I am Malala
Ag2S

Historia pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Gdy talibowie przejęli kontrolę nad Doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki. We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. W drodze...

We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. W drodze powrotnej ze szkoły postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości i wydawało się, że nie przeżyje.

Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. W wieku szesnastu lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.

„To ja, Malala” to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę.

Dzięki Malali uwierzycie, że moc głosu jednej osoby bywa siłą napędową zmian na światową skalę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Ola | 2014-05-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

GORZKI SMAK WOLNOŚCI

Malala Yousafzai to młodziutka Pakistanka znana z uczestnictwa w kampaniach przeciwko łamaniu praw dziecięcych, a przede wszystkim z walki o prawo dziewcząt do nauki. Zrobiło się o niej głośno w 2013 roku, gdy nominowano ją do Pokojowej Nagrody Nobla, ale zadziwiła świat już wcześniej. W 2008 roku, jako 11-letnia uczennica, zaczęła prowadzić blog, w którym opisała terror, jakiego doświadcza ludność od czasu, gdy talibowie przejęli władzę w Pakistanie. Udzieliła licznych wywiadów i uczestniczyła z ojcem w zgromadzeniach pokojowych. Gdy ukończyła 15 lat, wydano na nią wyrok. Do autobusu, którym wracała ze szkoły, wszedł zamachowiec i strzelił jej w twarz. Cudem przeżyła. Została przetransportowana do wojskowego szpitala, a potem wywieziona z kraju. Przechodzi rehabilitację, mieszka i uczy się w Anglii. Jest 16-letnią emigrantką polityczną.

Działalność Malali zainteresowała Christinę Lamb, brytyjską pisarkę i korespondentkę, która od roku 1987 prowadziła relacje...

telrhosien | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Podczas czytania tej książki o dziewczynce, która walczyła o prawo innych dziewcząt do nauki, za co została postrzelona przez talibów, zdałam sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze - mimo iż śledzę wiadomości napływające z Bliskiego Wschodu, naprawdę niewiele wiem o Pakistanie (zapewne równie niewiele o Iraku, Iranie czy Afganistanie), procesy historyczne, które doprowadziły do obecnej sytuacji gospodarczo-politycznej, w jakiej się ten kraj znajduje, są mi niemal całkowicie nieznane. I choćby z tego powodu warto było tę książkę przeczytać, bo w słowach prostych i w sposób przystępny została w niej przybliżona historia powstania Pakistanu, historia przemian społecznych, jakie się w nim dokonały, stopniowej talibanizacji... A wszystko to przedstawione z perspektywy Malali, czyli kogoś "z wewnątrz".

Co jeszcze uświadomiła mi ta książka? Że miałam wielkie szczęście, że dane mi było chodzić do szkoły. Nie było to nigdy dla mnie problemem, lubiłam szkołę, nauka nie sprawiała mi...

hesa | 2014-08-14
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Podziwiam tą bardzo młodą dziewczynę za wiedzę o swoim kraju i świecie, za swobodę i nieskrępowanie w wypowiedziach, w udzielanych wywiadach nie ma tremy nawet przed największymi tego świata. Potrzeba nam takich kobiet a tym bardziej potrzebne są w świecie arabskim, gdzie kobiety tak mało mają do powiedzenie, mają ograniczone prawa. Myślę i mam nadzieję, że kiedyś otrzyma tą Pokojową Nagrodę Nobla, do której już była nominowana. Należy jej się. Skąd biorą się takie kobiety jak Malala, Benazir Bhutto i wiele innych? Lecz jednak jest ich chyba o wiele za mało, gdyby było więcej takich ludzi, kobiet, byłoby mniej agresji, wojen, zła na tym świecie...

mclola20 | 2017-05-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 26 maja 2017

Zdecydowanie za mało w tej książce samej Malali i jej historii. Dominuje historia Pakistanu, co dla mnie było ciekawe bo o tym kraju nie wiedziałam właściwie nic oprócz tego, ze kobiety nie mają tam łatwego życia. Tak, że się przynajmniej doszkoliłam:) Polecam serdecznie tę książkę, zwłaszcza tym, którym nie chce się uczyć i którzy narzekają na szkoły. Po tej lekturze (nieobowiązkowej) naprawdę można zacząć doceniać naukę i dostęp do niej nieograniczony.

Kevorkian | 2016-03-11
Przeczytana: 10 marca 2016

Pierwsze skojarzenie - Pawlik Morozow. Oczywiście to bardzo luźne skojarzenie, bo o ile propaganda Pawlikiem była proradziecka i antykułacka (chłopiec jakoby doniósł do władz na swoich rodziców, którzy chomikowali zboże przed władzami radzieckimi), o tyle propaganda Malali ma propagować dobry, miły, tolerancyjny islam i wykształcenie wśród islamskich kobiet. Tu cel mamy szczytny, nie przeczę.

Nie dziwię się też, że kogoś mogła ta książka poruszyć czy zainspirować, szczególnie w Europie, w końcu dla naszych dzieci szkoła to zło konieczne, dla pakistańskich dziewczynek jest dobrem, o które warto walczyć.

