Wilczerka

Paulina Braiter-Ziemkiewicz
dla dzieci wilczerka Fieodora
Inne

Wilcza opowieść

I kolejna propozycja to książka zarówno dla młodych jak i dorosłych czytelników.
Niesamowita więź między człowiekiem a wilkiem skłoniła nas do poznania tej historii.
Co z niej wyniesiemy? Siłę miłości, przyjaźni, poświęcenia i najważniejsze że nie ważne co się stanie zawsze należy walczyć o swoje zdanie i nie odpuszczać a wolność jest warta każdej ceny.
Jest tu też minus historii czyli zaśnieżone lasy Rosji... Rewolucja i wojska z okrutnymi ludźmi.
Książka nie należy do łatwych i spokojnych historii. Wręcz miejscami jest przytłaczająca i smutna dlatego nie polecam książki dla osób szczególnie wrażliwych.
Całość komponuje sie ciekawie choć ilość mroku, niesprawiedliwości potrafi zniechęcić na niektórych etapach czytelniczych. Zdecydowanie odmienna ale bardzo wyciska emocje nie zawsze te pozytywne, stąd moje ostrzeżenie.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu @poradnia_k_wydawnictwo

Jest tu też minus...

Wilki to niezwykle fascynujące zwierzęta. Dostojne, majestatyczne, a jednocześnie piekielnie niebezpieczne. Żyją wedle własnych zasad i kierują się swoim instynktem. Fieodora dobrze o tym wie. Wraz z mamą mieszka w lesie razem z wilkami, z którymi praktycznie się wychowała. Potrafi docenić ich piękno, jednocześnie mając na uwadze ich dziką naturę, którą pomaga przywrócić zwierzętom wcześniej oswojonym. Niestety nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni na obecność tych zwierząt. Wilki w domach arystokratów są bardzo mile widziane, dopóki nie postanowią się zbuntować i nie być już dłużej potulne. Wtedy odsyła się je do lasu, gdzie Fieo wraz z mamą pomagają im odzyskać swój pierwotnny charakter.
Nie podoba się to w szczególności generałowi Rakowowi, który wysyła na ten teren wojska carskie, celem odnalezienia wilczerek. Choć starały się one jak najlepiej ukrywać, członkom armii udaje się w końcu zrealizować narzucone im zadanie. W wyniku tego dom w lesie zostaje podpalony, a dziewczynka jest zmuszona uciekać jak najdalej wraz z wilkami. Jej matce nie udaje się uciec i zostaje aresztowana przez wojsko carskie. Od tego momentu głównym celem Fieodory jest odnalezienie rodzicielki i uwolnienie jej z celi.
Mimo, że "Wilczerka" jest zakwalifikowana jako literatura dziecięca, nieco bym się nad tym zastanowiła, gdybym chciała kupić ją jakiemuś młodemu czytelnikowi. Tematyka, sposób pisania i przedstawienie bohaterów idealnie pasują do tej grupy docelowej. Osobiście raczej nie dałabym jej dziecku poniżej 9 roku życia, ze względu na obecność nieco trudniejszych motywów oraz dość brutalniejszych scen (dla dziecka). Pomijając jednak ten aspekt, książka jest naprawdę bardzo przyjemna. Wciąga praktycznie od razu, przez co można ją na spokojnie przeczytać ciągiem, bez dłuższych przerw. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, a sama Fieodora jest świetną postacią. Autorce doskonale udało się przedstawić odwagę, siłę i mocny charakter dziewczynki. Jest to bardzo dobre, biorąc pod uwagę to, że książkę raczej przeczytają dzieci, dla których tacy bohaterowie mogą stanowić dobry przykład. Przeplatają się tu motywy przyjaźni, miłości rodzinnej, walki o swoje, jednak moim ulubionym wątkiem jest relacja człowieka ze zwierzęciem, która w przypadku Fieodory i wilków jest absolutnie przepiękna.
Zdecydowanie podsunęłabym tę książkę komuś młodszemu, w szczególności jeżeli uwielbia te zwierzęta. Warto zwrócić uwagę na to, że nie będzie to książka dla każdego dziecka, natomiast jeżeli trafi do odpowiedniej grupy docelowej, może być naprawdę świetnym wyborem. Sama, jako dorosła, bardzo dobrze się na niej bawiłam, a bohaterkę i jej wspaniałe zwierzęta na pewno będę jeszcze przez jakiś czas mile wspominać.

