krosciucha

Gdy mama Poli i Bułeczki trafia na kilka miesięcy do szpitala, życie dziewczynek bardzo się zmienia. Zapracowany, często wyjeżdżający służbowo tata nie może im poświęcić zbyt wiele czasu, muszą więc stać się bardziej samodzielne, szczególnie rozsądna i odpowiedzialna Pola, która opiekuje się roztargnioną i beztroską młodszą siostrą. Pola i Bułeczka natrafiają na trop dziwnej dziewczynki, zamkniętej w domu przez surową matkę. Ukrywa ona pewną tajemnicę, należy bowiem nie do gatunku ludzi, ale tajemniczych, smoczych istot - Wił. Kochająca, ale apodyktyczna matka-smoczyca pragnie, by córka zrealizowała jej plany i ambicje, nie licząc się z uczuciami dziewczynki. Poli, Bułeczce i tajemniczej Wiłce udaje się jednak rozwiązać problemy, z którymi dorośli w obydwu rodzinach nie umieli sobie dać rady.

źródło opisu: http://www.wydawnictwobis.com.pl/

źródło okładki: Wydawnictwo BIS

Alex | 2018-03-21
Przeczytana: 19 marca 2018

Niekiedy tuż za rogiem można spotkać kogoś kto stanie się przyjacielem, chociaż nic tego nie zapowiada, a obcy ludzie staną się bardzo bliskimi. Jednak nie od razu przychodzi przyjaźń i zaufanie, jedno i drugie wymaga czasu, cierpliwości i bywa, że wyrozumiałości. Młodsi szybciej zauważają to co umyka starszym i wyciągają pomocną dłoń do potrzebujących bez jakichkolwiek kalkulacji lub rozpatrywania za i przeciw.

Pola jest rozsądna i starsza, Bułeczka za to znana jest ze swej beztroski, jedna opiekuje się drugą, w końcu są siostrami i nie chcą martwić rodziców. Obie chodzą do tej samej szkoły, co bywa przydatne gdy młodszej dziewczynce trzeba pomóc w odszukaniu gubionych co i rusz zeszytów, rękawiczek, czapek i wszelkich innych, mniej lub bardziej przydatnych, przedmiotów. Prawdziwy detektyw z Poli i właśnie dzięki temu talentowi zwraca uwagę na nieznajomą dziewczynkę – trochę podobną do niej, ale wydającą całkowicie inną niż koleżanki. Kim ona jest? Przypadkowo trafia na jej...

silwana | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Przyjemna lektura i dla starszych i dla młodszych. Lekturę umilają ładne ilustracje. Polecam

dzieckowojny | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Ciekawość i bezpośredniość dziecka przypomina nam dorosłym, że sami kiedyś zupełnie inaczej patrzyliśmy na świat. Pola i Bułeczka nagle znalazły się w zupełnie dla siebie nowej sytuacji. Ich mama trafia do szpitala, a tato ma pracę, przez którą często musi wyjeżdżać. Dziewczynki posmakują wolności i ogromnej dawki odpowiedzialności za siebie i innych. Pomimo własnych problemów, dostrzegają problemy innych, dokładniej pewną smutną dziewczynkę, która z jakiś powodów jest trzymana przez matkę w domu. Siostry zaprzyjaźniają się z niezwykłą dziewczynką Wiłką i postanawiają jej jakoś pomóc.

Okazuje się że Smoczyca (jak nazwały matkę Wiłki dziewczynki) jest wiłą, postacią którą znamy z legend i opowieści. Wiłka natomiast jest w połowie człowiekiem po ojcu, którego nie zna. Jednak to właśnie był powód wygnania kobiet z rodzinnych stron. Okazuje się, że tęsknota za rodziną i tradycjami przesłania Smoczycy ból i przykrości jakie przysparza córce. Zamknięcie w domu ma chronić dziewczynkę...

mamatosiaczka | 2018-03-21

Z książką autorstwa Antoniny Kasprzak, mam przyjemność spotkać się po raz drugi. Za pierwszym razem w moje dłonie trafiła "Nieja i ja", niezwykła historia dziewczynki o imieniu Irenka oraz Nieji, tajemniczej istotki, która potrafi przenosić się w czasie. Więcej o tej książce pisałam tu. Warto ją poznać bo opisuje wyjątkową historię.
O ile tamta książka wydała mi się wyjątkowa, "Wiłka smocza dziewczynka" jest niesamowita, wręcz fascynująca. Tutaj również świat rzeczywisty przeplata się z fikcją. Wszystko jest wspaniale skomponowane. Książka zaskoczyła mnie swoją objętością. Jednak już od pierwszych stron wiedziałam, że lektura upłynie mi szybko. Po pierwsze, tekst był wydrukowany dużą czcionką, a po drugie (najważniejsze) historia była tak wciągająca, ze całą książkę przeczytałam w jeden dzień!

Bohaterkami książki A. Kasprzak są siostry Adamczyk, jedenastoletnia Pola i prawie siedmioletnia Klara, przez najbliższych nazywana Bułeczką. Siostry bardzo się kochają, jednak to...

Bajkochlonka | 2018-03-09
Przeczytana: 26 lutego 2018

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 10-15 lat. To bardzo wymagający wiek, a czytelnicy z tej grupy potrafią nie pozostawić suchej nitki w swoich recenzjach. Mam jednak pełne przekonanie, że Wiłkę pokochają, zupełnie tak jak ja jestem zauroczona ją i jej historią.

Dlaczego ta książka różni się od pozostałych?

Widzieliśmy już smoki w różnych odsłonach: jako zwierzątka domowe, jako groźne bestie czy mityczne istoty, których poszukują najmężniejsi bohaterowie. Tym razem mamy do czynienia nie ze stereotypowym smokiem, a raczej wiłą.
W dodatku wiły, które poznajemy z książki nie mają również za wiele wspólnego ze słowiańską mitologią.

Pełna recenzja na: http://bajkochlonka.pl/2018/02/26/wilka-smocza-dziewczynka-recenzja-przedpremierowa/

Magduska | 2018-06-12
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

trudno mi ją ocenić, bo za bardzo mną wstrząsnął wątek stosunku mamy Wiłki do córki. książka ukazuje właściwie znęcanie się nad dzieckiem. trudno nad tym przejść do porządku, kiedy ten problem nie zostaje rozwiązany, a matka jest szybko rozgrzeszona.
Gdyby nie ta ogromna niezręczność tej opowieści, dałabym wysoką ocenę, bo bardzo kibicuję autorce, która stworzyła świetne postacie, ciekawą fabułę z dużą dozą tajemniczości i opowieść z polskiego podwórka. książkę czytało się wyśmienicie do "drastycznych momentów", niestety później już nie wiadomo, jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego mama bohaterki była takim okropnym tyranem.

Aleksandrrra | 2018-08-11
Przeczytana: 28 lipca 2018