Niemniej jak dla mnie za dużo tu było propagandy, za mało naturalna była ta książka. Nawet jak czytałam o zwykłych dziewczęcych zachowaniach Malali czy jej koleżanek, to miałam wrażenie, że umieszczone jest to na pokaz, żeby właśnie unaturalnić całość, pokazać - o, zobaczcie, ona jest taka sama jak Wasze dzieci, też czyta "Zmierzch" i fantazjuje o byciu wampirem....

ilo99 | 2018-08-03
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Biografia pakistańskiej nastolatki, która podjęła walkę o prawo dziewcząt do edukacji. Jak sama podkreśla, to nie była jej świadoma decyzja, raczej okoliczności ją do tego popchnęły. Ojciec Malali był właścicielem szkoły, więc problemy edukacji były im bliskie. Miała świadomość tego, że znajduje się w uprzywilejowanej sytuacji w porównaniu z jej rówieśniczkami, które nie mogły się uczyć, gdyż ich rodzice byli zbyt biedni, aby im edukację zapewnić lub uważali, że dziewczynek nie warto albo nie należy kształcić. Ten ostatni pogląd głoszą talibowie i to z nimi musiała się zmierzyć nasza bohaterka. Jej przemowy, blog prowadzony przy współpracy z dziennikarzem, uczestniczenie w sympozjach sprawiły, że stała się znaną postacią. Jej oponenci postanowili ją uciszyć. Czy im się udało? Jak wyglądało życie Malali w Pakistanie? Czym zajmuje się obecnie? Jeśli zainteresowała was ta nietuzinkowa nastolatka zapraszam do lektury. Książka jest napisana prostym, zwięzłym językiem. Szczera relacja,...

knigoholiczka | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Ta książka wzrusza i porusza. I pokazuje, jak nie doceniamy tego co mamy. Zawsze ktoś mówi, że szkoła jest głupia no i po co się uczyć bo nauka to się w życiu nie przyda. A nasza bohaterka, Malala narażała życie by walczyć o edukację kobiet.
Mieszka w Pakistanie, "walczy" z talibami, którzy nie szanują kobiet i chcą je odsunąć od prawie każdej dziedziny życia twierdząc, że są nic nie warte i, że do niczego się nie nadają
Bardzo lubię czytać literaturę arabską, a najbardziej podoba mi się właśnie taki typ- nie o miłości, ale właśnie o zwykłym życiu zwykłych ludzi w tej kulturze.
O Malali usłyszałam mniej więcej wtedy, kiedy o Alice Munro- przy okazji wręczania Nagrody Nobla- liczyłam, że obie zostaą uhonorowane, a udało się tylko pani Munro.
To, co robi nasza bohaterka jest niesamowite- mimo przeżyć, mimo tego, że cudem ocalała nadal wygłasza mowy, pracuje na rzecz edukacji.
Podoba mi się też kompozycja książki. Jest część właściwa, podziękowania, słowniczek i zdjęcia, które...

QueenOfPeace | 2015-06-18

Ta książka przede wszystkim uwrażliwia.
Ciągle skupiamy się na tak ważnych sprawach jak wojna, głód i ataki terrorystyczne, a zapominamy o tym, że w tych krajach zostali jeszcze ludzie, którzy pragną prowadzić normalne życie. Kobiety.
Malala jest tak dzielną dziewczyną, że opisuje sytuację polityczną, religijną, a nie swoje własne emocje i nastroje. Zaprasza nas do swojego świata, pełnego bólu i okrucieństwa, a my powinniśmy to uszanować. Razem z nią żywię głęboką nadzieję, że kiedyś każda dziewczyna będzie wolna jak ptak.

glodblooded | 2014-04-21
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Moim zdaniem jest to poruszająca, interesująca książka, którą czyta się z zapartym tchem do ostatniej strony. Polecam.

ZielonaCytryna | 2014-02-14
Przeczytana: 09 lutego 2014

Od kilku dni kolebie mi się po głowie historia Malali Yousafzai, kilkunastoletniej Pakistanki, która na świecie znana jest jako aktywistka walcząca o prawo do edukacji i o prawa kobiet. Po przeczytaniu autobiografii tej młodej dziewczyny stwierdzam jedno: jestem pełna podziwu dla jej olbrzymiej charyzmy i determinacji.

Dorastanie w pakistańskiej rzeczywistości nie jest łatwe. Nie było łatwe również dla Malali, która już jako mała dziewczynka miała świadomość, że w Pakistanie nie wszyscy są równi wobec prawa, i że edukacja kobiet w kraju, w którym 96% ludności to muzułmanie, jest na przerażająco niskim poziomie. Malala nosiła w sobie niezgodę na taki stan rzeczy i nie trzeba było długo czekać, by jej wypowiadane na głos radykalne opinie przyciągnęły uwagę talibów. Została postrzelona w głowę i szyję. Cudem przeżyła.

Autobiografia Malali, mimo dużego ładunku emocjonalnego, jaki za sobą niesie, niestety nie porywa. Przy całym moim szacunku dla tej dziewczyny i jej dokonań, trudno...