Dawno, dawno temu w Rosji była sobie dziewczynka imieniem Fieo i przyjaźniła się z wilkami. Żyła w harmonii z naturą przy swojej mamie, którą bardzo kochała, aż do dnia, w którym carscy żołnierze zaburzyli ich spokój.
......

"Wilczerka" to bardzo przyjemna opowieść o przyjaźni i odwadze. Nie jest to książka w gatunku, który zwykle czytam, ale stanowiła bardzo dobrą odskocznię. Czuć w niej baśniowy klimat i są wyraźne nawiązania do "Czerwonego Kapturka". Bardzo podobało mi się, jak została napisana. Wręcz słyszałam skrzypienie śniegu pod stopami, czułam zapach zimy, słyszałam szum wiatru i szelest gałązek w lesie. Przez kilka dni akcji powieści towarzyszyłam bohaterom w ich podróży, przemianie i dążeniu po sprawiedliwość. Fieo jest bystrą, waleczną dziewczynką, która nie poddaje się strachowi, kiedy inni kulą się przed Rakovem i jego żołnierzami. Choć ma problem z nawiązywaniem znajomości z ludźmi, udaje jej się zaprzyjaźnić z Ilią, a później wieloma dzieciakami z wioski, w której oboje znajdują schronienie przed śnieżycą, gdy są w drodze do Sankt Petersburga. Popełnia też błędy, uczy się na nich, ale też zachowuje przy tym dziecięcą naiwność, co dodaje jej postaci realności.
......

Choć to bez wątpienia książka skierowana do młodszych czytelników, jest w niej dużo przemocy, śmierci i krwi. Są tu przesłania, które maluchy nie zrozumieją lub będą dla nich zbyt mroczne, dlatego myślę, że należy ją kierować do starszych dzieci, już wchodzących w wiek nastoletni. Pojawiają się też wzmianki o "cudowności" poglądów Marksa w wykonaniu jednego bohatera, co dla niektórych może być to drażliwe.
.....

Realia "Wilczerki" to Rosja sprzed 100 lat ukazana jako mroźna kraina, pełna uśpionych niebezpieczeństw. Tu występują rozkapryszeni i głupi arystokraci, źli żołnierze i stłamszeni przez nich zwykli ludzie. A także wilczarze.
.....

Wydanie jest naprawdę piękne. Za tą niepozorną okładką kryje się piękna szata graficzna stron oraz piękny język. Nie znalazłam żadnego błędu, co naprawdę rzadko się zdarza.
.....

"Wilczerka" to naprawdę dobra opowieść. Czytana, gdy za oknem leży śnieg, nabiera jeszcze więcej uroku. Jak to w książkach dla dzieci bywa, ma trochę naiwne i słodkie zakończenie, jest kilka rzeczy, które w realnym życiu nie mogłyby wyjść ani się sprawdzić, ale nie tego oczekuje się od baśni. 7,5/10 🐺

......

Nie dałam rady przeczytać. Nie wciągnęła mnie zupełnie.

Nie dałam rady przeczytać. Nie wciągnęła mnie zupełnie.

Krótko: Dachołazy mnie rozczarowały, Wilczerka oczarowała. To piękna baśń o niewyobrażalnej przyjaźni między człowiekiem, a wilkami, osadzona w mroźnej Rosji. I to właśnie jeden z czynników, dla których jest tak wyjątkowa: to miejsce, Rosja nadaje jej tej bajkowości i baśniowości. Polecam.

Wilczerka zafascynowała mnie opisem oraz klimatem jak z baśni. Niestety musiała trochę poczekać na swoją kolej. Jakie są moje odczucia po przeczytaniu?

Mój ulubiony typ bohaterki! <3 Fieo i jej wilki to jest majstersztyk! A Ilia skradł moje serce. Tak jak walczące dzieci - bo nie można być grzecznym, kiedy zabiera się przyszłość. Cudo!

Super książka! Moim zdaniem razem z Dachołazami najlepsza autorki. Szkoda tylko, że drugiej części nie ma.

Przyjemna bajka nie tylko dla dzieci. Warto walczyć o wartości w które się wierzy, mieć przyjaciół, którzy zawsze staną obok i kochać zwierzęta. Polecam.

Jednym słowem. Nie doczytałam jeszcze do końca, a ta książka już mnie oczarowała. Pięknie napisana, fabuła świetna. Nic dodać, nic ująć.

Katherine Rundell Wilczerka Zobacz więcej
Katherine Rundell The Wolf Wilder Zobacz więcej