magii. Bez niej nie byłoby nic. Tym razem jest to Amelia.

Trole, czy ktoś je pamięta?? Te niezbyt rozgarnięte istoty niestety narobią bałaganu. Jednak ta sytuacja pozwoli nam lepiej poznać ten magiczny świat. A przed nami jeszcze kilka tomów, wiec robi się ciekawie. Dla kogoś kto nie czytał, radzę zacząć po prostu po kolei, bo w pierwszej części wszystko odkrywamy. Jednak nie jest to konieczne. Zdarzenia rozpoczęte w danej części w niej zostają wyjaśnione. Bohaterowie są magicznymi stworzeniami. Wróżka prawdy nieustannie mnie zadziwia. Już nie mogę doczekać się kolejnej części z nią w roli głównej.

Gwiazdka

Gdy myślałam, że autor nie może mnie już niczym zaskoczyć to za każdym razem jestem uświadamia mnie, że jestem w błędzie. Dzieje się tutaj bardzo duży na wielu płaszczyznach i początkowo cała książka pisana jest z dwóch perspektyw dzięki czemu mamy dwuwymiarowy obraz sytuacji.

Ponadto w książce zawarto wiele ciekawych sentencji, które dają dużo do myślenia. Dziewczynka, która jest główną bohaterką mimo ciężkiego życia jakie prowadzi nie pragnie dużo. Nie jest materialistką. Mimo trafię do zakładu pracy stara się wierzyć i mieć nadzieję. Jednak pan Paskudnik jest tak zdeterminowany aby uprzykrzyć życie dzieciom że za główny cel ustawił sobie zniszczenie wszelkiej nadziei u dziewczynki. Mikołaj odnajduje ją w ostatniej chwili. W końcu to od niej zależy czy kolejna gwiazda znaku będzie mieć miejsce.

Link:

"Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę" to niezwykle oryginalna książka. Ile tutaj przygód, ile przeciwności losu, ile zaskakujących spotkań... Trochę smutna, ale również zabawna i kojąca. W moim odczuciu dla każdego, dla dziecka i dorosłego. Ja bawiłam się świetnie śledząc losy Amelii i Ojca Gwiazdki.
Bardzo spodobała mi się myśl przewodnia towarzyszące tej książce - bez wiary niewiele jest możliwe. Nie wiem czemu tak mnie to rozczuliło i wprawiło w iście magiczny nastrój.

"Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę" to bardzo dobra kontynuacja i mam nadzieję, że kolejny tom będzie równie uroczy i pełen przygód.

Bardzo spodobała mi się myśl przewodnia towarzyszące tej książce - bez...

Jeszcze lepsza niż część pierwsza. Mniej straszna.

Bardzo mi się podobało spotkanie Świętego Mikołaja z Królową Wiktorią 🙂

Jeszcze lepsza niż część pierwsza. Mniej straszna.

Bardzo mi się podobało spotkanie Świętego Mikołaja z Królową Wiktorią 🙂

Kolejna książka z cyklu Gwiazdka.Książka przedstawia zabieg dwóch światów Elfiego Jaru i Londynu.Co rozdział byliśmy w innym świecie.Czasami to wkurzało bo w Elfim Jarze się nic nie działo a w Londynie za to bardzo dużo,dlatego niekiedy czytałam byle na siłę o monotonnym (jeśli tak to można nazwać) życiu elfów i z wyczekiwaniem czekałam na akcję w Londynie. Było trochę nie do końca dobrze zblędowane i wciąż było mało mi przygód z Londynu.Dałabym 9* ,ale pod koniec zostało dobrze zblędowane i zakończenie przygód w Londynie.Gdyby nie dwa światy (choć nie wiem jakby to wyglądało)tylko jeden to dałabym 11*.

Kto kocha święta równie bardzo jak ja? Chyba nikt. Lecz jeśli uwielbiasz filmy, książki oraz wszystko inne co ze świętami związane, lub po prostu masz ochotę się odprężyć czytając coś intrygującego sięgnij po to ;)

