Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom

Okładka książki Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom Christina Lamb
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Okładka książki Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom
Christina Lamb
2022-04-04
Agnieszka Sobolewska
Inne

Okładka książki To ja, Malala Christina Lamb, Malala Yousafzai
To ja, Malala Christina Lamb, Mal...

Świetna pozycja, niezwykle aktualna, opisuje konflikty z naszych obecnych czasów, co jeszcze bardziej jest szokujące. Lektura z którą powinien zapoznać się każdy, poszerza wiedzę z historii obecnych lat, ale też pokazuje realia życia na terenach objętych konflikatami, to jak trudno być kobietą i ile jest do zrobienia w tej kwestii. Momentami bardzo trudno się czyta ze względu na drastyczność historii, na pewno na długo zostanie w pamięci.

Nie jest to łatwa książka (czytałam ją bardzo długo),ale jest to książka BARDZO ważna. Ogrom okrucieństwa, które spotyka kobiety (jak również i dzieci 😭) podczas wojny jest przerażający. Must-read.

Każda kobieta powinna przeczytać tę ksiązkę. A potem dać ją do przeczytania swojemu mężczyźnie. I przypilnować, że to zrobi

Ten reportaż jest świetny ale moim zdaniem nie każdy powinien po niego sięgnąć. Przede wszystkim kiedy jesteś w ciąży lub masz właśnie dzidziusia i hormony sprawiają że boli cię każda niesprawiedliwość - nie czytaj bo zafundujesz sobie traumę. Odczekaj aż organizm się uspokoi. Właściwie książkę powinni przeczytać mężczyźni, przede wszystkim ci którzy nie rozumieją czym jest feminizm. Nie ten z wrzeszczacymi agresywnymi babami a ten który swoje źródło ma w tych sprawach o których jest ten reportaż. Choć jako idealistka wolałabym tenże feminizm nazywać humanizmem. Wystarczy już podziałów na mężczyzn i kobiety.

Książka, która łamie serce, która nosi w sobie tak wielki ciężar doświadczeń i bólu, że nie sposób o niej zapomnieć. Jedna z niewielu, które musiałam odchorować, by móc się z nią jakkolwiek zmierzyć. Już po trzydziestu stronach człowiek ma ochotę porzucić ją na zawsze – lektura to straszna, ale jakże potrzebna, uświadamiająca, choć niewątpliwie nie dla każdego.

Lamb podróżuje i opowiada historie z różnych miejsc: Argentyny, Bangladeszu, Bośni, Filipin, Nigerii, Rwandy… Wszędzie pojawia się budząca przerażenie opozycja: mężczyzna – kobieta. Mężczyźni wydają rozkazy, mężczyźni porywają, mężczyźni sprzedają kobiety, mężczyźni gwałcą, mężczyźni zabijają – kobiety próbują się bronić, kobiety cierpią, kobiety próbują uciekać, kobiety krzyczą, kobiety są gwałcone, kobiety się wstydzą. Gwałt – nazwany w reportażu nie „skutkiem ubocznym” wojny, a celowym narzędziem – to brutalna siła, władza, wstyd. W wielu przypadkach taki wstyd często nigdy nie ustępuje. Tym bardziej w sytuacji, gdy rodziny wyrzekają się własnej córki, żony i matki. Cierpienie nie mija, zapomnienie nie przychodzi. […] Wszystkie przedstawione przez reporterkę głosy składają się na niewyobrażalnie przerażającą genealogię kobiet […]. Genealogia ta została naznaczona milczeniem i… winą. Wspólnym mianownikiem tej genealogii jest gwałt – bowiem każda z tych kobiet (babek, matek, córek) albo doświadczyła gwałtu, albo widziała go, urodziła się z niego albo nosi go w sobie pokoleniowo. Wiele kobiet zmagało się nie tylko z traumą, obrażeniami fizycznymi i psychicznymi, ale także z odrzuceniem przez własną społeczność, nierzadko również rodzinę i najbliższych sobie ludzi – rodziny, mężów, dzieci. Wiele z nich nigdy nie przyznało i najpewniej nie przyzna się do swoich doświadczeń.

Lamb...

Dla mnie to książka roku....Polecam i pożyczam wszystkim koleżankom....Każdy powinien ją przeczytać.

To powinna być obowiązkowa pozycja do przeczytania, pomimo przerażającej treści.
Christiana Lamb, która od ponad 30 lat relacjonuje konflikty zbrojne powiedziała, że im więcej czytała, zbierała materiałów i rozmawiała z kobietami, tym bardziej kwestionowała wszystko czego nauczyła się na historii.

Gwałt stosowany jest na wojnie tak długo jak długo istnieją konflikty. Od niepamiętnych czasów uznawany jako łup wojenny . Gwałt jako demonstracja siły opisywany był już przez Herodota w V w p.n.e.
Gwałt stosowany jako plan eksterminacji i represji, jako planowe narzędzie wojny. Jest orężem wojennym , stosowany niemal jak broń masowego rażenia.
Gwałt nie ma narodowości, koloru skóry, wyznania , ram czasowych i geograficznych ani wieku. W książce autorka opisuje m.in. Boko Haram w Nigerii , czystkę etniczną Rohingjów z Birmy, Rwanda, Bośnia, Serbia, Hiszpania, Sierra Leone, czerwonoarmistów w czasie II WŚ, Nankin, Wietnam, Kambodżę, Filipiny, Cypr, Demokratyczną Republikę Konga gdzie ofiarami padły nawet niemowlęta!
Gwałt stygmatyzuje, niszczy życie ofiar i ich rodzin , odbiera godność i człowieczeństwo.
Zbrodnia o której wszyscy wiedzą a mimo to wielokrotnie przemilczana albo traktowana jak coś normalnego. Gwałt jako zbrodnia wojenna był sądzona po raz pierwszy dopiero 1998 roku.

Gwałt stosowany jest na wojnie tak długo jak długo istnieją konflikty. Od...

To była najstraszniejsza i najokrutniejsza książka jaką przeczytałam

To była najstraszniejsza i najokrutniejsza książka jaką przeczytałam

Sprawia ból, ale nie sposób przestać czytać

Sprawia ból, ale nie sposób przestać czytać

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Reportaże

Christina Lamb Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom Zobacz więcej