To ja, Malala

Okładka książki To ja, Malala Christina Lamb, Malala Yousafzai
Okładka książki To ja, Malala
Christina LambMalala Yousafzai Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
I am Malala
Prószyński i S-ka
2014-01-07
2014-01-07
2013-10-08
Magdalena Moltzan-Małkowska
Pakistan edukacja kobiet Pokojowa Nagroda Nobla

Wstrząsająca historia, uświadamia wartość edukacji, wolności słowa i wyznania.
Malala jest naprawdę inspirującą i niesamowitą kobietą.

Wstrząsająca historia, uświadamia wartość edukacji, wolności słowa i wyznania.
Malala jest naprawdę inspirującą i niesamowitą kobietą.

Pakistan i talibowie. Talib oznacza pilnego ucznia, szkoda tylko, że znaczenie nie odzwieciedla tego, kim jest naprawdę. Warto przeczytać, dlaczego w krajach arabskich dzieje się tyle zła w imię Koranu i Boga. Malala tłumaczy, dlaczego tak wielu ludzi opowiedziało się za talibami, z czego wynika nienawiść do zachodu i jak ciemnota może zniszczyć życie zwykłego człowieka. Książka piękna, wzruszająca, pokazująca niezwykłą dorosłość dziewczyny, która tak naprawdę nigdy nie zaznała w pełni beztroskiego dzieciństwa.

Dobra książka. Może trochę naiwna, ale dobra i bardzo potrzebna.

Dobra książka. Może trochę naiwna, ale dobra i bardzo potrzebna.

Kto z nas nie zna historii Malali - najmłodszej na świecie laureatki Pokojowej Nagrody Nobla? Jednak w tym rzecz. Jeśli zaintrygowała Was jej postać, koniecznie przeczytajcie tę książkę która w rewelacyjny sposób przedstawia to z czym musiała się mierzyć ta nastolatka i jej rodzina.

Dla mnie mocne 8/10!

Dla mnie mocne 8/10!

Ta książka jest świetna - historia, którą snuje Malala, wciąga od samego początku i wciąż trzyma w napięciu. Zawsze, gdy sięgam po biografie, obawiam się, że będą nudne, przeładowane, zbyt... suche? W przypadku opowieści o pakistańskiej dziewczynie było inaczej. Bardzo się wczułam, wyobrażałam sobie otaczającą Malalę rzeczywistość i inaczej spojrzałam o tamtejszą kulturę. Na pewno po tej lekturze mam ochotę na kolejną w podobnym klimacie, która pokaże mi świat, o którym nie wiedziałam.

Na początku obawiałam się, że książka może być bardzo... mroczna, smutna? Jak się okazało, wcale taka nie była. Nawet drastyczne sceny zostały opisane w taki sposób, żeby pasowały do wcześniej stworzonego klimatu.

"My mother always told me, 'Hide your face, people are looking at you.' I would replay, 'It does not matter; I am also looking at them."

Powyższe słowa, które odnalazłam w książce pt. "I am Malala" należą do moich ulubionych.

Książka ta wprowadziła mnie w zupełnie inny świat, kulturę tak całkowicie odemienną od tej, którą znam, którą na co dzień doświadczam. Według mnie jest warta przeczytania.

Świetnie napisana i bardzo treściwa biografia. Inspirująca i dająca nadzieję historia, którą warto znać.
Nie rozumiem negatywnych opinii co do ilości informacji dotyczących politycznej sytuacji w Pakistanie lub ojca Malalii. No przepraszam bardzo, ale gdyby nie jej ojciec i sytuacja polityczna kraju, to ta historia w ogóle by się nie wydarzyła.

Bardzo się zawiodłam, bo miałam trochę zbyt wygórowane oczekiwania. Męczyła mnie i spodziewałam się że więcej będzie o samej Malali, a nie pół książki o jej ojcu i historii jej kraju. Szkoda, bo samą bohaterkę bardzo podziwiam.

Dla nas, pokolenia uprzywilejowanych, polskich milenialsów, którzy edukację spędzili na balansowaniu między narzekaniem na za dużo prac domowych, a chwilowych przypływach motywacji, ta książka to przede wszystkim solidny kubeł zimnej wody na głowę.

Nie do pomyślenia jest dla mnie, że z jakiegoś powodu nie mogłabym chodzić do szkoły tylko dlatego, że jestem dziewczyną. Malala jest moją rówieśniczką, i tym bardziej dosadnie trafia do mnie, że rażące nierówności to nie relikt zamierzchłych czasów.

Inspirująca, motywująca, prawdziwa.

Uważam, że każdy rodzic powinien przeczytać tę książkę swojemu dziecku już na etapie podstawówki. Bo rola rodzica, jak przedstawia historia Malali, ma niewyobrażalnie wielki wpływ na charakter i wybory dziecka. I uważam, że z tej książki czepią na równi i młodzi i starsi.

Piękna książka o walce o dostęp dziewcząt do nauki, o wielkiej sille i ogromnym wsparciu rodziców.

• Literatura faktu
  • Biografie