Papiernik czyli skąd się biorą opowieści

Okładka książki Papiernik czyli skąd się biorą opowieści Roch Urbaniak
Okładka książki Papiernik czyli skąd się biorą opowieści
Roch Urbaniak Wydawnictwo: Wydawnictwo TADAM literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo TADAM
2018-03-15
2018-03-15
książka dla dzieci opowieści ilustracje

Okładka książki Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magdalena Cielecka, Agnieszka Czachór, Aleksandra Czachór, Jakub K. Dębski, Marta Falkowska, Paweł Gierczak, Daniel Gizicki, Henryk Glaza, Tomasz Grządziela, Javvie, Maciej Kachel, Tomasz Kaczkowski, Joanna Karpowicz, Paweł Kicman, Berenika Kołomycka, Rafał Kołsut, Tomasz Kontny, Anna Krztoń, Jerzy Łanuszewski, Dawid Longa, Jan Mazur, Aleksandra Motyka, Katarzyna Niemczyk, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Grzegorz Pawlak, Karolina Plewińska, Tomasz Pstrągowski, Mikołaj Ratka, Helena Smołka, Jakub Syty, Marta Szu, Wiktor Talaga, Jakub Topor, Roch Urbaniak, Andrzej Włudecki, Igor Wolski, Zvyrke
Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magd...
Okładka książki Twarzą w Twarz Paweł Jurgiel, Airis Kamińska, Anna Maria Mazur, Maria Piątkowska, Roch Urbaniak, John Wick
Twarzą w Twarz Paweł Jurgiel, Airi...

Ilustracje piękne, ale treść pozostawia wiele do życzenia. Jestem zawiedziona.

Ilustracje piękne, ale treść pozostawia wiele do życzenia. Jestem zawiedziona.

Na Papiernika trafiłam przez "Zaklinacza tygrysów", co patrząc na chronologię wydań może dziwić, ale nie kojarzyłam wcześniej autora. Roch Urbaniak to moje odkrycie 2022 - zarówno literackie, jak i artystyczne. Wszystko spod pędzla i przysłowiowego pióra tego artysty chłonę jak trawa deszcz! :-) Papiernik zachwyca, jak każda z Jego książek. To arcydzieło pod każdym względem - jedna z tych książek, do których wracasz latami. Czekam z niecierpliwością na Papiernika. bajki tygrysa!

Rewelacja! Zarówno tekst, jak i ilustracje. Nawiązania do innych tekstów kultury tylko dodają smaku czytanym opowieściom.

W "Papierniku" przyciągnęły mnie przede wszystkim ilustracje, a na drugim miejscu znalazły się nawiązania do opowieści, czyli poniekąd książek - a przynajmniej tak mi się to skojarzyło. Sama książka okazała się zbiorem opowiadań, napisanych w bardzo przyjemnym stylu, w baśniowym anturażu. Treściowo opowieści nawiązują do znanych motywów legend lub kultur, ale są czymś zupełnie nowym, przez co nie sposób przewidzieć zakończenia, a dodatkowym plusem są bardzo współczesne akcenty i problemy.

Książka jest wprawdzie przeznaczona dla młodszego czytelnika, ale też i dorosły powinien przeczytać je z zainteresowaniem. Bardzo polecam, książka jest w sam raz do codziennego czytania dziecku do poduszki.

Jeśli czytasz siedmiolatkowi, przed snem, o tym jak ojciec obcina córce palce (dziewczyna trzyma się łódki w czasie sztormu) i ta wpada do morza, to masz ochotę odnaleźć autora i mu nawrzucać. "Mamo, dlaczego mi to przeczytałaś?". Daaaaaaaaawno mnie tak nie zdenerwowała literatura dla dzieci. Skuszona pozytywnymi opiniami zakupiłam "książkę" i tym samym ostrzegam inne mamy. Język ładny, ale co z tego jeśli treść pozostawia wiele do życzenia. Jedno opowiadanie: "Pasterze chmur", warte uwagi. Ilustracje niebanalne. End.

Piękne ilustracje i świetne, krótkie opowieści idealne na zajęcia z dziećmi.

Piękne ilustracje i świetne, krótkie opowieści idealne na zajęcia z dziećmi.

Niezwykłe bajki, niezwykłe ilustracje. Moja córka za nimi przepada.

Niezwykłe bajki, niezwykłe ilustracje. Moja córka za nimi przepada.

Ciekawe opowieści. Jedne lepsze ,drugie gorsze. Ilustracje nie w moim guście. Zbyt "surowe".

14 przepięknych historii opowiedzianych przez tytułowego Papiernika. Do tego magiczne obrazki, które jeszcze bardziej pobudzają czytelnika wyobraźnię.
Jest to przykład literatury dziecięcej . Tylko czy aby na pewno? Myślę, że niekoniecznie😉Każda z opowiedzianych bajek ma ukryty głębszy sens.
Pan Roch Urbaniak jest niesamowitym artystą. I aż wstyd się przyznać, do niedawna nie miałam pojęcia o jego istnieniu i talencie. To dzięki Panu Jakubowi Małeckiemu (autor m.in. „Dygota” czy „ Nikt nie idzie”) odkryłam twórczość Pana Rocha. W jednym ze swoich postów na portalu społecznościowym Pan Jakub wspomina o tym, iż Pan Roch będzie autorem okładki najnowszej jego powieści pt. „Horyzont”. Już się nie mogę doczekać tego połączenia : niesamowity malarz oraz niesamowity pisarz w jednym utworze😉
A „Papiernika” z całego sercem polecam i tym małym, i tym dużym czytelnikom 😉
Ocena 10/10.

Na księgarniane półki lada moment trafi drugi tom PAPIERNIKA, mnie tymczasem w ręce wpadła premierowa odsłona cyklu.

Album zaczyna się jak komiks, a w chwilę później znienacka przeistacza się w ilustrowany zbiorek baśni. Na pierwszych stronach poznajemy tytułowego Papiernika - pewnego rodzaju bibliotekarza, który kolekcjonuje najniezwyklejsze opowieści ze wszystkich stron świata. Bohater - jak na kompozycję ramową przystało - zaprasza nas, by podzielić się z nami najciekawszymi okazami ze swoich zbiorów.

Papiernik to w gruncie rzeczy jeden wielki artystyczny popis Rocha Urbaniaka. Krakowski malarz niniejszym udowadnia, że czarować potrafi nie tylko pędzlem, ale i słowem. Zarówno warstwa wizualna jak i literacka albumu to absolutne wyżyny, przynajmniej jeśli chodzi o kategorię "książka ilustrowana dla młodego czytelnika". Obrazy autora rozmachem i pomysłowością przywodzą na myśl najpiękniejsze karty z Dixita, opowiadania natomiast magią dorównują krótkim formom samego Gaimana.

Zachęcam, bo to jeden z tych tytułów, które kupicie dla pociechy/chrześniaka/młodszego rodzeństwa, a po krótkim rekonesansie zadecydujecie, że jednak zostawiacie dla siebie. ;)

instagram.com/polishpopkulture

• Dla dzieci
  • Domowa biblioteczka

Dodaj cytat z książki Papiernik czyli skąd się biorą opowieści