Książki Matta Haiga jak do tej pory przyniosły mi samą dziecięcą radość i pragnę, by to trwało i trwało, a niestety po „Dziewczynce, która uratowała GWIAZDKĘ” pozostała mi jeszcze tylko jedna część serii… ostatnia. Ale nie smućmy się, bo przede wszystkim jest się z czego cieszyć.
Druga część serii o GWIAZDCE, czyli wspomniana „Dziewczynka, która uratowała GWIAZDKĘ” jest równie urocza, co jej poprzedniczka i ma jeszcze więcej prześwietnych smaczków. Kompletnie się zatraciłam w świecie stworzonym piórem Haiga i kreską Moulda. Wiecie… tak bardzo się wkręciłam, że rano, gdy się budzę, po głowie chodzą mi imiona z tej historii, postacie tak mocno weszły w moje myśli! (to oczywiście na plus)
Tom II jest przeuroczy jeszcze z jednego, bardzo ważnego dla mnie powodu. Pamiętacie, że przy pierwszej części – „Chłopcu zwanym GWIAZDKĄ” pisałam, że autor nawiązał do moich ulubieńców: przewspaniałego „Władcy Pierścieni” i lubianego „Harrego Pottera”? Jak nie pamiętacie, to powtarzam, że Haig dyskretnie puścił oko do czytelników, którym te książki nie są obce. A co zrobił w „Dziewczynce, która uratowała GWIAZDKĘ?” Wprowadził Dickensa! Tak! Tak! Tego Dickensa! Tego, którego obok Tolkiena uwielbiam ogromnie! Jestem przezadowolona i fakt, że sam mistrz miał tak cudowną, ciepłą rólkę do zagrania w tej historii sprawia, że jeszcze bardziej polubiłam cały ten świat Ojca Gwiazdki.
Była jedna, no dobrze, dwie kwestie, które mi się nie spodobały w tej części i obie dotyczyły całkowicie paskudnego Pana Paskudnika. Jedna rozchodzi się o to, jak autor zakończył wątek tej postaci, a druga, że wcisnął zupełnie bezsensu i samemu sobie zaprzeczające, w ręce tego potwora Biblię, choć ów pan świąt nie uznawał i je nienawidził (tona szczęście wystąpił tylko raz i nie gra żadnej roli… to znaczy pewnie gra, ale wolę przeilczeć). To spore zaprzeczenie, zwłaszcza gdy pisze się o Świętach jakby nie patrzeć BOŻEGO NARODZENIA i na nich się (zdaje się) nieźle zarabia.
Lecz moi kochani, ja to wybaczam, bo bawiłam się wspaniale, polubiłam bohaterów, główna postać, Amelia – ma pazur, jest niepokorna, uparta, walczy o swoje! Świetna dziewczyna! I bardzo, bardzo silna.
W tej części znajdziecie trolle, wróżki, elfy, Świętego Mikołaja, odważną Amelię i śliczną… a nie, tego nie napiszę, sami przeczytajcie i zobaczcie, kto okazał się tak śliczny, że aż Ojciec Gwiazdka się zarumienił.

8/10

Nadal „Wróżka Prawdomówka” (która występuje w tej historii, jak i w tomie I) wiedzie prym i jest moją ulubienicą… a tej części ma wiele ważnego do zrobienia.

2062

Przecudnie wydana świąteczna seria autorstwa Matta Haiga, idealna pod choinkę dla tych młodszych i nieco starszych, z rewelacyjnymi ilustracjami Chrisa Moulda!

Czy znacie Ojca Gwiazdkę?
A świętego Mikołaja znacie?
To ta sama osoba: człowiek mieszkający z elfami,
który każde dziecko chce obdarować prezentem.

Zanim został Ojcem Gwiazdką / świętym Mikołajem był zwyczajnym chłopcem.
Zwyczajnym, biednym, osieroconym, samotnym, odważnym i dobrym chłopcem.
O tym, jak został Ojcem Gwiazdką, przeczytacie w pierwszym tomie trylogii Matta Haiga.
O dalszych jego losach - w kolejnych dwóch tomach.

Cała trylogia to około 300-stronicowe książki:
1. "Chłopiec zwany Gwiazdką",
2. "Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę",
3. "Ojciec Gwiazdka i ja".

To sympatyczna lektura o elfach, wróżkach, trollach, reniferach, królikach,
no i oczywiście o świętach, świętym Mikołaju, magii i prezentach.
Ale przede wszystkim to książki o nadziei, wierze i dobru.

Są przygody, intrygi, trochę strachu, trochę śmiechu, trochę wzruszeń.
Walka dobra ze złem, czarne charaktery, przerażające zdarzenia, cuda.
Chęć pomagania, łatwowierność, kłamstwo i prawda, przyjaźń i miłość.

To alternatywna historia świąt Bożego Narodzenia (a także Wielkanocy).
A pod lekką opowiastką dla dzieci znaleźć można tematy do rozmyślań nad ludzką naturą.

Czy znacie Ojca Gwiazdkę?
A świętego Mikołaja znacie?
To ta sama osoba: człowiek mieszkający z elfami,
który każde dziecko chce obdarować prezentem.

Zanim został Ojcem Gwiazdką / świętym Mikołajem był zwyczajnym chłopcem.
Zwyczajnym, biednym, osieroconym, samotnym, odważnym i dobrym chłopcem.

• Świąteczne
  • Dla dzieci